The Eight Annual

2008

PowerSox

United States National Snowshoe

Championship

Race Results

March 9, 2008

Snowbasin Resort in Ogden, Utah
 
As part of the XTERRA Winter World Championships Festival

 

 


See The Results Here

Senior 10k Serial Results Jr. 5k Results Senior Women Regional Results Relay Results
 
Senior Women 10k Overall Results Jr. Women 5k Results Senior Men Regional Results Relay Split Times
 
Senior Men 10k Overall Results Jr. Men 5k Results Citizen's 5k Overall Results Participants by State
 
Senior 10k By Age Category International Participants 10k    

Participation in the National Champs. Events by State/Country
State Participants
CO 20
NY 11
MN 8
CA 7
UT 7
WI 6
NV 6
MI 4
OR 4
IA 3
VT 3
MA 3
ID 2
MD 2
PA 1
SC 1
WY 1
TX 1
FL 1
Total 91

 


  • 2008 Senior 10k National Championship Serial Results

    Photo by Gene Murrieta

    Place Name Home Town Total Time
    1 Josiah MIDDAUGH VAIL CO USA  0:45:55
    2 Jeffrey BECK FAIRPORT NY USA  0:47:17
    3 Scott GALL CEDAR FALLS IA USA  0:47:32
    4 Greg KRAUSE LITTLETON CO USA  0:47:48
    5 Logan WEALING COLORADO SPRINGS CO USA  0:47:58
    6 Bernie BOETTCHER SILT CO USA  0:49:06
    7 Aaron ROBERTSON ROUSES POINT NY USA  0:49:53
    8 Greg HEXUM ESKO MN USA  0:50:02
    9 Bill RAITTER RENO NV USA  0:50:33
    10 Daniel SNYDER IDAHO FALLS ID USA  0:51:10
    11 Seth WEALING BOULDER CO USA  0:51:38
    12 Thomas BORSCHEL IDAHO FALLS ID USA  0:53:54
    13 Antonio HOLGUIN SENECA SC MEXICO  0:54:36
    14 Sylvester COONS RENO NV USA  0:55:44
    15 Ross MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  0:56:04
    16 Nathan HUCKLE ROCHESTER NY USA  0:56:23
    17 Robert BOLTON RICHLAND NY USA  0:56:55
    18 John-paul HENRY DENVER CO USA  0:57:01
    19 Keri NELSON GRAND JUNCTION CO USA  0:57:05
    20 Darren BRUNGARDT DILLON CO USA  0:58:25
    21 Lindsay KRAUSE LITTLETON CO USA  0:58:35
    22 Kasey SCHMITT CEDAR FALLS IA USA  0:58:47
    23 Sarah RAITTER RENO NV USA  0:59:13
    24 Steve PYE HIGHLANDS RANCH CO USA  0:59:52
    25 Sarah GALL CEDAR FALLS IA USA  1:00:02
    26 Sonja WIECK GREENWOOD VILLAGE CO USA  1:00:49
    27 Karen MELLIAR-SMITH DENVER CO USA  1:02:58
    28 Laurie LAMBERT AUSTIN TX USA  1:03:12
    29 Wayne COTTRELL WILDOMAR CA USA  1:03:30
    30 John BRYLSKI APPLETON WI USA  1:03:48
    31 John KANN RICE LAKE WI USA  1:04:40
    32 Mark RICKMAN PUEBLO CO USA  1:04:43
    33 Myra KLETTKE LAKE OSWEGO OR USA  1:05:39
    34 Bob DION READSBORO VT USA  1:05:40
    35 Jason REED SAN BRUNO CA USA  1:06:01
    36 Edward MYERS OBELISK PA USA  1:06:06
    37 Jim GRAUPNER LAKE ELMO MN USA  1:06:19
    38 Peter WOOD PARK CITY UT USA  1:06:34
    39 Jack CASEY CONCORD MA USA  1:07:11
    40 Adam CHASE BOULDER CO USA  1:07:24
    41 Scott HULL PORTLAND OR USA  1:07:41
    42 Steve HEIL MEDFORD WI USA  1:07:48
    43 Brent WEIGNER CHEYENNE WY USA  1:07:54
    44 Chris MILLER BELMONT MI USA  1:07:55
    45 Cynthia BROCHMAN MAPLEWOOD MN USA  1:08:17
    46 Sarah MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  1:08:37
    47 Rachel CIESLEWICZ SALT LAKE CITY UT USA  1:09:01
    48 Patty STURDEVANT TIGARD OR USA  1:09:37
    49 Scott SUNDERMAN COALVILLE UT USA  1:09:57
    50 Robert COURTRIGHT BLANCHARD MI USA  1:10:01
    51 Toby NISHIKAWA WILLARD UT USA  1:11:32
    52 Cecilia MULDOON-WALKER COCOA BEACH FL USA  1:11:57
    53 Dave SYKORA GREEN BAY WI USA  1:13:34
    54 Steven RIVERS VICTOR NY USA  1:15:05
    55 Jeanne BLATTER SILT CO USA  1:15:29
    56 John PELTON WEST RUPERT VT USA  1:15:39
    57 Kate CHAPMAN BRECKENRIDGE CO USA  1:16:17
    58 Carissa STEPIEN LAUREL MD USA  1:17:05
    59 Stephanie KING OGDEN UT USA  1:18:29
    60 Kimberleigh FIELD RENO NV USA  1:19:41
    61 Richard LOVETT PORTLAND OR USA  1:20:05
    62 John ELLIOTT COLUMBIA MD USA  1:20:50
    63 Mort NACE ROCHESTER NY USA  1:21:32
    64 John GULDNER SALT LAKE CITY UT USA  1:22:11
    65 Sherry HECKER ROCHESTER NY USA  1:22:41
    66 John DEL TORO APPLE VALLEY MN USA  1:23:22
    67 Cindy CAIN CENTENNIAL CO USA  1:23:26
    68 Andrea KINZEY-WHEELER NEDERLAND CO USA  1:23:29
    69 Patty STRUVE KINGS BEACH CA USA  1:24:13
    70 Vicky JOHNSON BEAR VALLY CA USA  1:24:45
    71 Christopher KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:26:00
    72 Laurel SHORTELL NORTHAMPTON MA USA  1:26:15
    73 Julie TISUE/TURNER REDONDO BEACH CA USA  1:27:37
    74 Jim MESKIMEN TRUCKEE CA USA  1:27:42
    75 Marty SMITH LIBERTY UT USA  1:30:51
    76 Denise DION READSBORO VT USA  1:31:23
    77 Page JOHNSON HOPKINS MN USA  1:32:47
    78 Sarah MUSSARD DENVER CO USA  1:34:20
    79 Bob DURBAND SHOREVIEW MN USA  1:34:38
    80 Chary GRIFFIN CAZENOVIA NY USA  1:35:14
    81 Nicole KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:42:09
    82 Bridgit STONE NEWPORT MI USA  1:43:00
    83 Richard BUSA MARLBORO MA USA  1:52:09
    84 Tina OBERHEIDE FRISCO CO USA  1:56:00
    85 John STAUFFER SAN FRANCISCO CA USA  2:00:19
    86 Edward JEANNETTE EDGERTON WI USA  2:00:50
    Emma GARRARD TRUCKEE CA USA  DNS
    Deb LOVCI-ENGEL PARK CITY UT USA  DNS

    Citizen's 5K

    Senior Women    
    Name Representing Total Time Total Time
    Brooke KENNEDY BERKELEY CA USA 0:53:59
    Valerie MERGES  LAYTON UT USA 0:57:51
    Tiffani VANORMAN  IDAHO FALLS ID USA  1:02:41
    Kym BUTTSHCARDT  OGDEN UT USA  1:03:03
    Julie SOLWOLD  SANTA CLARITA CA USA 1:03:11
    Karen MESKIMEN TRUCKEE CA USA  1:03:32
    Mary RIVERS  VICTOR NY USA  1:06:34
    Stephanie CHRISTIANSEN  OGDEN UT USA  1:13:44
    Junior Men    
    Andrew WOOD  PARK CITY UT USA 0:38:26
    Parker CHRISTIANSEN OGDEN UT 1:12:56
    Senior Men    
    Brendan MURPHY  AURORA CO USA  0:33:45
    Kevin BROCKMAN  MAPLEWOOD MN USA 0:39:55
    John VANORMAN  IDAHO FALLS ID USA 0:40:24
    Rollen CASSELBERRY  INCLINE VILLAGE NV USA  0:46:44
    Mike MOST  RIVER FALLS WI USA 0:48:21
    Ashley BROWN  PORTSMOUTH NH USA  0:48:46
    Drew LEWIS  LAYTON UT USA  0:52:39
    Mike INGRAM  IDAHO FALLS ID USA  0:55:18
    Shane OSGUTHORPE  OGDEN UT USA 1:00:19
    Thomas GRAY  KENSINGTON NY USA 1:00:19
    Bib RUSSEL  DANA PT. CA USA  1:08:12

     


    2008 USSSA Senior 10k National Championships Results by Age Category

    Jump to Senior Women

    Jump to Senior Men

    Age Group Category
    20-24 M 1
    25-29 M 2
    30-34 M 3
    35-39 M 4
    40-44 M 5
    45-49 M 6
    50-54 M 7
    55-59 M 8
    60-64 M 9
    65-69 M 10
    70-74 M 11
    75+ M 12

    Senior Men Age Groups

     
    Senior Men        
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    10 1 Daniel SNYDER IDAHO FALLS ID USA  0:51:10 M M I
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    18 1 John-paul HENRY DENVER CO USA  0:57:01 M M II
    20 2 Darren BRUNGARDT DILLON CO USA  0:58:25 M M II
    22 3 Kasey SCHMITT CEDAR FALLS IA USA  0:58:47 M M II
    35 4 Jason REED SAN BRUNO CA USA  1:06:01 M M II
    71 5 Christopher KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:26:00 M M II
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    7 1 Aaron ROBERTSON ROUSES POINT NY USA  0:49:53 M M III
    11 2 Seth WEALING BOULDER CO USA  0:51:38 M M III
    16 3 Nathan HUCKLE ROCHESTER NY USA  0:56:23 M M III
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    8 1 Greg HEXUM ESKO MN USA  0:50:02 M M IV
    9 2 Bill RAITTER RENO NV USA  0:50:33 M M IV
    14 3 Sylvester COONS RENO NV USA  0:55:44 M M IV
    15 4 Ross MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  0:56:04 M M IV
    41 5 Scott HULL PORTLAND OR USA  1:07:41 M M IV
    44 6 Chris MILLER BELMONT MI USA  1:07:55 M M IV
    49 7 Scott SUNDERMAN COALVILLE UT USA  1:09:57 M M IV
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    38 1 Peter WOOD PARK CITY UT USA  1:06:34 M M V
    40 2 Adam CHASE BOULDER CO USA  1:07:24 M M V
    42 3 Steve HEIL MEDFORD WI USA  1:07:48 M M V
    63 4 Mort NACE ROCHESTER NY USA  1:21:32 M M V
    66 5 John DEL TORO APPLE VALLEY MN USA  1:23:22 M M V
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    6 1 Bernie BOETTCHER SILT CO USA  0:49:06 M M VI
    17 2 Robert BOLTON RICHLAND NY USA  0:56:55 M M VI
    24 3 Steve PYE HIGHLANDS RANCH CO USA  0:59:52 M M VI
    29 4 Wayne COTTRELL WILDOMAR CA USA  1:03:30 M M VI
    30 5 John BRYLSKI APPLETON WI USA  1:03:48 M M VI
    32 7 Mark RICKMAN PUEBLO CO USA  1:04:43 M M VI
    54 8 Steven RIVERS VICTOR NY USA  1:15:05 M M VI
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    12 1 Thomas BORSCHEL IDAHO FALLS ID USA  0:53:54 M M VII
    34 2 Bob DION READSBORO VT USA  1:05:40 M M VII
    39 3 Jack CASEY CONCORD MA USA  1:07:11 M M VII
    64 5 John GULDNER SALT LAKE CITY UT USA  1:22:11 M M VII
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    31 1 John KANN RICE LAKE WI USA  1:04:40 M M VIII
    36 2 Edward MYERS OBELISK PA USA  1:06:06 M M VIII
    43 3 Brent WEIGNER CHEYENNE WY USA  1:07:54 M M VIII
    50 4 Robert COURTRIGHT BLANCHARD MI USA  1:10:01 M M VIII
    61 5 Richard LOVETT PORTLAND OR USA  1:20:05 M M VIII
    85 6 John STAUFFER SAN FRANCISCO CA USA  2:00:19 M M VIII
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    37 1 Jim GRAUPNER LAKE ELMO MN USA  1:06:19 M M IX
    53 2 Dave SYKORA GREEN BAY WI USA  1:13:34 M M IX
    86 3 Edward JEANNETTE EDGERTON WI USA  2:00:50 M M IX
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    56 1 John PELTON WEST RUPERT VT USA  1:15:39 M M X
    74 2 Jim MESKIMEN TRUCKEE CA USA  1:27:42 M M X
    79 3 Bob DURBAND SHOREVIEW MN USA  1:34:38 M M X
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    62 1 John ELLIOTT COLUMBIA MD USA  1:20:50 M M XI 
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    83 1 Richard BUSA MARLBORO MA USA  1:52:09 M M XII

     

     

    Senior Women Age Groups

  • Senior Women        
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    57 1 Kate CHAPMAN BRECKENRIDGE CO USA  1:16:17 F M I
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    47 1 Rachel CIESLEWICZ SALT LAKE CITY UT USA  1:09:01 F M II
    58 2 Carissa STEPIEN LAUREL MD USA  1:17:05 F M II
    59 3 Stephanie KING OGDEN UT USA  1:18:29 F M II
    77 4 Page JOHNSON HOPKINS MN USA  1:32:47 F M II
    78 5 Sarah MUSSARD DENVER CO USA  1:34:20 F M II
    81 6 Nicole KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:42:09 F M II
    82 7 Bridgit STONE NEWPORT MI USA  1:43:00 F M II
        Emma GARRARD TRUCKEE CA USA  DNS F M II
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    27 1 Karen MELLIAR-SMITH DENVER CO USA  1:02:58 F M III
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    46 1 Sarah MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  1:08:37 F M IV
    51 2 Toby NISHIKAWA WILLARD UT USA  1:11:32 F M IV
    60 3 Kimberleigh FIELD RENO NV USA  1:19:41 F M IV
    65 4 Sherry HECKER ROCHESTER NY USA  1:22:41 F M IV
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    45 1 Cynthia BROCHMAN MAPLEWOOD MN USA  1:08:17 F M V
    48 2 Patty STURDEVANT TIGARD OR USA  1:09:37 F M V
    72 3 Laurel SHORTELL NORTHAMPTON MA USA  1:26:15 F M V
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    28 1 Laurie LAMBERT AUSTIN TX USA  1:03:12 F M VI
    33 2 Myra KLETTKE LAKE OSWEGO OR USA  1:05:39 F M VI
    52 3 Cecilia MULDOON-WALKER COCOA BEACH FL USA  1:11:57 F M VI
    68 4 Andrea KINZEY-WHEELER NEDERLAND CO USA  1:23:29 F M VI
    70 5 Vicky JOHNSON BEAR VALLY CA USA  1:24:45 F M VI
        Deb LOVCI-ENGEL PARK CITY UT USA  DNS F M VI
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    55 1 Jeanne BLATTER SILT CO USA  1:15:29 F M VII
    67 2 Cindy CAIN CENTENNIAL CO USA  1:23:26 F M VII
    69 3 Patty Jo STRUVE KINGS BEACH CA USA  1:24:13 F M VII
    73 4 Julie TISUE/TURNER REDONDO BEACH CA USA  1:27:37 F M VII
    75 5 Marty SMITH LIBERTY UT USA  1:30:51 F M VII
    76 6 Denise DION READSBORO VT USA  1:31:23 F M VII
    Overall Place Place in Age Cat Name Home Town Total Time Gender Category 
    80 1 Chary GRIFFIN CAZENOVIA NY USA  1:35:14 F M IX
    84 2 Tina OBERHEIDE FRISCO CO USA  1:56:00 F M IX

     


    2008 USSSA Junior 5k National Championship Results

    Jump to Jr. Women

    Jump to Jr. Men

    Place Name Home Town Total Time
    1 Zachary RIVERS VICTOR NY USA  30:21.8
    2 Joshua COURTRIGHT BLANCHARD MI USA  36:29.4
    3 Alyssa SMITH ROCHESTER NY USA  39:32.8
    4 Gretchen NACE ROCHESTER NY USA  43:15.2
    5 Michayla HEIL MEDFORD WI USA  43:43.1

    Junior Women

    Place Name Home Town Total Time
    1 Alyssa SMITH ROCHESTER NY USA  39:32.8
    2 Gretchen NACE ROCHESTER NY USA  43:15.2
    3 Michayla HEIL MEDFORD WI USA  43:43.0

     

    Junior Men

    Place Name Home Town Total Time
    1 Zachary RIVERS VICTOR NY USA  30:21.8
    2 Joshua COURTRIGHT BLANCHARD MI USA  36:29.4

     


    2008 USSSA National Championship Best Overall Sr. 10k

    Jump to Women's Overall

    Jump to International Competitors

     

    Senior Men Overall

    Place Name Home Town Total Time
    1 Josiah MIDDAUGH VAIL CO USA  0:45:55
    2 Jeffrey BECK FAIRPORT NY USA  0:47:17
    3 Scott GALL CEDAR FALLS IA USA  0:47:32
    4 Greg KRAUSE LITTLETON CO USA  0:47:48
    5 Logan WEALING COLORADO SPRINGS CO USA  0:47:58
    6 Bernie BOETTCHER SILT CO USA  0:49:06
    7 Aaron ROBERTSON ROUSES POINT NY USA  0:49:53
    8 Greg HEXUM ESKO MN USA  0:50:02
    9 Bill RAITTER RENO NV USA  0:50:33
    10 Daniel SNYDER IDAHO FALLS ID USA  0:51:10
    11 Seth WEALING BOULDER CO USA  0:51:38
    12 Thomas BORSCHEL IDAHO FALLS ID USA  0:53:54
    13 Antonio HOLGUIN SENECA SC MEXICO  0:54:36
    14 Sylvester COONS RENO NV USA  0:55:44
    15 Ross MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  0:56:04
    16 Nathan HUCKLE ROCHESTER NY USA  0:56:23
    17 Robert BOLTON RICHLAND NY USA  0:56:55
    18 John-paul HENRY DENVER CO USA  0:57:01
    19 Darren BRUNGARDT DILLON CO USA  0:58:25
    20 Kasey SCHMITT CEDAR FALLS IA USA  0:58:47
    21 Steve PYE HIGHLANDS RANCH CO USA  0:59:52
    22 Wayne COTTRELL WILDOMAR CA USA  1:03:30
    23 John BRYLSKI APPLETON WI USA  1:03:48
    24 John KANN RICE LAKE WI USA  1:04:40
    25 Mark RICKMAN PUEBLO CO USA  1:04:43
    26 Bob DION READSBORO VT USA  1:05:40
    27 Jason REED SAN BRUNO CA USA  1:06:01
    28 Edward MYERS OBELISK PA USA  1:06:06
    29 Jim GRAUPNER LAKE ELMO MN USA  1:06:19
    30 Peter WOOD PARK CITY UT USA  1:06:34
    31 Jack CASEY CONCORD MA USA  1:07:11
    32 Adam CHASE BOULDER CO USA  1:07:24
    33 Scott HULL PORTLAND OR USA  1:07:41
    34 Steve HEIL MEDFORD WI USA  1:07:48
    35 Brent WEIGNER CHEYENNE WY USA  1:07:54
    36 Chris MILLER BELMONT MI USA  1:07:55
    37 Scott SUNDERMAN COALVILLE UT USA  1:09:57
    38 Robert COURTRIGHT BLANCHARD MI USA  1:10:01
    39 Dave SYKORA GREEN BAY WI USA  1:13:34
    40 Steven RIVERS VICTOR NY USA  1:15:05
    41 John PELTON WEST RUPERT VT USA  1:15:39
    42 Richard LOVETT PORTLAND OR USA  1:20:05
    43 John ELLIOTT COLUMBIA MD USA  1:20:50
    44 Mort NACE ROCHESTER NY USA  1:21:32
    45 John GULDNER SALT LAKE CITY UT USA  1:22:11
    46 John DEL TORO APPLE VALLEY MN USA  1:23:22
    47 Christopher KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:26:00
    48 Jim MESKIMEN TRUCKEE CA USA  1:27:42
    49 Bob DURBAND SHOREVIEW MN USA  1:34:38
    50 Richard BUSA MARLBORO MA USA  1:52:09
    51 John STAUFFER SAN FRANCISCO CA USA  2:00:19
    52 Edward JEANNETTE EDGERTON WI USA  2:00:50

     

    Senior Women Overall

    Place Name Home Town Total Time
    1 Keri NELSON GRAND JUNCTION CO USA  0:57:05
    2 Lindsay KRAUSE LITTLETON CO USA  0:58:35
    3 Sarah RAITTER RENO NV USA  0:59:13
    4 Sarah GALL CEDAR FALLS IA USA  1:00:02
    5 Sonja WIECK GREENWOOD VILLAGE CO USA  1:00:49
    6 Karen MELLIAR-SMITH DENVER CO USA  1:02:58
    7 Laurie LAMBERT AUSTIN TX USA  1:03:12
    8 Myra KLETTKE LAKE OSWEGO OR USA  1:05:39
    9 Cynthia BROCHMAN MAPLEWOOD MN USA  1:08:17
    10 Sarah MCMAHAN INCLINE VILLAGE NV USA  1:08:37
    11 Rachel CIESLEWICZ SALT LAKE CITY UT USA  1:09:01
    12 Patty STURDEVANT TIGARD OR USA  1:09:37
    13 Toby NISHIKAWA WILLARD UT USA  1:11:32
    14 Cecilia MULDOON-WALKER COCOA BEACH FL USA  1:11:57
    15 Jeanne BLATTER SILT CO USA  1:15:29
    16 Kate CHAPMAN BRECKENRIDGE CO USA  1:16:17
    17 Carissa STEPIEN LAUREL MD USA  1:17:05
    18 Stephanie KING OGDEN UT USA  1:18:29
    19 Kimberleigh FIELD RENO NV USA  1:19:41
    20 Sherry HECKER ROCHESTER NY USA  1:22:41
    21 Cindy CAIN CENTENNIAL CO USA  1:23:26
    22 Andrea KINZEY-WHEELER NEDERLAND CO USA  1:23:29
    23 Patty STRUVE KINGS BEACH CA USA  1:24:13
    24 Vicky JOHNSON BEAR VALLY CA USA  1:24:45
    25 Laurel SHORTELL NORTHAMPTON MA USA  1:26:15
    26 Julie TISUE/TURNER REDONDO BEACH CA USA  1:27:37
    27 Marty SMITH LIBERTY UT USA  1:30:51
    28 Denise DION READSBORO VT USA  1:31:23
    29 Page JOHNSON HOPKINS MN USA  1:32:47
    30 Sarah MUSSARD DENVER CO USA  1:34:20
    31 Chary GRIFFIN CAZENOVIA NY USA  1:35:14
    32 Nicole KINNER MINNEAPOLIS MN USA  1:42:09
    33 Bridgit STONE NEWPORT MI USA  1:43:00
    34 Tina OBERHEIDE FRISCO CO USA  1:56:00
      Emma GARRARD TRUCKEE CA USA  DNS
      Deb LOVCI-ENGEL PARK CITY UT USA  DNS

    International Competitors

    Place Name Home Town Total Time
    13 Antonio HOLGUIN SENECA SC MEXICO  0:54:36

    2008 USSSA National Championship Relay Results

    Mixed Relay    
    BROCHMAN N BROCHMAN  Cynthia Brochman, Kevin Brochman  1:09:15
    GU  Chris Miller, Holly Bennett  1:17:03
    Women Relay    
    HAMM & GAGESTEIN    2:01:38

    Senior Women’s Regional Results 

    Women's Regional Scores
    Place Region Score
    1st Rocky Mountain 21
    2nd Western 52
    3rd Northeastern 104
    4th North Central 107
    5th Alaskan INC

     


    Senior Men's Regional Results

    Men's Regional Scores
    Place Region Score
    1st Rocky Mountain 27
    2nd Western 60
    3rd Northeastern 67
    4th North Central 78
    5th Alaskan INC

     

     

     


     

    Back to Home Page of USSSA