2006 U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

All results are listed in Reverse Chronological Order

NOTE: Names in BOLD are qualified to compete in the
2006 U.S. National Snowshoe Championships.

Fairbanks Snowshoe Classic

Univ. of Alaska at Fairbanks Ski Hut

March 4, 2006

10K Results
1.        Bill McDonnell, M, 34, 49:12
2.        Chad Carroll, M, 34, 49:59
3.        Kevin Brinegar, M, 36, 51:24
4.        Andy Holland, M, 44, 52:43
5.        Wade Gunter, M, 47, 57:47
6.        Keith Polluck, M,  1:03:42
7.        Gerald Sam, M, 43, 1:04:28
8.        Gail Koepf, F, 55, 1:09:13
9.        David Maxwell, M, 34, 1:10:24
10.        Elizabeth Little, F, 29, 1:11:17
11.        Lisa Morris, F, 35 1:18:18
12.        Robert Perkins, M, 60, 1:50:00

5K Results
1.        Ben Nelson, M, 21, 25:22
2.        Steve Bainbridge, M, 56, 30:27
3.        Dorli McWayne, F, 53, 31:18
4.        Amy Carroll, F, 35 32:20
5.        Eamon O’Regan, M, 41, 32:58
6.        Eric Troyer, M, 45, 34:02
7.        Lael Rogan, F, 36, 34:48
8.        Arnold Chingliak, M, 37, 34:54
9.        Gin Parrish, F, 20, 35:39
10.        Siri Engstrom, F, 31, 35:50
11.        Tom Liebscher, M, 54, 39:33

1.25 Mile Results

1        Anja Kade, F, 30, 15:48
2.        Gary Houliston, M, 29, 15:52
3.        Jenny Schneiderheinze, F, 31, 18:36
4.        Mark Ross, M,  19:52
5.        Kim Fackler 22:13


Twin City Snowshoe Races

Minneapolis, MN

February 25th

Results as recorded by Virtual Race Assistant

5 KM M OPEN OVERALL RESULTS

PL NAME                AGE TIME         CITY, ST

1 Jim Graupner        61 24:14.39   Lake Elmo, MN
2 Tim Zbikowski       54 24:42.27   Maple Grove, MN
3 Doug Hubred         38 27:08.44   Golden Vallley, MN
4 Jim Cisek           48 27:20.12   St Anthony, MN
5 Brad Canham         41 27:29.93    Eden Prairie, MN
6 Darryn Kozak        43 31:14.14   St Paul, MN
7 Ed Jeannette        56 32:11.76   Edgerton, Wi
8 David Gray          52 35:47.64   Mpls, MN
9 Bob Gagner          53 36:18.58    Coon Rapids, MN
10 Harold Buck         40 36:36.44    New Hope, Mn
11 John Verplank       30 36:55.66   St Louis Park, MN
12 Tyler Maki          15 37:41.02   Mpls, MN
13 Ron Scwitz          51 39:50.31    Waconia, MN
14 Bob Cohen           42 40:57.34    Minnetonka, MN
15 Chris Meehan        17 42:16.53   Maplewood, MN
16 Brad Ayers          70 43:54.11   Mpls, MN
17 Staurt Whitman      39 45:53.73   Orono, MN
18 Bruce  Nelson       56 45:55.18   Roseville, MN
19 Matthew MacPhail    28 45:59.89   Minneapolis, MN
20 Gary Hemmes         53 46:08.25    Roseville, MN
21 Chris Ellis         28 47:16.70   Columbia Heights, MN
22 Jamie McBride       34 50:23.65   Mpls, MN
23 Rick Ranwick        58 51:45.43   Minneapolis, MN
24 Mark Snyder         99 52:36.93  
25 Curt Mangan         29 56:11.24   South St. Paul, MN
26 Bob Seagren         25 56:55.25   Maplewood, MN
27 Ross Lindahl        25 57:02.39   --
28 Randy  Hertog       47 58:10.28   Blaine, MN
29 Dave Weinmeyer      54 58:10.92   Blaine, MN
30 Patrick J Walz      56 58:19.39   St Louis Park, MN
31 Greg Holewa         39 58:19.99   Mpls, MN
32 Gary  Hertog        49 58:30.81   Hagar City, WI
33 Curt Holewa         48 58:31.12   Savage, MN
34 David  Hertog       52 58:39.33   Vadnis Heights, MN
35 Brian  Hertog       50 58:45.92   Minneapols, MN
36 Tony LaMere         25 58:58.98   Roseville, MN
37 Dan Gustafson       27 58:59.31   Minneapolis, MN
38 Kipp Dubois         28 1:00:39.61 Mpls, MN
39 Bill Laden          54 1:01:55.98 MInneapolis, MN
40 Stan Sroga          69 1:01:56.59 Minneapolis, MN
41 Ricky Bell          14 1:02:45.59 Mpls, MN
42 Ken Bricker         30 1:02:46.25 Mpls, MN
5 KM M OPEN AGE GROUP RESULTS


19 and Under
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Tyler Maki          15 37:41.02   Mpls, MN
2 Chris Meehan        17 42:16.53   Maplewood, MN
3 Ricky Bell          14 1:02:45.59 Mpls, MN

20 - 29
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Matthew MacPhail    28 45:59.89   Minneapolis, MN
2 Chris Ellis         28 47:16.70   Columbia Heights, MN
3 Curt Mangan         29 56:11.24   South St. Paul, MN
4 Bob Seagren         25 56:55.25   Maplewood, MN
5 Ross Lindahl        25 57:02.39   --
6 Tony LaMere         25 58:58.98   Roseville, MN
7 Dan Gustafson       27 58:59.31   Minneapolis, MN
8 Kipp Dubois         28 1:00:39.61 Mpls, MN

30 - 39
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Doug Hubred         38 27:08.44   Golden Vallley, MN
2 John Verplank       30 36:55.66   St Louis Park, MN
3 Staurt Whitman      39 45:53.73   Orono, MN
4 Jamie McBride       34 50:23.65   Mpls, MN
5 Greg Holewa         39 58:19.99   Mpls, MN
6 Ken Bricker         30 1:02:46.25 Mpls, MN

40 - 49

PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Jim Cisek           48 27:20.12   St Anthony, MN
2 Brad Canham         41 27:29.93   Eden Prairie, MN
3 Darryn Kozak        43 31:14.14   St Paul, MN
4 Harold Buck         40 36:36.44   New Hope, Mn
5 Bob Cohen           42 40:57.34   Minnetonka, MN
6 Randy  Hertog       47 58:10.28   Blaine, MN
7 Gary  Hertog        49 58:30.81   Hagar City, WI
8 Curt Holewa         48 58:31.12   Savage, MN

50 - 59
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Tim Zbikowski       54 24:42.27   Maple Grove, MN
2 Ed Jeannette        56 32:11.76   Edgerton, Wi
3 David Gray          52 35:47.64   Mpls, MN
4 Bob Gagner          53 36:18.58   Coon Rapids, MN
5 Ron Scwitz          51 39:50.31   Waconia, MN
6 Bruce  Nelson       56 45:55.18   Roseville, MN
7 Gary Hemmes         53 46:08.25   Roseville, MN
8 Rick Ranwick        58 51:45.43   Minneapolis, MN
9 Dave Weinmeyer      54 58:10.92   Blaine, MN
10 Patrick J Walz      56 58:19.39   St Louis Park, MN
11 David  Hertog       52 58:39.33   Vadnis Heights, MN
12 Brian  Hertog       50 58:45.92   Minneapolis, MN
13 Bill Laden          54 1:01:55.98 Minneapolis, MN

60 - 69
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Jim Graupner        61 24:14.39   Lake Elmo, MN
2 Stan Sroga          69 1:01:56.59 Minneapolis, MN

70 and Over
PL NAME                AGE TIME       CITY, ST
1 Brad Ayers          70 43:54.11   Mpls, MN

 
5 KM F OPEN OVERALL RESULTS

PL NAME                AGE TIME         CITY, ST
1 Michayla Heil       14 27:43.09    Medford, WI
2 Dorinda Buerger     41 35:27.99    Ironwood, MI
3 Lisa Robinson       30 45:59.21    Golden VAlley, MN
4 Katee Thwig         41 47:38.64   Plymouth, MN
5 Kristi  Walter      27 47:55.79    Shoreview, MN
6 Molly Robertson     17 48:07.83   Mounds View, MN
7 Kathy Pals          46 48:33.30    Eagan , MN
8 Marjorie Debolak    29 49:03.12   Eagan, MN
9 Heather Verplank    28 49:07.45    Columbia Heights, MN
10 Molly Zaworski      15 51:22.42   Minneapolis, MN
11 Erica Bratland      26 52:41.28   Shoreview, MN
12 Terry Sposito       50 55:04.09   Columbia Heights, MN
13 Julie Stone         38 55:10.34   Minnetonka, MN
14 Brittany  Gillman   27 58:47.67   St. Paul, MN
15 Joann LaMere        55 58:48.21   Roseville, MN
16 Annie Mangan        28 58:51.01   South St. Paul, MN
17 Christina  LaMere   26 58:58.38   St. Paul, MN
18 Angela Gustafson    27 59:07.44   Minneapolis, MN
19 Sarah Croteau       29 59:19.93   Minneapolis, MN
20 Jennifer Meister    29 59:20.96   Maple Grove, MN
21 Sue Hertog          49 59:50.14   Vadnais Heights, MN
22 Kristy OMalley      27 1:00:39.20 Mpls, MN
23 Chris Patrick       50 1:01:51.07 St. Louis Park, MN
24 Sarah Cleland       20 1:02:50.78 Coon Rapids, MN
25 Katie Beese         20 1:02:51.67 Coon Rapids, MN
 
5 KM F OPEN AGE GROUP RESULTS

19 and Under
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Michayla Heil       14 27:43.09   Medford, WI
2 Molly Robertson     17 48:07.83   Mounds View, MN
3 Molly Zaworski      15 51:22.42   Minneapolis, MN

20 - 29
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Kristi  Walter      27 47:55.79   Shoreview, MN
2 Marjorie Debolak    29 49:03.12   Eagan, MN
3 Heather Verplank    28 49:07.45   Columbia Heights, MN
4 Erica Bratland      26 52:41.28   Shoreview, MN
5 Brittany  Gillman   27 58:47.67   St. Paul, MN
6 Annie Mangan        28 58:51.01   South St. Paul, MN
7 Christina  LaMere   26 58:58.38   St. Paul, MN
8 Angela Gustafson    27 59:07.44   Minneapolis, MN
9 Sarah Croteau       29 59:19.93   Minneapolis, MN
10 Jennifer Meister    29 59:20.96   Maple Grove, MN
11 Kristy OMalley      27 1:00:39.20 Mpls, MN
12 Sarah Cleland       20 1:02:50.78 Coon Rapids, MN
13 Katie Beese         20 1:02:51.67 Coon Rapids, MN

30 - 39
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Lisa Robinson       30 45:59.21   Golden VAlley, MN
2 Julie Stone         38 55:10.34   Minnetonka, MN

40 - 49
PL NAME                AGE TIME       CITY, ST
1 Dorinda Buerger     41 35:27.99   Ironwood, MI
2 Katee Thwig         41 47:38.64   Plymouth, MN
3 Kathy Pals          46 48:33.30   Eagan , MN
4 Sue Hertog          49 59:50.14   Vadnais Heights, MN

50 - 59
PL NAME                AGE TIME         CITY, ST
1 Terry Sposito       50 55:04.09   Columbia Heights, MN
2 Joann LaMere        55 58:48.21   Roseville, MN
3 Chris Patrick       50 1:01:51.07 St. Louis Park, MN


10 KM F OPEN OVERALL RESULTS


PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Elizabeth Bennis    22 1:04:16.15 Eau Claire, WI
2 Roxanne Thomas      51 1:07:25.82  Hayward, WI
3 Rachel Van Hale     24 1:08:30.70 Duluth, MN
4 Carol Klitzke       59 1:18:37.64 Maple Grove, MN
5 Kate Haveli         45 1:23:31.66 St. Paul, MN
6 Nancy Terrett       50 1:37:34.28 Minneapolis, MN
7 Rita Resendiz       33 1:37:51.74 Minneapolis, MN

 
10 KM F OPEN AGE GROUP RESULTS

20 - 29
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Elizabeth Bennis    22 1:04:16.15 Eau Claire, WI
2 Rachel Van Hale     24 1:08:30.70 Duluth, MN

30 - 39
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Rita Resendiz       33 1:37:51.74 Minneapolis, MN

40 - 49
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Kate Haveli         45 1:23:31.66 St. Paul, MN

50 - 59
PL NAME                AGE TIME       CITY, ST
1 Roxanne Thomas      51 1:07:25.82 Hayward, WI
2 Carol Klitzke       59 1:18:37.64 Maple Grove, MN
3 Nancy Terrett       50 1:37:34.28 Minneapolis, MN

 
10 KM M OPEN OVERALL RESULTS

PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Scott Gall          31 42:11.42   Cedar Falls, IA
2 Paul Lang           25 46:12.87   Eau Claire, WI
3 Larry Buerger       42 47:00.90   Ironwood, MI
4 Jim McDonnell       52 47:45.24   Woodbury, MN
5 John Finn           35 50:30.64   Maple Grove, MN
6 Dan Kasper          48 50:49.09   Northfield, MN
7 Steve Heil          40 50:56.28   Medford, WI
8 Rich Lachowski      55 52:16.13   River Falls, WI
9 Bruce  LaMere       58 58:15.16   Roseville, MN
10 Donald LaMere       48 58:53.56   Mpls, MN
11 Mark Stodghill      57 1:02:27.17 Duluth, MN
12 Mark Freer          50 1:05:24.16 MN
13 Michael Patrick     42 1:06:39.18 St. Louis Park, MN
14 Ed Rousseau         66 1:07:11.03 Mpls, MN
15 Rodney Barnes       51 1:08:16.18 Maple Grove, MN
16 Tom Verplank        29 1:08:25.04 Columbia Hts, MN
17 Phillip Smith       57 1:10:36.84 Edina, MN
18 Carl Holmgren       61 1:25:50.95 Balsm Lake, WI
19 Jerry Weller        49 1:38:00.55 St Anthony, MN


10 KM M OPEN AGE GROUP RESULTS

20 - 29
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Paul Lang           25 46:12.87   Eau Claire, WI
2 Tom Verplank        29 1:08:25.04 Columbia Hts, MN

30 - 39
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Scott Gall          31 42:11.42   Cedar Falls, IA
2 John Finn           35 50:30.64   Maple Grove, MN

40 - 49
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Larry Buerger       42 47:00.90   Ironwood, MI
2 Dan Kasper          48 50:49.09   Northfield, MN
3 Steve Heil          40 50:56.28   Medford, WI
4 Donald LaMere       48 58:53.56   Mpls, MN
5 Michael Patrick     42 1:06:39.18 St. Louis Park, MN
6 Jerry Weller        49 1:38:00.55 St Anthony, MN

50 - 59
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Jim McDonnell       52 47:45.24   Woodbury, MN
2 Rich Lachowski      55 52:16.13   River Falls, WI
3 Bruce  LaMere       58 58:15.16    Roseville, MN
4 Mark Stodghill      57 1:02:27.17 Duluth, MN
5 Mark Freer          50 1:05:24.16 MN
6 Rodney Barnes       51 1:08:16.18 Maple Grove, MN
7 Phillip Smith       57 1:10:36.84 Edina, MN

60 - 69
PL NAME                AGE TIME        CITY, ST
1 Ed Rousseau         66 1:07:11.03  Mpls, MN
2 Carl Holmgren       61 1:25:50.95 Balsm Lake, WI
 
ASC Snowshoe Challenge

Donner Summit, CA

February 19th

Adult Men 10k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Fain Peter 73 M 34 30 55:34.2
2 McMahan Ross 108 M 36 35 59:09.5
3 Strange Ty 90 M 45 45 1:01:38.2
4 Jager Jeff 79 M 39 35 1:07:30.4
5 Purcell Brian 86 M 49 45 1:09:44.5
6 Driver Jack 102 M 36 35 1:10:00.3
7 Beal Angus 104 M 24 20 1:11:11.7
8 Lamb Steve 112 M 34 30 1:19:16.7
9 Rust Joe 101 M 52 50 1:29:20.4
10 Stauffer John 89 M 54 50 1:39:12.8
11 Neil Thomas 85 M 50 50 2:12:40.3
  Bozanich Frank   M 62 60 DNS
  Starner Keith   M 42 40 DNS
Adult Women 10k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Ellero JoAnn 72 F 37 35 1:21:45.2
2 Whiting Nicole 77 F 35 35 1:35:10.4
3 VanVoorst Amy 95 F 39 35 1:43:00.4
4 Sigenfuse Margaret 98 F 34 30 1:43:00.6
  Gladue Annie   F 43 40 DNS
Adult Men 5k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Lay Brad 97 M 46 45 36:56.9
2 Seivert John 103 M 45 45 37:45.9
3 Bello Marc 63 M 34 30 39:30.5
4 Garland Jeff 105 M 24 20 41:55.6
5 Condrin Michael 71 M 36 35 42:20.7
6 Kaplun Jim 109 M 36 35 42:43.6
7 Charles Dave 69 M 42 40 44:58.3
8 Morris Larry 84 M 65 65 47:28.1
9 Castell (1) Luke 67 M 45 45 51:59.8
10 Lake (2) Paul 82 M 41 40 55:12.7
11 Wholey Jim 91 M 59 55 56:13.1
12 Brunjes (3) Dave 111 M 28 25 1:07:41.0
Adult Women 5k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Freitas Sara 75 F 48 45 32:55.0
2 Burks Ruby 66 F 27 25 37:02.4
3 Bartley Mo 96 F 50 50 41:31.7
4 Ward Kathy 99 F 50 50 42:04.9
5 Ruprecht Elaine 93 F 39 35 50:32.6
6 Castell (1) Tina 68 F 43 40 52:08.2
7 Lake (2) Vicki 83 F 38 35 55:14.1
8 Wholey Louise 92 F 64 60 59:20.3
9 Wholey (3) Mary 110 F 27 25 1:07:41.0
  Fillmore Maggie   F 55 55 DNS
  Hall Amy   F 45 45 DNS
  Johansen Mila   F 51 50 DNS
  Lokshin Mindy   F 43 40 DNS
  Wilson  Shari   F 46 45 DNS
ASC Snowshoe Challenge 
Junior Men 5k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Miyakawa Alec 106 M 15 J 57:29.5
2 Rutherford Collin 107 M 15 J 57:43.2
3 Lay Zach 100 M 13 J 1:09:34.9
 
Junior Women 5k
  Name Bib        
Place Last First No. Sex Age Class Time
               
1 Purcell Rita 87 F 10 J 42:45.8
2 Howard Sara 65 F 13 J 54:36.0
  Clark Kai Ling   F 16 J DNS
  Harrison Hannah   F 16 J DNS
  Johansen Olivia   F 11 J DNS

 


February 18th

Gallatin Gallop Race in Bozeman, Montana

NOTE: Due to severe cold, both race courses were shortened. The 5K course was shortened to 3K, and the 10K was shortened to 6K


Men's 3K Race


Place

Name City

Age

Age Group

Time

1

Tim Dumas Bozeman MT

37

1 M 30-39

13:59

2

Tyler Tucker Bozeman MT

22

1 M 20-29

14:45

3

Seth Meyer Bozeman MT

27

2 M 20-29

17:17

4

Mike Ingram Idaho Falls ID

53

1 M 50-59

18:26

5

Robert Wade Bozeman MT

63

1 M 60-69

19:28

6

Steve Eilers Bozeman MT

36

2 M 30-39

32:28


Women's 3K Race


Place

Name City

Age

Age Group

Time

1

Mariana Huerta Bozeman MT

24

1 F 20-29

19:54

2

Holly Ring Livingston MT

65

1 F 60-69

23:14

3

Patricia Jenkins Bozeman MT

24

2 F 20-29

24:20

4

Irene Grimberg-Menalled Bozeman MT

48

1 F 40-49

28:13

5

Bridget Kevane Bozeman MT

42

2 F 40-49

28:15

6

Molly Hayes Bozeman MT

73

1 F 70+

31:18

7

Jennifer Kelley Bozeman MT

34

1 F 30-39

32:27


Men's 6K Race


Place

Name City

Age

Age Group

Time

1

Dewey Peacock Bozeman MT

26

1 M 20-29

24:32

2

Thomas Borschel Idaho Falls ID

48

1 M 40-49

25:23

3

Rob Maher Bozeman MT

44

2 M 40-49

27:40

4

Kurt Buchl Bozeman MT

43

3 M 40-49

33:10

5

Steve Garcia Bozeman MT

52

1 M 50-59

34:14

6

Darryl Baker Bozeman MT

50

2 M 50-59

35:53


Women's 6K Race


Place

Name City

Age

Age Group

Time

1

Nikki Kimball Bozeman MT

34

1 F 30-39

27:25

2

Alison Cole Manhattan MT

23

1 F 20-29

35:52

3

Lynn Hellenga Bozeman MT

43

1 F 40-49

36:05

4

Fran Zelenitz Bozeman MT

32

2 F 30-39

36:17

5

Celia Bertoia Bozeman MT

51

1 F 50-59

41:16

6

Chevonne Quillen Bozeman MT

22

2 F 20-29

43:05



Pennsylvania State Championships in Drums, Pennsylvania

Nescopeck State Park, Drums PA.

February 18th

5k Results

1 Christian Thompson 19:26
2 Scott Sick 20:43
3 Ryan Kohler 21:33
4 Reginal Thomas 22:14
5 Katie Sick 22:17
6 Ann Sick 22:21
7 Kent Jackson 22:53
8 Bill Lawrence 23:27
9 Woody Haydt 23:36
10 Jen Stec-Gagliardi 25:21
11 Christy Brand 25:46
12 Bob Thompson 25:56
13 Rick Hueholt 26:29
14 Jeanice Naulty 26:44
15 Kathy Korerlin 28:22
 

10k Results

1 Gary Fancher 40:25
2 Robert Legath 48:45
3 Paul Fiondella 53:10
4 Frank Gaval 56:44
5 Dennis Wolfe 64:32
6 Howard Lebwith 82:39

 

 

New World Championship Snowshoe Races in Luck, Wisconsin

 February 11th
Results as recorded by Virtual Race Assistant
 
5K Male

 

PL NAME              AGE FINAL TIME     ST
--- ------------------ --- ---------- --------- --
1 Isaac Grapa       25 28:38.72     WI
2 Nathanial Wilson  30 30:24.61     WI
3 Steve Heil        40 30:39.95     WI
4 Tim Zbikowski     54 31:28.66     MN
5 Steve Swanson     55 40:15.42     WI
6 Joe Paczkowski    21 40:19.00        WI
7 Ed Jeannette      56 40:19.64    WI
8 Paul Flottum      56 40:54.44    WI
9 Scott McPherson   47 44:37.46    MN
10 Scott L Williamson 32 47:59.85     WI
11 John Verplank     30 51:29.74     MN
12 Matt Dallmann     36 53:11.65     WI
13 Christopher Meehan 17 54:43.94     MN
14 Dirk Garvey       15 54:44.34     MN
15 Bradley Ayers     70 57:24.55     WI
16 Kevin OConnor     29 1:02:53.71       WI
17 John Schulte      50 1:05:55.52       MN
18 Gary Hermes       53 1:06:00.37       MN
19 Fat Rabbit        58 1:07:53.62       WI
20 Brad Koresian     28 1:10:47.20        IL
21 Pat Schiltgen     28 1:12:00.38       WI
 

10k Male

PL NAME              AGE FINAL TIME       ST
--- ------------------ --- ---------- ---------            --
1 Scott Gall        31 52:38.55                        IA
2 Kasey Schmidt     25 55:12.64                        IA
3 Paul Lans         25 58:05.22                       WI
4 Curt Krieger      53 58:25.42                        IA
5 Jim McDonell      52 1:01:21.76       MN
6 Jim Graupner      61 1:02:23.72       MN
7 Jim Baillargeon   61 1:03:01.69        WI
8 Jeff Jager        39 1:04:01.93        WI
9 Geof Herman       47 1:05:08.69        WI
10 Bruce Hiebl       32 1:08:25.09        MN
11 Rich Lachowski    55 1:09:32.17       WI
12 Tim Johnson       47 1:11:41.84                    MMN
13 Vaughan Volles    51 1:13:30.04        MN
14 Chris Sondrol     32 1:17:15.99       WI
15 Doug Hubred       37 1:18:57.55     MN
16 Brad Canham       41 1:24:31.47       MN
17 Tom Verplank      29 1:25:55.52        MN
18 Larry Bereuter    54 1:25:57.79       MN
19 Bruce Lamere      58 1:41:21.80         Mn
20 Carl Holmgren     61 1:47:04.76       WI
21 Everett Erickson  60 2:01:58.74        MN
 

20 K Male

PL NAME              AGE FINAL TIME              ST
--- ------------------ --- ---------- --------- --
1 Jay Punke         45 1:59:52.78              WI
2 Mark Stodghill    57 2:53:04.85             MN
3 Bob Durband       62 3:12:54.49                    
 
 

5k Female

PL NAME              AGE FINAL TIME             ST
--- ------------------ --- ---------- --------- - --
1 Michayla Heil     14 34:39.22                              WI
2 Jona Hattlestad   35 40:55.91                              WI
3 Fawn Paczkowski   17 45:10.56                             WI
4 Sarah Steele      45 47:35.21                              WI
5 Sally A Wilson    32 47:59.16                              WI
6 Sue Jensen        58 51:10.58                             WI
7 Heather M Verplank 28 54:24.32                             MN
8 Oralee Schock     47 56:34.65                              WI
9 Nora McPherson    42 1:00:04.08              MN
10 Norma Bilderback  58 1:07:55.52             WI
 

10k Female

PL NAME              AGE FINAL TIME                         ST
--- ------------------ --- ---------- --------- --
1 Cindy Brochman    40 1:04:10.83            MN
2 Judy J Punke      52 1:20:38.74                 WI
3 Carol A Klitzke   59 1:32:46.82            MN
4 Ella Fennessy     63 2:00:54.27             MN
 

20 k Female

PL NAME              AGE FINAL TIME             ST
--- ------------------ --- ---------- --------- --
1 Lisa Ann Trainor  46 2:20:45.12            MN
2 Connie Chaney     46 2:48:58.46            WI
3 Marie Barton      40 3:05:03.08           MN
4 Rachel Van Hale   24 3:17:46.0                           MN
 

 
 

The Screamin' Snowman

a 5K & 10K Snowshoe Race

February 12, 2006
Eldora Mountain Resort, Nederland, Colorado

SCROLL DOWN FOR AGE GROUP RESULTS

10K Men's Results (10K Men & Women Ran Separate Courses )

Place Name                City               St Age Usssa  S Time    
===== =================== ================== == === ====== = ======= 
    1 Wealing Seth        Boulder            CO  27        M   54:53 
    2 Macy Travis         Lafayette              22        M   54:56 
    3 Raitter Bill        Estes Park             35 Y      M   56:12 
    4 Fain Peter          Truckee            CA  34 Y      M   57:34 
    5 Nelson Kirk         Boulder            CO  26        M   57:59 
    6 Ignatz Ryan         Boulder                27        M 1:00:27 
    7 Padilla Ryan        Boulder                28 Y      M 1:01:02 
    8 Bollig Russel       Westminster        CO  42        M 1:02:11 
    9 Kelsay Will         Boulder                24        M 1:03:31 
   10 Hola Tim            Highlands Ranch    CO  31        M 1:03:49 
   11 Frank Erik          Westminster            31 Y      M 1:04:00 
   12 Krombein Brian      Highlands Ranch    CO  33        M 1:04:29 
   13 Klink Brian         Aurora             CO  40 Y      M 1:04:35 
   14 jungbauer jason     manitou springs    CO  32        M 1:08:24 
   15 Macy Mark           Evergreen              46        M 1:08:41 
   16 Van Eden John       Loveland           CO  39        M 1:09:12 
   17 John Phillips       Denver             CO  28        M 1:11:13 
   18 Janowicz David      Boulder                26        M 1:11:23 
   19 Clarborne Michael   Boulder                19        M 1:11:57 
   20 Cooper Bob          Littleton              57        M 1:12:05 
   21 Romero Ted          Boulder                24        M 1:13:17 
   22 Brabandt Stephen    Westminster            30        M 1:14:55 
   23 Fliegelman Scott    Boulder            CO  38        M 1:15:18 
   24 Antinori Chris      Longmont           CO  31        M 1:15:25 
   25 Frease Dean         Evergreen              43        M 1:15:38 
   26 Britton Joe         Boulder            CO  28        M 1:15:56 
   27 Amy Nolan           Boulder            CO  20        M 1:16:54 
   28 Frimel Jim          Nederland          CO  42        M 1:17:07 
   29 Ruth Ryan           Boulder                23        M 1:17:28 
   30 Woodard Brian       Boulder                35        M 1:17:30 
   31 Triplett Bruce      Boulder                37        M 1:17:49 
   32 Creer Robert        Spanish Fork       UT  60 Y      M 1:18:10 
   33 Holonitch Steve     Littleton          CO  48        M 1:19:06 
   34 Brodbeck Josh       Denver                 33        M 1:19:53 
   35 Sandes Jesse        Louisville             30        M 1:20:01 
   36 Dahm Bruce          Thornton           CO  37        M 1:20:15 
   37 Yerex Robert        Sandy              OR  46 Y      M 1:20:41 
   38 Benge Richard       Denver             CO  38        M 1:21:56 
   39 Astor Brett         Boulder            CO  35        M 1:22:03 
   40 Maybach Jeff        Westminster        CO  31        M 1:22:08 
   41 Radwick Jeff        Boulder            CO  43 Y      M 1:24:34 
   42 Berling Doug        Northglenn             48        M 1:24:39 
   43 Spuler Scott        Westminster        CO  36        M 1:26:08 
   44 Daniel Scott        Bailey                 43        M 1:26:32 
   45 Sweaney Daniel      Westminster        CO  29        M 1:28:35 
   46 Doug!! Smith        Denver             CO  39        M 1:29:32 
   47 Quintero Cisco      Erie                   50        M 1:33:39 
   48 Mollerstuen David   Boulder            CO  41        M 1:33:52 
   49 moyle bill          Lone Tree          CO  66        M 1:36:39 
   50 Stecher Mark        Arvada                 56        M 1:36:42 
   51 Lambert Tim         Elizabeth          CO  41        M 1:39:58 
   52 Windwalker Talon    Lakewood           CO  37        M 1:41:22 
   53 Bergman Marc        Boulder            CO  54        M 1:42:42 
   54 Wyns Eric           Westminster        CO  43        M 2:05:24

10K Women's Results (10K Men & Women Ran Separate Courses)

Place Name                City               St Age Usssa  S Time    
===== =================== ================== == === ====== = ======= 
    1 Ortiz Anita         Eagle                  41 Y      F 1:05:39 
    2 Ballengee Danelle   Dillon                 34 Y      F 1:09:23 
    3 Raitter Sarah       Estes Park             34 Y      F 1:12:22 
    4 Wheatley Laura      Estes Park             28 Y      F 1:15:02 
    5 Cheryl Paulson      nederland          CO  41        F 1:15:40 
    6 Foss Rachel         Denver                 25        F 1:16:21 
    7 Hudetz Julie        Boulder            CO  37 Y      F 1:16:51 
    8 Ressler Erin        Westminster            28        F 1:17:53 
    9 Larson Leah         Boulder                20        F 1:19:01 
   10 Lind Julie          Denver             CO  43        F 1:19:05 
   11 LaRocca Denise      Boulder            CO  36        F 1:20:04 
   12 Laurie Zuehlsdorff  Fort Collins       CO  22        F 1:24:05 
   13 Ferree Lori         Broomfield         CO  40        F 1:28:07 
   14 Vollmer Liz         Boulder                28        F 1:29:30 
   15 Hola Nikki          Highlands Ranch    CO  32        F 1:29:46 
   16 Walker Ceal         Cocoa Beach        FL  43        F 1:29:55 
   17 Halgren Shannon     boulder            CO  39        F 1:29:59 
   18 Boehm Allison       Boulder                22        F 1:30:10 
   19 Pavlovsky Marie     Broomfield             25        F 1:30:47 
   20 Jones Renee         Lakewood           CO  42        F 1:30:51 
   21 Bergman JulieAnn    Boulder            CO  51        F 1:31:03 
   22 Kinzey-Wheeler Andr Nederland          CO  45 Y      F 1:31:22 
   23 Holonitch Shane     Littleton          CO  55 Y      F 1:34:03 
   24 Duffy Lisa          Longmont               37        F 1:37:44 
   25 Schnorr Libby       Longmont           CO  21        F 1:38:39 
   26 Van Eden Marcia     Loveland               37        F 1:39:18 
   27 Emigh Patrica       Westminster        CO  57        F 1:39:52 
   28 royce roxanne       boulder            CO  37        F 1:42:31 
   29 valk sharron        boulder            CO  21        F 1:42:48 
   30 Junkin Caroline     Denver             CO  29        F 1:43:20 
   31 Miller Joy          Divide             CO  59        F 1:45:22 
   32 Legg Neddie         Arvada             CO  54        F 1:46:50 
   33 Alvarez Kristen     Boulder            CO  38        F 1:50:34 

5K Results

Place Name                City               St Age Sp S Usssa  Time    
===== =================== ================== == === == = ====== ======= 
    1 WANE Cédric         Boulder            CO  20    M          32:04 
    2 Daugherty Matthew   Boulder                22    M          33:45 
    3 McMahon Michael     Boulder            CO  19    M          34:21 
    4 Schwarting Steve    Erie                   36    M          35:56 
    5 August Eric         Boulder            CO  29    M          36:07 
    6 Ream Brian          Boulder                30    M          36:53 
    7 Koons David         Boulder            CO  41    M          38:13 
    8 Frease Davis        Evergreen              15 HS M          38:26 
    9 Morris Brent        Arvada             CO  28    M          38:29 
   10 Scheibel Jill       Denver             CO  28    F          38:33 
   11 Splett Del          Louisville         CO  42    M          40:58 
   12 Frederick Robert    Arvada             CO  14 HS M          41:16 
   13 Luther Joey         Boulder            CO  26    M          41:21 
   14 Stoner Michael      Boulder                29    M          41:57 
   15 Sulzen Nicole       Littleton              28    F          42:10 
   16 Bowser Jonathan     Littleton          CO  40    M          42:12 
   17 Claus Rob           Louisville             37    M          42:24 
   18 Maxwell Andrew      Boulder                21    M          42:34 
   19 Tennant Elizabeth   Littleton          CO  41    F          42:42 
   20 Frey Daniel         Greeley            CO  39    M          42:57 
   21 Der-Avakian Andre   Boulder            CO  30    M          42:58 
   22 Bruhn Dieter        Superior           CO  43    M          43:04 
   23 Benge Michelle      Denver             CO  38    F          43:05 
   24 DiRozza Marc        Westminster            36    M          43:07 
   25 Wilson Kim          Lakewood           CO  28    F          43:09 
   26 McCracken Amanda    Boulder                28    F          43:39 
   27 Green Ed            Thornton           CO  56    M Y        43:43 
   28 Goettsche Kevin     Boulder            CO  23    M          43:47 
   29 Yelton Cody         Boulder            CO  26    F          44:01 
   30 Miller Stephanie    Lakewood           CO  23    F          44:08 
   31 Wasselhoff Kurt     Lafayette              35    M          44:50 
   32 Moineau Jeannine    Boulder            CO  29    F          46:04 
   33 Kolko David         Evergreen          CO  42    M          46:28 
   34 Hall Grady          Wheat Ridge            18    M          46:36 
   35 Sells Timothy       Lafayette          CO  40    M          46:43 
   36 Badiere Eric        Arvada             CO  36    M          47:03 
   37 Morris Katey        Arvada             CO  25    F          47:04 
   38 Hall Katie          Wheat Ridge            15    F          47:23 
   39 Beausoleil Monique  Erie                   30    F          48:07 
   40 Flad Elizabeth      Boulder                26    F          48:15 
   41 Collyer Michael     Louisville         CO  34    M          48:18 
   42 MARCANTONIO JOHN    BOULDER            CO  43    M          48:26 
   43 Ulland Justin       Golden                 25    F          48:31 
   44 Dalberth Mark       Boulder            CO  37    M          48:40 
   45 Cottrell Erica      Boulder            CO  19    F          48:45 
   46 Ulland Katy         Golden                 26    F          48:51 
   47 Hall Tammy          Wheat Ridge            27    F          49:04 
   48 Sunderland Tom      Boulder                33    M          49:09 
   49 Luizzi Stacie       Colchester         CT  32    F          49:13 
   50 Cooper Megan        Denver             CO  30    F          49:19 
   51 Bacon Janet         Golden             CO  43    F          49:22 
   52 Steinberg Matthew   Denver                 34    M          50:03 
   53 Levesque Leigh      Longmont           CO  39    F          50:09 
   54 Dahm Holly          Thornton           CO  36    F          51:11 
   55 Luizzi Dom          Colchester         CT  33    M          51:13 
   56 Rauscher Janelle    Boulder            CO  34    F          51:22 
   57 Hilbelink Aspen     Littleton          CO  29    F          51:23 
   58 Hilbelink Kirk      Littleton          CO  38    M          51:24 
   59 Woodward Deborah    Boulder            CO  23    F          51:25 
   60 Throdahl Molly      Boulder                25    F          51:34 
   61 Murpnhy Mike        Golden                 57    M          51:38 
   62 Woodward Alyson     Boulder            CO  24    F          51:40 
   63 Bixel Kim           Boulder            CO  30    F          51:41 
   64 Eve Sheridan        Broomfield         CO  26    F          51:42 
   65 Schneider Kristina  Westminster            37    F          51:42 
   66 Lacher Pamela       Highlands Ranch    CO  40    F          52:05 
   67 Emmer Rita          Evergreen              44    F          52:21 
   68 Phares Megan        Longmont           CO  29    F          52:24 
   69 Morrison Heidi      Boulder            CO  33    F          52:44 
   70 Oberheide Tina      Frisco                 59    F Y        55:07 
   71 Duffy Juliet        Boulder            CO  27    F          55:26 
   72 Bengston Lee        Denver                 68    M          55:37 
   73 Voorhees Rick       Littleton              51    M          56:02 
   74 Dotterrer Ilona     Evergreen          CO  50    F          56:22 
   75 Roberts Amanda      Boulder            CO  21    F          57:05 
   76 Veroni Mike         Denver                 57    M          57:11 
   77 Van Hoy Barb        Colorado Springs   CO  35    F          57:24 
   78 Burzynski Mike      Highlands Ranch        67    M          57:27 
   79 Adams Rita          Denver                 35    F          57:33 
   80 Alvarado Andrea     Boulder            CO  19    F          58:23 
   81 Tyrrell Richard     Frederick          CO  36    M          58:47 
   82 Vanoni Megan        Wheat Ridge            25    F          59:03 
   83 Bedard-Voorhee Alic Littleton              53    F          59:39 
   84 Varoni Christine    Denver                 54    F          59:58 
   85 Mehlbach Kathe      Fort Collins       CO  48    F        1:00:18 
   86 Roth Diane          Aurora             CO  50    F        1:00:32 
   87 Dugan Danelle       Denver                 39    M        1:01:41 
   88 Lewis Irina         Denver                 37    F        1:01:42 
   89 Johnson Janelle     Aurora                 29    F        1:03:22 
   90 Berquist Paul       Aurora                 32    M        1:03:22 
   91 Hall Marilyn        Wheat Ridge            46    F        1:03:29 
   92 McGrane Barbara     Longmont               48    F        1:04:13 
   93 Blumberg Leah       Boulder            CO  28    F        1:04:57 
   94 Chenoweth Erica     Boulder            CO  25    F        1:05:02 
   95 Parry Diana         Lakewood           CO  53    F        1:05:04 
   96 Aten Marcie         Lakewood           CO  52    F        1:05:08 
   97 Hancock Dean        Denver             CO  47    M        1:05:39 
   98 Royse Susan         Lakewood           CO  49    F        1:07:35 
   99 Allen Gail          Littleton          CO  53    F        1:07:45 
  100 Simpson Donna       Littleton          CO  35    F        1:08:16 
  101 Wells Elizabeth     Boulder            CO  29    F        1:08:19 
  102 Davis Nancy         Boulder            CO  26    F        1:08:22 
  103 Heinz Mark          Erie                   37    M        1:11:52 
  104 Sirockin Steve      Boulder            CO  50    M        1:15:42 
  105 Gorman Laura        Denver             CO  24    F        1:15:59 
  106 beugelsdijk kacia   denver             CO  25    F        1:16:08 
  107 Waskey Lindsay      Denver                 23    F        1:21:10 
  108 Lawsa Barbara       Westminster            55    F        1:21:12 
  109 MacDonald Ryan      Denver                 25    M        1:21:13 
  110 Maay Pam            Evergreen              51    F        1:24:40 
  111 Weiner Amy                                 23    F        1:24:41 
  112 May Donavahn        Evergreen              11    M        1:27:53 
  113 Nelson Caitlin      Evergreen              11    F        1:27:55 
  114 McGurk Debra        Longmont               52    F        1:31:55 

Division & Age Group Results

                              OVERALL_MALE 5K

    1     1 WANE Cédric          20 Boulder            CO   32:04 
    2     2 Daugherty Matthew    22 Boulder                 33:45 
    3     3 McMahon Michael      19 Boulder            CO   34:21 

                             OVERALL_FEMALE 5K

    1    10 Scheibel Jill        28 Denver             CO   38:33 
    2    15 Sulzen Nicole        28 Littleton               42:10 
    3    19 Tennant Elizabeth    41 Littleton          CO   42:42 

                        MALE 5K AGE GROUP:  1 - 17

    1   168 May Donavahn         11 Evergreen             1:27:53 

                       FEMALE 5K AGE GROUP:  1 - 17

    1   169 Nelson Caitlin       11 Evergreen             1:27:55 

                         M HIGHSCHOOL 5K Division

    1     8 Frease Davis         15 Evergreen               38:26 
    2    12 Frederick Robert     14 Arvada             CO   41:16 

                         F HIGHSCHOOL 5K Division

    1    38 Hall Katie           15 Wheat Ridge             47:23 

                        MALE 5K AGE GROUP:  18 - 29

    1     1 WANE Cédric          20 Boulder            CO   32:04 
    2     2 Daugherty Matthew    22 Boulder                 33:45 
    3     3 McMahon Michael      19 Boulder            CO   34:21 
    4     5 August Eric          29 Boulder            CO   36:07 
    5     9 Morris Brent         28 Arvada             CO   38:29 
    6    13 Luther Joey          26 Boulder            CO   41:21 
    7    14 Stoner Michael       29 Boulder                 41:57 
    8    18 Maxwell Andrew       21 Boulder                 42:34 
    9    28 Goettsche Kevin      23 Boulder            CO   43:47 
   10    34 Hall Grady           18 Wheat Ridge             46:36 
   11   157 MacDonald Ryan       25 Denver                1:21:13 

                       FEMALE 5K AGE GROUP:  18 - 29

    1    10 Scheibel Jill        28 Denver             CO   38:33 
    2    15 Sulzen Nicole        28 Littleton               42:10 
    3    25 Wilson Kim           28 Lakewood           CO   43:09 
    4    26 McCracken Amanda     28 Boulder                 43:39 
    5    29 Yelton Cody          26 Boulder            CO   44:01 
    6    30 Miller Stephanie     23 Lakewood           CO   44:08 
    7    32 Moineau Jeannine     29 Boulder            CO   46:04 
    8    37 Morris Katey         25 Arvada             CO   47:04 
    9    40 Flad Elizabeth       26 Boulder                 48:15 
   10    43 Ulland Justin        25 Golden                  48:31 
   11    45 Cottrell Erica       19 Boulder            CO   48:45 
   12    46 Ulland Katy          26 Golden                  48:51 
   13    47 Hall Tammy           27 Wheat Ridge             49:04 
   14    57 Hilbelink Aspen      29 Littleton          CO   51:23 
   15    59 Woodward Deborah     23 Boulder            CO   51:25 
   16    60 Throdahl Molly       25 Boulder                 51:34 
   17    62 Woodward Alyson      24 Boulder            CO   51:40 
   18    64 Eve Sheridan         26 Broomfield         CO   51:42 
   19    68 Phares Megan         29 Longmont           CO   52:24 
   20    73 Duffy Juliet         27 Boulder            CO   55:26 
   21    78 Roberts Amanda       21 Boulder            CO   57:05 
   22    85 Alvarado Andrea      19 Boulder            CO   58:23 
   23    87 Vanoni Megan         25 Wheat Ridge             59:03 
   24    97 Johnson Janelle      29 Aurora                1:03:22 
   25   106 Blumberg Leah        28 Boulder            CO 1:04:57 
   26   107 Chenoweth Erica      25 Boulder            CO 1:05:02 
   27   115 Wells Elizabeth      29 Boulder            CO 1:08:19 
   28   116 Davis Nancy          26 Boulder            CO 1:08:22 
   29   136 Gorman Laura         24 Denver             CO 1:15:59 
   30   137 beugelsdijk kacia    25 denver             CO 1:16:08 
   31   155 Waskey Lindsay       23 Denver                1:21:10 
   32   165 Weiner Amy           23                       1:24:41 

                        MALE 5K AGE GROUP:  30 - 39

    1     4 Schwarting Steve     36 Erie                    35:56 
    2     6 Ream Brian           30 Boulder                 36:53 
    3    17 Claus Rob            37 Louisville              42:24 
    4    20 Frey Daniel          39 Greeley            CO   42:57 
    5    21 Der-Avakian Andre    30 Boulder            CO   42:58 
    6    24 DiRozza Marc         36 Westminster             43:07 
    7    31 Wasselhoff Kurt      35 Lafayette               44:50 
    8    36 Badiere Eric         36 Arvada             CO   47:03 
    9    41 Collyer Michael      34 Louisville         CO   48:18 
   10    44 Dalberth Mark        37 Boulder            CO   48:40 
   11    48 Sunderland Tom       33 Boulder                 49:09 
   12    52 Steinberg Matthew    34 Denver                  50:03 
   13    55 Luizzi Dom           33 Colchester         CT   51:13 
   14    58 Hilbelink Kirk       38 Littleton          CO   51:24 
   15    86 Tyrrell Richard      36 Frederick          CO   58:47 
   16    94 Dugan Danelle        39 Denver                1:01:41 
   17    98 Berquist Paul        32 Aurora                1:03:22 
   18   123 Heinz Mark           37 Erie                  1:11:52 

                       FEMALE 5K AGE GROUP:  30 - 39

    1    23 Benge Michelle       38 Denver             CO   43:05 
    2    39 Beausoleil Monique   30 Erie                    48:07 
    3    49 Luizzi Stacie        32 Colchester         CT   49:13 
    4    50 Cooper Megan         30 Denver             CO   49:19 
    5    53 Levesque Leigh       39 Longmont           CO   50:09 
    6    54 Dahm Holly           36 Thornton           CO   51:11 
    7    56 Rauscher Janelle     34 Boulder            CO   51:22 
    8    63 Bixel Kim            30 Boulder            CO   51:41 
    9    65 Schneider Kristina   37 Westminster             51:42 
   10    69 Morrison Heidi       33 Boulder            CO   52:44 
   11    80 Van Hoy Barb         35 Colorado Springs   CO   57:24 
   12    82 Adams Rita           35 Denver                  57:33 
   13    95 Lewis Irina          37 Denver                1:01:42 
   14   114 Simpson Donna        35 Littleton          CO 1:08:16 

                        MALE 5K AGE GROUP:  40 - 49

    1     7 Koons David          41 Boulder            CO   38:13 
    2    11 Splett Del           42 Louisville         CO   40:58 
    3    16 Bowser Jonathan      40 Littleton          CO   42:12 
    4    22 Bruhn Dieter         43 Superior           CO   43:04 
    5    33 Kolko David          42 Evergreen          CO   46:28 
    6    35 Sells Timothy        40 Lafayette          CO   46:43 
    7    42 MARCANTONIO JOHN     43 BOULDER            CO   48:26 
    8   111 Hancock Dean         47 Denver             CO 1:05:39 

                       FEMALE 5K AGE GROUP:  40 - 49

    1    19 Tennant Elizabeth    41 Littleton          CO   42:42 
    2    51 Bacon Janet          43 Golden             CO   49:22 
    3    66 Lacher Pamela        40 Highlands Ranch    CO   52:05 
    4    67 Emmer Rita           44 Evergreen               52:21 
    5    90 Mehlbach Kathe       48 Fort Collins       CO 1:00:18 
    6    99 Hall Marilyn         46 Wheat Ridge           1:03:29 
    7   103 McGrane Barbara      48 Longmont              1:04:13 
    8   112 Royse Susan          49 Lakewood           CO 1:07:35 

                        MALE 5K AGE GROUP:  50 - 59

    1    27 Green Ed             56 Thornton           CO   43:43 
    2    61 Murpnhy Mike         57 Golden                  51:38 
    3    75 Voorhees Rick        51 Littleton               56:02 
    4    79 Veroni Mike          57 Denver                  57:11 
    5   134 Sirockin Steve       50 Boulder            CO 1:15:42 

                       FEMALE 5K AGE GROUP:  50 - 59

    1    72 Oberheide Tina       59 Frisco                  55:07 
    2    77 Dotterrer Ilona      50 Evergreen          CO   56:22 
    3    88 Bedard-Voorhee Alic  53 Littleton               59:39 
    4    89 Varoni Christine     54 Denver                  59:58 
    5    92 Roth Diane           50 Aurora             CO 1:00:32 
    6   108 Parry Diana          53 Lakewood           CO 1:05:04 
    7   109 Aten Marcie          52 Lakewood           CO 1:05:08 
    8   113 Allen Gail           53 Littleton          CO 1:07:45 
    9   156 Lawsa Barbara        55 Westminster           1:21:12 
   10   164 Maay Pam             51 Evergreen             1:24:40 
   11   182 McGurk Debra         52 Longmont              1:31:55 

                        MALE 5K AGE GROUP:  60 - 69

    1    74 Bengston Lee         68 Denver                  55:37 
    2    81 Burzynski Mike       67 Highlands Ranch         57:27 

                             OVERALL_MALE 10K

    1    70 Wealing Seth         27 Boulder            CO   54:53 
    2    71 Macy Travis          22 Lafayette               54:56 
    3    76 Raitter Bill         35 Estes Park              56:12 

                            OVERALL_FEMALE 10K

    1   110 Ortiz Anita          41 Eagle                 1:05:39 
    2   120 Ballengee Danelle    34 Dillon                1:09:23 
    3   126 Raitter Sarah        34 Estes Park            1:12:22 

                       MALE 10K AGE GROUP:  18 - 29

    1    70 Wealing Seth         27 Boulder            CO   54:53 
    2    71 Macy Travis          22 Lafayette               54:56 
    3    84 Nelson Kirk          26 Boulder            CO   57:59 
    4    91 Ignatz Ryan          27 Boulder               1:00:27 
    5    93 Padilla Ryan         28 Boulder               1:01:02 
    6   100 Kelsay Will          24 Boulder               1:03:31 
    7   121 John Phillips        28 Denver             CO 1:11:13 
    8   122 Janowicz David       26 Boulder               1:11:23 
    9   124 Clarborne Michael    19 Boulder               1:11:57 
   10   127 Romero Ted           24 Boulder               1:13:17 
   11   135 Britton Joe          28 Boulder            CO 1:15:56 
   12   140 Amy Nolan            20 Boulder            CO 1:16:54 
   13   142 Ruth Ryan            23 Boulder               1:17:28 
   14   171 Sweaney Daniel       29 Westminster        CO 1:28:35 

                      FEMALE 10K AGE GROUP:  18 - 29

    1   129 Wheatley Laura       28 Estes Park            1:15:02 
    2   138 Foss Rachel          25 Denver                1:16:21 
    3   145 Ressler Erin         28 Westminster           1:17:53 
    4   147 Larson Leah          20 Boulder               1:19:01 
    5   161 Laurie Zuehlsdorff   22 Fort Collins       CO 1:24:05 
    6   172 Vollmer Liz          28 Boulder               1:29:30 
    7   177 Boehm Allison        22 Boulder               1:30:10 
    8   178 Pavlovsky Marie      25 Broomfield            1:30:47 
    9   189 Schnorr Libby        21 Longmont           CO 1:38:39 
   10   196 valk sharron         21 boulder            CO 1:42:48 
   11   197 Junkin Caroline      29 Denver             CO 1:43:20 

                       MALE 10K AGE GROUP:  30 - 39

    1    76 Raitter Bill         35 Estes Park              56:12 
    2    83 Fain Peter           34 Truckee            CA   57:34 
    3   101 Hola Tim             31 Highlands Ranch    CO 1:03:49 
    4   102 Frank Erik           31 Westminster           1:04:00 
    5   104 Krombein Brian       33 Highlands Ranch    CO 1:04:29 
    6   117 jungbauer jason      32 manitou springs    CO 1:08:24 
    7   119 Van Eden John        39 Loveland           CO 1:09:12 
    8   128 Brabandt Stephen     30 Westminster           1:14:55 
    9   130 Fliegelman Scott     38 Boulder            CO 1:15:18 
   10   131 Antinori Chris       31 Longmont           CO 1:15:25 
   11   143 Woodard Brian        35 Boulder               1:17:30 
   12   144 Triplett Bruce       37 Boulder               1:17:49 
   13   150 Brodbeck Josh        33 Denver                1:19:53 
   14   151 Sandes Jesse         30 Louisville            1:20:01 
   15   153 Dahm Bruce           37 Thornton           CO 1:20:15 
   16   158 Benge Richard        38 Denver             CO 1:21:56 
   17   159 Astor Brett          35 Boulder            CO 1:22:03 
   18   160 Maybach Jeff         31 Westminster        CO 1:22:08 
   19   166 Spuler Scott         36 Westminster        CO 1:26:08 
   20   173 Doug!! Smith         39 Denver             CO 1:29:32 
   21   193 Windwalker Talon     37 Lakewood           CO 1:41:22 

                      FEMALE 10K AGE GROUP:  30 - 39

    1   120 Ballengee Danelle    34 Dillen                1:09:23 
    2   126 Raitter Sarah        34 Estes Park            1:12:22 
    3   139 Hudetz Julie         37 Boulder            CO 1:16:51 
    4   152 LaRocca Denise       36 Boulder            CO 1:20:04 
    5   174 Hola Nikki           32 Highlands Ranch    CO 1:29:46 
    6   176 Halgren Shannon      39 boulder            CO 1:29:59 
    7   188 Duffy Lisa           37 Longmont              1:37:44 
    8   190 Van Eden Marcia      37 Loveland              1:39:18 
    9   194 royce roxanne        37 boulder            CO 1:42:31 
   10   200 Alvarez Kristen      38 Boulder            CO 1:50:34 

                       MALE 10K AGE GROUP:  40 - 49

    1    96 Bollig Russel        42 Westminster        CO 1:02:11 
    2   105 Klink Brian          40 Aurora             CO 1:04:35 
    3   118 Macy Mark            46 Evergreen             1:08:41 
    4   132 Frease Dean          43 Evergreen             1:15:38 
    5   141 Frimel Jim           42 Nederland          CO 1:17:07 
    6   149 Holonitch Steve      48 Littleton          CO 1:19:06 
    7   154 Yerex Robert         46 Sandy              OR 1:20:41 
    8   162 Radwick Jeff         43 Boulder            CO 1:24:34 
    9   163 Berling Doug         48 Northglenn            1:24:39 
   10   167 Daniel Scott         43 Bailey                1:26:32 
   11   184 Mollerstuen David    41 Boulder            CO 1:33:52 
   12   192 Lambert Tim          41 Elizabeth          CO 1:39:58 
   13   201 Wyns Eric            43 Westminster        CO 2:05:24 

                      FEMALE 10K AGE GROUP:  40 - 49

    1   110 Ortiz Anita          41 Eagle                 1:05:39 
    2   133 Cheryl Paulson       41 nederland          CO 1:15:40 
    3   148 Lind Julie           43 Denver             CO 1:19:05 
    4   170 Ferree Lori          40 Broomfield         CO 1:28:07 
    5   175 Walker Ceal          43 Cocoa Beach        FL 1:29:55 
    6   179 Jones Renee          42 Lakewood           CO 1:30:51 
    7   181 Kinzey-Wheeler Andr  45 Nederland          CO 1:31:22 

                       MALE 10K AGE GROUP:  50 - 59

    1   125 Cooper Bob           57 Littleton             1:12:05 
    2   183 Quintero Cisco       50 Erie                  1:33:39 
    3   187 Stecher Mark         56 Arvada                1:36:42 
    4   195 Bergman Marc         54 Boulder            CO 1:42:42 

                      FEMALE 10K AGE GROUP:  50 - 59

    1   180 Bergman JulieAnn     51 Boulder            CO 1:31:03 
    2   185 Holonitch Shane      55 Littleton          CO 1:34:03 
    3   191 Emigh Patrica        57 Westminster        CO 1:39:52 
    4   198 Miller Joy           59 Divide             CO 1:45:22 
    5   199 Legg Neddie          54 Arvada             CO 1:46:50 

                       MALE 10K AGE GROUP:  60 - 69

    1   146 Creer Robert         60 Spanish Fork       UT 1:18:10 
    2   186 moyle bill           66 Lone Tree          CO 1:36:39 

 

Iowa State Snowshoe Championships in Cedar Falls, Iowa

February 4th

4K
1)Scott Gall M   31  14:45
2)Jesse Rusch M  28 19:45
3)Ian Wass M  26  21:09
4)Jess Wass F  26 23:54
5)Justin Hess M  27  28:54
 

8K

1)Kasey Schmitt    M  25    30:00
2)Curt Krieger M  53 34:19
3)Jim Graupner M  61 34:27
4)Al Bangston M  46 40:11

Bigfoot Boogie Race in Traverse City, Michigan.

January 28, 2006

10k
Place    Name                       Sex        Age            Bib            Time
1           Decker, Mike            m            29            1            33:43.22
2            henning, blaise            m            16            65            35:26.29
3            wheeler, adam            m            29            59            38:19.63
4            kerr, dan                   m            16            66            39:12.42
5            thomas, kenny           m            33            70            39:14.87
6            Whittaker, Jason       m            28            2            39:45.82
7            marek, paul                m            36            69            39:55.13
8            shaw, lee                   m            31            17            41:21.99
9            morgan, mark            m            49            8            41:27.30
10          bazzy, richard            m            51            57            43:07.93
11          Fix, Bill                      m            45            79            43:49.24
12          coleman, mike           m            44            29            44:44.07
13          Rebain, Ryan            m            15            82            44:49.96
14            schroeder, dan        m            40            19            45:16.63
15            lambert, chad          m            29            24            45:29.16
16            Jenkins, Julie            f            43            81            46:26.43
17            noble, christina         f            31            78            46:29.60
18            dalke, jamie            m            29            71            47:13.73
19            glowicki, greg          m            50            55            47:45.41
20            watson, bill              m            53            30            48:20.96
21            holloway, james       m            55            72            49:15.12
22            kirby, jeffrey            m            34            22            50:23.13
23            harding, eric             m            24            42            50:23.91
24            roesler, erika            f            23            41            51:41.76
25            chisholm, zachary     m            29            31            51:49.27
26            foon, ronald             m            61            54            52:11.78
27            martin, melissa         f            25            63            52:51.47
28            Rand, William          M            29            61            53:58.31
29            butler, cindy             f            45            50            55:00.81
30            proce, james            m            39            11            55:06.22
31            brown, steven          m            49            5            55:48.80
32            osborn, luke             m            29            27            56:16.42
33            hudson, don             m            27            28            56:27.39
34            chayka-crawford, mary f            49            75            56:28.17
35            headland, wendy       f            43            23            56:33.20
36            Ryan, Thom             M            40            40            56:37.32
37            dyhouse, robert        m            55            51            56:38.74
38            Obert, Renee           F            40            13            57:10.43
39            reynolds, steven       m            35            12            58:06.84
40            bazzy, gail                f            49            58            1:00:44.79
41            STEP, KATHY       F            49            74            1:02:10.05
42            lovasco, donna         f            45            64            1:02:42.41
43            Chaveriat, Cheryl     f             49            83            1:02:54.93
44            streeter, cale            m            31            60            1:03:15.01
45            amerman, katherine  f            48            14            1:03:19.65
46            weiler, janet             f            69            68            1:05:23.97
47            wigton, anne             f            24            38            1:06:09.47
48            pankowsk, stephen  m            44            73            1:06:35.76
49            akerley, terry           m            33            20            1:09:17.12
50            lehr, aaron               m            24            46            1:09:43.23
51            Keir, Matt               m            37            80            1:09:52.23
52            bartley, denise         f            47            76            1:10:00.00
53            Schwarzkopf, Frank  M            43            56            1:10:30.00
54            talik, katie                f            26            62            1:11:00.00
55            russell, mark            m            25            48            1:11:30.00
56            powers, evie            f            41            18            1:12:00.00
57            Lerman, Michael      M            29            33            1:18:32.00
58            krolczyk, lisa            f            26            47            1:18:44.00
59            frantz, joanie            f            56            21            1:18:45.00
60            vogel, eric                m            24            39            1:20:35.00
61            liz, liz                        f            24            49            1:29:48.00
62            burke, brad              m            36            45            1:30:16.00
63            erin, erin                   f            23            44            1:30:18.00
5k
1            henning, jacques         m            25            377            17:27.14
2            deyo, kevin                m            47            266            18:18.13
3            henning, derek           m            15            345            19:08.38
4            lindsay, herbert          m            51            373            19:12.33
5            schemanski, calvin     m            16            346            19:29.73
6            howard, travis           m            16            343            19:32.56
7            lycka, josh                m            16            342            19:48.24
8            courtright, Josh         m            16            253            20:16.18
9            burns, kevin              m            48            338            21:07.37
10            roth, don                 m            35            357            22:12.35
11            courtright, bob         m            54            252            22:13.87
12            foley, dave              m            58            339            22:17.64
13            Patterson, Kaitlyn    f            15            381            22:53.13
14            peacock, tad           m            53            341            23:00.99
15            burns, sue               f            44            337            23:35.40
16            swain, robert           m            14            326            23:48.59
17            yancho, joe             m            13            354            23:52.31
18            downey, tim            m            15            344            24:11.18
19            coleman, tammy      f            39            294            24:45.26
20            finkbeiner, craig      m            47            278            25:08.28
21            zrimec, todd           m            33            372            25:22.96
22            knapp, robert         m            60            379            25:49.08
23            gulewich, paul         m            52            319            26:10.87
24            White, KAren Jo    F            54            257            26:23.52
25            schnorberger, john  m            45            348            26:25.38
26            begley, david          m            47            315            26:41.65
27            metevia, john          m            48            371            26:43.47
28            swain, scott            m            45            325            26:49.18
29            campbell, carolyn   f            15            297            26:56.28
30            bergwall, mike       m            54            264            27:00.58
31            canales, oscar        m            32            331            27:15.90
32            chase, trudy           f            24            307            27:29.16
33            cunliffe, jen            f            27            314            27:29.85
34            Patterson, Britta     f            12            383            27:34.77
35            verellen, douglas    m            48            355            27:55.39
36            White, james         m            55            258            28:15.52
37            Patterson, Diane    f            45            384            28:22.50
38            Freeman, Christine F            26            312            28:24.29
39            gonzalez, guillermo m            36            347            28:26.27
40            verellen, forest       m            14            356            28:42.10
41            rushford, tom         m            66            367            28:50.22
42            lantis, dan              m            46            262            28:51.42
43            Laansma, Jo          f            38            387            29:07.47
44            saracho, rocio       f            31            374            29:25.88
45            kelly, keith            m            54            279            29:37.68
46            Raushi, Peri           f            46            390            29:57.07
47            stroker, greg         m            33            273            30:29.72
48            Pulte, Mar            F            44            318            30:46.60
49            Wixson, sam        f            15            392            30:53.71
50            wichtoski, becky  f            38            364            31:03.87
51            potter, roxanne     f            47            293            31:05.39
52            yancho, sally        f            47            352            31:26.84
53            yancho, hannah    f            10            353            31:28.38
54            bender, stephanie f            27            308            31:29.66
55            Sommer, Robin    f            47            382            31:48.65
56            Hughes, Andrew  m            22            393            31:53.96
57            Brown, Calvin      m            23            395            31:55.06
58            Murphy, Nancy    f            19            391            32:02.60
59            cronin, Colleen     f            14            251            32:48.46
60            bedrick, meha      f            29            376            32:50.37
61            Tulley, Kacey      F            30            259            32:51.65
62            Sirko, Richard     m            46            385            33:03.18
63            brueck, amber     f            24            313            33:04.97
64            Steele, Mary       f            33            396            33:07.05
65            bachman, kathie  f            55            272            33:14.46
66            esfahani, khosrow m            41            399            33:30.67
67            martin, deb          f            51            281            33:32.07
68            Martin, Timothy  m            46            386            33:33.28
69            larson, patti         f            7            260            34:08.33
70            newcomb, dawn  f            25            301            34:17.63
71            smith, charles      m            35            271            34:25.12
72            dunn, ceri            f            33            310            34:30.39
73            chandler, patrick m            49            321            34:41.24
74            posuniak, james  m            54            261            35:28.84
75            eastway, stacy    f            30            256            35:30.07
76            marmon, kathleen f            51            375            35:36.59
77            butzier, whitney   f            23            369            35:38.41
78            foley, cyndy        f            58            340            35:39.73
79            lee, gary             m            68            254            35:45.63
80            weigelin, mary     f            42            330            36:02.53
81            moore, brian       m            50            299            36:10.49
82            ficeli, karen         f            33            335            36:20.55
83            schaefer, malinda f            26            304            36:22.74
84            butzier, katelyn    f            20            370            36:24.15
85            knapp, adrianne   f            59            380            36:27.68
86            Chaveriat, Mark  m            50            397            36:42.15
87            gilmore, tony       m            61            378            36:43.37
88            markoski, jill       f            29            327            36:50.59
89            lohner, john        m            26            368            37:05.33
90            Holt, Kevin        m            29            400            37:07.03
91            garlington, kimberly f            28            328            37:08.14
92            natarajan, sudha  f            25            303            37:31.75
93            thomas, tim        m            56            329            37:56.19
94            thomas, avery    m            9            358            38:45.45
95            holman, shea      f            11            362            47:03.01
96            holman, ann       f            43            363            47:05.55
97            miller, yvonne    f            47            320            47:16.46
98            Pomaville, Michael m       50            398     47:42.68
99            ahern, carole     f            60            268            47:51.80
100            lai, joyce         f            37            333            48:04.63
101            Jenner, Lauren f            21            394            49:08.52
102            Hilger, Sally    F            37            334            49:22.06
103            teichman, sarah f            33            298            50:19.70
104            carpenter, carole f            45            276            50:35.53
105            dyhouse, elizabeth f            49            309            51:20.41
106            leonard, paul    m            34            360            51:22.12
107            kilmer, ted       m            64            322            51:38.13
108            yancho, stasha  f            12            350            52:01.11
109            herron, kelly     f            29            274            52:01.75
110            yancho, phil     m            46            351            52:02.88
111            waligorski, thomas m            62            267     52:36.33
112            pirtle, susan      f            30            296            52:38.85
113            carpenter, chuck m            59            277            52:43.14
114            leonard, sandra  f            50            361            52:49.38
115            martin, seth      m            25            336            52:50.12
116            lee, carla          f            66            255            52:54.39
117            moore, christine f            45            300            52:57.64
118            Hass, Beth       F            27            332            53:04.69
119            Lewis, Carol     F            60            401            54:24.09
120            pirtle, jeffrey     m            30            295            54:28.75
121            walters, barb    f            55            317            54:39.46
122            tryles, shelley    f            53            324            54:59.58
123            beels, monique  f            50            306            55:20.67
124            jackson, bette   f            63            305            55:22.44
125            krupa, greg       m            35            289            55:37.73
126            gagnon, mark    m            45            283            55:43.55
127            krupa, jacqui     f            34            290            55:46.25
128            routt, roberta     f            36            286            55:47.60
129            gagnon, mary    f            38            349            55:49.73
130            lewis, wendy     f            30            311            56:31.58
131            bergwall, buzz   f            51            265            56:34.07
132            McGrath, Patrick m            33            389            56:35.21
133            Ferrer, aminan   f            30            388            56:36.27
134            harris, david      m            60            270            1:02:12.23
135            kelley, luke       m            24            365            1:13:00.00
136            smith, lancy       f            20            366            1:17:34.00

Western Regional Snowshoe Qualifier. Flagstaff, AZ

January 22, 2006

MEN 10K
Name Race     1k/5k/10k Male or Female Age on 12/31/05 TIME City, State, Zip
Mike Friedberg 10k Male 28 0:33:23:69 Flagstaf, AZ 86004
Rob Krar 10k Male 29 0:34:11:01 Flagstaff, AZ 86004
Tanner Carothers 10k Male 16 0:41:05:07 Flagstaff, AZ 86001
Eric Bohn 10k Male 25 0:41:31:10 Flagstaff, AZ 86001
Jarod Hughs 10k Male 17 0:42:23:48 Flagstaff, AZ 86004
Delyan Mandushev 10k Male 17 0:42:27:48 Flagstaff, AZ 86004
Logan Dwyer 10k Male 16 0:42:48:21 Flagstaff, AZ 86004
Chris Grove 10k Male 45 0:43:47:73 Flagstaff, AZ 86004
Doug Thomas 10k Male 51 0:44:58:70 Flagstaff, AZ 86004
Coast, Richard 10k Male 52 0:46:20:18 Flagstaff, AZ 86004
Scott Bajer 10k Male 25 0:47:43:14 Flagstaff, AZ 86001
Mark James 10k Male 54 0:48:15:76 Flagstaff, AZ 86001
Jim Sample 10k Male 47 0:49:12:01 Flagstaff, AZ 86001
Neil Weintraub 10k Male 41 0:49:41:31 Flagstaff, AZ 86001
Bob Lenegan 10k Male 31 0:49:55:57 Flagstaff, AZ 86001
Tony Mangine 10k Male 52 0:50:06:90 Flagstaff, AZ 86001
Chuck Gustafson 10k Male 54 0:51:07:18 Flagstaff, AZ 86002
Rick Swanson 10k Male 49 0:52:18:53 Flagstaff, AZ 86001
Luke Hovee 10k Male 29 0:55:54:70 Flagstaff, AZ 86004
Ilg, Steve 10k Male 43 0:56:40:85 Flagstaff, AZ 86001
David Carpini 10k Male 39 1:05:03:97 Flagstaff, AZ 86004
Shannon Greenwood 10k Male 31 1:05:56:49 Flagstaff, AZ 86001
Mike Elder 10k Male 49 1:15:03:93 Flagstaff, AZ 86004
WOMEN 10K
Holland, Theresa 10k Female 28 0:47:50:76 Flagstaff, AZ 86001
Margaret Grove 10k Female 46 0:50:33:06 Flagstaff, AZ 86001
Sarah Lantz 10k Female 28 1:03:01:69 Flagstaff, AZ 86001
Catherine Wightman 10k Female 37 1:03:21:13 Flagstaff, AZ 86001
Melanie Tarutani 10k Female 37 1:03:33:03 Kayenta, AZ 86033
Alison Pujari 10k Female 34 1:03:50:69 Flagstaff, AZ 86001
Andi Rogers 10k Female 31 1:04:02:08 Flagstaff, AZ 86001
Montero, Cynthia 10k Female 38 1:06:00:14 Flagstaff, AZ 86001
Kerri Love 10k Female 30 1:06:11:61 Flagstaff, AZ 86001
Mary Reid 10k Female 51 1:08:01:59 Flagstaff, AZ 86001
Sara Wagner 10k Female 33 1:15:02:89 Tonalea, AZ 86044
           
Men's 5k
Steve Franklin 5k Male 53 0:24:54:70 Flagstaff, AZ 86001
Larry Putman 5k Male 46 0:25:36:88 Flagstaff, AZ 86001
WOMEN'S 5K
Sheri Lenegan 5k female 30 0:27:42:37 Flagstaff, AZ 86001
Karen London 5k female 37 0:28:26:19 Flagstaff, AZ 86001
Allyson Waak 5k female 41 0:30:41:08 Cottonwood, AZ 
Betsy Putman 5k female 36 dnf Flagstaff, AZ 86001

 Hoffman Notch Wilderness Snowshoe Challenge. Schroon Lake, NY

JANUARY 21, 2006

Overall Men Overall Women
1st Mark Churchill VT 57:29 (CR) 1st  Sarah Montgomery  CAN 1:20.59 (CR)
2nd Martin Ladouceur CAN 1:00.05 2nd Jessica Tylutki NY 1:23.27
3rd Aaron Robertson NY 1:00.08 3rd Carissa Stepien NY 1:31.35

Junior Men: (19 yrs. of age and Under) Junior Women:
1st Cory Brown   NY

1:23.15

         
2nd CameronLewis            NY 1:23.16          
3rd Philip Dybfest-Muha NY  1:23.17          

Men 20-29 yrs. of age:     Women 20-29
1st Andy Rickert NY 1:11.33 1st  Jessica Coll CAN 1:53.46
2nd Jules Embry-Pelrine NY   1:20.15 2nd Tiffany Drake NY 2:07.56
3rd Olivier Proulx CAN    1:53.47 3rd Jackie Zehl NY NT

Men 30-39 yrs. of age:    Women 30-39 yrs.:
1st Chad Denning NH 1:02.01 1st Dana Frisillo                 NY 1:31.44
2nd John Onderdonk NY 1:04.14 2nd  Pam DelSignore NY 1:32.08
3rd Courtenay Guertin NY 1:10.10 3rd Jessica Hageman NY 1:32.19

Men 40-49 yrs. of age:  Women 40-49 yrs.:
1st Myron Ferguson NY 1:12.45 1st Maureen Roberts NY 1:35.31
2nd Dave Fiorini CT 1:22.56 2nd Kathy Pfohl NY 1:55.42
3rd Tim Murphy CT  1:35.27        

Men 50-59 yrs. of age: Women 50-59 yrs.:
1st Ed Myers PA 1:08.27 1st  Melissa Behr NY 1:35.51
2nd Bill Tylutki NY 1:31.34 2nd Ingrid Bashaw NY 1:42.08
3rd Steve Von-Schenk NY 1:42.12 3rd  Laura Clark NY  1:47.17

Men 60+ yrs. of age:  Women 60+ yrs.:
1st Kermit Cadrette NY 1:35.27        
2nd Steve Mazza NY 2:14.33        

MENDON PONDS WINTERFEST SNOWSHOE RACE RESULTS

JANUARY 21, 2006

*due to a lack of snow , race was a trail race
*race timing and results compiled by Score-This timing services
#USSSA Member
 

TIME NAME RESIDENCE AGE GROUP PLACE

Junior 5k Race Results

1. 19:45 Rivers, Zach # Victor, NY M<19 1/9
2. 20:32 Mui, Chris # Rochester, NY M<19 2/9
3. 20:50 Geary, Mike# Rochester, NY M<19 3/9
4. 24:13 Land, Ruben # Rochester, NY M<19 4/9
5. 24:14 Pinto, Jonathon # Rochester, NY M<19 5/9
6. 24:27 Dolan, Jeff Webster, NY M<19 6/9
7. 26:39 Gates, Erica # Vestal, NY F<19 1/6
8. 26:53 Siliciano, Andy Ithaca, NY M<19 7/9
9. 27:02 Mudrak, Lars Ithaca, NY M<19 8/9
10. 27:06 Bernstein, Ethan # Rochester, NY M<19 9/9
11. 29:34 Gravenstede, Rebecca# Lima, NY F<19 2/6
12. 29:35 Merzbach, Debbie Rochester, NY F<19 3/6
13. 29:35 Merzbach, Judy Rochester, NY F<19 4/6
14. 32:51 Iuli, Sarah Rochester, NY F<19 5/6
15. 35:18 Musshafen, Mariel # Scottsville, NY F<19 6/6

Women's 10k Race Results

1. 47:04 Gregoire, Kellie # Murray, NY F35-39 1/2
2. 47:38 Bleakley, Laura # Rochester, NY F35-39 2/2
3. 47:43 Stearns, Becca # Rochester, NY F20-24 1/2
4. 47:55 Hyland, Megan Rochester, NY F25-29 1/1
5. 51:34 McQueeny, Abby # Mendon, NY F20-24 2/2
6. 55:32 Flanigan, Patty # Rochester, NY F45-49 1/4
7. 56:53 Huff, Molly # Fairport, NY F45-49 2/4
8. 58:15 Herrick, Jeanne # Rochester, NY F55-59 1/2
9. 58:47 Gray, Diane # Mendon, NY F40-44 1/5
10. 58:52 Jozefski, Diane Rochester, NY F40-44 2/5
11. 59:14 Barnard, Donna # Hemlock, NY F40-44 3/5
12. 1:03:00 Sukiennicki, Teresa # Rochester, NY F40-44 4/5
13. 1:03:05 Griffin, Chary # Cazenovia, NY F55-59 2/2
14. 1:04:31 McCullough, Jan # Spencerport, NY F45-49 3/4
15. 1:06:40 McQueeny, Maryanne Mendon, NY F50-54 1/1
16. 1:07:58 Kriesen, Carolyn # Webster, NY F60-64 1/1
17. 1:09:11 Rosenbaum, Michele Webster, NY F40-44 5/5
18. 1:20:34 Schroeder, Barbara Rochester, NY F45-49 4/4

 

Men's 10k Race Results

1. 35:48 Beck, Jeffrey # Fairport, NY M20-24 1/2
2. 38:12 Evans, Alan # Beaver Dams, NY M40-44 1/5
3. 38:36 Urckfitz, Jason # Brockport, NY M35-39 1/3
4. 38:43 Winden, Jeff # Rochester, NY M30-34 1/7
5. 39:16 Johnston, Carl # Ontario, NY M40-44 2/5
6. 39:23 Huckle, Nate # Rochester, NY M30-34 2/7
7. 40:49 Nugent, Bob # Binghamton, NY M45-49 1/7
8. 40:50 Fancher, Gary # Windsor, NY M45-49 2/7
9. 41:50 Hatch, Alan Pittsford, NY M30-34 3/7
10. 42:13 Cascini, John # Canandaigua, NY M45-49 3/7
11. 42:53 Olsen, Michael # Vestal, NY M40-44 3/5
12. 44:06 Rogers, Michael # Lakeview, NY M50-54 1/9
13. 44:53 O’Dell, Ryan Rochester, NY M20-24 2/2
14. 45:11 Dodge, Brian # Fulton, NY M50-54 2/9
15. 45:24 Crego, Greg Rochester, NY M35-39 2/3
16. 46:16 Egerton, Josh # Webster, NY M30-34 4/7
17. 46:37 Dutton, Tom Livonia, NY M60-64 1/2
18. 47:57 Howland, Tim Pittsford, NY M25-29 1/1
19. 48:04 Rivers, Steve # Victor, NY M45-49 4/7
20. 49:36 Dewitt IV, Frank # Lima, NY M30-34 5/7
21. 50:00 McCullough, Mike # Spencerport, NY M50-54 3/9
22. 50:02 Jackson, Tom Bath, NY M35-39 3/3
23. 51:25 Stearns, Dennis # Rochester, NY M50-54 4/9
24. 52:20 Reif, Mike # Victor, NY M55-59 1/3
25. 52:30 Webber, Ian Rochester, NY M30-34 6/7
26. 53:10 Geary, Brian # Rochester, NY M45-49 5/7
27. 53:20 Dolan, Jim Webster, NY M50-54 5/9
28. 54:15 Jozefski, Chet Rochester, NY M50-54 6/9
29. 56:14 Schaible, Ken Scottsville, NY M40-44 4/5
30. 56:19 Bloom, Doug Albion, NY M50-54 7/9
31. 56:40 Prohira, John Leroy, NY M50-54 8/9
32. 56:56 Buschner, David Canandaigua, NY M50-54 9/9
33. 57:05 Schumacher, Jeff Rochester, NY M45-49 6/7
34. 57:48 Jackson, William Bath, NY M30-34 7/7
35. 58:17 Nichting, Mike Rochester, NY M40-44 5/5
36. 59:07 Beach, Brian # Owego, NY M55-59 2/3
37. 1:03:01 Ratowski, Wayne Canton, NY M60-64 2/2
38. 1:04:42 Lopak, Lawrence # Greene, NY M55-59 3/3

January 14th

Swift Skedaddle Race in Silverthorne, Colorado

Place

First Name

Last Name

Gender

Age

Time

City

1

Antonio

Holguin

M

40

56.13

Avon

2

Bill

Raitter

M

35

57.19

Estes Park

3

Bernie

Boettcher

M

42

58.57

Silt

4

Seth

Wealing

M

27

1.00.22

Boulder

5

Hal

Clark

M

31

1.02.47

Breckenridge

6

Ryan

Padilla

M

28

1.03.31

Boulder

7

Martin

Park

M

44

1.07.22

Denver

8

Brian

Krombein

M

33

1.07.50

Highlands Ranch

9

Anna

Lieb

F

17

1.08.23

Golden

10

David

Wilcox

M

44

1.09.35

Dillon

11

Keri

Nelson

F

24

1.10.30

Gunnison

12

Jamie

Boese

M

46

1.11.07

Thornton

13

Andrew

Scott

M

17

1.11.25

Boulder

14

Jeff

Hall

M

21

1.11.58

Fort Collins

15

John

Swartz

M

57

1.13.31

Breckenridge

16

Katie

Mazzia

F

36

1.13.35

Eagle

17

Martha

Lunsky

F

46

1.13.40

Frisco

18

Timothy

Roy

M

27

1.15.42

Ft Collins

19

Lisa

Jhung

F

32

1.15.53

Boulder

20

Hudson

Maynard

M

41

1.15.55

Steamboat

21

Sarah

Raitter

F

33

1.16.00

Estes Park

22

John

Phillips

M

28

1.16.19

Denver

23

Adam

Chase

M

39

1.16.25

Boulder

24

Josh

Lee

M

25

1.16.26

Boulder

25

George

Scott

M

52

1.16.28

Boulder

26

Stephen

Price

M

34

1.16.51

Boulder

27

Louisa

Jenkins

F

30

1.16.56

Niwot

28

Lynda

Andros

F

29

1.17.56

Edwards

29

Lisa

Mills

F

44

1.17.58

Aurora

30

Bob

Cooper

M

57

1.18.09

Thronton

31

Andy

Nauman

M

42

1.18.42

Broomfield

32

Christine

Adamowski

F

38

1.18.53

Evergreen

33

Jason

Kompt

M

31

1.19.15

Breckenridge

34

Marty

Shults

M

41

1.20.02

 

35

Brent

Weigner

M

56

1.20.02

Cheyenne

36

Jeanie

Blatter

F

48

1.20.38

Silt

37

David

Kelble

M

48

1.20.48

Denver

38

Chris

Keating

M

38

1.21.00

Silverthorne

39

Mark

Rickman

M

44

1.21.22

Dillon

40

Julie

Lind

F

43

1.21.45

Denver

41

Bob

Cottrell

M

45

1.24.10

Dillon

42

Stephen

Brabrandt

M

29

1.25.23

Westminster

43

Molly

Bockmann

F

29

1.26.00

Boulder

44

Fred

Hampel

M

43

1.26.00

Evergreen

45

Michael

Koren

M

39

1.27.35

Lone Tree

46

Bob

Irving

M

51

1.27.45

Lakewood

47

Laura

Wheatley

F

28

1.27.48

Estes Park

48

Bruce

Dahm

M

37

1.28.25

Thornton

49

Diane

VanDeren

F

45

1.29.06

Sedalia

50

Josh

Brodbeck

M

33

1.29.26

Denver

51

Jane

DayLucore

F

44

1.29.35

Denver

52

Rebecca

Kane

F

44

1.29.52

Dillon

53

Dave

Seybolt

M

32

1.30.05

Silverthorne

54

Lauren

Alverson

F

24

1.30.32

Steamboat

55

Rachel

Cole

F

29

1.30.35

Colorado Springs

56

Afton

Bruffen

F

21

1.31.13

Missoula

57

Sarah

Landeryou

F

35

1.31.54

Silverthorne

58

Jason

Ward

M

36

1.33.15

 

59

Leslee

Hampel

F

39

1.33.21

Evergreen

60

Karen

Murphy

F

45

1.33.48

 

61

Ken

Lieb

M

54

1.33.58

 

62

Ted

Walker

M

55

1.34.25

Denver

63

George

Johnson

M

70

1.34.34

Centennial

64

David

VanAllen

M

59

1.34.55

Longmont

65

Bill

Faulkner

M

64

1.34.00

Broomfield

66

Gale

Meuret

M

58

1.35.07

Lakewood

67

Diane

Nagel

F

38

1.35.25

Ft Collins

68

Anne

Chapman

F

47

1.36.29

Breckenridge

69

Angie

Harrington

F

44

1.36.51

Evergreen

70

Mark

Kipniss

M

37

 

 

71

Matt

Steinberg

M

34

1.37.51

Denver (started late)

72

Jessica

Chinitz

F

30

1.38.17

New York

73

Ann

St Louis

F

36

1.38.57

Leadville

74

Amy

Jamison

F

32

1.39.25

Silverthorne

75

Andrea

Kinzey-Wheeler

F

45

1.39.45

Nederland

76

Burke

Kaiser

M

42

1.39.52

 

77

Elodie

Chaplain

F

21

1.40.27

Ft Collins

78

Laura

Helmerick

F

46

1.40.35

Chyenne

79

Nikki

Hola

F

31

1.40.37

Highlands Ranch

80

Sean

Willette

M

34

1.40.39

San Diego

81

Rosemary

Smith

F

43

1.42.19

Denver

82

Mark

Lipman

M

36

1.42.34

Silverthorne

83

Patricia

Emigh

F

57

1.43.22

 

84

Cindy

Van Allen

F

46

1.44.05

Longmont

85

Jamie

Grey

F

39

1.44.45

Bailey

86

Julie

Jackson

F

26

1.44.45

Denver

87

 

 

 

 

1.45.05

 

88

Bill

Moyle

M

66

1.46.07

Lone Tree

89

Wendy

Jewsbury

F

51

1.46.29

Evergreen

90

Evan

Healey

M

15

1.47.42

Franktown

91

Mark

Jacobs

M

47

1.48.05

Greenwood Village

92

Evie

Calhoun

F

24

1.53.35

Denver

93

Rocky

Riviera

M

51

1.56.25

Boulder

94

Shannon

Carlin

F

31

1.58.18

Denver

95

Carl

Koecher

M

67

2.00.23

Littleton

96

Tina

Oberheide

F

59

2.10.28

Frisco

97

Chantel

Chaplain

F

23

2.23.45

Avon


January 14th

Atlas Snowshoe Shuffle in Bend, Oregon

10K Results

  1. Chris Bell  1:01.40    age 30  USSSA Member
  2. Jeff Patterson  1:07.53  age 35
  3. Jason Tedrow  1:10.29  age 30
  4. Robert Yerex  1:10.29  age 46  USSSA Member
  5. Abbie Beane  1:38.52  age 23

 

5K Results

  1. Art Spahr  37:29
  2. Dusty Sprague  46:29
  3. Sarah Holston  56:02
  4. Beth Sprague  56:43

January 14th

Rail Trail Snowshoe Stomp in Park City, Utah

Males by Age Group
  Age 20 To 29 Time
1 Thomas  Mudge 01:14:47.37    
   

Age 30 To 39

Time
1 Erik  Frank 00:23:25.43    
2 John  Van-Orman 00:25:37.27
3 Scott  Griffith 00:26:16.72
4 Jason  Burlage 00:29:33.08
5 Christopher  Wilde 00:34:40.35
6 Jared  Sanders 00:37:08.92
   

Age 40 To 49

Time
1 Wayne  Cottrell 00:25:16.10
2 Peter  Wood 00:26:05.89 
3 Alan  Jarrett 00:27:56.28
4 Marc  Munns 00:28:23.39
5 Gary  Brewer 00:31:42.02
6 Bob  Hargadon 00:36:32.91
7 Evan  Sanders 00:38:28.08
8 Shaivn  Moore 01:04:32.85
9 Jeff  Ottman 01:11:45.97
   

Age 50 To 96

Time
1 John  Guldner 00:35:47.29
2 Walt  Szarek 01:04:34.70
3 John  MacPherson 01:04:59.10
   
  Females  by Age Group  
  Age 01 To 14  
1 Kaela  Brewer 01:08:12.58
   

Age 20 To 29

 
1 Katie  Gold  00:32:10.69
2 Whitney  Watchman 00:55:32.61
3 Ann  Sweeney 00:55:33.77
4 Allison  Palmer 01:14:09.57
5 Brittany  Daw 01:14:46.92
   

Age 30 To 39

 
1 Paula  Sanders 00:41:28.54
2 Mindi  Zierold  00:58:53.22
3 Liz  Atkin 00:59:01.65
4 Erin  Harrison 00:59:21.22
5 Vicki  Bushnell 00:59:39.22
6 Tiffany Hetrick 01:00:40.57
7 Laurel  Bartmess 01:00:51.78
8 Janette  Bingham 01:20:33.39
   

Age 40 To 49

 
1 Deb  Lovci-Engel 00:31:11.59
2 Chris  Graham 00:31:33.44
3 Ceal  Walker 00:32:29.36
4 Michele  Hansen 00:41:42.12
5 Jodie  Leavitt 00:47:10.68
   

Age 50 To 96

 
1 Rita  Kinnebrew 00:48:08.92
2 Summer  Dawson 00:58:18.73
3 Kim  Mackay 01:00:19.71
4 Valerie  Smith 01:00:39.22
5 Shelly  Daw 01:14:09.12
   

Age 97 To 97

 
1 Kimberley  Tanner 00:57:24.62

 


January 8th

Bolton Valley Resort in Bolton Valley, Vermont.

Men's 5K
Name St/Country Time Place
Stephan Bibb   0:27:09 1
Ian Sullivan   0:27:09 2
Brian Ellsworth NY-USA 0:31:40 3
David Ellsworth NY-USA 0:34:45 4
Dan Jarden NY-USA 34:50 5
       
Men's 10k
Name St/Country Time Place
Jimmey Gobeil CANADA 0:47:49 1
Kevin Tilton NH-USA 0:47:59 2
Richard Bolt NH-USA 0:49:28 3
Ben Nephew MA-USA 0:51:46 4
Elijah Barrett NH-USA 0:52:50 5
Joel St-Louis CANADA 0:53:11 6
Christian Vachon CANADA 0:53:16 7
J.F. Lindsay CANADA 0:53:31 8
Don Verrington MA-USA 0:55:00 9
Dave Dunham MA-USA 0:55:57 10
Greg Hammet MA-USA 0:56:23 11
George Adams USA 0:56:30 12
Thomas Beckum ME-USA 0:56:57 13
James Pawlicki MA-USA 0:58:11 14
Allen Mead VT-USA 0:58:27 15
Adams Robertson NY-USA 0:59:12 16
John Conillard MA-USA 0:59:15 17
Jad Daley VT-USA 0:59:16 18
Peter Dafault USA 1:01:32 19
Jean-Nicolas Duval CANADA 1:02:37 20
Ross Saxten USA 1:02:46 21
Todd Peterson USA 1:03:17 22
Matt Marawski USA 1:08:44 23
Pete Malinowski MA-USA 1:08:57 24
John Doty VT-USA 1:09:24 25
Ted McKnight VT-USA 1:12:25 26
John Pelton VT-USA 1:13:13 27
Zeke Zucker VT-USA 1:15:27 28
Olivier Proulx CANADA 1:22:00 29
Paul Cooke CANADA 1:26:21 30
Gerald Barney VT-USA 1:26:26 31
Wayne Nicoll NH-USA 1:33:30 32
Jesse Richardson USA 1:37:39 33
George Taylor USA 1:38:20 34
Bryan Johnsten USA 1:58:00 35
Andrew Keefe NY-USA 2:21:22 36
Chad Denning USA DSQ 37
Ronald Murray   DNF 38
       
Women's 5k
Name St/Country Time Place
Kelly Murray NY-USA 0:37:39 1
Erin Rasco NY-USA 0:38:02 2
Sarah Rasco NY-USA 0:38:51 3
Allessandra Bange-Hall NY-USA 0:39:50 4
       
Women's 10k
Name St/Country Time Place
Kasie Enman VT-USA 1:01:48 1
Kelolie Carpenter USA 1:06:37 2
Jennifer Rapaport MA-USA 1:07:48 3
Dina Alborano USA 1:08:09 4
Janelle Lang NH-USA 1:08:55 5
Moira Durnin USA 1:11:32 6
Sandy Rasco NY-USA 1:16:29 7
Jessica Cover USA 1:21:17 8
Jessica Coll USA 1:21:59 9
Erin Lyman USA 1:23:55 10
Ingrid Bashaw NY-USA 1:32:58 11
Patricia Driscell VT-USA 1:36:10 12
Anniel Bierle   2:06:41 13