The Eleventh Annual

2011

Dion

United States National Snowshoe

Championship

Race Results

March 11-13, 2011

 

Timing provided by
White River Sports Timing

 


See The Results Here

Senior 10k Serial Results Jr. 5k Results Senior Women Regional Results Relay Results
 
Senior Women 10k Overall Results Jr. Women 5k Results Senior Men Regional Results National Teams
 
Senior Men 10k Overall Results Jr. Men 5k Results Citizen's 5k Overall Results Citizen's 10k Overall Results
 
Senior 10k By Age Category US Military Personal Kid's Kilo Participants by State

 

 

Video of Sr Men's Championship Race

by Eddie Holzem


Participation in the National Champs. Events by State/Country

 

 
State Total
AZ 1
ID 1
NM 1
OR 1
PA 1
SD 1
TX 1
VA 1
WY 1
ME 2
WA 2
CA 3
IL 4
VT 4
NH 7
IA 8
MA 8
CO 12
MI 15
NY 28
MN 55
WI 92
   
Grand Total 249

 


US Military Participants

Place Name Town Branch Sex Time
1 John Dyck Ankeny, Iowa Army M 49:45.0
           
1 Cheryl Moore Mountain Home, ID     Air Force F

1:08.09.9

2 Lisa Beck Fairfax, VA Marines F 1:11.20.6

Jon Dyck, #19, of the U.S. Army

Cheryl Moore, #234,

of the

U.S. Air Force

Lisa Beck, #247, of the U.S. Marine Corps


 

Kid's Kilo

 
Boys
First name Last name State Elapsed Time Division place
Sam Schaenfuss WI 0:02:32 1
Henry Hubred MN 0:02:51 2
Bryson Canton IA 0:02:57 3
         
Girls
First name Last name State Elapsed Time Division place
Signe Buerger MI 0:02:48 1
Maria Schaenfuss WI 0:03:56 2

 


  • 2011 U.S. National Snowshoe Teams
    Junior Boys      
    Place Name State Time
    Champion Mitcell Kasyon CO 0:26:04
    2 Ben Palladino               NY 0:28:15
    3 Paul Seliger  WI 0:31:15
    Junior Girls      
    Place Name State Time
    Champion Samantha Lewis  CO 0:29:08
    2 Carolyn Stocker MA 0:29:37
     3 Michayla Heil  WI 0:32:41
    Senior Men      
    Place Name State Time
    Champion Eric Hartmark  MN 0:41:41
    2 Scott Gall IA 0:41:49
    3 Michael Reneau  OR 0:42:18
    4 Jeffrey Beck NY 0:42:54
    5 Greg Hexum MN 0:43:04
    Senior Women      
    Place Name State Time
    Champion Brandy Erholtz CO 0:51:08
    2 Amber Ferreira NH 0:52:20
    3 Erin Ward MN 0:52:49
    4 Cheryl Paulson CO 0:54:10
    5 Laurie Lambert TX 0:55:14
     

     

  • 2011 Senior 10k National Championship Results

     

    Men

     

    Hartmark Leads Gall in Sr Men's DION USSSA Championship

     

    March 14, 2011
    by Phillip Gary Smith

    When Duluth’s Eric Hartmark (photo No. 101) won the inaugural Exeter Marathon (RI) in 2:21 he led by 20 minutes at the line. Imagine the difference of pressure at the front today as he was matched shoe-for-shoe by the one snowshoer best qualified to pounce like a snow tiger if he erred just once: multiyear National Team member, Scott Gall of Iowa. Read More

     

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Eric Hartmark MN 0:41:41 1 M 30-34  
    Scott Gall IA 0:41:49 2 M 35-39  
    Michael Reneau OR 0:42:18 3 M 30-34  
    Jeffrey Beck NY 0:42:54 4 M 25-29  
    Greg Hexum MN 0:43:04 5 M 40-44  
    Jared Scott AZ 0:43:10 6 M 25-29 1
    Randy Bill IA 0:43:33 7 M 25-29 2
    Jim Johnson NH 0:43:54 8 M 30-34 1
    Kevin Tilton NH 0:44:36 9 M 25-29 3
    Kelly Mortenson MN 0:45:00 10 M 40-44 1
    Brent Kann WI 0:45:06 11 M 25-29 4
    Michael Wenzel WI 0:45:59 12 M 20-24 1
    Tim Van Orden VT 0:46:06 13 M 40-44 2
    Bob Bolton SD 0:46:07 14 M 50-54 1
    Eddie Holzem WI 0:46:16 15 M 40-44 3
    Chris Rubesch MN 0:46:21 16 M 25-29 5
    Jeb Stone MI 0:46:27 17 M 30-34 2
    Erik Escher MN 0:46:38 18 M 20-24 2
    Kevin Tarras MI 0:47:11 19 M 25-29 6
    Darren Brungardt CO 0:47:15 20 M 25-29 7
    Danny Ferreira NH 0:47:28 21 M 25-29 8
    Jeffery Quednow WI 0:47:35 22 M 20-24 3
    Jacques Henning MI 0:47:39 23 M 30-34 3
    Kyle Donovan WI 0:48:16 24 M 25-29 9
    Jim Felling WI 0:48:38 25 M 30-34 4
    Paul Marietta WI 0:48:55 26 M 30-34 5
    Peter Witucki IL 0:49:01 27 M 30-34 6
    Charlie Andrews NY 0:49:04 28 M 50-54 2
    Christopher Langdon MN 0:49:10 29 M 35-39 1
    Jon Dyck IA 0:49:45 30 M 25-29 10
    Rob Class MN 0:49:46 31 M 50-54 3
    Dave Schuneman MN 0:49:52 32 M 30-34 7
    Peter Keeney ME 0:50:33 33 M 45-49 1
    Jacob Dillon NY 0:50:54 34 M 20-24 4
    Jay Punke WI 0:51:03 35 M 50-54 4
    Kris Borchardt WI 0:51:23 36 M 30-34 8
    Rick Cleary WI 0:51:30 37 M 45-49 2
    Tony Stensland MN 0:51:36 38 M 40-44 4
    Keith Thompson MN 0:51:41 39 M 25-29 11
    Josh Jorde MN 0:51:51 40 M 35-39 2
    Larry Buerger MI 0:52:16 41 M 45-49 3
    Jim Reed MN 0:52:16 42 M 50-54 5
    Mark Brose MN 0:52:34 43 M 40-44 5
    Jason Ruesch WI 0:52:55 44 M 35-39 3
    Jordan Herrick WI 0:53:16 45 M 35-39 4
    Kyle Schmidt WI 0:53:28 46 M 35-39 5
    John Brylski WI 0:53:29 47 M 50-54 6
    Bill Wonder WI 0:53:34 48 M 35-39 6
    Jonathon Delf WI 0:53:46 49 M 30-34 9
    Michael Quednow WI 0:53:57 50 M 45-49 4
    Jordan Peters NY 0:54:11 52 M 20-24 5
    Mike Ross NY 0:54:28 53 M 25-29 12
    Timothy Grossman NY 0:55:24 54 M 20-24 6
    Dan Ostrander NY 0:55:39 55 M 35-39 7
    Jason Samens WI 0:55:42 56 M 25-29 13
    Eric Kowalik NY 0:55:51 57 M 20-24 7
    Curt Krieger IA 0:56:09 58 M 55-59 1
    Stephen Blacklocks NY 0:56:20 59 M 55-59 2
    Mike Lahey MA 0:56:32 60 M 60-64 1
    Scott Purrington MN 0:56:41 61 M 45-49 5
    Fred Johnson WI 0:56:43 62 M 45-49 6
    Jim McDowell MN 0:57:02 63 M 55-59 3
    Jim Cihak MI 0:57:07 64 M 60-64 2
    Rob Mischler NY 0:57:12 65 M 35-39 8
    Bill Bellendorf WI 0:57:29 66 M 40-44 6
    Jason Reed CA 0:58:03 67 M 30-34 11
    Bill Bath MI 0:58:15 68 M 35-39 9
    John Kann WI 0:58:33 69 M 55-59 4
    Jim Graupner MN 0:58:44 70 M 65-69 1
    Ian Connor IL 0:59:06 71 M 25-29 14
    Robert Hanson MN 0:59:14 72 M 25-29 15
    John Wilke WI 0:59:18 73 M 60-64 3
    Jeremy Jonas WI 0:59:24 74 M 30-34 12
    Brent Weigner WY 0:59:43 75 M 60-64 4
    Davey Sapinski WI 0:59:49 76 M 35-39 10
    Mike Vavra WI 1:00:04 77 M 60-64 5
    Edward Myers PA 1:00:13 78 M 60-64 6
    Ken Schaible NY 1:00:47 79 M 45-49 7
    Brad Canham MN 1:01:34 80 M 45-49 8
    Judd Johnson MI 1:01:42 81 M 60-64 7
    John Del Toro MN 1:01:49 82 M 45-49 9
    Patrick Howard MI 1:01:58 83 M 40-44 7
    Dave Sykora WI 1:02:25 84 M 60-64 8
    Bob Sejbl MI 1:03:42 85 M 50-54 7
    Steve Heil WI 1:05:00 86 M 45-49 10
    Guy Rex WI 1:05:14 87 M 45-49 11
    Stuart Peterson MI 1:05:32 88 M 40-44 8
    Dennis Mcgraw WI 1:06:05 89 M 60-64 9
    Doug Johnston MN 1:06:12 90 M 55-59 5
    Mike Most WI 1:06:37 91 M 60-64 10
    Josh Fitzgerald NY 1:08:12 92 M 20-24 8
    Mark Scanlon CA 1:08:16 93 M 45-49 12
    Keith D. Johnson WA 1:10:14 94 M 65-69 2
    Doug Hubred MN 1:10:25 95 M 40-44 9
    Michael Ryan NY 1:10:25 96 M 30-34 13
    Paul Schemanski MI 1:10:37 97 M 45-49 13
    Steve Sleider WI 1:11:32 98 M 55-59 6
    Robert Grissom MN 1:12:00 99 M 55-59 7
    Bob Dion VT 1:14:37 100 M 55-59 8
    David Block IA 1:15:45 101 M 65-69 3
    John Pelton VT 1:16:06 102 M 70-74 1
    Jeff Hattem MA 1:20:18 103 M 60-64 11
    William Litzer WI 1:22:00 104 M 20-24 9
    Edward A Rousseau MN 1:22:50 105 M 70-74 2
    Joseph W. Pettorini WI 1:25:27 106 M 60-64 12
    Phillip Gary Smith MN 1:26:54 107 M 60-64 13
    William F. Johnson WI 1:27:43 108 M 60-64 14
    Bob Durband MN 1:28:03 109 M 65-69 4
    Brad Ayers WI 1:29:32 110 M 75-79 1
    Steve Mazza NY 1:30:44 111 M 65-69 5
    Don Meck WI 1:38:15 112 M 70-74 3
    Ray Coyer WI 1:41:55 113 M 70-74 4
    Richard J Busa MA 1:47:13 114 M 80-84 1
    Mark Burgess CO DNF   M 35-39  
    Jason Schatz WI DNS   M 25-29  

     

    Women

    CO Women Snow Mo at 2011 DION USSSA Championships

    March 13, 2011
    by Phillip Gary Smith

         Colorado women attacked the hills of Cable Wisconsin’s famed snow courses, discovering gold momentum as Brandy Erholtz (top photo), Evergreen, won her second senior women’s national title, coupled with Samantha (Sam) Lewis, Boulder, nailing a consecutive junior girl’s championship. 
         Saving the best for last, the USSSA schedule annually alternates the starts of senior men and the senior women classes, and this year it was the women’s opportunity to be the highlighted last championship race of the day. Mark Elmore, USSSA Sports Director, called this group “one of the most competitive ever” as all five of the 2010 national team members were in Wisconsin to defend their title. Read More

     

     

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Brandy Erholtz CO 0:51:08 1 F 30-34  
    Amber Ferreira NH 0:52:20 2 F 25-29  
    Erin Ward MN 0:52:49 3 F 35-39  
    Cheryl Paulson CO 0:54:10 4 F 45-49  
    Laurie Lambert TX 0:55:14 5 F 50-54  
    Michelle Weiler NY 0:55:34 6 F 40-44 1
    Andrea Mueller WI 0:56:42 7 F 30-34 1
    Meg Rubesch MN 0:57:28 8 F 20-24 1
    Kristen Ryan NY 0:57:38 9 F 25-29 1
    Kristin Miller MN 0:58:02 10 F 45-49 1
    Kristin Speer WI 0:58:21 11 F 30-34 2
    Rebecca Sauber MN 0:59:04 12 F 30-34 3
    Emi Yasaica MN 1:01:23 13 F 30-34 4
    Emily Flagg NY 1:01:55 14 F 35-39 1
    Mary Ross-Mortenson MN 1:03:12 15 F 45-49 2
    Carla Stoner IA 1:03:19 16 F 45-49 3
    Marcy Schwam MA 1:04:54 17 F 55-59 1
    Nicole Finstad WI 1:04:54 18 F 35-39 2
    Theresa Apple MA 1:07:00 19 F 50-54 1
    Cindy Cain CO 1:07:08 20 F 50-54 2
    Cathy Pedtke NY 1:07:34 21 F 20-24 2
    Cheryl Moore ID 1:08:09 22 F 30-34 5
    Kelly Wonder WI 1:09:57 23 F 35-39 3
    Bonnie Bowles NM 1:10:58 24 F 30-34 6
    Laurel Shortell MA 1:11:09 25 F 45-49 4
    Andrea Kinzey-Wheeler CO 1:11:15 26 F 50-54 3
    Lisa Beck VA 1:11:20 27 F 40-44 2
    Kodie Tanner NY 1:11:38 28 F 25-29 2
    Mikkie Schemanski MI 1:11:51 29 F 45-49 5
    Amy Hasbargen MN 1:13:00 30 F 20-24 3
    Shelly Thompson WI 1:13:24 31 F 45-49 6
    Krista Nosan MN 1:13:31 32 F 30-34 7
    Pamela Malmsten MI 1:14:08 33 F 50-54 4
    Ashley Comeau NY 1:14:24 34 F 20-24 4
    Crystal Hintzman WI 1:15:49 35 F 30-34 8
    Michelle Lyman CO 1:15:55 36 F 35-39 4
    Judy Punke WI 1:16:58 37 F 55-59 2
    Denise Dion VT 1:17:03 38 F 50-54 5
    Roxanne Thomas WI 1:18:49 39 F 55-59 3
    Chary Griffin NY 1:21:59 40 F 60-64 1
    Laura Plummer WI 1:22:10 41 F 40-44 3
    Pam Ogden WI 1:23:18 42 F 50-54 6
    Roddie Larsen WI 1:46:22 43 F 70-74 1
    Monica Dorn MN DNS   F 30-34  
    Blossom Marimpietri IL DNS   F 25-29  

     


    Citizen's 5K

    Men

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Brian Arnold WI 0:34:00 1 M 40-49 1
    Jason Reed CA 0:34:44 2 M 30-39 1
    Austin Budlong MN 0:36:52 3 M 30-39 2
    Jim Graupner MN 0:39:27 4 M 60-69 1
    Mike Cerasaro NY 0:39:48 5 M 20-29 1
    Dennis Koutsky MN 0:41:08 6 M 50-59 1
    Brent Hallgren WI 0:41:20 7 M 50-59 2
    Jeff Kasyon CO 0:41:56 8 M 40-49 2
    Dave Jones NY 0:43:31 9 M 40-49 3
    Rob Class MN 0:43:57 10 M 50-59 3
    Russ Blennert WI 0:44:02 11 M 60-69 2
    Alan Oscarson WI 0:44:32 12 M 60-69 3
    MIke Most WI 0:45:39 13 M 60-69 4
    Brian Scanlon MA 0:46:42 14 M 40-49 4
    Samuel Hallgren WI 0:48:27 15 M 14 & under 1
    Jim Davis IL 0:48:48 16 M 50-59 4
    Jim Manion MN 0:49:01 17 M 50-59 5
    Eugene Lemmer WI 0:51:46 18 M 40-49 5
    Ric Ahern WI 0:53:27 19 M 50-59 6
    Ed Wallen WI 1:03:04 20 M 60-69 5
    Dean A. Peterson MN 1:03:25 21 1
    Brad Parker WI 1:23:50 22 M 50-59 7
    Robert Pace MN 1:33:30 23 M 15-19 1
    Robert Rasmussen WI 1:45:51 24 M 60-69 6
    Bill DeVrie WI 1:49:01 25 M 70 & over 1
    Greg Ritter MN 1:50:15 26 M 60-69 7
    Scott Sekelsky WI DNS   M 40-49  
    Ronald Gran WI DNS   M 50-59  

    Woman

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Jean Lewis CO 0:41:01 1 F 40-49 1
    Katy Anderson MN 0:43:57 2 F 40-49 2
    Michelle Czlapinski WI 0:44:32 3 F 30-39 1
    Charlene Kerner WI 0:46:18 4 F 30-39 2
    Lisa Kasyon CO 0:50:57 5 F 40-49 3
    Nancy Bellendorf WI 0:53:37 6 F 40-49 4
    Jennifer Bergum MN 0:56:49 7 F 30-39 3
    Angela Delf WI 0:56:51 8 F 20-29 1
    Linda Slowiak WI 0:57:40 9 F 50-59 1
    Marigene Kerner WI 0:57:49 10 F 40-49 5
    Marianne O'Connor NH 1:01:51 11 F 40-49 6
    Theresa Olson WI 1:04:39 12 F 50-59 2
    Sandy Manion MN 1:06:09 13 F 50-59 3
    Jacque Lindskoog WI 1:14:30 14 F 70 & over 1
    Sarah Steele WI 1:20:39 15 F 50-59 4
    Nina Albanese-Kotar WI 1:20:41 16 F 50-59 5
    Linda Parker WI 1:23:49 17 F 50-59 6
    Judy Benedict WI 1:27:18 18 F 60-69 1
    Kathy Jurichko MN 1:29:03 19 F 40-49 7
    Carol Elliker WI 1:34:56 20 F 70 & over 2
    Monica Wallen WI 1:34:57 21 F 60-69 2
    Christine Pace MN 1:49:49 22 F 40-49 8
    Barbara Ritter MN 1:50:16 23 F 60-69 3
    Anne Dolezal WI DNS   F 50-59  
    Linda Fischer WI DNS   F 50-59  
    Marcy Schwam MA DNS   F 50-59  

    Citizen's 10k

    Men

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Matthew Bloedel MN 1:08:29 1 M 40-49 1
    Peter Eigenfeld MN 1:12:34 2 M 40-49 2
    Daniel Koutsky MN 1:20:57 3 M 20-29 1
    Greg Crites WI 1:32:26 4 M 40-49 3
    Jim McDowell MN 1:33:24 5 M 50-59 1
    David Greschner WI 1:33:58 6 M 50-59 2
    Jerry Christensen WI 1:47:01 7 M 60-69 1
    Peter Keeney ME DNF 1 M 40-49 1

    Women

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Leann Frestedt MN 1:33:56 1 F 40-49 1
    Janet I. Johnson WA DNS   F 60-69  

     

     


    Jump to Senior Women

    Jump to Senior Men

    Age Group Category
    20-24 M 1
    25-29 M 2
    30-34 M 3
    35-39 M 4
    40-44 M 5
    45-49 M 6
    50-54 M 7
    55-59 M 8
    60-64 M 9
    65-69 M 10
    70-74 M 11
    75+ M 12

    Senior Men Age Groups

     
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Michael Wenzel WI 0:45:59 12 M 20-24 1
    Erik Escher MN 0:46:38 18 M 20-24 2
    Jeffery Quednow WI 0:47:35 22 M 20-24 3
    Jacob Dillon NY 0:50:54 34 M 20-24 4
    Jordan Peters NY 0:54:11 52 M 20-24 5
    Timothy Grossman NY 0:55:24 54 M 20-24 6
    Eric Kowalik NY 0:55:51 57 M 20-24 7
    Josh Fitzgerald NY 1:08:12 92 M 20-24 8
    William Litzer WI 1:22:00 104 M 20-24 9
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Jeffrey Beck NY 0:42:54 4 M 25-29  
    Jared Scott AZ 0:43:10 6 M 25-29 1
    Randy Bill IA 0:43:33 7 M 25-29 2
    Kevin Tilton NH 0:44:36 9 M 25-29 3
    Brent Kann WI 0:45:06 11 M 25-29 4
    Chris Rubesch MN 0:46:21 16 M 25-29 5
    Kevin Tarras MI 0:47:11 19 M 25-29 6
    Darren Brungardt CO 0:47:15 20 M 25-29 7
    Danny Ferreira NH 0:47:28 21 M 25-29 8
    Kyle Donovan WI 0:48:16 24 M 25-29 9
    Jon Dyck IA 0:49:45 30 M 25-29 10
    Keith Thompson MN 0:51:41 39 M 25-29 11
    Mike Ross NY 0:54:28 53 M 25-29 12
    Jason Samens WI 0:55:42 56 M 25-29 13
    Ian Connor IL 0:59:06 71 M 25-29 14
    Robert Hanson MN 0:59:14 72 M 25-29 15
    Jason Schatz WI DNS   M 25-29  
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Eric Hartmark MN 0:41:41 1 M 30-34  
    Michael Reneau OR 0:42:18 3 M 30-34  
    Jim Johnson NH 0:43:54 8 M 30-34 1
    Jeb Stone MI 0:46:27 17 M 30-34 2
    Jacques Henning MI 0:47:39 23 M 30-34 3
    Jim Felling WI 0:48:38 25 M 30-34 4
    Paul Marietta WI 0:48:55 26 M 30-34 5
    Peter Witucki IL 0:49:01 27 M 30-34 6
    Dave Schuneman MN 0:49:52 32 M 30-34 7
    Kris Borchardt WI 0:51:23 36 M 30-34 8
    Jonathon Delf WI 0:53:46 49 M 30-34 9
    Jason Reed CA 0:58:03 67 M 30-34 10
    Jeremy Jonas WI 0:59:24 74 M 30-34 11
    Michael Ryan NY 1:10:25 96 M 30-34 12
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Scott Gall IA 0:41:49 2 M 35-39  
    Christopher Langdon MN 0:49:10 29 M 35-39 1
    Josh Jorde MN 0:51:51 40 M 35-39 2
    Jason Ruesch WI 0:52:55 44 M 35-39 3
    Jordan Herrick WI 0:53:16 45 M 35-39 4
    Kyle Schmidt WI 0:53:28 46 M 35-39 5
    Bill Wonder WI 0:53:34 48 M 35-39 6
    Dan Ostrander NY 0:55:39 55 M 35-39 7
    Rob Mischler NY 0:57:12 65 M 35-39 8
    Bill Bath MI 0:58:15 68 M 35-39 9
    Davey Sapinski WI 0:59:49 76 M 35-39 10
    Mark Burgess CO DNF   M 35-39  
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Greg Hexum MN 0:43:04 5 M 40-44  
    Kelly Mortenson MN 0:45:00 10 M 40-44 1
    Tim Van Orden VT 0:46:06 13 M 40-44 2
    Eddie Holzem WI 0:46:16 15 M 40-44 3
    Tony Stensland MN 0:51:36 38 M 40-44 4
    Mark Brose MN 0:52:34 43 M 40-44 5
    Bill Bellendorf WI 0:57:29 66 M 40-44 6
    Patrick Howard MI 1:01:58 83 M 40-44 7
    Stuart Peterson MI 1:05:32 88 M 40-44 8
    Doug Hubred MN 1:10:25 95 M 40-44 9
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Peter Keeney ME 0:50:33 33 M 45-49 1
    Rick Cleary WI 0:51:30 37 M 45-49 2
    Larry Buerger MI 0:52:16 41 M 45-49 3
    Michael Quednow WI 0:53:57 50 M 45-49 4
    Scott Purrington MN 0:56:41 61 M 45-49 5
    Fred Johnson WI 0:56:43 62 M 45-49 6
    Ken Schaible NY 1:00:47 79 M 45-49 7
    Brad Canham MN 1:01:34 80 M 45-49 8
    John Del Toro MN 1:01:49 82 M 45-49 9
    Steve Heil WI 1:05:00 86 M 45-49 10
    Guy Rex WI 1:05:14 87 M 45-49 11
    Mark Scanlon CA 1:08:16 93 M 45-49 12
    Paul Schemanski MI 1:10:37 97 M 45-49 13
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Bob Bolton SD 0:46:07 14 M 50-54 1
    Charlie Andrews NY 0:49:04 28 M 50-54 2
    Rob Class MN 0:49:46 31 M 50-54 3
    Jay Punke WI 0:51:03 35 M 50-54 4
    Jim Reed MN 0:52:16 42 M 50-54 5
    John Brylski WI 0:53:29 47 M 50-54 6
    Bob Sejbl MI 1:03:42 85 M 50-54 7
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Curt Krieger IA 0:56:09 58 M 55-59 1
    Stephen Blacklocks NY 0:56:20 59 M 55-59 2
    Jim McDowell MN 0:57:02 63 M 55-59 3
    John Kann WI 0:58:33 69 M 55-59 4
    Doug Johnston MN 1:06:12 90 M 55-59 5
    Steve Sleider WI 1:11:32 98 M 55-59 6
    Robert Grissom MN 1:12:00 99 M 55-59 7
    Bob Dion VT 1:14:37 100 M 55-59 8
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Mike Lahey MA 0:56:32 60 M 60-64 1
    Jim Cihak MI 0:57:07 64 M 60-64 2
    John Wilke WI 0:59:18 73 M 60-64 3
    Brent Weigner WY 0:59:43 75 M 60-64 4
    Mike Vavra WI 1:00:04 77 M 60-64 5
    Edward Myers PA 1:00:13 78 M 60-64 6
    Judd Johnson MI 1:01:42 81 M 60-64 7
    Dave Sykora WI 1:02:25 84 M 60-64 8
    Dennis Mcgraw WI 1:06:05 89 M 60-64 9
    Mike Most WI 1:06:37 91 M 60-64 10
    Jeff Hattem MA 1:20:18 103 M 60-64 11
    Joseph W. Pettorini WI 1:25:27 106 M 60-64 12
    Phillip Gary Smith MN 1:26:54 107 M 60-64 13
    William F. Johnson WI 1:27:43 108 M 60-64 14
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Jim Graupner MN 0:58:44 70 M 65-69 1
    Keith D. Johnson WA 1:10:14 94 M 65-69 2
    David Block IA 1:15:45 101 M 65-69 3
    Bob Durband MN 1:28:03 109 M 65-69 4
    Steve Mazza NY 1:30:44 111 M 65-69 5
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    John Pelton VT 1:16:06 102 M 70-74 1
    Edward A Rousseau MN 1:22:50 105 M 70-74 2
    Don Meck WI 1:38:15 112 M 70-74 3
    Ray Coyer WI 1:41:55 113 M 70-74 4
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Brad Ayers WI 1:29:32 110 M 75-79 1
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Richard J Busa MA 1:47:13 114 M 80-84 1

     

     

     

    Senior Women Age Groups
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Meg Rubesch MN 0:57:28 8 F 20-24 1
    Cathy Pedtke NY 1:07:34 21 F 20-24 2
    Amy Hasbargen MN 1:13:00 30 F 20-24 3
    Ashley Comeau NY 1:14:24 34 F 20-24 4
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Amber Ferreira NH 0:52:20 2 F 25-29  
    Kristen Ryan NY 0:57:38 9 F 25-29 1
    Kodie Tanner NY 1:11:38 28 F 25-29 2
    Blossom Marimpietri IL DNS   F 25-29  
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Brandy Erholtz CO 0:51:08 1 F 30-34  
    Andrea Mueller WI 0:56:42 7 F 30-34 1
    Kristin Speer WI 0:58:21 11 F 30-34 2
    Rebecca Sauber MN 0:59:04 12 F 30-34 3
    Emi Yasaica MN 1:01:23 13 F 30-34 4
    Cheryl Moore ID 1:08:09 22 F 30-34 5
    Bonnie Bowles NM 1:10:58 24 F 30-34 6
    Krista Nosan MN 1:13:31 32 F 30-34 7
    Crystal Hintzman WI 1:15:49 35 F 30-34 8
    Monica Dorn MN DNS   F 30-34  
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Erin Ward MN 0:52:49 3 F 35-39  
    Emily Flagg NY 1:01:55 14 F 35-39 1
    Nicole Finstad WI 1:04:54 18 F 35-39 2
    Kelly Wonder WI 1:09:57 23 F 35-39 3
    Michelle Lyman CO 1:15:55 36 F 35-39 4
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Michelle Weiler NY 0:55:34 6 F 40-44 1
    Lisa Beck VA 1:11:20 27 F 40-44 2
    Laura Plummer WI 1:22:10 41 F 40-44 3
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Cheryl Paulson CO 0:54:10 4 F 45-49  
    Kristin Miller MN 0:58:02 10 F 45-49 1
    Mary Ross-Mortenson MN 1:03:12 15 F 45-49 2
    Carla Stoner IA 1:03:19 16 F 45-49 3
    Laurel Shortell MA 1:11:09 25 F 45-49 4
    Mikkie Schemanski MI 1:11:51 29 F 45-49 5
    Shelly Thompson WI 1:13:24 31 F 45-49 6
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Laurie Lambert TX 0:55:14 5 F 50-54  
    Theresa Apple MA 1:07:00 19 F 50-54 1
    Cindy Cain CO 1:07:08 20 F 50-54 2
    Andrea Kinzey-Wheeler CO 1:11:15 26 F 50-54 3
    Pamela Malmsten MI 1:14:08 33 F 50-54 4
    Denise Dion VT 1:17:03 38 F 50-54 5
    Pam Ogden WI 1:23:18 42 F 50-54 6
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Marcy Schwam MA 1:04:54 17 F 55-59 1
    Judy Punke WI 1:16:58 37 F 55-59 2
    Roxanne Thomas WI 1:18:49 39 F 55-59 3
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Chary Griffin NY 1:21:59 40 F 60-64 1
    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Roddie Larsen WI 1:46:22 43 F 70-74 1

     

  •  


    2011 USSSA Junior 5k National Championship Results

     

     

    Jump to Jr. Women

    Jump to Jr. Men

    Junior Women

    First name Last name State Elapsed Time Division place Age Group Place in Age Group place
    Sam Lewis CO 0:29:08 1 F 15-19 1
    Carolyn Stocker MA 0:29:37 2 F 15-19 2
    Michayla Heil WI 0:32:41 3 F 15-19 3
    Courtney Tedeschi NY 0:34:27 4 F 15-19 4
    Rachael Jones NY 0:37:49 5 F 14 & under 1
    Melissa Tekippe WI 0:38:48 6 F 15-19 5
    Leah Kovitch NH 0:40:28