The Seventh Annual

2007

United States National Snowshoe

Championship

Race Results

March 9 & 10 2007

Elm Creek Park Preserve in Maple Grove, MN
Just outside of Minneapolis, Minnesota

 


See The Results Here

Sr 10k Serial Results Sr 10k By Age Category Citizen's 5k Overall Results Relay Results
 
Senior Women 10k Overall Results Senior Men 10k Overall Results International Participant 10k Overall Relay Split Times
 
Jr. 5k Results Best Overall Sr. & Citizen Kid's Kilo Participants Participants by State

Participation in the National Champs. Events by State/Country
State Participants
MN 52
WI 22
NY 18
CO 12
IA 7
CA 5
MI 5
MA 4
VT 4
AK 2
Canada 2
FL 2
MT 2
NV 2
PA 2
ME 1
Mexico 1
NH 1
SC 1
TX 1
UT 1
WA 1
Total 148

 


  •  

  •  

  • 2006 Senior 10k National Championship Serial Results

    Still being tabulated


    2006 USSSA Senior 10k National Championships Results by Age Category

    Jump to Senior Women

    Jump to Senior Men

    Age Group Category
    20-24 M 1
    25-29 M 2
    30-34 M 3
    35-39 M 4
    40-44 M 5
    45-49 M 6
    50-54 M 7
    55-59 M 8
    60-64 M 9
    65-69 M 10
    70-74 M 11
    75+ M 12

     

    Senior Men Age Groups
                 
    Championship Team          
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 39:29.8 Greg Hexum Duluth MN M 36
        2 40:11.8 Jeffrey Beck Fairport NY M 25
        3 40:25.6 Kelly Mortenson Minneapolis MN M 36
        4 41:01.0 Bill Raitter Twain Harte CA M 37
        5 41:18.5 Scott Gall Cedar Falls IA M 33
    Place Time Name   City State Sex Age
    20-24              
        1 42:49.4 Brent Kann Rice Lake WI M 21
    Place Time Name   City State Sex Age
    25-29              
        1 42:02.1 Dewey Peacock Bozeman MT M 27
        2 43:32.8 Wynn Davis River Falls WI M 25
        3 45:23.7 Charles Nowacki Keystone CO M 29
        4 45:35.4 Victor Vilar Germantown WI M 28
        5 48:01.9 Darren Brungardt Dillon CO M 25
        6 50:42.5 Justin Bakken Minneapolis MN M 27
        7 52:12.9 Jason Reed Burlingame CA M 28
        8 54:44.9 Matthew Soroka St. Paul MN M 29
        9 59:28.0 Casey Toops Austin MN M 26
       10 1:02:05.5 Brian Pins Dubuque IA M 26
       11 2:13:29.0 Daniel Aaron Paul Gladstone MI M 29
    Place Time Name   City State Sex Age
    30-34              
        1 42:40.2 Mark Churchill Morrisville VT M 32
        2 44:15.1 Nathan Huckle Rochester NY M 32
        3 44:49.7 Thomas Beckum Caribou ME M 31
        4 44:57.1 Chad Millner Eden Prairie MN M 31
        5 47:47.6 Sylvester Coons Verdi NV M 34
        6 48:13.8 Nathaniel Wilson Fredric WI M 32
        7 49:50.8 Bill Wonder Eau Claire WI M 31
        8 52:41.2 Bruce Hiebl Curtiss WI M 33
        9 54:16.4 Kevin Demster New Ipswich NH M 30
       10 1:04:17.2 Mike Soderburg Pillager MN M 33
    Place Time Name   City State Sex Age
    35-39              
        1 43:45.9 Chad Carroll Fairbanks AK M 36
        2 44:04.7 Jesse Haynes Cardiff CA M 35
        3 45:30.0 Kevin Brinegar Fairbanks AK M 38
        4 46:10.1 Byron Johnson Duluth MN M 37
        5 46:15.4 Kevin Guiberson Bothell WA M 38
        6 47:38.0 Cory W. Anderson Lake Geneva WI M 37
        7 48:52.0 David Pipho Duluth MN M 36
        8 54:12.3 Jason Pare Oriskany NY M 35
        9 55:02.3 Tim Ratowski Webster NY M 35
       10 56:33.3 Doug Hubred Golden Valley MN M 39
    Place Time Name   City State Sex Age
    40-44              
        1 47:56.2 Brian Gunnarson Longmont CO M 41
        2 48:38.7 Scott Purrington Stillwater MN M 43
        3 48:46.1 Britt Brewer Wilbraham MA M 44
        4 48:51.4 Gregory Luna State College PA M 42
        5 48:53.6 Jack Schneider Colorado Springs CO M 42
        6 49:44.7 Brian Klink Aurora CO M 42
        7 51:43.7 John Del Toro Apple Valley MN M 43
        8 52:35.1 Steve Heil Medford WI M 42
        9 59:37.8 Mort Nace Rochester NY M 41
       10 1:15:31.5 Brad Canham Eden Prairie MN M 43
    Place Time Name   City State Sex Age
    45-49              
        1 41:48.0 Bernie Boettcher Silt CO M 45
        2 43:37.8 Kevin Haas St. Louis Park MN M 49
        3 47:00.2 Jim Reed Duluth MN M 48
        4 47:48.7 Rick Cleary River Falls WI M 45
        5 48:32.8 Eric Vandenberg Austin MN M 47
        6 49:01.6 Wayne Cottrell Salt Lake City UT M 45
        7 49:34.3 Jamie Boese Aurora CO M 48
        8 50:46.0 Kevin Brochman Maplewood MN M 48
        9 51:12.0 Steven Rivers Victor NY M 46
       10 52:26.8 Mark Rickman Pueblo CO M 46
       11 55:11.7 Tim S. Johnson Fridley MN M 49
       12 56:19.3 Mark Dixon Owego NY M 49
    Place Time Name   City State Sex Age
    50-54              
        1 48:30.1 Bob Dion Readsboro VT M 52
        2 49:18.1 Jim McDonnell Woodbury MN M 54
        3 1:01:44.4 Joel Braatz Merrill WI M 51
    Place Time Name   City State Sex Age
    55-59              
        1 50:02.3 John Kann Rice Lake WI M 55
        2 51:06.1 Judd Johnson Marquette MI M 56
        3 51:30.8 Edward Myers Obilisk PA M 56
        4 52:13.4 Denny Jordan Golden Valley MN M 56
        5 52:57.2 Curt Krieger Mason City IA M 55
        6 56:24.6 Bill Morse Dracut MA M 56
        7 59:04.3 Mike Most River Falls WI M 57
        8 59:50.0 Rich Lachowski River Falls WI M 57
        9 1:00:15.6 John Kimberly Stillwater MN M 58
       10 1:07:58.1 Ron Dockery Mahtomedi MN M 58
       11 1:10:14.5 John Stauffer San Francisco CA M 56
       12 1:11:43.0 Phillip Smith Edina MN M 59
       13 1:20:28.7 Ed Jeannett Edgerton WI M 58
       14 1:35:05.0 Daniel Joseph Paul Gladstone MI M 55
    Place Time Name   City State Sex Age
    60-64              
        1 52:36.7 Jim Graupner Lake Elmo MN M 63
        2 57:32.8 Thomas Burr Shoreview MN M 61
        3 58:14.5 Dave Sykora Green Bay WI M 60
        4 58:55.4 Roger De Groot Waterloo IA M 63
        5 1:45:18.0 Bob Durband Shoreview MN M 64
    Place Time Name   City State Sex Age
    65-69              
        1 58:44.5 John Pelton West Rupert VT M 68
        2 1:06:24.4 Wayne Ratowski Canton NY M 65
        3 1:09:43.4 Edward A Rousseau Minneapolis MN M 68
    Place Time Name   City State Sex Age
    70-74              
        1 1:41:13.0 Bradley Ayers Frederic WI M 72
    Place Time Name   City State Sex Age
    75-79              
        1 1:25:43.0 Richard J Busa Marlboro MA M 78

     

     

    Senior Women Age Groups
                   
    Championship Team          
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 48:20.3 Nikki Kimball Bozeman MT F 36
        2 49:03.2 Keri Nelson Grand Junction CO F 26
        3 49:32.2 Sarah Raitter Twain Harte CA F 35
        4 49:43.1 Erin Ward St. Paul MN F 33
        5 50:33.5 Laurie Lambert Austin TX F 46
    Place Time Name   City State Sex Age
    20-24              
    1 55:31.0 Casey Shea Evergreen CO F 22
    Place Time Name   City State Sex Age
    25-29              
    1 51:50.3 Sarah Gall Cedar Falls IA F 28
    2 53:31.7 Michelle Marie Paul Venice FL F 26
    3 55:23.8 Lynann Lorenz Apalachin NY F 28
    4 56:16.9 Andrea Mueller Edgar WI F 29
    5 1:08:46.2 Rachel Van Hale Duluth MN F 26
    Place Time Name   City State Sex Age
    30-34              
    1 54:06.7 Catherine Lee Minneapolis MN F 33
    2 55:54.0 Molly Cohran Lakeville MN F 32
    3 1:06:21.9 Kimberleigh Field Reno NV F 34
    4 1:08:13.8 Kelly Wonder Eau Claire WI F 31
    5 1:10:11.4 Molly Moilanen Minneapolis MN F 32
    Place Time Name   City State Sex Age
    35-39              
    Place Time Name   City State Sex Age
    40-44              
    1 53:02.4 Cindy Brochman Maplewood MN F 42
    2 1:10:49.4 Diane Gray Hoeoye Falls NY F 44
    3 1:12:22.6 Alicia Gordon Woodbury MN F 41
    4 1:15:50.0 Laurel Shortell Northampton MA F 41
    Place Time Name   City State Sex Age
    45-49              
    1 55:09.2 Cecilia Walker Cocoa Beach FL F 45
    2 58:59.2 Lisa Trainor Maple Grove MN F 48
    3 1:20:23.0 Denise Dion Readsboro VT F 49
    Place Time Name   City State Sex Age
    50-54              
    1 1:00:23.1 Jeanne Blatter Silt CO F 50
    2 1:04:46.3 Melissa Behr Delmar NY F 53
    3 1:15:54.0 Roxanne Thomas Hayward WI F 53
    Place Time Name   City State Sex Age
    55-59              
    1 1:11:54.5 Chary Griffin Cazenovia NY F 59
    2 1:12:41.1 Georgi Northdurft Eyota MN F 58
    Place Time Name   City State Sex Age
    60-64              
    1 1:22:46.0 Carol Klitzke Maple Grove MN F 60
    Place Time Name   City State Sex Age
    70-74              
    1 1:30:29.0 Roddie Larsen Menasha WI F 70

     


  • 2006 USSSA Junior 5k National Championship Results

    Female            
                   
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 26:25.2 Carolyn Campbell Ann Arbor MI F 17
        2 28:49.5 Michayla Heil Medford WI F 15
        3 28:58.1 Debbie Merzbach Rochester NY F 19
        4 30:06.5 Judy Merzbach Rochester NY F 19
        5 30:27.6 Gretchen Nace Rochester NY F 16
        6 30:43.7 Rebecca Gravenstede Lima NY F 16
                 
                 
    Male              
                   
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 20:14.7 Christian Thompson Candor NY M 19
        2 20:28.3 Zachary Rivers Victor NY M 17
        3 22:58.3 Mason Bacso Plymouth MN M 19
        4 25:23.6 Andy Wentzel Pawleys Island SC M 16
        5 25:55.2 Adam Snyder Plymouth MN M 18
        6 26:10.0 Ben Morris Cedar Falls IA M 17
        7 26:19.9 Jon Hennings Cedar Falls IA M 16
        8 32:25.7 Austin Gunnarson Longmont CO M 12
        9 32:56.5 Ben Fournier Gladstone MI M 13
       10 35:41.6 Jaren Trotter Gladstone MI M 13

     


    2006 USSSA National Championship Best Overall Sr. 10k

    Jump to Women's Overall

    Jump to International Competitors

    Senior Men Overall
                 
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 39:29.8 Greg Hexum Duluth MN M 36
        2 40:11.8 Jeffrey Beck Fairport NY M 25
        3 40:25.6 Kelly Mortenson Minneapolis MN M 36
        4 41:01.0 Bill Raitter Twain Harte CA M 37
        5 41:18.5 Scott Gall Cedar Falls IA M 33
        6 41:48.0 Bernie Boettcher Silt CO M 45
        7 42:02.1 Dewey Peacock Bozeman MT M 27
        8 42:40.2 Mark Churchill Morrisville VT M 32
        9 42:49.4 Brent Kann Rice Lake WI M 21
       10 43:32.8 Wynn Davis River Falls WI M 25
       11 43:37.8 Kevin Haas St. Louis Park MN M 49
       12 43:45.9 Chad Carroll Fairbanks AK M 36
       13 44:04.7 Jesse Haynes Cardiff CA M 35
       14 44:15.1 Nathan Huckle Rochester NY M 32
       15 44:49.7 Thomas Beckum Caribou ME M 31
       16 44:57.1 Chad Millner Eden Prairie MN M 31
       17 45:23.7 Charles Nowacki Keystone CO M 29
       18 45:30.0 Kevin Brinegar Fairbanks AK M 38
       19 45:35.4 Victor Vilar Germantown WI M 28
       20 46:10.1 Byron Johnson Duluth MN M 37
       21 46:15.4 Kevin Guiberson Bothell WA M 38
       22 47:00.2 Jim Reed Duluth MN M 48
       23 47:38.0 Cory W. Anderson Lake Geneva WI M 37
       24 47:47.6 Sylvester Coons Verdi NV M 34
       25 47:48.7 Rick Cleary River Falls WI M 45
       26 47:56.2 Brian Gunnarson Longmont CO M 41
       27 48:01.9 Darren Brungardt Dillon CO M 25
       28 48:13.8 Nathaniel Wilson Fredric WI M 32
       29 48:30.1 Bob Dion Readsboro VT M 52
       30 48:32.8 Eric Vandenberg Austin MN M 47
       31 48:38.7 Scott Purrington Stillwater MN M 43
       32 48:46.1 Britt Brewer Wilbraham MA M 44
       33 48:51.4 Gregory Luna State College PA M 42
       34 48:52.0 David Pipho Duluth MN M 36
       35 48:53.6 Jack Schneider Colorado Springs CO M 42
       36 49:01.6 Wayne Cottrell Salt Lake City UT M 45
       37 49:18.1 Jim McDonnell Woodbury MN M 54
       38 49:34.3 Jamie Boese Aurora CO M 48
       39 49:44.7 Brian Klink Aurora CO M 42
       40 49:50.8 Bill Wonder Eau Claire WI M 31
       41 50:02.3 John Kann Rice Lake WI M 55
       42 50:42.5 Justin Bakken Minneapolis MN M 27
       43 50:46.0 Kevin Brochman Maplewood MN M 48
       44 51:06.1 Judd Johnson Marquette MI M 56
       45 51:12.0 Steven Rivers Victor NY M 46
       46 51:30.8 Edward Myers Obilisk PA M 56
       47 51:43.7 John Del Toro Apple Valley MN M 43
       48 52:12.9 Jason Reed Burlingame CA M 28
       49 52:13.4 Denny Jordan Golden Valley MN M 56
       50 52:26.8 Mark Rickman Pueblo CO M 46
       51 52:35.1 Steve Heil Medford WI M 42
       52 52:36.7 Jim Graupner Lake Elmo MN M 63
       53 52:41.2 Bruce Hiebl Curtiss WI M 33
       54 52:57.2 Curt Krieger Mason City IA M 55
       55 54:12.3 Jason Pare Oriskany NY M 35
       56 54:16.4 Kevin Demster New Ipswich NH M 30
       57 54:44.9 Matthew Soroka St. Paul MN M 29
       58 55:02.3 Tim Ratowski Webster NY M 35
       59 55:11.7 Tim S. Johnson Fridley MN M 49
       60 56:19.3 Mark Dixon Owego NY M 49
       61 56:24.6 Bill Morse Dracut MA M 56
       62 56:33.3 Doug Hubred Golden Valley MN M 39
       63 57:32.8 Thomas Burr Shoreview MN M 61
       64 58:14.5 Dave Sykora Green Bay WI M 60
       65 58:44.5 John Pelton West Rupert VT M 68
       66 58:55.4 Roger De Groot Waterloo IA M 63
       67 59:04.3 Mike Most River Falls WI M 57
       68 59:28.0 Casey Toops Austin MN M 26
       69 59:37.8 Mort Nace Rochester NY M 41
       70 59:50.0 Rich Lachowski River Falls WI M 57
       71 1:00:15.6 John Kimberly Stillwater MN M 58
       72 1:01:44.4 Joel Braatz Merrill WI M 51
       73 1:02:05.5 Brian Pins Dubuque IA M 26
       74 1:04:17.2 Mike Soderburg Pillager MN M 33
       75 1:06:24.4 Wayne Ratowski Canton NY M 65
       76 1:07:58.1 Ron Dockery Mahtomedi MN M 58
       77 1:09:43.4 Edward A Rousseau Minneapolis MN M 68
       78 1:10:14.5 John Stauffer San Francisco CA M 56
       79 1:11:43.0 Phillip Smith Edina MN M 59
       80 1:15:31.5 Brad Canham Eden Prairie MN M 43
       81 1:20:28.7 Ed Jeannett Edgerton WI M 58
       82 1:25:43.0 Richard J Busa Marlboro MA M 78
       83 1:35:05.0 Daniel Joseph Paul Gladstone MI M 55
       84 1:41:13.0 Bradley Ayers Frederic WI M 72
       85 1:45:18.0 Bob Durband Shoreview MN M 64
       86 2:13:29.0 Daniel Aaron Paul Gladstone MI M 29

     

     

    Senior Women Overall
                   
    Place Time Name   City State Sex Age
        1 48:20.3 Nikki Kimball Bozeman MT F 36
        2 49:03.2 Keri Nelson Grand Junction CO F 26
        3 49:32.2 Sarah Raitter Twain Harte CA F 35
        4 49:43.1 Erin Ward St. Paul MN F 33
        5 50:33.5 Laurie Lambert Austin TX F 46
        6 51:50.3 Sarah Gall Cedar Falls IA F 28
        7 53:02.4 Cindy Brochman Maplewood MN F 42
        8 53:31.7 Michelle Marie Paul Venice FL F 26
        9 54:06.7 Catherine Lee Minneapolis MN F 33
       10 55:09.2 Cecilia Walker Cocoa Beach FL F 45
       11 55:23.8 Lynann Lorenz Apalachin NY F 28
       12 55:31.0 Casey Shea Evergreen CO F 22
       13 55:54.0 Molly Cohran Lakeville MN F 32
       14 56:16.9 Andrea Mueller Edgar WI F 29
       15 58:59.2 Lisa Trainor Maple Grove MN F 48
       16 1:00:23.1 Jeanne Blatter Silt CO F 50
       17 1:04:46.3 Melissa Behr Delmar NY F 53
       18 1:06:21.9 Kimberleigh Field Reno NV F 34
       19 1:08:13.8 Kelly Wonder Eau Claire WI F 31
       20 1:08:46.2 Rachel Van Hale Duluth MN F 26
       21 1:10:11.4 Molly Moilanen Minneapolis MN F 32
       22 1:10:49.4 Diane Gray Hoeoye Falls NY F 44
       23 1:11:54.5 Chary Griffin Cazenovia NY F 59
       24 1:12:22.6 Alicia Gordon Woodbury MN F 41
       25 1:12:41.1 Georgi Northdurft Eyota MN F 58
       26 1:15:50.0 Laurel Shortell Northampton MA F 41
       27 1:15:54.0 Roxanne Thomas Hayward WI F 53
       28 1:20:23.0 Denise Dion Readsboro VT F 49
       29 1:22:46.0 Carol Klitzke Maple Grove MN F 60
       30 1:30:29.0 Roddie Larsen Menasha WI F 70

     

    International Competitors
               
    Male            
                 
    Place Time Name   Country Sex Age
        1 43:32.9 Antonio Holquin Mexico M 42
        2 49:21.0 Derrick Spafford Canada M 41
        3 56:59.8 Michael O'Connor Canada M 42
                 
    Female            
                 
    Place Time Name   Country Sex Age
    1 58:39.3 Sara Montgomery ONT F 36  

    2006 USSSA National Citizen's 5k

    Place Time Name   City State Sex Age
        1 23:08.2 Michael Mueller Edgar WI M 20
        2 24:11.4 Kyle Fleener Austin MN M 23
        3 25:19.3 Richard Chin St. Paul MN M 48
        4 26:32.9 Chris Hemmen Cedar Falls IA M 21
        5 27:20.2 Kristin Miller West Lakeland MN F 45
        6 29:50.3 Gerry Neville Shakopee MN M 49
        7 30:29.7 Mary Ross St. Paul MN F 41
        8 32:01.1 Eric Laska Minneapolis MN M 29
        9 32:48.0 Mary Dow-Bunnell Cottage Grove MN F 43
       10 33:04.6 Emily Cronk Minnetonka MN F 30
       11 33:21.9 Ron Lundquist Mpls MN M 49
       12 34:25.3 Theresa McCarthy-Pohl Stillwater MN F 44
       13 35:18.1 Dan Ryan St. Paul MN M 30
       14 35:18.3 Elizbeth Soroka St. Paul MN F 30
       15 35:31.9 Linda Gover Caribou ME F 28
       16 37:04.8 Rodney Barnes Maple Grove MN M 53
       17 37:41.3 Denise Bakken Hudson WI F 48
       18 38:17.9 Anne Marie Casper Hackensack MN F 25
       19 38:26.1 Liz Klein Minneapolis MN F 33
       20 38:43.9 Wendy Rombold Colorado Springs CO F 42
       21 39:21.0 Sujit Varma Hibbing MN M 39
       22 39:38.0 Ted Madison St. Paul MN M 47
       23 40:26.4 Jocelyn Pihlaja Duluth MN F 39
       24 40:42.0 Nancy Griffith Shoreview MN F 56
       25 40:44.2 Jim Berg Duluth MN M 43
       26 41:40.9 Justin Jones Otssego MN M 26
       27 42:01.8 Jacqueline Jones Otsego MN F 23
       28 42:09.0 Christine Hoigaard Edina MN F 60
       29 43:19.3 James Mueller Bloomington MN M 34
       30 44:41.2 Heather Vietz Roseville MN F 37
       31 45:16.0 Mary Rivers Victor NY F 46
       32 48:30.4 Pat Schiltgen Hudson WI M 30
       33 48:55.2 Scott McPherson Edina MN M 48
       34 51:10.4 Diane Hemstad Brooklyn Park MN F 55
       35 51:48.1 Ben Robinson Edina MN M 15
       36 52:55.8 Melissa Nelson Minneapolis MN F 30
       37 54:57.9 Conrad Hoidaard Edina MN M 70
       38 55:25.9 Nicki Kinner Mpls MN F 26
       39 55:26.1 Aaron Holmen Apple Valley MN M 27
       40 55:57.6 Amy Hoover Coon Rapids MN F 36
       41 56:47.1 Debbie Van Den Berg Austin MN F 45
       42 57:03.8 June Turnbull Edina MN F 60
       43 1:09:49.4 Nora McPherson Edina MN F 40
       44 1:11:25.1 Kathy Jurichko Minneapolis MN F 38
       45 1:11:25.6 Christine Hinckley Wyoming MN F 38

    2006 USSSA National Championship Relay Results

    1 The Matrix Total time 45:27
             
        Nathan Huckle 10:25
        Debbie Merzbach 12:56
        Mark Dixon   12:21
        Christian Thompson 9:45
             
    2 Ciaspolada Girls Total time 50:42
             
        Michayla Heil 12:33
        Becky Gravenstede 13:41
        Ceal Walker   12:21
        Cindy Brochman 12:36
             
    3 NE Plus Wisconsin Total time 53:21
             
        Steve Heil   12:04
        Linda Gover   15:33
        Melissa Behr 14:16
        Thomas Beckum 10:59

     


    2006 USSSA National Kid's Kilo Participants

    Place Name   City State Sex Age
        1 Austin Bunnell Cottage Grove MN M 10
        2 Danny Trainor Maple Grove MN M 11
        3 Christian Hinckley Wyoming MN M 12
        4 Weston Hanson Wyoming MN M 12
        5 Emily Bunnell Cottage Grove MN F  9
        6 Dominic Gamble Mpls MN M 10
        7 Elizabeth Trainor Maple Grove MN F 8
        8 Clayton Hubred Golden Valley MN M 10
        9 Courtney Anderson Lake Geneva WI F 7
       10 Allegra Pihlaja Duluth MN F 6
       11 Eric Sagnes Brooklyn Park MN M  8
       12 Bailey Pohl Stillwater MN F  8
       13 Benjamin Cochran Lakeville MN M  6

    Senior Women’s Regional Results 

    1st Place Team -Rocky Mountain Region:                          

    34 points           

    1st     Nikki Kimball               MT                 

    2nd     Keri Nelson                  CO                                   

    5th     Laurie Lambert TX                                          

    12th   Casey Shea                  CO                                         

    14th   Jeanne Blatter               CO                                         

     

    2nd Place Team -North Central Region:                              

    39 points           

    4th     Erin Ward                    MN                 

    6th     Sarah Gall                    IA                                           

    7th     Cindy Brochman           MN                                         

    9th     Catherine Lee               MN                                       

    13th   Molly Cochran MN                                         

     

    3rd Place Team -Northeastern:                                            

    61 points           

    8th     Michelle Paul                FL                   

    10th   Cecilia Walker  FL                                           

    11th   Lynann Lorenz  NY                                         

    15th   Melissa Behr                NY                                    

    17th   Diane Gray                   NY                                         

     

    Incomplete – Western and Alaskan regions                            

     


    Senior Men's Regional Results

    1st Place Team- North Central Region:

    28 points        

    1st        Greg Hexum          MN

    3rd        Kelly Mortenson  MN

    5th        Scott Gall              IA

    9th        Brent Kann            WI

    10th      Wynn Davis           WI

     

    2nd Place TeamNortheastern:

    58 points        

    2nd        Jeff Beck               NY

    8th        Mark Churchill    VT

    13th      Nathan Huckle     NY

    14th      Thomas Beckum  ME

    21st      Bob Dion              VT

     

    3rd Place TeamRocky Mountain Region:

    67 points        

    6th        Bernie Boettcher   CO

    7th        Dewey Peacock     MT

    15th      Charles Nowacki   CO

    19th      Brian Gunnarson   CO

    20th      Darren Brungardt  CO

     

    4th Place TeamWestern:

    73 points        

    4th        Bill Raitter              CA

    12th      Jesse Haynes          CA

    17th      Kevin Guiberson   WA

    18th      Sylvester Coons     NV

    22nd      Jason Reed              CA

     

    Incomplete – Alaskan region.

     


     

    Back to Home Page of USSSA