The Fifth Annual

2005 Nike ACG

United States National Snowshoe

Championship Results

Saturday March 5th, 2005

Kincaid Park, Anchorage, Alaska


Buy National Championship Photos Here


Click Below for quick search

Junior 5k

Women's 10k

Men's 10k

Regional Scoring

Participation broken down by state

Atlas Citizen's 5k/10k Run/Walk

Tubbs 4x2.5k Team Relay

Healthy Futures Kid's Kilo Event

Championship Course Description


Championship Results
 
Junior Womenís 5km
Place   Name                          State               Time                Results
1st        Anna Leib                    CO                  27:53               Natl Junior Champion/Natl Team Member
2nd        Lindsay Dick                CO                  35:58               Silver Medalist &Natl Team Member
3rd        Heidi Lovett                 AK                  36:23               Bronze Medalist & Natl Team Member
4th        Breanna Gunnarson      CO                  41:47
5th        Rita Purcell                   CA                   45:21
 
Junior Menís 5km
Place   Name                          State               Time                Results
1st        Jason Ayr                     MA                  23:14               Natl Junior Champion/Natl Team Member
2nd        Zachary Rivers             NY                  25:46               Silver Medalist & Natl Team Member
3rd        Nicholas Wujciak         NY                  27:08               Bronze Medalist & Natl Team Member
 
Open Womenís 10km
Place   Name                          State   Age     Time                Results
1st        Nikki Kimball                       MT      33        49:30            Natl Champion/Natl Team Member
2nd        Karen Melliar-Smith             CO      30        53:35           Silver Medalist & Natl Team Member
3rd        Lynann Lorenz                      NY      25        54:44            Bronze Medalist & Natl Team Member
4th        Laurie Lambert                     TX       43        54:47            National Team Member
5th        Cindy Brochman                   MN      39        55:53            National Team Member
6th        Meghan Young                     NY      21        55:59             20-24 Gold Medalist
7th        Christine Cannard                 AK      33        56:32             30-34 Gold Medalist
8th        Heather Gasaway                 AK      29        56:50             25-29 Gold Medalist
9th        Amy Johns                           AK      44        59:22             40-44 Gold Medalist
10th      Michelle Mitchell                  AK      30        1:01.16          30-34 Silver Medalist
11th      Laura McDonough               AK      44        1:02.12           40-44 Silver Medalist
12th      Andrea Kinzey-Wheeler      CO      44         1:09.25           40-44 Bronze Medalist
13th      Amy Carroll                        AK      34        1:11.13            30-34 Bronze Medalist
14th      Shane Holonitch                  CO      54        1:12.03            50-54 Gold Medalist
15th      Colleen Peterson                 AK      58        1:13.34            55-59 Gold Medalist
16th      Chary Griffen                      NY      56        1:13.48            55-59 Silver Medalist
17th      Maggie Masella                  NY      21        1:19.42             20-24 Silver Medalist
18th      Tina Oberheide                   CO      58        1:29.51            55-59 Bronze Medalist
Open Menís 10km
Place   Name                          State   Age     Time                Results
1st        Aaron Robertson              NY      26        42:19           Natl Champion/Natl Team Member
2nd        Charlie Wertheim            CO      42        43:12            Silver Medalist/Natl Team Member
3rd        Jesse Haynes                   CA       32        43:40           Bronze Medalist/Natl Team Member
4th        Mike McManus               OR       39        43:55           National Team Member
**        Andrew Clark                  CANADA       44:01            Team Yeti/Canada Member**
5th        Mike Decker                   MI       28        44:11            National Team Member
6th        Tom Borschel                  ID        47        44:14             45-49 Gold Medalist
7th        Mark Churchill                VT       29        45:26             25-29 Gold Medalist
8th        Gary Fancher                  NY      43        45:30             40-44 Gold Medalist
9th        Chris Bell                       OR       29        45:50             25-29 Silver Medalist
10th      Victor Vilar                   WI       25        45:51               25-29 Bronze Medalist
11th      John Clark                     AK      44        46:53              40-44 Silver Medalist
12th      Dan Verrington              MA      42        47:26              40-44 Bronze Medalist
13th      Kenny Brown                CA       35        47:44              35-39 Gold Medalist
14th      Eric Bohn                      CA       38        48:04              35-39 Silver Medalist
**        Dom Repta                    CANADA       48:52               Team Yeti/Canada Member
15th      Nathaniel Grabman        AK      20        49:09               20-24 Gold Medalist
16th      Frank Mungeam            OR       43        49:43              
17th      Chad Carroll                 AK      33        49:54                30-34 Gold Medalist
18th      Britt Brewer                  MA      41        50:42
19th      Brian Purcell                 CA       48        50:46                45-49 Silver Medalist
20th      Brian Gunnarson           CO      38        51:12                 35-39 Bronze Medalist
21st      Wayne Cottrell              UT       42        51:43              
22nd      Christian Fuller             CA       30        52:24                30-34 Silver Medalist
23rd      Mark Miller                  AK      38        52:56              
24th      Brent Weigner              WY      55        53:32                 55-59 Gold Medalist
25th      Rocky Reifenstuhl         AK      52        53:42                 50-54 Gold Medalist
26th      Ed Myers                      PA       54        53:54                50-54 Silver Medalist
27th      Adam Chase                 CO      39        54:08              
28th      Jim McDonnell              MN      51        54:19                50-54 Bronze Medalist
29th      Tim Moser                    AK      33        54:25                 30-34 Bronze Medalist
30th      Jim Graupner                 MN      60        54:29                60-64 Gold Medalist
31st      Mark Rickman              CO      43        54:31              
32nd      Andrew Duenow          AK      39        55:04
33rd      Jamie Boese                  CO      45        55:05                 45-49 Bronze Medalist
34th      David Jansik                  CA       35        56:25
**        Michael Burns-Campbell  CANADA    56:49                  Team Yeti-Canada Member**
35th      Steven Rivers                NY      43        57:13
36th      Hal Needham                NY      30        57:46
37th      Stephen Holonitch         CO      47        57:53
38th      Bill Hamlin                     WA      54        57:58
39th      Norm Sheppard            MA      47        59:20
40th      Paul Fiondella                NY      58        1:00.18              55-59 Silver Medalist
41st      Bill Morse                     MA      53        1:01.25
42nd      Mike Most                   WI       54        1:02.32
43rd      Frederick Wilson           AK      54        1:08.02
44th      James Holloway            MI       54        1:09.13
45th      John Stauffer                 CA       53        1:09.29
46th      Craig Stephen               AK      31        1:16.45
47th      Bob Durband                MN      61        1:20.44              60-64 Silver Medalist
48th      Rich Busa                     MA      75        1:25.30               70+ Gold Medalist
 

  • Regional Championship Scoring
    (Top 5 athletes from each region score)
     
    Women
    1st Place Team: Rocky Mountain Region;                  33 points
                                        1st        Nikki Kimball
                                        2nd        Karen Melliar-Smith
                                        4th        Laurie Lambert
                                        12th      Andrea Kinzey-Wheeler
                                        14th      Shane Holonitch
     
    2nd Place Team:            Alaskan Region;                                45 points
                                        7th        Christine Cannard
                                        8th        Heather Gasaway
                                        9th        Amy Johns
                                        10th      Michelle Mitchell
                                        11th      Laura McDonough
     
    Incomplete Teams: Northeastern, North Central and Western.
     
    Men
     
    1st Place Team: Western Region;                    35 points
                                        3rd        Jesse Haynes
                                        4th        Mike McManus
                                        6th        Tom Borschel
                                        9th        Chris Bell
                                        13th Kenny Brown
     
    2nd Place Team:            Northeastern Region;            46 points
                                        1st        Aaron Robertson         
                                        7th        Mark Churchill
                                        8th        Gary Fancher
                                        12th      Dan Verrington
                                        18th      Britt Brewer
     
    3rd Place Team: Alaskan Region;                    91 points
                                        11th      John Clark
                                        15th      Nathaniel Grabman
                                        17th      Chad Carroll
                                        23rd      Mark Miller
                                        25th      Rocky Reifenstuhl
     
    4th Place Team: Rocky Mountain Region;      94 points
                                        2nd        Charlie Wertheim
                                        20th      Brian Gunnarson
                                        21st      Wayne Cottrell
                                        24th      Brent Weigner
                                        27th      Adam Chase
     
    5th Place Team: North Central Region;                       115 points
                                        5th        Mike dEcker
                                        10th      Victor Vilar
                                        28th      Jim McDonnell
                                        30th      Jim Graupner
                                        42nd      Mike Most
     
    **NOTE** This is the first time in event history that ALL 5 USSSA regions have scored with complete teams!

    76 athletes competed in the National Championship events
    as represented by the following  breakdown by State;
     
    Alaska                          17
    Colorado                      13
    New York                    11
    California                      8
    Massachusetts              6
    Minnesota                    4
    Oregon                         3
    Michigan                      2
    Wisconsin                     2
    Utah                             1
    Wyoming                      1
    Pennsylvania                 1
    Washington                  1
    Montana                       1
    Idaho                           1
    Vermont                       1
    Texas                           1
    (17 U.S. States were represented)

    Atlas Snowshoe Citizenís 5km/10km Snowshoe Run/Walk Event
    Saturday March 5th, 2005 at Kincaid Park, Anchorage Alaska
     
    Citizenís 5km Event
     
    Place               Bib #               Name                          State               Time
    1st                    162                  Matt Crow                   AK                  29:08
    2nd                    157                  Phillip Millan                 NC                  32:48
    3rd                    154                  Steve Wood                 AK                  33:24
    4th                    151                  Ken Leib                      CO                  33:30
    5th                    163                  Cindy Crow                 AK                  35:22
    6th                    155                  Sven Cargill                  AK                  NT
    7th                    161                  Shane Metcalf              AK                  40:33
    8th                    160                  John Marselus              AK                  40:33
    9th                    152                  Kim Montague             CO                  42:10
    10th                  165                  Lloyd Crow                  AK                  47:07
    11th                  166                  Chris Turletes               AK                  50:58
    12th                  164                  Regan Sarwas              AK                  58:31
    13th                  158                  Bill English                    AK                  1:17.57
     
    Citizenís 10km Event
     
    Place               Bib #               Name                          State               Time
    1st                    153                  John Lovett                  AK                  1:24.26
    2nd                    150                  Dot Helm                     AK                  1:39.56
    3rd                    159                  Craig Wood                 AK                  1:39.57
     
     

  • Tubbs Snowshoes 4 x 2.2km Snowshoe Team Relay Event
    Sunday March 6th, 2005
    Russian Jack Springs Park, Anchorage Alaska
     
     
    1st Place Menís Open Team: Kenny Brown, Brian Purcell, Eric Bohn, Mike Decker              Ė 37:19
    1st Place Menís Mixed Team: John Clark, Mike McManus, Tom Borschel, John Clark          Ė 37:40
    1st Place Mixed Open Team: Jason Ayr, Karen Melliar-Smith, Adam Chase, N. Grabman     Ė 40:20
    1st Place Mixed Masterís Team: Wayne Cottrell, Ed Myers, Rick Wilson, Cindy Brochman Ė 46:43

    The Healthy Futures Kidís Snowshoe Kilo Event

    Presented by ConocoPhillips

    Saturday March 5th at Kincaid Park, Anchorage Alaska.

    This event featured twenty-one boys and girls twelve years of age and under. Each participant received a personal numbered racerís bib and finisherís medal.

     


     

    Fur Rendezvous began as a winter sports tournament (hockey and basketball). Some history books state that Fur Rondy began in 1936, other sources place it beginning as late as 1939.  The year in which the idea was conceived is now accepted as the beginning date of the festival: 1935.  It was during that time that Vern Johnson, Clyde Conover, Thomas Bevers and Dale Bowen came up with the idea of a party that would encompass all of Anchorage.  The main focus of the carnival was to bring people together, to show community support and celebrate the beginning of the end of winter.


    Saturday March 5th, 2005

    1:00pm Start Time

    Kincaid Park, Anchorage, Alaska


    Kincaid Park is approximately 1500 acres and  includes Point Campbell, a former military site. The park is located on the west edge of the Anchorage Bowl. The Dimond High School Ski Team first used trails in the original park near Campbell Lake for cross-country skiing in 1771-72. The first 7 1/2 km of trails around the lake were designed and constructed by Dick Mize, Jim Burkholder and Jon Elliott in 1972. An additional 12 km of trail was constructed in 1974 on the south side of the road. In 19799 the military site was given to the city, more then doubling the available ski terrain. Development has continued steadily since 1980. Upgrades include 20 km of lighted trails, stadium, timing building, chalet and annex, the Mize Loop, Margaux's, the Lekisch Trails, the Kim Berg Biathlon Range, the Sisson Trail and Arlene's Way for a total of over 61 km of trails. The facilities were dramatically upgraded in 2000 for the 2001 Special Olympic World Winter Games, including expanded chalet/annex, parking, extra-wide tunnels and scoreboard. Most of the trail planning and development has been due to the volunteer acts of the members of the Nordic Skiing Association of Anchorage, Inc. (NSAA), formerly the Nordic Ski Club. Some of the ski trails meet FIS standards and qualify for World Cup races of 5, 10, 15 & 30 km distances. Kincaid Park has been the site of Junior, Senior, Collegiate, Biathlon and Master World and National Cross Country events. In addition, thousands of local recreational enthusiasts use the Kincaid trail system extensively in both summer and winter.

    From informational brochure

    Get a Kincaid Park Trail Map here


    Current Forecast

    Click for Anchorage, Alaska Forecast



    HOST HOTEL:



    Official Photographer for the Championships


    Non-comedogenic, non-irritating and non-sensitizing, Aquaphor Healing Ointment is proven to reduce healing time of cracked, extra-dry skin on hands, feet, elbows, kneesĖ wherever a healing touch is needed. Also ideal for skin thatís chapped or chafedĖand so safe doctors recommend it for babiesí sensitive skin and to help prevent diaper rash.


    Back to Home Page of USSSA