2007-2008 PowerSox U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

All results are listed in Reverse Chronological Order

  •  

    Last updated 2/24/08

     


    Twin Cities Snowshoe Shuffle

    Minneapolis, MN

    February 23, 2008

    5 Km (Male)
     
    Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
    1 Tim Zbkowski 56 27:26.17 8:49.79 5:29.20 Maple Grove, MN
    2 John Deltoro 39 27:42.48 8:54.94 5:32.39 Apple Valley, MN
    3 Nic Nett 22 37:04.24 11:55.83 7:24.79 Minneapolis, Mn
    4 Jeff Shields 57 38:22.98 12:21.26 7:40.60 Edina, MN
    5 Rodney Barnes 53 38:57.49 12:32.20 7:47.39 Maple Grove, MN
    6 Christopher Meehan 19 39:05.00 12:34.78 7:48.99 Mounds View, MN
    7 Alex Montero 32 39:37.89 12:45.40 7:55.60 Maple Grove, MN
    8 Chris Gilmore 38 40:14.24 12:56.99 8:02.79 Andover, MN
    9 Todd A Albertson 50 40:24.65 13:00.53 8:04.99 Arden Hills, MN
    10 John Verplank 32 41:27.83 13:20.80 8:17.59 St. Louis Park, MN
    11 Tyler Hesseltine 25 41:49.40 13:27.56 8:21.79 St. Paul, MN
    12 Bob Gagner 55 43:03.65 13:51.70 8:36.79 Coon Rapids, MN
    13 Joe Holewa 19 44:12.73 14:13.91 8:50.59 Savage, MN
    14 Chris Ellis 30 46:46.49 15:03.16 9:21.20 Mpls, MN
    15 Curtis Mangan 30 46:53.52 15:05.73 9:22.80 South Saint Paul, MN
    16 Andrew Bosscher 24 47:17.01 15:13.14 9:27.40 Eagan, MN
    17 John Gannaway 43 47:34.82 15:18.93 9:30.99 Shoreview, MN
    18 Tony Wald 28 48:09.55 15:30.20 9:37.99 Minneapolis, MN
    19 Tom Verplank 31 49:03.14 15:47.25 9:48.59 Columbia Hts, MN
    20 Jerry Weller 51 49:24.73 15:54.34 9:52.99 St. Anthony, MN
    21 Gary Hermes 55 49:55.90 16:04.31 9:59.20 Roseville, MN
    22 Mark Harlstad 46 50:18.64 16:11.72 10:03.80 Eden Prairie, MN
    23 Randy Hertog 49 50:53.41 16:22.66 10:10.59 Blaine, MN
    24 David Weinmeyer 50 51:07.72 16:27.49 10:13.59 Blaine, MN
    25 Dale McCauley 55 51:40.03 16:37.79 10:19.99 Shoreview, MN
    26 Donald LaMore 50 53:20.93 17:10.30 10:40.20 Mpls, MN
    27 David Roe 45 54:23.89 17:30.57 10:52.80 mpls, mn
    28 Patrick J. Wald 58 54:25.21 17:30.90 10:52.99 St. Louis Park, MN
    29 Greg Holewa 41 54:31.97 17:33.15 10:54.40 Saint Anthony, MN
    30 Steve Hanstead 50 55:31.46 17:52.14 11:06.20 --
    31 Brian Hertog 52 56:05.19 18:03.08 11:12.99 Minneapolis, MN
    32 Paul DesMarais 17 58:05.39 18:41.71 11:37.00 Burnsville, MN
    33 Tony LaMere 27 59:33.40 19:10.03 11:54.59 St. Paul, MN
    34 Brian Hanson 51 1:01:20.01 19:44.47 12:15.99 Richfield, MN
    35 Curt Holewa 50 1:02:13.41 20:01.53 12:26.59 Savage, MN
    36 Tom Spurrier 71 1:02:30.85 20:07.32 12:30.19 White Bear Lake, MN
    37 Joe Biernat 51 1:03:01.55 20:17.30 12:36.40 Minneapolis, MN
    38 Len Biernat 61 1:03:21.31 20:23.42 12:40.20 Minneapolis, MN
    39 Bill Laden 56 1:04:27.58 20:44.98 12:53.59 Minneapolis, MN
    40 Anderson Wingfield 30 1:05:30.90 21:05.26 13:06.20 MInneapolis, MN
    41 Tom Wingfield 63 1:05:39.33 21:07.84 13:07.80 Atlanta, GA
    42 Noor Abdirahman 10 1:06:47.78 21:30.05 13:21.59 St Paul, MN
    43 Stan Sroga 74 1:07:02.21 21:34.55 13:24.40 Minneapolis, MN
    44 Robert Foster 57 1:07:52.49 21:50.64 13:34.40 St Anthony, MN
    45 Bob Seagren 27 1:08:16.08 21:58.37 13:39.20 Maple Grove, MN
    46 Brian Larson 31 1:08:45.70 22:08.03 13:45.19 Brooklyn Center, MN
    47 Dan Gustafson 29 1:09:08.26 22:15.11 13:49.59 Minneapolis, MN
    48 Andy Quarfoth 29 1:09:11.67 22:16.39 13:50.40 Minneapolis, MN
    49 Mark R Snyder 54 1:11:39.66 23:04.03 14:19.99 St Paul, MN
    50 Jesse Penman 27 1:14:40.04 24:01.97 14:56.00 Golden Valley, MN
    51 Robert Honmyhr 53 1:19:22.65 25:33.06 15:52.59 Minneapolis, MN
    52 Tim Meehan 54 1:27:48.93 28:15.92 17:33.80 Mounds View, MN
    53 Carl Holmgren 63 1:45:11.64 33:51.63 21:02.40 Balsam Lake, WI
    54 Terell Broll 10 1:45:13.91 33:52.27 21:02.80 St Paul, MN

     

    5 Km (Female)

     
    Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
    1 Michayla Heil 16 30:19.67 9:45.80 6:03.99 Medford, WI
    2 Tara Konat 29 33:56.50 10:55.32 6:47.20 St. Louis Park, MN
    3 Corinne Glau 24 34:04.26 10:57.89 6:48.79 Mpls, MN
    4 Jodie Farmer 36 36:36.19 11:46.82 7:19.20 Minneapolis, MN
    5 Nicki Kinner 26 36:57.41 11:53.58 7:23.39 Minneapolis, MN
    6 Sarah Croteau 31 40:26.88 13:01.17 8:05.40 Minneapolis, MN
    7 Carol Klitzke 61 40:44.10 13:06.64 8:08.79 Maple Grove, MN
    8 Karin Dent 35 42:57.46 13:49.45 8:35.40 Maple Grove, MN
    9 Jennifer Cassidy 36 43:01.17 13:50.74 8:36.20 Maple Grove, MN
    10 Heather Vietz 38 46:13.94 14:52.86 9:14.80 Roseville, MN
    11 Susan McCauley 56 46:31.88 14:58.65 9:18.40 Shoreview, MN
    12 Alison Hartman 23 47:12.82 15:11.85 9:26.59 Minneapolis, MN
    13 Amanda Mark 29 47:36.29 15:19.25 9:31.20 Mpls, MN
    14 Sarah Johnson 28 47:43.30 15:21.51 9:32.59 Minneapolis, MN
    15 Maria Friedrich 27 47:45.98 15:22.47 9:33.19 Woodbury, MN
    16 Christina Hinrichs 24 47:50.33 15:23.76 9:33.99 Columbia Hts, MN
    17 Kathy Pals 48 48:23.15 15:34.38 9:40.59 Eagen, MN
    18 Martha S. Albertson 50 48:24.22 15:34.70 9:40.79 Arden Hills, MN
    19 Rebecca Thwing 14 49:07.66 15:48.86 9:49.59 Plymouth, MN
    20 Stacy Walts 32 50:12.93 16:09.79 10:02.59 Mounds View, MN
    21 Molly Robertson 19 51:09.03 16:27.81 10:13.79 Mounds View, MN
    22 Rachel Hemke 28 51:17.53 16:30.71 10:15.59 New Hope, MN
    23 Jennifer Ogden 29 51:18.55 16:31.03 10:15.79 Golden Valley, MN
    24 Mandy Iverson 30 52:16.92 16:49.70 10:27.40 Vandis Heights, MN
    25 Susan Cadwell 45 53:00.17 17:03.54 10:36.00 Stillwater, MN
    26 Jennifer Bhalla 33 53:45.50 17:18.34 10:45.19 St. Paul, MN
    27 Melissa Price 32 53:45.81 17:18.34 10:45.19 St. Paul, MN
    28 Annie Cadwell 15 53:55.17 17:21.24 10:47.00 Stillwater, MN
    29 Lisa Peltier 38 56:14.18 18:05.98 11:14.80 East Bethel, MN
    30 Katee Thwing 43 56:17.31 18:06.95 11:15.40 Plymouth, MN
    31 Lois Nilson 50 57:27.71 18:29.80 11:29.59 Minneapolis, MN
    32 Kristine Holewa 16 58:04.49 18:41.39 11:36.79 Savage, MN
    33 Kristi Walter 29 58:27.59 18:49.11 11:41.59 Shoreview, MN
    34 Mary Walter 54 58:39.39 18:52.65 11:43.79 Bemidji, MN
    35 Betsy Packard 60 59:04.15 19:00.70 11:48.80 Hopkins, MN
    36 Margit Johnson 60 59:05.03 19:01.02 11:48.99 Northfield, MN
    37 Mackenzie Turner 25 59:28.73 19:08.74 11:53.79 Minneapolis, MN
    38 Brittany LaMere 29 59:34.07 19:10.35 11:54.79 St. Paul, MN
    39 Jane Ojile 31 59:35.67 19:11.00 11:55.20 Mpls, MN
    40 Crystal Sroga 43 1:00:43.62 19:32.88 12:08.79 Minneapolis, MN
    41 Cheryl Harelstad 47 1:01:14.65 19:42.86 12:15.00 Eden Prairie, MN
    42 Mary Holewa 48 1:01:15.82 19:43.18 12:15.19 Savage, MN
    43 Katherine Hanson 22 1:01:19.14 19:44.15 12:15.79 Mpls, MN
    44 Carolyn Wingfield 51 1:01:23.71 19:45.76 12:16.79 Atlanta, GA
    45 Erica Bratland 28 1:01:38.89 19:50.59 12:19.79 Shoreview, MN
    46 Denise Biernat 54 1:03:15.51 20:21.81 12:39.20 Minneapolis, MN
    47 Sheila Biernat 48 1:03:55.33 20:34.36 12:47.00 Minneapolis, MN
    48 LeAnn Hutchera 32 1:04:46.59 20:51.10 12:57.40 Mpls, MN
    49 Hattie Dombroski 31 1:04:48.00 20:51.42 12:57.60 Edina, MN
    50 Emily Stahly 28 1:05:41.86 21:08.80 13:08.40 Minneapolis, mn
    51 Christina LaMere 28 1:08:19.38 21:59.34 13:39.79 St. Paul, MN
    52 Linda Foster 58 1:08:29.14 22:02.55 13:41.80 St Anthony, MN
    53 Heidi Wiste 30 1:08:32.28 22:03.52 13:42.40 Shoreview, MN
    54 Elizabeth Bacha 28 1:08:40.46 22:06.09 13:44.00 St. Paul, MN
    55 Wendy Reed 41 1:08:52.28 22:09.96 13:46.40 Minneapolis, MN
    56 Maureen Carlson 50 1:08:57.13 22:11.57 13:47.39 Richfield, MN
    57 Molly Schweinfurter 35 1:09:10.52 22:16.07 13:50.20 Redwood Falls, MN
    58 Gloria Sheehan 54 1:11:41.20 23:04.35 14:20.20 Minneapolis , MN
    59 Mary Bacha 56 1:12:40.18 23:23.34 14:32.00 New Brighton, MN
    60 Alisa Howell 26 1:14:38.18 24:01.32 14:55.59 Golden Valley, MN
    61 Sharon Ellis 61 1:14:41.90 24:02.61 14:56.40 Columbia Heights, MN
    62 Sarah Lovgren 53 1:15:55.26 24:26.11 15:11.00 New Brighton, MN

     

     

    10 Km (Male)
     
    Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
    1 Scott Gall 33 40:39.28 6:32.51 4:03.90 Cedar Falls, IA
    2 Kelly Mortenson 36 42:38.13 6:51.67 4:15.79 St Paul, MN
    3 Kasey Schmitt 27 44:09.83 7:06.47 4:24.99 Cedar Falls, IA
    4 Antonio Holquin 42 44:11.29 7:06.63 4:25.10 Seneca, SC
    5 Andrew Westendorf 23 44:35.41 7:10.49 4:27.50 Cedar Falls, IA
    6 Steve Heil 42 51:18.06 8:15.35 5:07.79 Medford, WI
    7 Scott Purrington 44 52:25.52 8:26.29 5:14.60 Stillwater, MN
    8 Chris Miller 35 52:45.97 8:29.51 5:16.59 Belmont, MN
    9 Jim Graupner 63 54:11.91 8:43.35 5:25.20 Lake Elmo, MN
    10 Rich Lachowski 57 56:19.54 9:03.95 5:37.99 River Falls, WI
    11 Doug Hubred 40 58:07.82 9:21.33 5:48.79 Golden Valley, MN
    12 Mickey McMillan 37 59:07.25 9:30.83 5:54.70 Becker, MN
    13 Brad Canham 43 1:04:05.02 10:18.79 6:24.49 Eden Prairie, MN
    14 Christopher Kinner 28 1:06:14.77 10:39.71 6:37.50 Minneapolis, MN
    15 Daniel Koutsky 16 1:09:18.41 11:09.16 6:55.79 Prior Lake, MN
    16 Dennis Koutsky 51 1:09:26.22 11:10.45 6:56.60 Prior Lake, MN
    17 Phillip Smith 59 1:09:47.45 11:13.83 6:58.70 Edina, MN
    18 Edward Rousseau 68 1:12:21.57 11:38.77 7:14.20 Minneapolis, MN
    19 Mike Jadrich 56 1:15:20.39 12:07.42 7:31.99 Rogers, MN
    20 Wayne Nelson 41 1:15:21.14 12:07.58 7:32.10 Rochester, MN
    21 Gary Telega 65 1:27:49.46 14:07.96 8:46.90 Brooklyn Park, MN
    22 Brad Ayers 72 1:38:05.29 15:47.09 9:48.50 Fredric, WI
    23 Tom Miller 41 1:39:23.14 16:0-0.3 9:56.30 Minneapolis, MN

     

    10 Km (Female)
     
    Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
    1 Sarah Gall 28 48:22.88 7:47.19 4:50.29 Cedar Falls, IA
    2 Mary Ross 41 1:01:28.91 9:53.68 6:08.89 St Paul, MN
    3 Juliette Peterson 32 1:04:45.57 10:25.39 6:28.60 St Louis Park, MN
    4 Page Johnson 28 1:08:41.36 11:03.21 6:52.10 Hopkins, MN
    5 Georgia Northdurft 58 1:12:02.72 11:35.71 7:12.29 Eyota, MN
    6 Anessa Andersland 39 1:19:31.92 12:47.97 7:57.20 Apple Valley, MN
    7 Liz Hugley 23 1:30:51.46 14:37.25 9:05.10 St. Paul, MN
    8 Miriam Northdurft 27 1:32:21.07 14:51.73 9:14.09 Minneapolis, MN
    9 Jessica Koehle 26 1:38:04.94 15:47.09 9:48.50 Eagan, MN
    10 Rita Resendiz 35 1:38:05.63 15:47.25 9:48.59 Minneapolis, MN
    11 Renee Richie 31 1:38:19.64 15:49.51 9:49.99 Minneapolis, MN
    12 Jennifer Harshner 30 1:45:10.42 16:55.49 10:30.99 Minneapolis, MN
     

     

     

     


    Fairbanks Snowshoe Classic

    Fairbanks, AK.

    February 23, 2008

    10KMen
    Place  Name           Age    Time
    1 Chad Carroll          36   45:42
    2 Roger Sayre            50   45:55
    3 Kevin Brinegar       38   46:50
    4 Eamon O'Regan     43   57:43
    5 Clint Ragan           38    60:13
    6 Arnold Chingliak    39    61:05
    7 Andy Holland          52    62:18
    8 Gerald Sam            45   69:49
    9 Andy Sterns          41   72:22


    10KWomen
    1 Liz Anderson       31    64:04
    2 Jane Lanford       52    68:00


    5KMen
    1  Zach Ginn              16    24:06
    2  Steve Bainbridge  55    29:43
    3 Keith Pollock        55    31:40
    4 Keegan Ragan      13    40:05


    5KWomen
    1 Virginia Parrish     22      35:39
    2 Lisa Morris         37    40:26
    3 Lindsay Williams  23     50:55


    Auburn Snowshoe Challenge

    Donner Summit, CA.

    February 17, 2008

    [Note: Names in BOLD have qualified for the
    2008 U.S. National Snowshoe Championships]
     
    ASC Snowshoe Challenge 
    Adult Men 10k
      Name          
    Place Last First Sex Age Class Time State
                   
    1 Fain Peter M 36 35-39 0:55:02 CA
    2 McMahan Ross M 38 35-39 0:56:36 NV
    3 Rusk Rob M 41 40-44 1:08:05 NV
    4 Kurffman Jeffrey M 40 40-44 1:08:10 CA
    5 Barth Jeffrey M 34 30-34 1:13:35 NV
    6 Cottrell Wayne M 45 45-49 1:14:00 CA
    7 Purcell Brian M 51 50-54 1:16:00 CA
    8 Pynappel Roger M 48 45-49 1:17:19 CA
    9 Kaplan Jim M 38 35-39 1:24:22 NV
    10 Stauffer John M 56 55-59 2:29:00 CA
      Montbriane Phil M 39 35-39 DNS CA
                   
                   
    ASC Snowshoe Challenge 
    Adult Women 10k
      Name          
    Place Last First Sex Age Class Time State
                   
    1 Raitter Sarah F 35 35-39 0:59:47 NV
    3 Garrard Emma F 26 25-29 1:09:49 CA
    4 McMahan Sarah F 35 35-39 1:12:13 NV
    8 Field Kim F 34 30-34 1:25:14 NV
    9 Struve Patty F 53 50-54 1:28:28 CA
                   
                   
    ASC Snowshoe Challenge
    Adult Men 5k
      Name          
    Place Last First Sex Age Class Time State
                   
    1 Meskimen Jim M 64 60-64 0:46:47 CA
    2 Ely Bill M 48 45-49 0:46:49 CA
    3 Castell Luke M 47 45-49 0:50:03 CA
    4 Weiser Dan M 49 45-49 0:50:12 CA
    5 Markussen Bob M 62 60-64 1:19:50 CA
    6 Treacy Tim M 75 70+ 1:38:44 CA
                   
    ASC Snowshoe Challenge
    Adult Women 5k
      Name          
    Place Last First Sex Age Class Time State
                   
    1 Scott Cathy F 48 45-49 0:49:35 CA
    2 Purcell Rita F 12 Junior 0:51:05 CA
    3 Blickle Tori F 47 45-49 0:54:19 CA
    4 Meskimen Karen F 57 55-59 0:57:09 CA
    5 Forrest Diane F 46 45-49 1:02:21 CA
    6 Harrison Pam F 58 55-59 1:05:10 CA
    7 Veirs Audrey F 68 65-69 1:11:29 CA
    8 Markussen Prescilla F 60 60-64 1:19:50 CA
    8 Simpson Sue F 57 55-59 1:19:50 CA
    8 Atkinson Julie F 49 45-49 1:19:50 CA
                   

     


    Pennsylvania State Snowshoe Championships

    Drums, PA.

    February 16, 2008

    10K      

    1. Greg Luna              42    Houserville, Pa.    50:28
    2. Ed Myers               56    Obelisk, Pa.        52:48       
    3. Cameron Patch       25   Alexandria, Va.    54:46
    4. Lisa Frischkneht      22   Fairfax. Va.         55:40
    5. John Elliott              69  Columbia. Md.      61:00
    6. Wendy Mastripolito  42  Glenmora, Pa.      68:05
    7. Rachael Novak        29   Arlington VA.        72:21
     
                 
              
    5K
    1. Tim Tyson               47  Mt. Top>pa.          23:36
    2. Tom Ducatte           54 E. Stroudsburg.Pa. 26:35
    3. Nadine Temperine    27 Nuangola<pa.        27:54
    4. Kent Jackson          47 Conyngham <pa.    27:55
    5. Jen Stec Gagliardi   32 Benton, Pa.           32:01
    6. Tyler Standage       26 Chevy Chase Md.    32:05
    7. Chris Olson            27  Phila. Pa.              32:13
    8. Ben Hardwood        31  Fairfax<Va .           32:27
    9. Joe Muir                 25  Breingsville, Va.     32:51
    10. Lisa Fraser           28, Alexandria, Va.      33:00
    11. Bill Vanhorn          27, Hazlton, Pa.          33:11
    12. Annie Gedicks      28, Arlington,Va.          43:11
    13. Mark Wychock     14,White Haven            45:45
    14. Mary Bing             41, White Haven          45:46
    15. Debbie Braskey    48 Bloomsburg, Pa.      51:07
           

    Camp Saratoga 8K Snowshoe Race

    Wilton NY

    February 16, 2008

    Place First Name Last Name Cat. Sex City Time
    1 Aaron Robertson   M Rouses Point, NY 0:30:50
    2 Bob Bolton   M Richland, NY 0:32:09
    3 Josh Merlis   M Albany, NY 0:32:59
    4 Courtney Guerten   M Queensbury, NY 0:35:40
    5 Jay Kolodzinski   M Florence, MA 0:36:27
    6 Matt Westerlund   M Lacona, NY 0:36:48
    7 Ken Clark   M Somers, CT 0:37:01
    8 Ted Norton   M Warrensburg, NY 0:37:27
    9 Edward Alibozek   M Suffield, CT 0:37:56
    10 Jason Pare   M Oriskany, NY 0:38:13
    11 Rich Gargano   M Malta, NY 0:38:49
    12 Bob Dion   M Readsboro, VT 0:39:25
    13 Dennis Fillmore   M Ballston Spa, NY 0:39:31
    14 Charles Petraske   M Saratoga Springs, NY 0:40:05
    15 Stewart Dutfield   M Catskill, NY 0:41:25
    16 Marcus Jaiclin   M Holyoke, MA 0:41:50
    17 Jeffrey Lutzker   M Saratoga Springs, NY 0:42:11
    18 Eric Recene   M Delmar, NY 0:42:11
    19 Derek Hammel   M Weybridge, VT 0:42:45
    20 Brenan Tarrier   M Albany, NY 0:42:50
    21 Carissa Stepsen   F Laurel, MD 0:43:05
    22 Norm Hecker   M Queensbury, NY 0:43:10
    23 Gretchen Nace   F Rochester, NY 0:43:45
    24 Jessica Hageman   F Schenectady, NY 0:43:57
    25 John Pelton   M West Rupert, VT 0:44:00
    26 Sara Brenner   F Albany, NY 0:44:22
    27 Tom Mack   M Wynantskill, NY  0:44:56
    28 Pamela DelSignore   F Gansevoort, NY 0:45:07
    29 Mike Lahey   M Adams, MA 0:45:12
    30 Sean Curtis   M Greenfield Center, NY 0:45:18
    31 Tim Ratowski   M Fairport, NY 0:45:29
    32 Vincent Kirby   M Mechanicville, NY 0:45:44
    33 Steve McAlpine   M Saratoga Springs, NY 0:46:01
    34 Frank Paone   M Brunswick, NY 0:46:19
    35 Ed (Sr.) Decker   M Ravena, NY 0:46:52
    36 Paul Fiondella   M East Hampton, NY   0:46:58
    37 Mort Nace   M Rochester, NY 0:47:23
    38 Juergen Reher   M Wynantskill, NY  0:47:33
    39 Rich Tanchyk   M Saratoga Springs, NY 0:47:47
    40 Eric Kimmelman   M Amsterdam, NY 0:47:48
    41 Douglas Fox   F Loudonville, NY 0:48:11
    42 Maureen O'Leary-Laskey   F Saratoga Springs, NY 0:48:33
    43 Ed (Jr.) Alibozek   M Adams, MA 0:48:34
    44 Clover Schwartz   F Gansevoort, NY 0:48:39
    45 Donna Ruppel   F Greenwich, NY 0:48:54
    46 J.J. Favat   M Saratoga Springs, NY 0:49:55
    47 Keith Decker   M Clifton Park, NY 0:50:17
    48 Jim Carlson   M Gansevoort, NY 0:51:14
    49 Laurel Shortell   F Northampton, MA 0:51:20
    50 David Zwald   M Glens Falls, NY 0:51:21
    51 Tom Wright   M Valatie, NY 0:51:35
    52 Laney Lutzker   F Saratoga Springs, NY 0:51:37
    53 Lindsey Sabatka   F Saratoga Springs, NY 0:51:50
    54 Kim E. Scott   F Malta, NY 0:52:05
    55 Katherine Best   F Ballston Lake, NY 0:52:37
    56 Aurora Lamperetta   F Saratoga Springs, NY 0:52:52
    57 Diane Gray   F Fairport, NY 0:53:13
    58 Jeff Hattem   M Natick, MA 0:53:31
    59 Mike Schaefer   M Schenectady, NY 0:53:38
    60 Maureen Roberts   F Gansevoort, NY 0:53:40
    61 David Boles   M New Paltz, NY 0:54:20
    62 Doug Bartels   M Ballston Spa, NY 0:54:47
    63 Charles Brockett   M Dolgeville, NY 0:54:58
    64 Tony Mangano   M Saratoga Springs, NY 0:54:59
    65 Bob Massaro   M Chicopee, MA 0:55:04
    66 Denise Dion   F Readsboro, VT 0:55:57
    67 Steve Mitchell   M Malta, NY 0:56:05
    68 Joe Geiger   M Saratoga Springs, NY 0:56:17
    69 Candice Murray   F Gansevoort, NY 0:57:28
    70 Peter Thomas   M Delmar, NY 0:57:51
    71 Susan Johnson   F Saratoga Springs, NY 0:57:59
    72 Laura Clark   F Saratoga Springs, NY 0:58:27
    73 Glenn Schaef   M Saratoga Springs, NY 0:58:42
    74 Raymon, Jr. Lee   M Halfmoon, NY 0:59:36
    75 Jill Pederson   F Lake George, NY 1:00:32
    76 Jeanne Davis   F Wilton, NY 1:01:33
    77 Richard Busa   M Marlboro, MA 1:01:34
    78 Larry Peleggi   M Colonie, NY 1:01:35
    79 Peter Finley   M Saratoga Springs, NY 1:02:20
    80 Penny Sheedy   F Argyle, NY 1:03:03
    81 Ellie George   F W. Charlton, NY 1:03:09
    82 Phyllis Fox   F Loudonville, NY 1:03:42
    83 Walt Kolodzinski   M Florence, MA 1:05:14
    84 Jamie Howard   M Albany, NY 1:06:27
    85 Konrad Karolczuk   M Windsor Locks, CT 1:06:41
    86 Laura J  Milak   F Middleburgh, NY 1:06:42
    87 William E Milak   M Middleburgh, NY 1:06:45
    88 Jan Roth   M Saratoga Springs, NY 1:08:09
    89 Ann Miller   F Greenwich, NY 1:08:36
    90 Christine McKnight   F Schuylerville, NY 1:10:59
    91 Sibyl Jacobson   F Canaan, NY 1:11:44
    92 Jay Kapoor   M Saratoga Springs, NY 1:27:40
    93 Jorge Constantino   M Clifton Park, NY 1:48:59

     


    7th Northern Vermont Snowshoe Challenge 8k Race

    Smugglers’ Notch Nordic Center – Jeffersonville, Vermont

    Sunday February 10th 2008

    1. Tim Van Orden,       5/3/68              VT                   46:44   *

    2. Thomas Beckum       Current USSSA member ME   50:41

    3. Alex Sargent              Non-member    VT                   54:19

    4. Mike Bessette          6/6/70              VT                   58:10   *

    5. John Pelton               Current member VT                 58:39

    6. Moira Durnin (F)      Non-member    VT                   59:57

    7. Eddie Habeck III          Non-member    NY                  61:05

    8. Ted McKnight            Non-member    VT                   61:21

    9. Tim Kruger               8/25/65            VT                   64:56   *

    10. Michael Gordon             Non-member    VT                   67:32

    11. Paul Cooke                         PQ Can.                                67:55

    12. Ryane Severin (F)           Non-member    VT                   68:45

     13. Bert Severin                      Non-member    VT                   68:48

    14. Michael Lacharite             Non-member    VT                   73:35

    15. Gerald Barney                 Non-member    VT                   76:55

    16. Debbie Burritt                  Current member VT                 80:52

     


    Sidehiller Snowshoe Race

    Sandwich, NH

    Februrary 9, 2008

    PLACE FIRST NAME LAST NAME M/F AGE CITY STATE CLUB HR MIN/SEC
    1 KEVIN TILTON M 26 CONWAY NH CMS 0: 33:17
    2 DAVE DUNHAM M 43 BRADFORD MA CMS 0: 33:23
    3 CHRIS DUNN M 39 STRAFFORD NH ACIDOTIC 0: 37:11
    4 BOB DION M 52 READSBORO VT WMAC-DION 0: 38:00
    5 JACK CASEY M 54 CONCORD MA
     
    0: 38:23
    6 PAT SMITH M 45 SALEM MA COMP. RACING 0: 39:05
    7 MAX THOMAS M 16 WOLFEBORO NH WMM 0: 39:46
    8 PETER MALINOWSKI M 53 BEVERLY MA WMAC 0: 40:37
    9 PAUL BAZANCHUK M 53 AMHERST MA GSH 0: 41:09
    10 JAY CURRY M 36 LYNN MA COMP. RACING 0: 42:14
    11 BILL MORSE M 56 DRACUT MA WMAC-DION 0: 42:55
    12 HARRISON MUSKAT M 18 CTR SANDWICH NH
     
    0: 43:32
    13 STEVE OLAFSEN M 50 SANDWICH NH
     
    0: 43:38
    14 DAN KUSCH M 34 CTR SANDWICH NH
     
    0: 45:04
    15 SARAH HUDSON F 30 BROOKLINE MA
     
    0: 45:14
    16 JONATHAN KOVAR M 38 CONCORD MA
     
    0: 45:22
    17 PETER HAINE M 14 CONWAY NH WMM 0: 46:55
    18 DAN COOPER M 35 SALEM MA WICKED RUNNING 0: 46:56
    19 HOWARD BASSETT M 47 KEENE NH WMAC 0: 49:29
    20 JOE MERRIAM M 48 FRANKLIN NH CLUB NORTHEAST 0: 50:30
    21 TRACY OLAFSON F 52 SANDWICH NH
     
    0: 50:47
    22 BRIAN GALLAGHER M 57 ROCHESTER NH ROCHESTER RR 0: 50:50
    23 LAUREL SHORTELL F 41 NORTHAMPTON MA WMAC 0: 51:48
    24 JEFF HATTEM M 56 NATICK MA CRANK RACING 0: 52:34
    25 ELLEN TIDD F 39 DARIEN CT
     
    0: 55:32
    26 DENISE DION F 49 READSBORO VT WMAC-DION 0: 56:06
    27 ANDREA MASTERS F 42 NO CONWAY NH WMM 0: 56:21
    28 JIM VANDERHOOVEN M 36 MOULTONBOROUGH NH
     
    0: 56:33
    29 STU GREELEY M 54 LYNN MA COMP. RACING 0: 57:22
    30 DEIDRE McCARTY F 46 CAMPTON NH
     
    0: 57:43
    31 STEPHANIE COOPER F 40 SALEM MA WICKED RUNNING 0: 58:01
    32 DON YEATON M 56 EPSOM NH ROCHESTER RR 1: 01:56
    33 RICHARD BUSA M 78 MARLBOROUGH MA WMAC 1: 05:25
    34 LAUREN WAERIG F 29 CTR CONWAY NH
     
    1: 05:45
    35 JUDE WAERIG M 32 CTR CONWAY NH
     
    1: 14:06
    36 EVERETT McCARTY M 55 CAMPTON NH
     
    1: 22:45
    37 WENDY STEWART F 44 ROCHESTER NH ROCHESTER RR 1: 23:57

     


    Iowa State Snowshoe Championships

    Cedar Falls, IA

    February 2, 2008

    Last Name First Name Sex Age Time
    Randall Bill M 26 34:09:00
    Jensen Chris M 26 36:37:00
    Westendorf Andrew M 23 38:27:00
    Schmitt Casey M 27 39:12:00
    Gall Sarah F 28 44:01:00
    Graupner Jim M 63 44:21:00
    Krieger Curt M 55 44:40:00
    Lins Eric M 22 45:18:00
    Wortman Eric M 43 45:45:00
    Nozbisch Adam M 29 49:45:00
    Barfels Steve M 56 52:21:00
    Hemmen Chris M 22 52:56:00
    Degroot Roger M 63 53:39:00
    Coe Jeff M 45 56:57:00
    Hall Bill M 42 1:00:43
    Staudt Susan F 39 1:00:43
    Helling-Honemuller Elizabeth F 48 1:06:19
    Jeannette Ed M 58 1:17:49

     


     

    Jazz Trax Snowshoe Stomp

    Bear Valley, CA

    January 27, 2008


                             * * * Results by ON YOUR MARK * * *
       3RD ANNUAL JAZZ TRAX SHOWSHOE STOMP 5K - BEAR VALLEY, CA - JANUARY 27, 2008

    Top Male
             1. Kevin Magna, Walnut Creek, CA                 32    0:41:59
        
         Top Women
             1. Liesbeth Brouwer, Walnut Creek, CA            32    0:43:00

    * * * * * * * * * * * * * * * * MENS DIVISION RESULTS * * * * * * * * * * * * * *
        
    Division: Men - 30-39
           1. William Thornton, Hughson, CA               31    1:12:54   O'All:     3

    Division: Men - 50-59
           1. Louie Phillips, Murphys, CA                 57    0:43:38   O'All:     2
           2. David Thoni, Castro Valley, CA              51    1:32:22   O'All:     4

    * * * * * * * * * * * * * * * * WOMENS DIVISION RESULTS * * * * * * * * * * * * *

    Division: Women - 20-29
           1. Kelly Thoni, Castro Valley, CA              24    1:11:46   O'All:     5
           2. Melissa Saurwein, Pacheco, CA               29    1:27:53   O'All:     8

    Division: Women - 30-39
           1. Liesbeth Brouwer, Walnut Creek, CA          32    0:43:00   O'All:     1
           2. Tamara Thornton, Hughson, CA                34    0:52:00   O'All:     2
           3. Tammy Morley, Woodland, CA                  35    1:01:56   O'All:     4

    Division: Women - 40-49
           1. Paulette Schafir, Berkeley, CA              43    1:12:02   O'All:     6
           2. Christy Alford, Avery, CA                   42    1:14:26   O'All:     7

    Division: Women - 50-59
           1. Maureen Forney, San Leandro, CA             51    0:54:07   O'All:     3
           2. Cathy Thoni, Castro Valley, CA              50    1:32:21   O'All:     9

    * * * * * * * * * * * * * * * * MENS OVERALL RESULTS * * * * * * * * * * * * * * * *

      1. Kevin Magna, Walnut Creek, CA                    32    0:41:59    30 - 39 /   1
      2. Louie Phillips, Murphys, CA                      57    0:43:38    50 - 59 /   1
      3. William Thornton, Hughson, CA                    31    1:12:54    30 - 39 /   2
      4. David Thoni, Castro Valley, CA                   51    1:32:22    50 - 59 /   2


    * * * * * * * * * * * * * * * * WOMENS OVERALL RESULTS * * * * * * * * * * * * * * *

      1. Liesbeth Brouwer, Walnut Creek, CA               32    0:43:00    30 - 39 /   1
      2. Tamara Thornton, Hughson, CA                     34    0:52:00    30 - 39 /   2
      3. Maureen Forney, San Leandro, CA                  51    0:54:07    50 - 59 /   1
      4. Tammy Morley, Woodland, CA                       35    1:01:56    30 - 39 /   3
      5. Kelly Thoni, Castro Valley, CA                   24    1:11:46    20 - 29 /   1
      6. Paulette Schafir, Berkeley, CA                   43    1:12:02    40 - 49 /   1
      7. Christy Alford, Avery, CA                        42    1:14:26    40 - 49 /   2
      8. Melissa Saurwein, Pacheco, CA                    29    1:27:53    20 - 29 /   2
      9. Cathy Thoni, Castro Valley, CA                   50    1:32:21    50 - 59 /   2

     

                           
       3RD ANNUAL JAZZ TRAX SNOWSHOE STOMP 10K - BEAR VALLEY, CA - JANUARY 27, 2008
    
    	Top Male
         	    1. Chikara Omine, San Francisco, cA              25    1:01:43 
    
    	Top Female
         	    1. Julie Raymond, Los Altos, CA                  49    1:15:40 
         
    * * * * * * * * * * * * * * * * MENS DIVISION RESULTS * * * * * * * * * * * * * * *
    
    Division: Men - 20-29
           1. Oliver Chan, San Francisco, CA              25    1:07:34   O'All:     2
           2. Jason Reed, Burlingame, CA                  29    1:12:59   O'All:     4
    
    Division: Men - 40-49
           1. Neil Hunt, Los Gatos, CA                    46    1:10:07   O'All:     3
           2. Luke Castell, San Mateo, CA                 47    1:23:18   O'All:     5
    
    Division: Men - 60-99
           1. Jim Meskimen, Truckee, CA                   64    1:32:23   O'All:     6
    
    
    * * * * * * * * * * * * * * * * WOMENS DIVISION RESULTS * * * * * * * * * * * * * *
    
    Division: Women - 40-49
           1. Vicky Johnson, Bear Valley, CA              46    1:22:45   O'All:     3
    
    Division: Women - 50-59
           1. Patty Jo Struve, Arnold, CA                 52    1:15:49   O'All:     2
    
    * * * * * * * * * * * * * * * * MENS OVERALL RESULTS * * * * * * * * * * * * * * * *
    
      1. Chikara Omine, San Francisco, cA                 25    1:01:43    20 - 29 /   1
      2. Oliver Chan, San Francisco, CA                   25    1:07:34    20 - 29 /   2
      3. Neil Hunt, Los Gatos, CA                         46    1:10:07    40 - 49 /   1
      4. Jason Reed, Burlingame, CA                       29    1:12:59    20 - 29 /   3
      5. Luke Castell, San Mateo, CA                      47    1:23:18    40 - 49 /   2
      6. Jim Meskimen, Truckee, CA                        64    1:32:23    60 - 99 /   1
    
    
    * * * * * * * * * * * * * * * * WOMENS OVERALL RESULTS * * * * * * * * * * * * * * *
    
      1. Julie Raymond, Los Altos, CA                     49    1:15:40    40 - 49 /   1
      2. Jo Struve, Arnold, CA                            52    1:15:49    50 - 59 /   1
      3. Vicky Johnson, Bear Valley, CA                   46    1:22:45    40 - 49 /   2

     

    Bigfoot Boogie

    Traverse City, MI

    January 26, 2008

    5K Results

    Place

    Name

    M/F

    Age

    Time

     

     

     

     

     

    1

    Derek Henning

    M

    17

    23:12

    2

    Vincent Mack

    M

    45

    31:26

    3

    Blake Yard

    M

    15

    31:40

    4

    Andrew Franklin

    M

    17

    32:04

    5

    Robert Swain

    M

    16

    32:27

    6

    Rodney Lofquist

    M

    54

    32:36

    7

    Dave Foley

    M

    60

    33:14

    8

    Darren Frechette

    M

    37

    33:47

    9

    Kurt Krueger

    M

    17

    33:53

    10

    Samuel Shewin

    M

    22

    35:43

    11

    Greg Mills

    M

    46

    35:55

    12

    Andrew Hughes

    M

    24

    35:59

    13

    Chris Westra

    M

    25

    36:24

    14

    Laura Ellison

    F

    22

    37:15

    15

    Mikkie Schemanski

    F

    46

    37:24

    16

    Paul Leonard

    M

    36

    37:33

    17

    Megan Munoz

    F

    31

    38:46

    18

    Douglas Verellen

    M

    50

    38:52

    19

    Jen Teeples

    F

    34

    39:08

    20

    Ethan Daley

    M

    31

    39:24

    21

    Paul Schemanski

    M

    44

    39:51

    22

    Heather Huggins

    F

    34

    40:24

    23

    Jennie Brewer

    F

    23

    40:43

    24

    Lisa Petty

    F

    36

    40:51

    25

    John Schnorberger

    M

    47

    40:56

    26

    Peggy Recker

    F

    43

    40:59

    27

    Thomas Hill

    M

    45

    41:00

    28

    Nick Mazzoecth

    M

    25

    41:06

    29

    Brian Dorsey

    M

    31

    41:27

    30

    Jamie Dalke

    M

    31

    41:48

    31

    Joe VanDeman

    M

    24

    42:30

    32

    Therese Schaub

    F

    36

    42:52

    33

    Russell Rebain

    M

    15

    43:02

    34

    Janet Courtwright

    F

    50

    43:05

    35

    Micky Fivenson

    M

    65

    43:33

    36

    Ryan Beaber

    M

    15

    44:36

    37

    Della Lambert

    F

    43

    44:52

    38

    Donald Rebain

    M

    44

    44:54

    39

    Judith Samanich

    F

    39

    44:56

    40

    Lena Dean

    F

    47

    44:59

    41

    Awlok Josan

    M

    25

    45:17

    42

    Patricia Ingle

    F

    46

    45:29

    43

    Jerry Lambert

    M

    43

    45:34

    44

    Michelle Urban

    F

    33

    45:38

    45

    Kevin Maloney

    M

    52

    45:40

    46

    Bridgit Stone

    F

    27

    46:06

    47

    Rachel Rebain

    F

    42

    46:09

    48

    Julie Anderson

    F

    52

    46:14

    49

    Ashley Vartoogian

    F

    28

    46:17

    50

    Tom Henderson

    M

    59

    46:18

    51

    Thor Mikesell

    M

    41

    46:20

    52

    Breena Johnson

    F

    26

    46:42

    53

    Andy Fuchs

    M

    36

    46:48

    54

    Susan Morville

    F

    38

    46:52

    55

    Gary Lee

    M

    70

    47:03

    56

    Mary Beth Sheehan

    F

    42

    47:07

    57

    David Colliver

    M

    32

    47:14

    58

    Mark Russell

    M

    27

    47:49

    59

    Kelly Collins

    F

    24

    48:08

    60

    Traci Rink

    F

    41

    48:37

    61

    Keith Conway

    M

    39

    49:19

    62

    Keith Kelly

    M

    56

    49:31

    63

    Dawn Staley

    F

    30

    49:50

    64

    Melissa Lygizos

    F

    24

    49:58

    65

    Tracie Ames

    F

    35

    50:08

    66

    Peggy Gerou

    F

    50

    50:24

    67

    Ryan Soffa

    M

    29

    50:30

    68

    Ivars Begs

    M

    53

    51:08

    69

    Calvin Brown

    M

    25

    51:09

    70

    Angelina Buskirk

    F

    27

    51:22

    71

    Lisa Nicol

    F

    55

    51:32

    72

    Cyndy Foley

    F

    60

    52:10

    73

    Kris Bullock

    F

    45

    52:29

    74

    Sheri Montye

    F

    35

    53:16

    75

    Lora Lazur

    F

    49

    53:49

    76

    Sandra Leonard

    F

    52

    53:59

    77

    Jim Baal

    M

    40

    54:42

    78

    Tricia Baal

    F

    41

    54:43

    79

    Mark Chaverist

    M

    51

    55:02

    80

    Nancy VanAlstine

    F

    38

    55:03

    81

    Stacey Mastasie

    F

    27

    55:12

    82

    Aaron Lehr

    F

    26

    55:31

    83

    Beth Blanchard

    F

    32

    55:52

    84

    Donna Louasco

    F

    48

    56:24

    85

    Chris Darkowski

    F

    41

    56:25

    86

    Mary Steele

    F

    35

    57:18

    87

    Lisa Lehr

    F

    26

    57:20

    88

    Michelle Walter

    F

    23

    58:29

    89

    Liz Russell

    F

    26

    58:31

    90

    Rachael Warner

    F

    12

    58:32

    91

    Monique Beels

    F

    52

    59:08

    92

    Jennifer Galbratih

    F

    25

    59:18

    93

    Christine Price

    F

    26

    59:23

    94

    Laurie Yoleie

    F

    44

    59:49

    95

    Kandace Gallant

    F

    38

    59:52

    96

    Adrianne Rehm

    F

    29

    59:58

    97

    Kathleen Henderson

    F

    52

    1:00:31

    98

    Julie Maloney

    F

    43

    1:00:32

    99

    Timothy Warner

    M

    47

    1:00:34

    100

    Lisa Buckley

    F

    24

    1:02:11

    101

    Alan Dawe

    M

    23

    1:02:13

    102

    Haley Monroe

    F

    22

    1:02:53

    103

    Amy Miller

    F

    29

    1:03:05

    104

    Thomas Waligorski

    M

    64

    1:03:10

    105

    Jacquelyn Watters

    F

    28

    1:03:49

    106

    David Manchester

    M

    27

    1:03:50

    107

    Patricia Larson

    F

    27

    1:03:58

    108

    Krista Herbst

    F

    36

    1:04:00

    109

    Sarah Mancherster

    F

    26

    1:04:02

    110

    Kathryn Lofius

    F

    31

    1:04:24

    111

    Kirsten Peterson

    F

    28

    1:05:06

    112

    Christina Clous

    F

    24

    1:05:07

    113

    Amber Andersen

    F

    31

    1:05:08

    114

    Jim Bertz

    M

    58

    1:05:52

    115

    Kim Barrett

    F

    45

    1:05:59

    116

    Jennifer Wood

    F

    27

    1:06:11

    117

    Abby Wallace

    F

    29

    1:06:12

    118

    Shelley Tryles

    F

    55

    1:06:23

    119

    Scott Swain

    M

    47

    1:06:34

    120

    Christina Swain

    F

    13

    1:06:35

    121

    Laura Krench

    F

    13

    1:06:37

    122

    Cindy Swain

    F

    47

    1:06:49

    123

    Kelly Vilarreal

    F

    30

    1:07:13

    124

    Kim Seymour

    F

    36

    1:07:34

    125

    Mark Cogswell

    M

    36

    1:07:54

    126

    Dyanna Malchie

    F

    35

    1:07:57

    127

    Danese Joiner

    F

    26

    1:07:58

    128

    Kim Khalsa

    F

    28

    1:08:00

    129

    Cathy Monroe

    F

    51

    1:08:23

    130

    Bob Monroe

    M

    53

    1:08:24

    131

    Pat Chandler

    M

    51

    1:08:25

    132

    Jeffrey Pirtle

    M

    32

    1:08:26

    133

    Monika Kienitz

    F

    31

    1:08:27

    134

    Pam Niebrydowski

    F

    61

    1:08:41

    135

    Tim Smith

    M

    53

    1:09:04

    136

    Craig Crawford

    M

    52

    1:09:05

    137

    Rachel Brown

    F

    22

    1:09:11

    138

    Lauren Hughes

    F

    23

    1:09:12

    139

    Yvonne Miller

    F

    50

    1:09:46

    140

    Patrick Sullivan

    M

    45

    1:10:59

    141

    Sevanne Demirjian

    F

    33

    1:11:00

    142

    Jennifer Niemer

    F

    47

    1:11:01

    143

    Amy Schnorberger

    F

    43

    1:11:03

    144

    Katie McKenna

    F

    24

    1:12:15

    145

    Adam Monroe

    M

    23

    1:12:16

    146

    Stephanie Yambrick

    F

    40

    1:12:18

    147

    Karen Bihlmeyer

    F

    36

    1:12:19

    148

    Cynthia Wagner

    F

    43

    1:12:21

    149

    Robin La Pierre

    F

    40

    1:12:52

    150

    Gail Tofil

    F

    34

    1:12:55

    151

    Greg Gamalski

    M

    53

    1:13:31

    152

    Michael Pomaville

    M

    52

    1:17:32

    153

    Carole Ahern

    F

    62

    1:17:47

    154

    Dave Davis

    M

    53

    1:19:11

    155

    Kathy Davis

    F

    52

    1:19:14

    156

    Sean Miller

    M

    21

    1:29:50

    157

    Bette Jackson

    F

    65

    1:30:53

    158

    Toni Lucas

    F

    41

    1:41:00

    159

    Laurie Leskovitz

    F

    37

    1:41:00

    160

    Mary Link

    F

    48

    1:41:00

    161

    Valerie Owen

    F

    38

    1:41:00

    162

    Jan Kilmer

    F

    66

    1:48:58

    163

    Mark Herman

    M

    52

    1:49:06

    10 K Results

    Place

       Name

    M/F

    Age

    Time

    1

    Nick Allen

    M

    26

    51:02

    2

    Yaro Middaugh

    M

    31

    51:38

    3

    Ty Schmidt

    M

    31

    52:00

    4

    Tim Polonkey

    M

    30

    52:01

    5

    Joe Deighan

    M

    37

    53:58

    6

    Marshall Randall

    M

    50

    54:27

    7

    Asa Kelly

    M

    29

    54:49

    8

    Jon Bennett

    M

    28

    55:32

    9

    Kraig Schmottlach

    M

    41

    56:40

    10

    Hank Risley

    M

    40

    57:01

    11

    Josh Courtright

    M

    18

    59:14

    12

    Jason Whittaker

    M

    30

    59:20

    13

    Bill Fix

    M

    47

    59:24

    14

    Erin O’Mara

    F

    23

    1:00:02

    15

    Tim O’hara

    M

    23

    1:00:04

    16

    Don Fedrigon Jr.

    M

    50

    1:02:07

    17

    Dan Zemper

    M

    50

    1:02:58

    18

    Robert Courtright

    M

    56

    1:03:12

    19

    Jim

    M

    63

    1:04:08

    20

    Tom Piippo

    M

    51

    1:04:13

    21

    Mike DeSchryver

    M

    37

    1:04:19

    22

    Jami Grant

    F

    28

    1:04:22

    23

    Paul Marek

    M

    38

    1:05:19

    24

    Chuck Brenner

    M

    36

    1:06:29

    25

    Mike Kozlowski

    M

    32

    1:07:59

    26

    Sara Williams

    F

    36

    1:08:11

    27

    Richard Bazzy

    M

    53

    1:08:16

    28

    Damon Krueger

    M

    29

    1:08:54

    29

    Wanda Hancock

    F

    51

    1:08:57

    30

    Alexander Mark

    M

    40

    1:09:33

    31

    Kelly Bennett

    F

    32

    1:10:08

    32

    Bryan Sieber

    M

    30

    1:10:34

    33

    Pam Malmsten

    F

    47

    1:11:09

    34

    Ken King

    M

    33

    1:12:20

    35

    Kyle Smith

    M

    26

    1:13:22

    36

    Arianne Petersen

    F

    28

    1:13:48

    37

    Chad Lambert

    M

    31

    1:13:48

    38

    Aaron Hula

    M

    28

    1:14:20

    39

    Bill Watson

    M

    55

    1:14:34

    40

    Julie Jenkins

    F

    45

    1:14:39

    41

    Pam Nauta

    F

    28

    1:15:00

    42

    Peri Raushi

    F

    48

    1:15:02

    43

    Gerald VonRappard

    M

    35

    1:15:16

    44

    Lauri Brockmiller

    F

    33

    1:15:36

    45

    Leo Bacon

    M

    37

    1:16:04

    46

    Chip Petty

    M

    35

    1:16:12

    47

    Dan Schroeder

    M

    42

    1:16:23

    48

    Ronald Foon

    M

    63

    1:16:32

    49

    Lorie Robb

    F

    44

    1:16:34

    50

    Paul Gulewich

    M

    54

    1:16:57

    51

    Ellen Thompson

    F

    51

    1:17:27

    52

    Dan Vaughn

    M

    24

    1:17:31

    53

    Sara Malott

    F

    41

    1:17:48

    54

    Kate Rose

    F

    23

    1:18:46

    55

    Andrew Gabrielson

    M

    38

    1:19:01

    56

    Jim Frixen

    M

    45

    1:19:40

    57

    Sarah Sherwood

    F

    19

    1:20:30

    58

    Benjamin Algera

    M

    29

    1:20:57

    59

    Renee Obert

    F

    42

    1:20:57

    60

    Danial Egrt

    M

    25

    1:21:19

    61

    Alan Chewter

    M

    41

    1:22:10

    62

    Bill Foy

    M

    43

    1:22:33

    63

    Virgil Johnson

    M

    48

    1:23:08

    64

    Lynn Boven

    M

    50

    1:23:08

    65

    Zac Chisholm

    M

    31

    1:23:31

    66

    Steven Daut

    M

    34

    1:23:38

    67

    Amber Brueck

    F

    26

    1:24:13

    68

    Barbara Geisman

    F

    22

    1:24:44

    69

    Richard Magin

    M

    61

    1:25:07

    70

    Mark Skelcy

    M

    44

    1:25:08

    71

    Shawn Halloran

    F

    37

    1:27:39

    72

    Kathleen Step

    F

    51

    1:27:59

    73

    Luke Osborn

    M

    31

    1:30:09

    74

    Jon Lewis

    M

    53

    1:30:45

    75

    Steven Brown

    M

    51

    1:30:46

    76

    Jennifer Lynch

    F

    32

    1:32:21

    77

    Christy Guzzo

    F

    23

    1:32:22

    78

    Callie Corsa

    F

    24

    1:32:30

    79

    Carolyn Wyson

    F

    53

    1:33:03

    80

    Eric Todd Tulley

    M

    36

    1:34:09

    81

    Mike Jacobs

    M

    34

    1:34:13

    82

    Aniku Halladay

    F

    34

    1:34:13

    83

    Joseph Vanderzanden

    M

    32

    1:34:15

    84

    Zandra Hudson

    F

    26

    1:34:28

    85

    Robin Sommer

    F

    49

    1:36:04

    86

    Becky Geisman

    F

    19

    1:36:43

    87

    Gail Bazzy

    F

    51

    1:39:06

    88

    Karen Lewis

    F

    49

    1:39:08

    89

    Fred Phillips

    M

    28

    1:39:13

    90

    Erin Soisson

    F

    30

    1:39:15

    91

    Matthew Weber

    M

    40

    1:41:41

    92

    Susan Lint-Pirtly

    F

    32

    1:42:12

    93

    Nicole Piersante

    F

    34

    1:42:25

    94

    Cheryl Chaveriat

    F

    51

    1:42:44

    95

    Deb Foy

    F

    43

    1:42:50

    96

    Katherine Randall

    F

    27

    1:43:46

    97

    Sarah Herman

    F

    22

    1:46:59

    98

    Steve Reid

    M

    26

    1:47:33

    99

    Laura Good

    F

    27

    1:47:34

    100

    Ted Kilmer

    M

    66

    2:01:23

    101

    Brett McCabe

    M

    31

    2:03:38

    102

    Jessica DeGroot

    F

    28

    2:03:39

    103

    Katie Talik

    F

    28

    2:03:40

     

     


    Mendon Ponds Winterfest Snowshoe Race

    Mendon, NY

    January 20, 2008

    MEN”S 10K:

     

    PLACE

     

      LAST NAME

     

    FIRST NAME

     

         TIME

     

    1.

     

    Beck

     

    Jeff

     

    35:51

     

    2.

     

    Rivers

     

    Zach

     

    38:55

     

    3.

     

    Urckfitz

     

    Jason

     

    39:16

     

    4.

     

    Johnston

     

    Carl

     

    41:36

     

    5.

     

    Huckle

     

    Nate

     

    43:48

     

    6.

     

    Hatch

     

    Alan

     

    44:36

     

    7.

     

    Kless

     

    Andy

     

    46:13

     

    8.

     

    Crandall

     

    Wayne

     

    47:03

     

    9.

     

    Dutton

     

    Tom

     

    47:45

     

    10.

     

    Crego

     

    Greg

     

    48:02

     

    11.

     

    Scott

     

    Jean-Paul

     

    48:06

     

    12.

     

    Rivers

     

    Steve

     

    49:23

     

    13.

     

    Boutillier

     

    Dave

     

    50:02

     

    14.

     

    Egerton

     

    Josh

     

    50:25

     

    15.

     

    Marks

     

    Chris

     

    50:29

     

    16.

     

    Wilcox

     

    John

     

    51:13

     

    17.

     

    Demster

     

    Kevin

     

    52:17

     

    18.

     

    Flynn

     

    Dennis

     

    52:52

     

    19.

     

    Lin

     

    Ed

     

    53:39

     

    20.

     

    Jozefski

     

    Chet

     

    56:50

     

    21.

     

    McPhearson

     

    Matt

     

    59:10

     

    22.

     

    Schaible

     

    Ken

     

    1:00:38

     

    23.

     

    Sek

     

    Dave

     

    1:04:16

     

    24.

     

    Crilly

     

    Tom

     

    1:06:38

    WOMEN”S 10K:

     

    1.

     

    Weiler

     

    Michelle

     

    45:00

     

    2.

     

    Gregoire

     

    Kellie

     

    52:07

     

    3.

     

    Callahan

     

    Kate

     

    54:18

     

    4.

     

    Hecker

     

    Sherry

     

    55:21

     

    5.

     

    Cowdery

     

    Robin

     

    56:04

     

    6.

     

    Chung

     

    Mina

     

    57:09

     

    7.

     

    McQueeney

     

    Abby

     

    57:12

     

    8.

     

    Herrick

     

    Jeanne

     

    58:25

     

    9.

     

    Gray

     

    Diane

     

    59:50

     

    10.

     

    Lennon

     

    Christine

     

    1:00:52

     

    11.

     

    Griffin

     

    Chary

     

    1:04:34

     

    12.

     

    Schroeder

     

    Barb

     

    1:13:51

     


    White River Snowshoe Race

    Mount Hood, OR

    January 20, 2008

    8K Snowshoe

        Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
           1    Richard Bolt            Portland  OR        37 ***** M 35-39        42:03    8:28/M
           2    Dan Walters             Portland  OR        31 ***** M 30-34        43:13    8:42/M
           3    Daniel Bartosz          Portland  OR        31 ***** M 30-34        44:19    8:55/M
           4    Mark Robins             salem  OR           34     1 M 30-34        45:23    9:08/M
           5    Michael Cobb            Portland  OR        37     1 M 35-39        46:58    9:27/M
           6    Damien Sinnott          Beaverton  OR       36     2 M 35-39        47:33    9:34/M
           7    Myra Klettke            Lake Oswego  OR     47 ***** F 45-49        48:36    9:47/M
           8    Susan Barth             Portland  OR        27 ***** F 25-29        49:33    9:58/M
           9    Kevin Cooper            Tualatin  OR        36     3 M 35-39        53:28   10:45/M
          10    Scott Hull              Portland  OR        34     2 M 30-34        54:12   10:54/M
          11    Patty Sturdevant        Portland  OR        41 ***** F 40-44        54:18   10:56/M
          12    Erin Skourtes           Portland  OR        28     1 F 25-29        54:25   10:57/M
          13    Dave Russell            Hood River  OR      47     1 M 45-49        54:41   11:00/M
          14    Ed Tyynisman            Walla Walla  WA     47     2 M 45-49        54:48   11:02/M
          15    Dan Donnelly            camas  WA           27     1 M 25-29        55:00   11:04/M
          16    Bryan Trullinger        White Salmon  WA    42     1 M 40-44        55:09   11:06/M
          17    Steve Sexton            Portland  OR        53     1 M 50-54        55:26   11:09/M
          18    Rick Lovett             Portland  OR        54     2 M 50-54        55:50   11:14/M
          19    George Otanic           Portland  OR        36     4 M 35-39        57:17   11:32/M
          20    Mandy Giblin            Portland  OR        33     1 F 30-34        58:31   11:46/M
          21    Hans Knoll              Esslingen           47     3 M 45-49        58:45   11:49/M
          22    Derek Chiles            Wilsonville  OR     28     2 M 25-29        59:36   12:00/M
          23    Walter Vines            Vancouver  WA       49     4 M 45-49      1:00:35   12:11/M
          24    Anne Anderson           Vancouver  WA       32     2 F 30-34      1:00:52   12:15/M
          25    Dan Lautenbach          Portland  OR        45     5 M 45-49      1:01:07   12:18/M
          26    Pete Posey              Portland  OR        36     5 M 35-39      1:03:37   12:48/M
          27    Couloir Schietinger     West Linn  OR       31     3 F 30-34      1:03:41   12:49/M
          28    Alex McMillan           Vancouver  WA       34     3 M 30-34      1:03:47   12:50/M
          29    Jeffery Fink            Virgina Beach  VA   33     4 M 30-34      1:04:15   12:56/M
          30    Silke Vanderzanden      Portland  OR        36     1 F 35-39      1:04:25   12:58/M
          31    Brian Hansen            Milwaukie  OR       46     6 M 45-49      1:04:58   13:04/M
          32    Tyler Hoskins           Newberg  OR         21     1 M 20-24      1:05:20   13:09/M
          33    Shane Ring              Yacolt  WA          13     1 M  0-14      1:07:13   13:31/M
          34    Edna Rey-Vizgirdas      Boise  ID           47     1 F 45-49      1:07:40   13:37/M
          35    Maria Case-Gonchoroff   Portland  OR        22     1 F 20-24      1:08:13   13:44/M
          36    Greg Holland            West Linn  OR       22     2 M 20-24      1:09:43   14:02/M
          37    wendy hill              ridgefield  WA      39     2 F 35-39      1:09:45   14:02/M
          38    Steven Floyd            Beavercreek  OR     53     3 M 50-54      1:10:09   14:07/M
          39    susan mcgreer           Portland  OR        42     1 F 40-44      1:10:14   14:08/M
          40    Rachel Crowley          Portland  OR        39     3 F 35-39      1:10:27   14:11/M
          41    Larry Hoithusen         Milwaukie  OR       42     2 M 40-44      1:10:41   14:13/M
          42    Heidi Stuchlik          Vancouver  WA       30     4 F 30-34      1:10:44   14:14/M
          43    Tim Call                Vancouver  WA       52     4 M 50-54      1:11:15   14:20/M
          44    Garrett Watson          Vancouver  WA       33     5 M 30-34      1:11:49   14:27/M
          45    Victoria Hexter         Lake Oswego  OR     45     2 F 45-49      1:13:12   14:44/M
          46    Gina Bacon              Camas  WA           39     4 F 35-39      1:13:41   14:50/M
          47    Julie Cieloha           Beaverton  OR       46     3 F 45-49      1:13:43   14:50/M
          48    Brian Zaro              Beaverton  OR       22     3 M 20-24      1:13:55   14:52/M
          49    Darryl Adams            Portland  OR        36     6 M 35-39      1:13:58   14:53/M
          50    Christy Runde           Brush Prairie  WA   39     5 F 35-39      1:15:01   15:06/M
          51    Leanne Langer           Ridgefield  WA      39     6 F 35-39      1:15:03   15:06/M
          52    Tara Sedor              Salem  OR           26     2 F 25-29      1:15:48   15:15/M
          53    Kristi Born             Lake Oswego  OR     26     3 F 25-29      1:15:49   15:15/M
          54    Ted Forcum              Beaverton  OR       46     7 M 45-49      1:16:31   15:24/M
          55    Wendi Cone              Tigard  OR          29     4 F 25-29      1:18:25   15:47/M
          56    Rory Lentz              Battle Ground  WA   40     3 M 40-44      1:18:31   15:48/M
          57    Kory Baker              newberg  OR         22     4 M 20-24      1:18:41   15:50/M
          58    Jessica Haddey          Portland  OR        31     5 F 30-34      1:18:48   15:51/M
          59    Sherri Falkner          Vancouver  WA       42     2 F 40-44      1:21:16   16:21/M
          60    Meg Fereday             boise  ID           49     4 F 45-49      1:21:40   16:26/M
          61    Jared McCutchen McCutch newberg  OR         21     5 M 20-24      1:22:50   16:40/M
          62    Ben Ulrich              Newberg  OR         22     6 M 20-24      1:23:10   16:44/M
          63    Lauren Kuehl            Portland  OR        23     2 F 20-24      1:23:17   16:45/M
          64    John Holland            Donald  OR          30     6 M 30-34      1:23:30   16:48/M
          65    Karen Neitzel           Hood River  OR      38     7 F 35-39      1:24:03   16:55/M
          66    Terri Vann              Hood River  OR      56     1 F 55-59      1:24:04   16:55/M
          67    Sara Nugent             Donald  OR          31     6 F 30-34      1:25:37   17:14/M
          68    Amy Reese               Clackamas           26     5 F 25-29      1:27:10   17:32/M
          69    Sean Michalios          Yacolt  WA          14     2 M  0-14      1:30:05   18:08/M
          70    Jacqueline McNamara     Vancouver  WA       44     3 F 40-44      1:30:53   18:17/M
          71    Vicki Daigneault        Vancouver  VT       44     4 F 40-44      1:30:54   18:17/M
          72    Liz Christiansen        Vancouver  WA       49     5 F 45-49      1:30:55   18:18/M
          73    Laura Plymale           Vancouver  WA       52     1 F 50-54      1:36:28   19:25/M
          74    Nancy Pionk             Portland  OR        43     5 F 40-44      1:36:30   19:25/M
          75    Kris Bachelor           Portland  OR        34     7 F 30-34      1:36:36   19:26/M
          76    shawn rogers            portland  OR        30     7 M 30-34      1:37:16   19:34/M
          77    Mary Schain             Portland  OR        44     6 F 40-44      1:37:55   19:42/M
          78    Janet Deaustria         Tualatin  OR        46     6 F 45-49      1:38:09   19:45/M
          79    DJ DeAustria            Tualatin  OR        40     4 M 40-44      1:38:11   19:45/M
          80    Lydia Neill             Portland  OR        46     7 F 45-49      1:38:38   19:51/M
          81    Michelle Tack           Madras  OR          31     8 F 30-34      1:44:20   21:00/M
          82    Erin Marquiss                               40     7 F 40-44      1:44:56   21:07/M
          83    Lynn Elliott            Milwaukie  OR       52     2 F 50-54      1:44:57   21:07/M
          84    Mckenzie Kamp           Wilsonville  OR     24     3 F 20-24      1:48:55   21:55/M
          85    Nick Bezates            Wilsonville  OR     25     3 M 25-29      1:48:56   21:55/M
          86    Marty Callaghan         Portland  OR        59     1 M 55-59      1:48:57   21:55/M
          87    katherine williamson    portland  OR        45     8 F 45-49      1:49:36   22:03/M
          88    Kanessa Hinterlang      Vancouver  WA       22     4 F 20-24      1:50:29   22:14/M
          89    Pamela Ballard          Vancouver  WA       56     2 F 55-59      1:53:56   22:55/M
          90    Morgan Ballard          Vancouver  WA       26     6 F 25-29      1:55:59   23:20/M
          91    Ashley Ballard          Portland  OR        23     5 F 20-24      2:00:20   24:13/M
          92    Sheila Michalios        Yacolt  WA          42     8 F 40-44      2:00:28   24:14/M
          93    Charlie Tellessen       Troutdale  OR       29     4 M 25-29      2:00:29   24:15/M
          94    Kyle Hatcher            Portland  OR        26     5 M 25-29      2:00:33   24:15/M
          95    Kathryn Thomason        Portland  OR        26     7 F 25-29      2:00:35   24:16/M
          96    Gretchen Tellessen      Troutdale  OR       28     8 F 25-29      2:00:57   24:20/M
          97    Marina Mont'Ros         Portland  OK        38     8 F 35-39      2:02:20   24:37/M
          98    Holly Cooper            Aloha  OR           35     9 F 35-39      2:05:20   25:13/M
          99    Katy Gross              La Center  WA       23     6 F 20-24      2:10:55   26:20/M
         100    Frederick Miner         Bellevue  WA        35     7 M 35-39      2:10:56   26:21/M
    
        Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
         101    Suzanne Humphryes       Bellevue  WA        30     9 F 30-34      2:10:59   26:21/M
         102    Shirley Gross           La Center  WA       48     9 F 45-49      2:21:22   28:27/M
         103    Gary Gross              La Center  WA       51     5 M 50-54      2:21:24   28:27/M
         MIA    Marla Callaghan         Portland  OR        53       F 50-54                      
         MIA    Laura Coughlin          Beaverton  OR       37       F 35-39                      
         MIA    Zach Hill               Spokane  WA         30       M 30-34                      
         MIA    Todd McCarthy           Portland  OR        43       M 40-44                      
         MIA    Sheldon Michalios       Yacolt  WA          12       M  0-14                      
         MIA    Michael Riviere         Portland  OR        33       M 30-34                      
         MIA    Patty Scott             Portland  OR        33       F 30-34                      
         MIA    Chanel Sorensen         Portland  OR        46       F 45-49                      
         MIA    Mike Tyler              Salem  OR           41       M 40-44                      
         MIA    eugene williamson       portland  OR        56       M 55-59                      
    
    
    
     

     

    4K Snowshoe (2.7 mi.)

     

        Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
           1    Robert Kirchmiller      Hillsboro  OR       31 ***** M 30-34        36:08   13:23/M
           2    David Delmore           Newberg  OR         22 ***** M 20-24        42:13   15:38/M
           3    Lindsey Johnston        Lake Oswego  OR     30 ***** F 30-34        43:17   16:02/M
           4    Jason Buce              West Linn  OR       32 ***** M 30-34        44:13   16:23/M
           5    Sophie Mather           Portland  OR        36 ***** F 35-39        44:56   16:39/M
           6    Noah Brockman           Portland  OR        33     1 M 30-34        46:13   17:07/M
           7    Kirsten Freed           West Linn  OR       32 ***** F 30-34        47:20   17:32/M
           8    cristina hayter         victor  NY          26     1 F 25-29        47:22   17:33/M
           9    Brad Garber             Lake Oswego  OR     53     1 M 50-54        47:29   17:35/M
          10    bETHANY Sweesy          Lake Oswego  OR     24     1 F 20-24        50:05   18:33/M
          11    Erin Wolf               Sandy  OR           38     1 F 35-39        54:32   20:12/M
          12    sHAUNA Windmer                              47     1 F 45-49        56:09   20:48/M
          13    aoife raleigh           Portland  OR        33     1 F 30-34        57:28   21:17/M
          14    Suzanne Lopez           CHEHALIS  WA        39     2 F 35-39        58:32   21:41/M
          15    Tracy Freeman           Beaverton  OR       37     3 F 35-39      1:00:23   22:22/M
          16    Christopher Sproule     Portland  OR        41     1 M 40-44      1:02:25   23:07/M
          17    Tammy Sproule           Portland  OR        41     1 F 40-44      1:02:26   23:07/M
          18    Mark Seker              Portland  OR        52     2 M 50-54      1:02:36   23:11/M
          19    Rene Seker              Portland  OR        38     4 F 35-39      1:02:37   23:11/M
          20    Jeremy Holden           portland  OR        34     2 M 30-34      1:06:30   24:38/M
          21    Stewart Williams        Tigard  OR          28     1 M 25-29      1:07:10   24:53/M
          22    Alyson Williams         Tigard  OR          33     2 F 30-34      1:07:16   24:55/M
          23    Angie Dragoo            Government Camp  OR 44     2 F 40-44      1:08:08   25:14/M
          24    Morgan Grosz            Everett  WA         22     2 F 20-24      1:08:09   25:14/M
          25    April Eells             hUBBARD  OR         27     2 F 25-29      1:08:39   25:26/M
          26    Michelle Urlsman        West Linn  OR       26     3 F 25-29      1:08:40   25:26/M
          27    Robert Donnan           Portland  OR        36     1 M 35-39      1:08:42   25:27/M
          28    Mitch Pettengill        Portland  OK        35     2 M 35-39      1:08:43   25:27/M
          29    Meghan MAcPherson       Portland  OR        47     1 M 45-49      1:10:12   26:00/M
          30    Diana Espinosa          Portland  OR        31     3 F 30-34      1:10:18   26:02/M
          31    Katalin Czege           portland  OR        31     4 F 30-34      1:10:19   26:03/M
          32    Mikala Iris             Portland  OR        47     2 M 45-49      1:13:01   27:03/M
          33    Heidi Grogger           Ridgefield  WA      16     1 F 15-19      1:14:50   27:43/M
          34    Tina Messenger          Vancouver  WA       37     5 F 35-39      1:14:54   27:44/M
          35    Anna Capeloto           Ridgefield  WA      17     2 F 15-19      1:15:15   27:52/M
          36    Lisa Capeloto           Ridgefield  WA      44     3 F 40-44      1:15:16   27:53/M
          37    Max Stewart             New York  NY        26     2 M 25-29      1:17:18   28:38/M
          38    jANELLE dOUGLASS        Portland  OR        27     4 F 25-29      1:17:20   28:39/M
          39    Catherine Doherty       Portland  OR        27     5 F 25-29      1:17:27   28:41/M
          40    Kyle Czerwinski         Portland  OR        32     3 M 30-34      1:17:28   28:41/M
          41    Robert Stewart          Vancouver  WA       37     3 M 35-39      1:21:15   30:06/M
          42    Dodi Baker              Gresham  OR         56     1 F 55-59      1:22:15   30:28/M
          43    Michael Baker           Gresham  OR         54     3 M 50-54      1:22:55   30:43/M
          44    Bobbie Kenney           Warren  OR          46     2 F 45-49      1:24:02   31:07/M
          45    Caryn May               Portland  OR        51     1 F 50-54      1:30:08   33:23/M
          46    Alissa Lesperonce       Portland  OR        27     6 F 25-29      1:34:40   35:04/M
          47    kristi crabtree         somerville  MA      33     5 F 30-34      1:34:41   35:04/M
          48    Debbie Cox              Portland  OR        39     6 F 35-39      1:36:33   35:46/M
          49    Suzanne Cohen           Portland  OR        31     6 F 30-34      1:36:34   35:46/M
          50    kathleen berkner        portLAND  OR        30     7 F 30-34      1:37:18   36:02/M
          51    Shyla Strain            Battle Ground  WA   35     7 F 35-39      1:49:46   40:39/M
          52    Nancy Corrigan          Battle Ground  WA   58     2 F 55-59      1:50:27   40:54/M
          53    Shantina Weston         Battle Ground  WA   18     3 F 15-19      1:52:31   41:40/M
          54    Justin Lucas            Portland  OR        33     4 M 30-34      1:53:57   42:12/M
          55    Tim Dodge               Portland  OR        24     1 M 20-24      1:55:58   42:57/M
          56    John Hennessey          Vancouver,  WA      59     1 M 55-59      2:08:29   47:35/M
          57    Bonnie Hennessey        Vancouver,  WA      59     3 F 55-59      2:08:34   47:37/M
         MIA    Adriane Brown           Aloha  OR           49       F 45-49                      
         MIA    Danielle Brown Brown    Aloha  OR           27       F 25-29                      
         MIA    Laura Graham            Vancouver  WA       42       F 40-44                      
         MIA    Kristy Mayer            Portland  OR        43       F 40-44                      
         MIA    Sheri McMillan          Vancouver  WA       37       F 35-39                      
         MIA    Kerry Peck              Vancouver  WA       34       F 30-34                      
         MIA    Sherri Peterson         Vancouver  WA       44       F 40-44                      
         MIA    Phil Walsh              Portland  OR        55       M 55-59                      
         MIA    Megan Wilson            Portland  OR        26       F 25-29                      
    

    Gallatin Gallop Snowshoe Race

    Bozeman, MT

    January 20, 2008

    NOTE: Due to deep snow conditions, and expectations of severe windchill, both race courses were shortened. The 5K course was shortened to 3K, and the 10K was shortened to 6K
     
               
     
    Men's 3K Race
     
     
    Place Name City Age Age Group Time
    1 Rob Maher Bozeman MT 46 1 M 40-49 16:16
    2 Gary Hellenga Bozeman MT 48 2 M 40-49 18:38
    3 Darryl Baker Bozeman MT 53 1 M 50-59 20:22
    4 Kurt Buchl Bozeman MT 46 3 M 40-49 21:02
    5 Leon Shearman Bozeman MT 64 1 M 60-69 23:57
    6 Bob Wade Bozeman MT 65 2 M 60-69 25:22:00
    7 Leonard Baluski Bozeman MT 53 2 M 50-59 25:52:00
    8 Hugh McFadden Bozeman MT 66 3 M 60-69 26:08:00
               
     
    Women's 3K Race
     
               
     
    Place Name City Age Age Group Time
    1 Ann Sorenson Bozeman MT 41 1 F 40-49 18:28
    2 Constance Myslik-McFadden Bozeman MT 69 1 F 60-69 34:02:00
               
     
    Men's 6K Race