Complete Results

2003 Nike ACG

U.S. National Snowshoe Championships

Results

 

Saturday March 29th, 2003

Solitude Ski Resort Village Trails

Salt Lake City, Utah

 

Event Sponsor: Nike ACG

Hosting Organization; Sports-Am of SaltCit Lake y, Utah

Event Sanctioned by; USSSA


Junior Boys (19 and Under)
5km
Place Name State Time Award(s)
1st Barrett Barr Iowa 28:52.3 Junior National Champion/Team/AA
2nd Seth Vollrath Wisconsin 28:54.0 National Team/AA
3rd Nathaniel Grabman Alaska 28:58.1 National Team/AA
4th Dylan Engberg Colorado 31:47.2 All-American (AA)
5th Coulter Nyenhuis Michigan 42:19.8 All-American
Junior Girls
5km
1st Allison Furey New York 34:30.7 Junior National Champion/Team/AA
2nd Mary Brown Alaska 39:39.1 National Team/All-American
3rd Colleen Cronin Michigan 46:44.8 National Team/All-American
Top 5 Men Overall
10km
1st Josiah Middaugh Colorado 47:57.7 National Champion/Team/AA
2nd Bernie Boettcher Colorado 48:01.2 National Team/All-American
3rd Charlie Wertheim Colorado 49:13.7 National Team/All-American
4th Dave Dunham Massachusetts 49:23.1 National Team/All-American
5th Peter Fain California 49:24.9 National Team/All-American
Top 5 Women Overall
10km
1st Kelli Lusk Colorado 59:17.1 National Champion/Team/AA
2nd Nikki Kimball New York 59:32.5 National Team/All-American
3rd Helen Cospolich Colorado 1:00.00.35 National Team/All-American
4th Anita Ortiz Colorado 1:00.21.54 National Team/All-American
5th Jennifer Rappaport Massachusetts 1:00.27.21 National Team/All-American
Open Men (20-39 yrs. of age)
10km
1st Junior Pullins New Hampshire 49:48.1 All-American
2nd Greg Krause Colorado 51:17.8 All-American
3rd Richard Bolt New Hampshire 51:43.3 All-American
4th Greg Hexum Minnesota 51:50.9 All-American
5th Paul Low Massachusetts 52:24.4 All-American
6th Mark Lowe Colorado 52:51.5
7th Ethan Hemphill Maine 52:59.9
8th Andrew Adamowski Colorado 53:46.8
9th Chad Christensen Michigan 53:49.0
10th Chris Gilbert California 54:43.3
11th Eric Black Colorado 55:12.9
12th Jason Bortz Colorado 55:22.7
13th Matt Daugherty New York 56:19.7
14th Alan Bernier New Hampshire 56:22.0
15th John Collins Alaska 56:36.7
16th Carl Bruggeman Virginia 58:27.1
17th Larry Buerger Michigan 58:43.8
18th Jeff Jewell Colorado 59:53.7
19th Kevin Guiberson Washington 1:02.41.54
20th Stuart Douglas New York 1:07.05.12
21st Bill Wonder Wisconsin 1:07.26.53
22nd Tim Kruger Vermont 1:07.26.79
Open Women
10km
1st Cindy Schroeder Minnesota 1:02.50.34 All-American
2nd Lisa Been Colorado 1:05.45.97 All-American
3rd Angie DeFillipi Vermont 1:07.20.42 All-American
4th Deborah Livingston Connecticut 1:09.12.38 All-American
5th Erin Ward Minnesota 1:14.16.74 All-American
6th Laurel Shortell Massachusetts 1:38.30.21
Master Men (40-49 yrs.)
10km
1st Dan Verrington Massachusetts 53:29.6 All-American
2nd Tom Borschel Idaho 54:31.7 All-American
3rd Wayne Cottrell Utah 56:33.8 All-American
4th Mike Moher Colorado 57:54.5 All-American
5th Frank Mungeam Oregon 1:01.41.58 All-American
6th Timmy Dusick Wisconsin 1:01.45.65
7th Jamie Boese Colorado 1:02.28.76
8th Bob Dion Vermont 1:05.08.01
9th Mark Rickman Colorado 1:05.16.80
10th Dean Sheppard Colorado 1:06.43.33
11th David Zembiec New York 1:08.40.23
12th Phil Borgese New York 1:09.09.82
Master Women:
10km
1st Laurie Graham Lambert New Mexico 1:03.00.31 All-American
2nd Heidi Vosbeck Colorado 1:06.09.56 All-American
3rd Debbie Cronin Michigan 1:34.01.93 All-American
Senior Men (50-59 yrs.)
10km
1st Brent Weigner Wyoming 1:05.07.52 All-American
2nd Larry Rose Colorado 1:08.04.32 All-American
3rd William Morse Massachusetts 1:15.54.68 All-American
4th James Holloway Illinois 1:20.28.74 All-American
5th Dave Delano New York 1:22.59.04 All-American
6th Dar Vollrath Wisconsin 1:30.40.31
Senior Women:
10km
1st Ellyn Brown Alaska 1:11.54.21 All-American
2nd Jo-Ann Spinelli New York 1:17.44.11 All-American
3rd Chary Griffin New York 1:34.25.69 All-American
Veteran Men (60 + yrs.)
10km
1st John Pelton Vermont 1:16.14.28 All-American
NOTE: The following U.S. States were represented: Iowa, Wisconsin, Alaska, Colorado, New York, Michigan, California, New Hampshire, Minnesota, Maine, Idaho, Utah, Virginia, Oregon, Washington, New Mexico, Wyoming, Vermont, Connecticut, Massachusetts and Illinois (21 total).

Regional “Team” Scoring (new in 2003)

Women’s “Regional Team” Scoring
1st Place: Rocky Mountain Region
1 Kelli Lusk (1st)
2 Helen Cospolich (3rd)
3 Anita Ortiz (4th)
4 Laurie Graham Lambert (7th)
5 Lisa Been (8th)
23 Points
2nd Place: Northeastern Region
1 Nikki Kimball (2nd)
2 Jennifer Rappaport (5th)
3 Angie DeFillipi (9th)
4 Deb Livingston (10th)
5 Jo-Ann Spinelli (13th)
39 Points
Incomplete:  North Central, Western and Alaska Regions.
Men’s Regional Team Scoring
1st Place: Rocky Mountain Region
1 Josiah Middaugh (1st)
2 Bernie Boettcher (2nd)
3 Charlie Wertheim (3rd)
4 Greg Krause (7th)
5 Mark Lowe (11th)
24 Points
2nd Place: Northeastern Region
1 Dave Dunham (4th)
2 Junior Pullins (6th)
3 Richard Bolt (8th)
4 Paul Low (10th)
5 Ethan Hemphill (12th)
40 Points
3rd Place: Western Region
1 Peter Fain (5th)
2 Tom Borschel (14th)
3 Chris Gilbert (15th)
4 Frank Mungeam (18th)
5 Kevin Guiberson (20th)
72 Points
4th Place: North Central Region
1 Greg Hexum (9th)
2 Chad Christensen (13th)
3 Larry Buerger (17th)
4 Timmy Dusick (19th)
5 Bill Wonder (21st)
79 Points
Incomplete: Alaska Region