Official Qualifying Race Results 2011

 

2010-2011 Dion U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

All results are listed in Reverse Chronological Order

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

Results will be posted as soon after each race as possible

 
Last updated 3/12/2011

 

Click the buttons below to see the results from individual races events from past years

 

Click the buttons below to see the results from past national championships

       
 
Fairbanks Snowshoe Classic 
Fairbanks, AK.

February 19, 2011

10K

 

Women
 


 
Place Name Time
1 Andrea Dubenezic 65:56
2 Amy Breen 72:00
3 Susan McDiarmid 75:30

 

 

 
 

Men
 


 
1 Chad Carroll 51:58
2 Eamon O'Regan 55:29
3 Ben Pysto 56:15
4 Stewart Joseph 61:03
5 Clint Ragan 65:00
6 Owen Coskey 74:15

 

 

 
 

5K
 


 
 

Women


 
1 Shauna Budge 56:02
2 Denise Ringhand 62:17

 

 

 
 

Men


 
1 Keegan Ragan 29:48
2 Arnold Chingliak 34:40
3 Shane McBurney 39:55
4 Jim Hameister 41:30

 

 


Love Me Tender Race             
Frisco, CO
February 12th

5k

Overall Finish List


Results By Morning Star timing.
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend             Time
       1    Mitchell Kasyon                   Colorado Springs  C   626    17   M        26:28.7
       2    Sam Lewis                         Boulder  CO           610    16   F        30:47.0
       3    Kyle Ames                         Denver  CO            616    16   M        31:15.8
       4    Jake Fox                          Colorado Springs  C   628    18   M        31:31.0
       5    Adam Pring                        Colorado Springs  C   622    17   M         33:06.5
       6    Jackson Sayler                    Evergreen  CO         602    15   M        33:07.9
       7    Sam Sahli                         Evergreen  CO         619    15   M         33:10.1
       8    Ben Fox                           Colorado Springs  C   627    16   M         34:58.4
       9    Marty Andrie                      Denver  CO            617    18   M         36:03.7
      10    Adam Doyle                        Colorado Springs  C   624    16   M         36:28.7
      11    Eric Dawson                       Colorado Springs  C   625    18   M         37:46.4
      12    Danielle Grossman                 Colorado Springs  C   623    18   F         38:35.0
      13    Mastin Amy                                              652    47   F         43:01.6
      14    Austin Palmer                     Colorado Springs  C   640    19   M         43:20.2
      15    Mark Ayers                        Colorado Springs  C   638    50   M         44:57.0
      16    Jeff Bliven                       Denver  CO            614    42   M         45:28.3
      17    Rachael Chacko                    Denver  CO            618    15   F         50:03.6
      18    Marisa Phillips                   Denver  CO            620    15   F         50:18.0
      19    Lauren Mills                      Aurora  CO            613    17   F         50:26.1
      20    Saylor Scott                                            603    55   M         51:54.4
      21    Glory Haucke                      Littleton  CO         608    36   F         53:19.5
      22    Dave Haucke                       Littleton  CO         609    39   M         53:20.3
      23    Gina Kelble                       Golden  CO            637    10   F         56:19.4
      24    Olson Diana                                             660    99   F         57:00.0
      25    Olson Paige                                             661    99   F         57:00.4
      26    Oberhide Tina                                           629    65   F         57:01.0
      27    Terri Ayers                       Colorado Springs  C   639    45   F         59:17.4
      28    Robyn Cornwell                    Breckenridge  CO      656    54   F       1:01:01.0
      29    Katherine Bluntzer                Frisco  CO            645    32   F       1:07:50.3
      30    Mark Rickman                      Pueblo  CO            631    49   M       1:13:38.3
      31    Aris Clarkson                                           643    35   F       1:13:56.4
      32    Arima Nam                                               644    33   F       1:13:58.8
      33    Chamane Skold                     Evergreen  CO         605    47   F       1:15:04.7
      34    Jill Heil                         Dillon  CO            665    43   F       1:18:27.6
      35    David Kelble                      Golden  CO            636    53   M       1:19:46.9
      36    Proski Sybil                                            607    48   F       1:20:19.8
      37    Molly Speer                       Frisco  CO            671    40   F       1:26:42.0

 

10k

Overall Finish List


Results By Morning Star timing.
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time
       1    Tim Hola                          Highlands Ranch  CO     630    35   M   ***** 20-39      58:32.6
       2    Darren Brungardt                  Dillon  CO            666    29   M       1 20-39      1:00:02.9
       3    Helen Cospolich                   Breckenridge  CO      635    33   F   ***** 20-39      1:02:49.4
       4    Mark Martin-Williams              Breckenridge  CO      654    37   M       2 20-39      1:03:48.5
       5    Chamane Skold                     Evergreen  CO         606    16   F       1  0-19      1:06:22.5
       6    Lisa Mills                        Aurora`  CO           612    49   F       1 40-49      1:11:13.6
       7    Cindy Cain                        Centennial  CO        611    53   F       1 50-59      1:15:34.8
       8    Brent Weigner                     Cheyenne  WY          601    61   M       1 60-99      1:17:09.3
       9    Mary Skowron                                            655    41   F       2 40-49      1:20:49.2
      10    Doug Skold                        Evergreen  CO         604    56   M       1 50-59      1:21:26.5
      11    Chris Morrison Bliven             Denver  CO            615    42   F       3 40-49      1:25:12.1
      12    Valerie Shockley                  Greenwood Village     633    45   F       4 40-49      1:26:43.7
      13    Brett Tomlinson                   Breckenridge  CO      657    38   M       3 20-39      1:27:25.4
      14    Benedicte Manwaring               Frisco  CO            634    44   F       5 40-49      1:28:07.4
      15    Michelle Lyman                    Breckenridge  CO      621    36   F       1 20-39      1:38:13.0
      16    Rebecca Dreyling                  Denver  CO            632    45   F       6 40-49      2:01:46.7

 


Pennsylvania State Snowshoe Championships 
Drums, PA.
February 12th


Camp Saratoga Snowshoe Race
Wilton, NY.
February 12th

 

Place Name City Sex Age Time
1 Tim Van Orden Bennington, VT M 42 0:31:42
2 Aaron Robertson Rouses Point, NY M 32 0:31:43
3 Thomas O'Grady Latham, NY M 25 0:33:16
4 Tim Mahoney Holyoke, MA M 31 0:33:54
5 Ahmed Elasser Latham, NY M 48 0:34:46
6 Matt Westerlund Lacona, NY M 38 0:35:06
7 Connor Devine East Berne, NY M 17 0:35:14
8 Sean Reynolds East Berne, NY M 16 0:35:32
9 Taylor  Della Rocco Berne, NY M 16 0:35:59
10 Rick DeCarr Menands, NY M 26 0:36:15
11 Erik Wight Amherst, MA M 51 0:37:09
12 Brian Matthews Rochester, NY M 30 0:37:24
13 Brian Northan Guilderland, NY M 35 0:37:30
14 Andrew Rickert Delmar, NY M 31 0:37:30
15 Elliott Megquier Fort Drum, NY M 22 0:37:32
16 Abby Mahoney Holyoke, MA F 32 0:37:42
17 Ken Clark Somers, CT M 48 0:37:59
18 Kenneth J Bard Lacona, NY M 39 0:38:35
19 Eric Hulbert Mexico, NY M 15 0:38:41
20 Dennis Vanvlack Duanesburg, NY M 38 0:38:54
21 Carolyn  Stocker Westfield, MA F 18 0:39:01
22 Steve Chaffee Scio, NY M 46 0:39:08
23 Joseph Sullivan Schenectady, NY M 32 0:39:12
24 Jim Preite North Adams, MA M 47 0:39:15
25 Daniel  French Malta, NY M 39 0:39:24
26 Ben Palladino Paul Smith's, NY M 18 0:39:39
27 Paul Mueller Delmar, NY M 26 0:39:48
28 Charles Petraske Saratoga Springs, NY M 33 0:40:09
29 Jim Devine East Berne, NY M 50 0:40:15
30 Paul Cox Troy, NY M 17 0:40:19
31 Elizabeth Madore Rochester, NY F 30 0:40:52
32 Justin Andrews Paul Smith's, NY M 18 0:41:05
33 David Peterson Saratoga Springs, NY M 52 0:41:13
34 Mike Lahey Adams, MA M 59 0:41:27
35 Lucas Roods Greenwich, NY M 20 0:41:56
36 Edward Alibozek Suffield, CT M 48 0:42:01
37 Adam Wright Adams, MA M 21 0:42:06
38 Andrew Wahila Menands, NY M 26 0:42:09
39 Tom Tift Averill Park, NY M 53 0:42:16
40 Courtney Tedeschi Westerlo, NY F 15 0:42:18
41 Kelly Holtzworth Saratoga Springs, NY F 32 0:42:29
42 Jason Roberts Glenmont. NY M 35 0:42:41
43 Benjamin Harper Oswego, NY m 14 0:42:59
44 Steve  Rivers Victor, NY M 49 0:43:08
45 Tim Ratowski Fairport, NY M 38 0:43:20
46 Aaron Knobloch Guilderland, NY F 34 0:43:35
47 Wayne Stocker Westfield, MA M 56 0:43:43
48 Ross Montford Ft. Drum, NY M 26 0:43:49
49 Jeffrey  Andritz Altamont, NY M 29 0:43:53
50 Kyle Johnson Niskayuna, NY M 37 0:44:02
51 Douglas Gerhardt Saratoga Springs, NY M 43 0:44:03
52 Jessica Hageman Schenectady, NY F 35 0:44:12
53 Glenn Tryson Malden Bridge, Ny M 57 0:44:29
54 Steve  Vnuk Delmar, NY M 55 0:44:43
55 Mort Nace Rochester, NY M 44 0:45:11
56 Jeffrey Lutzker Saratoga Springs, NY M 59 0:45:36
57 Ed Johnson Schaghticoke, NY M 49 0:45:45
58 Thomas Ryan Scotia, NY M 50 0:46:00
59 Brenan Tarrier Albany, NY M 32 0:46:02
60 Diana Tobon Knobloch Guilderland, NY F 29 0:46:20
61 Mark Haworth Saratoga Springs, NY M 41 5:02:00
62 Ian Hutchinson Scotia, NY M 46 0:46:28
63 Floyd Lampart Lake  Clear, NY M 64 0:46:36
64 Kaitlyn  Wahila Menands, NY F 27 0:46:37
65 Rachel Wysocki Gansevoort, NY F 19 0:46:44
66 Derell Scott Paul Smith's, NY M 19 0:46:45
67 Rick Morse Malta, NY M 60 0:47:00
68 Jessy Montrose Albany, NY F 24 0:47:01
69 Tom Mack Wynantskill, NY  M 46 0:47:02
70 John  Butler Latham, NY M 44 0:47:10
71 Alexander Chlopecki II Glenville, NY M 39 0:47:17
72 Jeff Clark Glenmont. NY M 53 0:47:38
73 Theresa Apple Pittsfield, MA F 50 0:47:58
74 Ezra Hulbert Mexico, NY M 12 0:48:03
75 Jamie  Casline Ballston lake, NY  M 51 0:48:12
76 Chris Imperial Ballston Lake, NY M 30 0:48:14
77 Tracey Jeffreys Lacona, NY F 40 0:48:16
78 Craig Roods Greenwich, NY M 62 0:48:21
79 Sweep Voll Pittsfield, MA F 50 0:48:25
80 Mark Raymond Schenectady, NY M 48 0:48:33
81 Lisa D'Aniello Saratoga Springs, NY F 24 0:48:50
82 Darren Drabek Saratoga Springs, NY M 36 0:49:03
83 Frank Paone Brunswick, NY M 53 0:49:10
84 Kim E. Scott Malta, NY F 42 0:49:12
85 Jill Cusack Ithaca, NY F 43 0:49:13
86 Michael DellaRocco Altamont, NY M 59 0:49:24
87 Laurel Shortell Northampton, MA F 44 0:49:39
88 London Niles Shaftsbury, VT M 13 0:49:53
89 Sarah Dzikowicz Amsterdam, NY F 40 0:49:55
90 Kelly Virkler Albany, NY F 27 0:50:15
91 Jane Mastaitis Saratoga Springs, NY F 52 0:50:35
92 James Miner Dryden, NY M 62 0:50:37
93 Jen Kuzmich Greenwich, NY F 52 0:51:17
94 Matthew Igler Saratoga Springs, NY M 28 0:51:31
95 Diane Hanson Fonda, NY F 46 0:51:44
96 Kathleen Furlani Broad Brook, CT F 62 0:51:47
97 Frank Bender Troy, NY M 60 0:52:19
98 Joe Bouck Latham, NY M 48 0:52:21
99 Graham Johnson Schaghticoke, NY M 22 0:52:24
100 Charles Brockett Dolgeville, NY M 65 0:52:57
101 William Milak Middleburgh, NY M 58 0:53:13
102 Rachael Jones Fairport, NY F 12 0:53:13
103 Ed (Jr.) Alibozek Adams, MA M 71 0:53:34
104 Douglas Fox Loudonville, NY M 66 0:53:48
105 Mike Hegel Ballston Spa, NY M 43 0:53:50
106 Maureen  Laskey Saratoga Springs, NY F 50 0:53:58
107 Mary Rivers Victor, NY F 49 0:54:03
108 Maryanne McNamara Saratoga Springs, NY F 57 0:54:14
109 Nicolette Pohl Altamont, NY F 49 0:54:22
110 Jen Laskey Saratoga Springs, NY F 23 0:54:29
111 Peggy McKeown Schuylerville, NY F 53 0:54:34
112 Vincent Kirby Mechanicville, NY M 54 0:54:49
113 Jim Carlson Gansevoort, NY M 63 0:54:59
114 John Pelton West Rupert, VT M 71 0:55:07
115 Stan Serafin Cheshire, MA M 57 0:55:18
116 Ben Pisani Hudson Falls, NY M 36 0:55:32
117 Maureen Roberts Gansevoort, NY F 53 0:55:37
118 David Yee Fort Drum, NY M 34 0:55:55
119 Jennifer Ferriss Saratoga Springs, NY F 39 0:56:26
120 Brad Herder Pittsfield, MA M 53 0:57:03
121 Debra Wechter Dalton, MA F 35 0:57:05
122 Bill Orr Clifton Park, NY M 48 0:57:18
123 Hope Plavin Malta, NY F 52 0:57:49
124 Laura Clark Saratoga Springs, NY F 63 0:57:53
125 John Bateman Clifton Park, NY M 45 0:57:59
126 Alex Matthews Gansevoort, NY M 24 0:58:56
127 Jamie Howard Albany, NY M 45 0:59:43
128 Bob Massaro Chicopee, MA M 67 0:59:52
129 Joe Yavonditte Schenectady, NY M 61 0:59:59
130 Karen Jean Albany, NY F 38 1:00:05
131 Diane Gray Fairport, NY F 47 1:00:19
132 Daniel  Kelly Cohoes, NY M 41 1:00:37
133 Jason Baniak Scotia, NY M 30 1:00:50
134 Anne Roberts Albany, NY F 25 1:00:54
135 Jacqueline Lemieux Williamstown, MA F 44 1:02:25
136 Claudine Preite North Adams, MA F 44 1:02:29
137 Peter Finley Saratoga Springs, NY M 49 1:02:43
138 David Boles New Paltz, NY M 64 1:03:20
139 Julie Gardner Lanesboro, MA F 39 1:03:53
140 Barbara Sorrell Delmar, NY F 53 1:04:18
141 Tammy Nace Rochester, NY F 45 1:04:43
142 Jane Wilson Schenectady, NY F 42 1:05:20
143 Dena Sanders Schenectady, NY F 47 1:05:21
144 Konrad Karolczuk Windsor Locks, CT M 58 1:05:23
145 Laura J  Milak Middleburgh, NY F 54 1:05:26
146 Vicki DeGroff Middleburgh, NY F 48 1:05:29
147 Chelsea Desalvatore Ballston Lake, NY F 25 1:06:09
148 Phyllis Fox Loudonville, NY F 58 1:08:23
149 Jim Sheehan Cohoes, NY M 58 1:08:34
150 Michael Maguire Ballston Lake, NY M 55 1:08:37
151 Richard Busa Marlboro, MA M 81 1:09:08
152 Ray Lee Halfmoon, NY M 68 1:09:19
153 Cathy Biss Queensbury, NY F 63 1:11:29
154 Steve Mastaitis Saratoga Springs, NY M 57 1:11:30
155 Janet Tryson Malden Bridge, Ny F 57 1:15:31
156 Daniel  Smirlock Albany, NY M 59 1:15:55
157 Steve Obermeyer Ballston Spa, NY M 49 1:16:20
158 Kathleen Tersigni Burnt Hills, NY F 40 1:16:21
159 Cathy Sheehan Blue Bell, PA F 50 1:23:01
160 Stu Eichel Saratoga Springs, NY M 78 1:27:19
161 Bernice Wozniak Schuylervill, NY F 38 1:36:18
162 Maggie Sullivan Ballston Spa, NY F 37 1:36:21

Northern Vermont Snowshoe Challenge
Smuggler's Notch, VT.

February 6, 2011

8 Km Challenge Race (National Qualifier)
 
1. Keith Woodward     60        Stowe, VT                   53:09
 
2. Doug Hazeldon         51        Paul Smiths, NY           53:18
 
3. Mike Bessette          40        St. Albans, VT 57:06
 
4. Tom Barnes              48        Essex, VT                    57:41
 
5. Ted McKnight          66        Jericho, VT                  62:12
 
6. Eddie Habeck          33        Williamstown, VT         62:54
 
7. Jordan Peters           21        Paul Smiths, NY           63:22
 
8. Eric Kowalik            19        Paul Smiths, NY           65:28
 
9. Robert Homola         18        Paul Smiths, NY           65:28
 
10. John Pelton             71        West Rupert, VT          66:39
 
11. Josh Fitzgerald        21        Paul Smiths, NY           72:00
 
12. Kathy Pedtke         21        Paul Smiths, NY           72:04
 
13. David Delibac         59        Grand Isle, VT 72:45
 
14. Ashley Comeau      21        Paul Smiths, NY           75:46
 
15. Patricia Driscoll      55        Stowe, VT                   76:10
 
16. Jeff Comstock        56        Burlington, VT  76:26
 
17. Michael Lacharite 53          Winooski, VT               76:42
 
18. Jerry Barney           78        Swanton, VT                77:38
 
19. Nancy Comstock   55        Burlington, VT  77:44
 
20. Julie Kelly               38        Colchester, VT 79:32
 
21. Chris Pestre            57        Westmount, PQ            90:20
 
22. Yuen Chun 53        New York, NY            96:48
 
 
3.5 Km Fun Run & Walk:
 
1. John Remy               53        Williston, VT                20:25
 
2. Michelle, Bruso        41        Fairfax, VT                   22:18
 
3. Joan Wry                 53        Underhill, VT                26:20
 
4. Debbie Burritt           43        Hyde Park, VT 34:02
 
5. Ben Bruso                10        Fairfax, VT                   34:15
 
6. Madison Hallett        14        Hyde Park, VT 35:18
 
7. Bill Burritt                 52        Hyde Park, VT 35:49
 
8. Heather Harnd-Remy 46      Williston, VT                40:10
 
9. Holly Buzzell             50        Winooski, VT               46:28
 
10. Rose Bergeron       54        Essex, VT                    48:38
 
11. Betty Lacharite       75        Winooski, VT               48:39
 
12. Jane Provost           58        Essex Jct., VT              48:45
 
13. Michael Kramer     34        Jericho, VT                  48:50
 
14. Jean Gettinger         63        Jeffersonville, VT          49:04
 
15. Don Lacharite         79        Winooski, VT               49:06
 
16. Bob Provost           59        Essex Jct., VT              49:06
 
17. George Richard      57        Burlington, VT  76:54
 
18. Lena Nelson           55        Jeffersonville, VT          80:30
 
 
Kids Half Km:  (Untimed Event)
 
1. Finn Verdonk           6          Jericho, VT     
 
2. Delilah Kramer         7          Jericho, VT

Twin Cities Snowshoe Shuffle
Minneapolis, MN.
February 5, 2011
Results for Twin Cities Snow Shoe   5 K (Male)
2/5/2011

 
Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
1 John Del Toro 46 37:12.99 11:58.73 7:26.60 Apple Valley, MN
2 Ben Zhao 57 37:22.61 12:01.95 7:28.60 Edina, MN
3 Tim Zbikowski 58 39:24.57 12:41.21 7:52.99 Maple Grove, MN
4 Bart Hallgren 18 39:38.09 12:45.40 7:55.60 Medford, WI
5 Mark Gruendeman 18 43:58.98 14:09.41 8:47.79 Lino Lakes, MN
6 Brent Hallgren 50 44:07.89 14:12.30 8:49.59 Medford, WI
7 Steve Brown 50 44:54.75 14:27.43 8:59.00 Boulder, CO
8 Jon Holmgren 28 46:08.47 14:50.93 9:13.59 Mpls, MN
9 Tony Wald 31 46:41.75 15:01.87 9:20.40 Minneapolis, MN
10 Brian Alexander 37 47:32.21 15:17.96 9:30.40 Edina, MN
11 Chris Gilmore 41 47:41.97 15:21.18 9:32.39 Andover, MN
12 Denny Dewing 68 48:43.96 15:41.14 9:44.80 Fridley, MN
13 Alex Montero 35 49:18.10 15:52.08 9:51.59 Maple Grove, MN
14 Gary Hertog 53 49:36.15 15:57.88 9:55.20 Hager Cityq, WI
15 Jae Kettlewell 36 49:50.28 16:02.38 9:57.99 Brooklyn Park, MN
16 Joe Holewa 22 49:55.99 16:04.31 9:59.20 Savage, MN
17 Clayton Hubred 13 50:07.87 16:08.18 10:01.59 Golden Valley, MN
18 Doug Hubred 42 50:12.15 16:09.46 10:02.39 Golden Valley, MN
19 David Block 68 51:14.79 16:29.74 10:15.00 Ames, IA
20 Scott Williamson 37 51:40.15 16:37.79 10:19.99 Osceola, WI
21 Dan Christian 67 51:48.29 16:40.36 10:21.59 St. Cloud, MN
22 Todd Albertson 53 52:02.28 16:44.87 10:24.40 Arden Hills, MN
23 Erik Lazarich 41 53:48.02 17:18.99 10:45.59 Coon Rapids, MN
24 Jeff Shields 60 54:00.85 17:23.17 10:48.19 Edina, MN
25 Ryan Dunphy 15 54:19.35 17:28.97 10:51.79 Tonka Bay, MN
26 Elie Farhat 22 57:47.68 18:36.24 11:33.59 --
27 Alex Streff 22 58:21.35 18:46.86 11:40.20 Savage, MN
28 Patrick Berney 45 59:35.65 19:11.00 11:55.20 St. Bonifacius, MN
29 Brian Neiheisel 19 1:00:09.29 19:21.62 12:01.79 St. Paul, MN
30 John Verplank 35 1:01:17.12 19:43.51 12:15.40 St. Louis Park, MN
31 Brian Hanson 35 1:04:20.86 20:42.73 12:52.19 Farmington, MN
32 Mak Harelstad 49 1:04:36.99 20:47.88 12:55.40 Eden Prairie, MN
33 Randy Hertog 52 1:05:05.89 20:57.21 13:01.20 Blaine, MN
34 Mark Dornfeld 52 1:05:12.73 20:59.47 13:02.59 Stillwater, MN
35 Patrick Niccum 48 1:05:18.17 21:01.08 13:03.59 Mpls, MN
36 Bill Meyers 47 1:06:21.44 21:21.35 13:16.20 MPLS, MN
37 Chris Chaffee 26 1:06:36.15 21:26.18 13:19.20 Champlin, MN
38 Dave Weinmeyer 53 1:07:52.96 21:50.97 13:34.59 Blaine, MN
39 Patrick Wald 61 1:08:12.51 21:57.40 13:38.59 St. Louis Park, MN
40 Mark Snyder 57 1:08:20.17 22:0-0.3 13:40.00 St. Paul, MN
41 Kevin Cook 22 1:08:35.68 22:04.81 13:43.20 Columbia Heights, MN
42 Ron Alexander 55 1:09:18.18 22:18.33 13:51.59 Topeka, KS
43 Tim Podein 52 1:09:26.50 22:20.90 13:53.20 New Brighton, MN
44 Paul DeMaris 20 1:10:16.06 22:36.99 14:03.19 Savage, MN
45 Jonathon Carter 28 1:11:30.09 23:00.81 14:18.00 MPLS, MN
46 Richard Gonsioroski 62 1:12:51.05 23:26.88 14:34.20 MPLS, MN
47 Greg Holewa 44 1:13:57.19 23:48.13 14:47.39 St. Anthony, MN
48 Mark Wilde 43 1:13:57.59 23:48.45 14:47.59 MPLS, MN
49 Marty Allen 47 1:14:53.25 24:06.15 14:58.59 Pleasant Prairie, WI
50 Derrick Allen 27 1:14:53.63 24:06.47 14:58.79 MPLS, MN
51 Curtis Mangan 33 1:15:38.34 24:20.64 15:07.59 West Saint Paul, MN
52 Jon Madson 48 1:16:05.27 24:29.33 15:12.99 Oakdale, MN
53 Matt Scroggins 26 1:16:34.26 24:38.66 15:18.80 Mpls, MN
54 Tim Springer 26 1:16:35.04 24:38.98 15:18.99 Mpls, MN
55 Allan Swenson 69 1:18:39.78 25:19.22 15:44.00 St. Anthony, MN
56 Curt Holewa 53 1:18:44.25 25:20.50 15:44.80 Savage, MN
57 Stephen Harris 55 1:18:47.88 25:21.79 15:45.59 Eagan, MN
58 Brian Borman 31 1:19:52.29 25:42.39 15:58.40 Hugo, MN
59 Bradley Ayers 75 1:19:58.18 25:44.32 16:0-0.4 Frederic, WI
60 Robert Czarniecki 26 1:20:01.59 25:45.61 16:00.39 MPLS, MN
61 Gregory Evenson 52 1:20:17.02 25:50.44 16:03.40 Mounds View, MN
62 Andrew Quarfoth 32 1:22:33.66 26:34.53 16:30.79 MPLS, MN
63 Robert Seagren 30 1:22:34.36 26:34.53 16:30.79 Maplewood, MN
64 Dan Gustafson 32 1:24:11.09 27:05.75 16:50.19 Mpls, MN
65 Mark Dornfeld 52 1:24:16.76 27:07.69 16:51.39 Stillwater, MN
66 Robert Fosler 60 1:25:01.08 27:21.85 17:00.20 --
67 Bill Laden 59 1:32:50.51 29:53.13 18:34.19 --
68 James Bacha 59 1:37:29.14 31:22.61 19:29.80 New Brighton, MN
69 Chris Meyers 42 1:39:36.08 32:03.48 19:55.20 Montrose, MN
70 Arne Stahel 47 1:43:07.88 33:11.72 20:37.60 Mpls, MN
71 Stan Sroga 77 1:48:43.63 35:0-0.1 21:44.80 MPLS, MN
72 Gary Hermes 57 1:59:41.76 38:31.66 23:56.40 Roseville, MN
Results for Twin Cities Snow Shoe   5 K (Female)
2/5/2011

 
Pl Name Age Time Per Mi Per Km Location
1 Cheryl Laudenbach 50 44:59.49 14:28.72 9:0-0.1 Shoreview, MN
2 Sarah Heil 17 45:22.08 14:36.12 9:04.40 Medford, WI
3 Melissa Tekippe 18 46:56.14 15:06.38 9:23.20 Phillips, WI
4 Kristi Speer 29 46:59.04 15:07.34 9:23.79 Phillips, WI
5 Abigail Heil 14 51:34.50 16:35.86 10:18.80 Medford, WI
6 Sally Williamson 37 51:39.56 16:37.79 10:19.99 Osceola, WI
7 Debra Stickney 49 52:20.87 16:50.98 10:28.20 Woodbury, MN
8 Gina Reese 47 53:56.00 17:21.56 10:47.20 St Paul, MN
9 Anne Reiber 42 53:58.41 17:22.21 10:47.59 MPLS, MN
10 Carol Klitzke 64 54:17.81 17:28.64 10:51.59 Maple Grove, MN
11 Cheryl Bell 49 54:47.51 17:38.30 10:57.60 Roseville, MN
12 Corrine Kroehler 51 57:33.82 18:31.73 11:30.79 Lakeville, MN
13 Susan McCauley 59 57:57.66 18:39.45 11:35.59 Shoreview, MN
14 Gail Hansen 45 59:15.43 19:04.24 11:51.00 St Paul, MN
15 Erica Tauzer 22 1:00:19.61 19:25.16 12:03.99 MPLS, MN
16 Sherri McCoy 48 1:00:33.65 19:29.67 12:06.79 Le Sueur, MN
17 Rhonda Powell 44 1:00:34.14 19:29.67 12:06.79 LeSueur, MN
18 Nancy Hoglund 46 1:02:15.84 20:02.50 12:27.20 Shoreview, MN
19 Beth Neu 46 1:02:22.08 20:04.43 12:28.40 Woodbury, MN
20 Emily Allen 28 1:03:22.19 20:23.74 12:40.40 MPLS, MN
21 Alison Johnson 27 1:03:26.17 20:25.03 12:41.19 Fridley, MN
22 Elizabeth Swartout 27 1:03:26.71 20:25.35 12:41.40 Roseville, MN
23 Lacey Doboszenski 27 1:03:27.44 20:25.35 12:41.40 Rockford, MN
24 Stacy Walts 35 1:04:53.42 20:53.03 12:58.59 Mounds View, MN
25 Beth Wischman 39 1:06:22.12 21:21.68 13:16.40 MPLS, MN
26 Denise Baxter 51 1:07:03.93 21:35.20 13:24.79 St. Cloud, MN
27 Rebecca Lockwood 28 1:07:15.44 21:38.74 13:26.99 Minneapolis, MN
28 Laura Drabant 45 1:07:22.26 21:40.99 13:28.40 Minneapolis, MN
29 Devon Arnholt 33 1:07:55.11 21:51.61 13:34.99 Shoreview, MN
30 Beth Bauer 33 1:07:55.75 21:51.93 13:35.20 Plymouth, MN
31 Kim Morris 28 1:07:56.40 21:51.93 13:35.20 Minneapolis, MN
32 Steve Dunphy 53 1:09:31.12 22:22.51 13:54.20 Tonka Bay, MN
33 Darcie Galowitch 27 1:09:46.62 22:27.66 13:57.40 Milwaukee, WI
34 Kristine Holewa 19 1:10:16.65 22:37.32 14:03.40 Savage, MN
35 Cindy Martinson 50 1:10:39.76 22:44.72 14:07.99 Mahtomedi, MN
36 Deb Leyh 42 1:10:40.32 22:44.72 14:07.99 Stillwater, MN
37 Mary Gilmore 39 1:10:57.79 22:50.51 14:11.59 Andover, MN
38 Anna Veit-Carter 28 1:11:25.56 23:0-0.4 14:17.20 MPLS, MN
39 Claire McCaffrey 22 1:11:40.29 23:04.03 14:19.99 Chicago, IL
40 Diana Kobernich 24 1:13:11.20 23:33.32 14:38.20 Champlin, MN
41 Amy Kuzma 25 1:13:21.25 23:36.54 14:40.20 Champlin, MN
42 Angela Schroer 28 1:14:52.74 24:06.15 14:58.59 Kenosha, WI
43 Patty Niccum 44 1:14:57.69 24:07.76 15:0-0.4 Mpls, MN
44 Allie Bornstein 16 1:15:54.40 24:25.79 15:10.79 --
45 Emma Charlesworth-Seiler 15 1:15:55.13 24:26.11 15:11.00 --
46 Rachel Laden 15 1:15:59.78 24:27.72 15:11.99 --
47 Luann Dunphy 55 1:16:10.22 24:30.94 15:14.00 Tonka Bay, MN
48 Shari Madson 48 1:16:29.49 24:37.05 15:17.79 Oakdale, MN
49 Claire Herman 24 1:16:34.58 24:38.98 15:18.99 St Louis Park, MN
50 Clare Croteau 31 1:16:44.82 24:42.20 15:21.00 Hopkins, MN
51 Sarah Verplank 34 1:16:45.27 24:42.20 15:21.00 St. Louis Park, MN
52 Leza Besemann 36 1:16:55.83 24:45.74 15:23.20 New Brighton, MN
53 Pamela Belding 57 1:17:03.06 24:47.99 15:24.59 Saint Paul, MN
54 Suzanne Macek 63 1:17:07.93 24:49.60 15:25.59 MPLS, MN
55 Arissa Kay Anderson 31 1:17:27.44 24:55.72 15:29.40 Burnsville, MN
56 Heidi Schermerhorn 30 1:17:28.07 24:56.04 15:29.59 St. Paul, MN
57 Anne Gilbertson-Seeling 47 1:17:28.77 24:56.36 15:29.80 Minneapolis, MN
58 Susan Plesha 55 1:18:48.69 25:22.11 15:45.79 Minneapolis, MN
59 Kerry Czarniecki 23 1:19:33.95 25:36.60 15:54.79 St. Paul, MN
60 Audra Mazzeo 24 1:19:37.84 25:37.88 15:55.59 MPLS, MN
61 Claudia Gustafson 36 1:19:52.93 25:42.71 15:58.59 Mpls, MN
62 Cheryl Harelstad 50 1:22:47.88 26:39.04 16:33.59 Eden Prairie, MN
63 MaryBeth Kressin 27 1:23:12.72 26:47.09 16:38.60 Milwaukee, WI
64 Kassandra Young 28 1:23:13.28 26:47.09 16:38.60 Pine Island, MN
65 Britt Beeson 27 1:23:21.29 26:49.66 16:40.20 St. Paul, MN
66 Melissa Cleland 24 1:23:28.50 26:51.91 16:41.59 Coon Rapids, MN
67 Kim Bombard 40 1:24:01.07 27:02.54 16:48.19 Stillwater, MN
68 Katie Jensen 30 1:24:03.94 27:03.50 16:48.80 MPLS, MN
69 Christina Seagren 31 1:24:10.47 27:05.43 16:50.00 Maplewood, MN
70 Sarah Cleland 25 1:24:54.05 27:19.59 16:58.79 Coon Rapids, MN
71 Jennifer Wrobel 27 1:24:56.83 27:20.56 16:59.39 New Brighton, MN
72 Rebekah Moll 26 1:24:57.87 27:20.88 17:0-0.3 Maple Grove, MN
73 Rachel Pappas 26 1:24:58.81 27:21.20 17:0-0.2 Mpls, MN
74 Lauren Beckstrom 35 1:25:02.91 27:22.49 17:00.60 St. Paul, MN
75