2012 USSSA Qualifying Race Results Official Qualifying Race Results 2012

2011-2012 Dion U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

All results are listed in Reverse Chronological Order

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

Results will be posted as soon after each race as possible

 
Last updated 2/20/2011

 

 

Click the buttons below to see the results from individual races events from past years

       

 

Click the buttons below to see the results from past national championships

     
 
   

 

Jingle Bell Snowshoe Races

Paul Smiths, NY   

December 10, 2011

 

O'all Place First Name Last Name City St M/F 8K Time Age Category Place/Cat
1 Eric Hulbert Mexico NY M 39:01:00 16 men 15-19 1
2 Jack Mulvihill PSC NY M 39:49:00 18 men 15-19 2
3 Benjamin Harper Owego NY M 42:14:00 15 men 15-19 3
4 Josh  Buchanen PSC NY M 43:28:00 19 men 15-19 4
5 David Kucia PSC NY M 43:58:00 18 men 15-19 5
6 Scott  Coleman Morrisonville NY M 44:22:00 39 men 30-39 1
7 Dean Harper Owego NY M 44:40:00 40 Men 40 - 49 1
8 Ana Hull PSC NY F 44:46:00 18 Women 15-19 1
9 Robert Kowalik Akron NY M 50:51:00 58 Men 50-59 1
10 Alexa Cosgro PSC NY F 51:29:00 19 Women 15 - 19 2
11 John Ders South Otselic NY M 51:38:00 62 Men 60+ 1
12 Lea  Anthony PSC NY F 53:29:00 19 Women 15 - 19 3
13 Shawn  Davies Peru  NY M 53:39:00 33 Men 30 - 39 2
14 Kirk Peterson Lake Clear NY M 58:09:00 64 Men 60+ 2
15 Ezra Hulbert Mexico NY M 58:52:00 13 Men under 15 1
16 Morgan  Burd Lacona NY F 1:05:02 13 Girls under 15 1
17 Claire Ders South Otselic NY F 1:07:49 61 Women 60+ 1
18 Aubrey Harrington Adams Center NY F 1:08:06 13 Girls under 15 2
19 Roberta Reeves Peru NY F 1:13:36 64 Women 60+ 1
20 Lidia Kriwox Tupper Lake NY F 1:15:54 60 Women 60+ 2
21 Caitlin Sparkes PSC NY F 1:27:22 19 Girls 15 - 19 4

 
O'all Place First Name Last Name City St M/F Age 8K split 16 K Finish Cat. Place/Cat
1 Jeremy Drowne West Chazy NY M 34 36:36:00 1:11:23 30 - 39 1
2 Kenny Burd Lacona NY M 40 37:58:00 1:23:21 40 - 49 1
3 Eric Kowalik Paul Smiths NY M 20 40:26:00 1:23:38 20 - 29 1
4 Alex Kelchner Paul Smiths NY M 19 41:19:00 1:24:13 15 - 19 1
5 Jon Santor Plattsburgh NY M 25 42:25:00 1:25:31 20 - 29 2
6 Doug Hazelden Bloomingdale NY M 52 43:30:00 1:28:43 50 - 59 1
7 Llewellyn Palmer Paul Smiths NY M 19 42:09:00 1:32:51 15 - 19 2
8 Ben Palladino Paul Smiths NY M 19 44:46:00 1:33:02 15 - 19 3
9 Christopher Peterson Paul Smiths NY M 19 44:46:00 1:33:03 15 - 19 4
10 Alan Cushman Cicero NY M 40 45:43:00 1:33:28 40 - 49 2
11 Ryer Becker Paul Smiths NY M 19 44:17:00 1:35:39 15 - 19 5
12 Tucker Jensen Paul Smiths NY M 19 46:18:00 1:40:19 15 - 19 6
13 Timothy Grossman Paul Smiths NY M 20 42:03:00 1:41:35 20 - 29 3
14 Floyd Lampart Lake Clear NY M 65 51:38:00 1:49:28 60 - 69 1
15 Derek Scott Paul Smiths NY M 20 50:53:00 1:49:28 20 - 29 4
16 Jorden Spencer Paul Smiths NY M 19 51:10:00 1:55:18 15 - 19 7
17 Rand Snyder Paul Smiths NY M 20 49:24:00 1:57:00 20 - 29 5
18 Robert Homola Paul Smiths NY M 19 47:36:00 1:59:58 15 - 19 8
  Justin Andrews Paul Smiths NY M 19   DNF    

 

Kid's 1km

Fname L Name City State M/F Age Finish Time O'all Place Place/Gender
Adam Ploe Ellenburg Depot NY M 7 4:55 1 1
Carsen Coleman Morrisonville NY M 9 5:59 2 2
Spencer Davies Peru NY M 4 6:01 3 3
Cameron Coleman Morrisonville NY M 7 6:08 4 4
Anna Ploe Ellenburg Depot NY F 6 6:17 5 1

 

 
 
Snowy Range Snowshoe Races

 
Overall Finish List        
January 07, 2012        
Results By High Plains Harriers        
         
20 K          
Place Name City Age Age Group Place Time
1 Ragan Driver Laramie  WY 28     1 Overall 3:18:16.8
2 Kyle Fanning Fort Collins  CO 40     1 M 40-49 3:18:50.6
3 Sam Malmberg Eaton  CO 28     1 M  0-39 3:20:53.5
4 Alex May Fort Collins  CO 37     2 M  0-39 3:30:47.5
5 Brian Martisius Laramie  WY 31     3 M  0-39 3:45:39.8
6 Jenn Malmberg Eaton  CO 29     1 Overall 3:49:51.3
7 Sean DeVeau Cheyenne  WY 33     4 M  0-39 4:20:53.5
8 Brian Corliss Laramie  WY 18     5 M  0-39 4:29:05.0
         
10 K          
Place Name City Age Age Group Place Time
1 Jerry Rief Cheyenne  WY 46     1 Overall 47:05.0
2 Horsecow Lonac Laramie  WY 26     1 M  0-39 49:00.2
3 Nik Deininger Laramie  WY 24     2 M  0-39 51:43.5
4 Neeraj Engineer Broomfield  CO 35     3 M  0-39 52:42.1
5 Jim Heuck Boulder  CO 37     4 M  0-39 58:27.0
6 Tom Holt Douglas  WY 34     5 M  0-39 1:03:15.4
7 Michael Selmer Laramie  WY 55     1 M 50-99 1:03:17.8
8 Katherine Best Fort Collins  CO 27     1 Overall 1:04:21.7
9 Lauren Costantini Boulder  CO 42     1 F 40-49 1:04:53.6
10 Brent Weigner Cheyenne  WY 62     2 M 50-99 1:06:55.7
11 Fred George Douglas  WY 41     1 M 40-49 1:07:22.6
12 Raymond Churgovich Broomfield  CO 46     2 M 40-49 1:09:34.2
13 Devonna Reiner Cheyenne  WY 46     2 F 40-49 1:13:52.1
14 Laura Helmerick Cheyenne  WY 52     1 F 50-99 1:13:59.6
15 Nancy Brizuela Laramie  WY 51     2 F 50-99 1:23:15.6
16 Andrew Eckles Cheyenne  WY 56     3 M 50-99 1:26:37.4
17 Ean May Fort Collins  CO 35     1 F  0-39 1:31:40.8
18 Beth Cable Laramie  WY 38     2 F  0-39 1:38:09.9
19 Diane Gorski Laramie  WY 56     3 F 50-99 1:38:11.0
20 Deb Paschal Ventura  IA 50     4 F 50-99 1:40:45.8
21 Tammy Domonoske Ventura  IA 45     3 F 40-49 1:40:54.3
22 Daniel Cooper Casper  WY 67     4 M 50-99 1:51:37.1
23 Jennifer Cooper Casper  WY 61     5 F 50-99 1:52:38.1
24 Della Works Casper  WY 76     6 F 50-99 2:09:09.4
         
5 K          
Place Name City Age Age Group Place Time
1 Thomas Newman Laramie  WY 30     1 Overall 27:54.5
2 Matthew Jackson Carpenter  WY 17     1 M  0-19 28:29.5
3 Paul Lobdell Casper  WY 38     1 M 20-39 29:08.4
4 Jennifer Gately Fort Collins  CO 38     1 Overall 32:17.5
5 Eve Newman Laramie  WY 31     1 F 20-39 32:44.6
6 Jesse Gately Fort Collins  CO 39     2 M 20-39 35:17.4
7 Virginia Fanning Fort Collins  CO 40     1 F 40-49 35:53.0
8 Erin Campbell-Stone Laramie  WY 42     2 F 40-49 40:11.0
9 Kiana Rief Cheyenne  WY 17     1 F  0-19 41:57.1
10 Heather Reiner Laramie  WY 19     2 F  0-19 41:58.1
11 Gus Stonum Laramie  WY 29     3 M 20-39 42:42.6
12 Jacque Stonum Laramie  WY 28     2 F 20-39 42:50.7
13 Danielle Priem Casper  WY 25     3 F 20-39 42:52.0
14 Kari Shriner Cheyenne  WY 47     3 F 40-49 44:22.5
15 Susan Londe Cheyenne  WY 51     1 F 50-99 46:31.2
16 Jessica Salo Fort Collins  CO 32     4 F 20-39 47:00.1
17 Kevin Lyon Fort Collins  CO 43     1 M 40-49 47:01.5
18 Kathleen Selmer Laramie  WY 54     2 F 50-99 47:45.8
19 Eva Sandberg Casper  WY 26     5 F 20-39 47:57.4
20 Shawn Kumm Laramie  WY 48     2 M 40-49 49:04.4
21 Lisa Cox Laramie  WY 46     4 F 40-49 51:21.1
22 Christine Jester Cheyenne  WY 54     3 F 50-99 1:06:29.4
23 Sue Hume Cheyenne  WY 64     4 F 50-99 1:06:31.4
24 Amber Holen Laramie  WY 34     6 F 20-39 1:08:48.4

 

 

Swift Skedaddle Snowshoe Race

Age Group Results

January 07, 2012


Results By Human Movement LLC

5k

Female 19 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    MARIAH HENDERSON                                        342             3                   53:16.2     53:16.2     10:39/K
       2    DYLON PAULSON                                           366            15       15:26.9   1:08:43.1   1:08:43.1     13:45/K

Female 20 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    LINDSAY JINKINS                                         347            33                 1:30:44.8   1:30:44.8     18:09/K
       2    KAT NGUYEN                                              363            34        0:08.6   1:30:53.5   1:30:53.5     18:11/K

Female 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    LAURA WHEATLEY                                          396             2                   41:30.6     41:30.6      8:18/K
       2    HEATHER MURPHY                                          361             4       15:39.1     57:09.7     57:09.7     11:26/K
       3    MELISSA THORPE                                          393             7       23:44.0   1:05:14.7   1:05:14.7     13:03/K
       4    MICHELE BEESON                                          311             9       24:22.2   1:05:52.9   1:05:52.9     13:10/K
       5    JULIE CARROLL                                           317            10       24:41.8   1:06:12.4   1:06:12.4     13:14/K
       6    ERIN RUSCH                                              374            18       31:34.7   1:13:05.4   1:13:05.4     14:37/K
       7    HEIDI MCKERNAN                                          433            22       34:46.2   1:16:16.9   1:16:16.9     15:15/K
       8    Jennifer Kollar                                         351            24       36:04.7   1:17:35.4   1:17:35.4     15:31/K
       9    STEPHANIE ST. GEORGE                                    387            26       36:47.7   1:18:18.4   1:18:18.4     15:40/K
      10    LISETTE DIAZ                                            326            35       49:49.6   1:31:20.2   1:31:20.2     18:16/K
      11    GINA SCHIMPF                                            380            42     1:07:55.9   1:49:26.5   1:49:26.5     21:53/K
      12    CHRISTI DEMETRION                                       325            43     1:07:56.5   1:49:27.1   1:49:27.1     21:53/K
      13    REGINA FOLEY                                            334            44     1:13:22.7   1:54:53.4   1:54:53.4     22:59/K
      14    GAYLE SOTO                                              385            47     1:32:46.0   2:14:16.7   2:14:16.7     26:51/K

Female 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    CHERYL PAULSON                                          365             1                   41:01.5     41:01.5      8:12/K
       2    JEANNIE MALONE                                          352             5       16:18.4     57:19.9     57:19.9     11:28/K
       3    JULIE STURGEON                                          389             6       23:53.4   1:04:54.9   1:04:54.9     12:59/K
       4    MONICA GILL                                             336            13       26:59.7   1:08:01.2   1:08:01.2     13:36/K
       5    TERRI AYERS                                             308            16       28:04.8   1:09:06.3   1:09:06.3     13:49/K
       6    DANA SPARKS                                             450            21       34:38.0   1:15:39.5   1:15:39.5     15:08/K
       7    PATRICIA SICAT                                          382            25       37:15.5   1:18:17.0   1:18:17.0     15:39/K
       8    LYNN AMUNDSEN                                           400            27       37:36.3   1:18:37.8   1:18:37.8     15:43/K
       9    JENNIFER WRIGHT                                         397            28       40:51.9   1:21:53.4   1:21:53.4     16:23/K
      10    KAREN BROWN                                             406            29       44:46.7   1:25:48.2   1:25:48.2     17:10/K
      11    MELINDA BURNETT                                         315            32       48:34.9   1:29:36.5   1:29:36.5     17:55/K
      12    MARGI MEANS                                             356            38       59:44.7   1:40:46.2   1:40:46.2     20:09/K
      13    DIANA MEAD                                              355            39       59:58.6   1:41:00.1   1:41:00.1     20:12/K
      14    JULIE WEBER                                             395            45     1:13:55.0   1:54:56.5   1:54:56.5     22:59/K
      15    LARA BISHOP                                             312            46     1:32:51.1   2:13:52.7   2:13:52.7     26:46/K

Female 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    NANCY HUPPERT                                           345            11                 1:06:21.5   1:06:21.5     13:16/K
       2    JAN DUDLEY                                              329            14        2:16.7   1:08:38.2   1:08:38.2     13:44/K
       3    SUSAN ARRANCE                                           402            17        3:42.0   1:10:03.5   1:10:03.5     14:01/K
       4    SUSAN ROME                                              373            19        7:30.0   1:13:51.5   1:13:51.5     14:46/K
       5    Ginger Perkins                                          398            20        9:00.8   1:15:22.3   1:15:22.3     15:04/K
       6    ELIZABETH ANDERSON                                      306            30       21:41.4   1:28:02.9   1:28:02.9     17:36/K
       7    MEAGAN MCCLUSKEY                                        354            31       21:45.5   1:28:07.0   1:28:07.0     17:37/K
       8    KRISTI MURPHY                                           362            36       32:51.9   1:39:13.4   1:39:13.4     19:51/K
       9    ROSEMARY SMITH                                          384            37       34:19.0   1:40:40.5   1:40:40.5     20:08/K
      10    PATTI FORTHOFER                                         335            40       40:04.6   1:46:26.1   1:46:26.1     21:17/K
      11    ALICIA DUNN                                             330            41       40:04.9   1:46:26.4   1:46:26.4     21:17/K

Female 60 and over

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    SHANE HOLONITCH                                         420             8                 1:05:37.8   1:05:37.8     13:07/K
       2    MAUREEN BARTEL                                          309            12        1:45.4   1:07:23.2   1:07:23.2     13:29/K
       3    HATTIT POTTS                                            372            23       11:13.2   1:16:51.0   1:16:51.0     15:22/K
       4    ANNETTE FERGUSON                                        333            48     1:23:27.3   2:29:05.1   2:29:05.1     29:49/K

Male 19 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    SAMUEL SAHLI                                            377             2                   36:29.6     36:29.6      7:18/K
       2    JACKSON SAYLER                                          378             3        3:25.5     39:55.1     39:55.1      7:59/K
       3    HUNTER PAULSON                                          367            12       25:17.9   1:01:47.6   1:01:47.6     12:21/K

Male 20 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
      DQ    DAVE PATALANO                                           364            DQ                   42:22.2     42:22.2      8:28/K

Male 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    TIM HOLA                                                343             1                   35:43.1     35:43.1      7:09/K
       2    MAT WUNG                                                305             4       13:34.9     49:18.0     49:18.0      9:52/K
       3    EMERSON SHARPE                                          381             6       15:34.9     51:18.1     51:18.1     10:16/K
       4    JOEY BROZEK                                             314            10       24:54.7   1:00:37.8   1:00:37.8     12:07/K
       5    MATTHEW RUSCH                                           375            13       26:12.0   1:01:55.1   1:01:55.1     12:23/K
       6    RYAN JENKINS                                            346            19       42:34.9   1:18:18.0   1:18:18.0     15:40/K
       7    BRAIN CEPEDA                                            318            21       52:21.8   1:28:04.9   1:28:04.9     17:37/K
       8    STEVE SACCO                                             376            26     1:11:19.3   1:47:02.4   1:47:02.4     21:24/K

Male 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    GARY MERLETTE                                           357            14                 1:05:10.1   1:05:10.1     13:02/K
       2    ANDREW DEMETRION                                        324            16        2:16.4   1:07:26.5   1:07:26.5     13:29/K
       3    YASI TAYLOR                                             392            20       17:36.3   1:22:46.4   1:22:46.4     16:33/K
       4    ERIC HULETT                                             344            22       24:26.2   1:29:36.3   1:29:36.3     17:55/K
       5    DORAN SOVA                                              386            24       35:09.9   1:40:20.0   1:40:20.0     20:04/K
       6    RANDY BISHOP                                            313            27     1:08:30.7   2:13:40.8   2:13:40.8     26:44/K

Male 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    MARK AYERS                                              307             5                   49:20.5     49:20.5      9:52/K
       2    TED DUNST                                               331             8        8:39.3     57:59.9     57:59.9     11:36/K
       3    TOM DEBOALT                                             323            11       12:06.7   1:01:27.3   1:01:27.3     12:17/K
       4    MICHAEL TAYLOR                                          391            23       48:46.9   1:38:07.5   1:38:07.5     19:37/K
       5    KEN MOATS                                               359            25       51:54.5   1:41:15.1   1:41:15.1     20:15/K

Male 60 and over

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    MIKE BARTEL                                             310             7                   57:20.3     57:20.3     11:28/K
       2    GALE MEURET                                             358             9        1:29.5     58:49.9     58:49.9     11:46/K
       3    MARLIN SMICKLEY                                         383            15        9:43.6   1:07:04.0   1:07:04.0     13:25/K
       4    RICHARD SWAIN                                           390            17       11:20.7   1:08:41.1   1:08:41.1     13:44/K
       5    ELVIN ARRANCE                                           401            18       13:59.1   1:11:19.5   1:11:19.5     14:16/K

10K

Female 25 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    KENDRA WARD                                             304            12                 1:46:12.4   1:46:12.4     10:37/K

Female 30 to 34

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    KATE KENOYER                                            424             2                 1:15:52.7   1:15:52.7      7:35/K
       2    NICHOLE GERACI                                          418            16       43:43.8   1:59:36.6   1:59:36.6     11:58/K

Female 35 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    KRIS NEAL                                               438             9                 1:38:51.1   1:38:51.1      9:53/K

Female 40 to 44

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    CAROLINE SZUCH                                          451             3                 1:18:31.2   1:18:31.2      7:51/K
       2    SHEILA PALMER                                           442             8       19:36.6   1:38:07.9   1:38:07.9      9:49/K
       3    HOLLY DAHM                                              414            11       27:03.0   1:45:34.3   1:45:34.3     10:33/K
       4    SUSAN LAN                                               429            15       41:03.1   1:59:34.4   1:59:34.4     11:57/K
       5    MELISSA KLINEFELTER                                     425            21     1:38:31.7   2:57:03.0   2:57:03.0     17:42/K

Female 45 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    COLLEEN IHNKEN                                          422             1                 1:14:09.5   1:14:09.5      7:25/K
       2    VAL SHOCKLEY                                            448             7       22:03.3   1:36:12.9   1:36:12.9      9:37/K
       3    ELIZABETH TENANNT                                       452            10       30:27.0   1:44:36.6   1:44:36.6     10:28/K
       4    MARTI HAND                                              419            22     1:42:57.4   2:57:07.0   2:57:07.0     17:43/K

Female 50 to 54

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    MONICA RYAN                                             444             4                 1:23:59.3   1:23:59.3      8:24/K
       2    LISA SIEDERS                                            449             5        6:07.7   1:30:07.0   1:30:07.0      9:01/K
       3    NANCY SCOTT                                             447            13       22:13.2   1:46:12.5   1:46:12.5     10:37/K

Female 55 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    CINDY CAIN                                              408             6                 1:30:13.8   1:30:13.8      9:01/K
       2    THERESA DAUS-WEBER                                      415            17       34:15.6   2:04:29.5   2:04:29.5     12:27/K

Female 60 to 64

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    PAT TOLLESON                                            302            14                 1:59:12.6   1:59:12.6     11:55/K
       2    BARBARA KOSTNER                                         427            19       14:37.9   2:13:50.6   2:13:50.6     13:23/K

Female 65 to 69

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    ROSIE SCHLER                                            445            18                 2:06:59.3   2:06:59.3     12:42/K
       2    TINA OBERHEIDE                                          441            20       16:14.3   2:23:13.6   2:23:13.6     14:19/K

Male 30 to 34

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    DARREN BRUNGARDT                                        407             1                 1:06:03.7   1:06:03.7      6:36/K

Male 35 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    CHAI ENGTRAKUL                                          416             4                 1:06:48.2   1:06:48.2      6:41/K
       2    JASON BOND                                              404             6        2:46.4   1:09:34.6   1:09:34.6      6:57/K
       3    ANTHONY BEESON                                          403             7        6:13.2   1:13:01.5   1:13:01.5      7:18/K
       4    DAVID MCKERNAN                                          432            21       46:45.2   1:53:33.5   1:53:33.5     11:21/K

Male 40 to 44

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    BRIAN KROMBEIN                                          428             2                 1:06:20.9   1:06:20.9      6:38/K
       2    BRETT TOMLINSON                                         303             9       12:06.9   1:18:27.9   1:18:27.9      7:51/K
       3    BRUCE DAHM                                              413            12       19:03.6   1:25:24.6   1:25:24.6      8:32/K
       4    NATHAN COLBURN                                          409            22       50:41.1   1:57:02.1   1:57:02.1     11:42/K

Male 45 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    RON THOMASSON                                           301             5                 1:07:21.1   1:07:21.1      6:44/K

Male 50 to 54

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    ROBERT COTTRELL                                         412             8                 1:13:47.6   1:13:47.6      7:23/K
       2    MARK RICKMAN                                            443            11        7:58.2   1:21:45.9   1:21:45.9      8:11/K
       3    KEITH NEGRI                                             439            19       30:50.0   1:44:37.7   1:44:37.7     10:28/K

Male 55 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    JAMES MORTON                                            435             3                 1:06:41.7   1:06:41.7      6:40/K
       2    DAVID KELBLE                                            423            13       21:51.7   1:28:33.5   1:28:33.5      8:51/K
       3    SCOTT SAYLER                                            379            15       22:17.3   1:28:59.1   1:28:59.1      8:54/K
       4    ROBERT KLUMPP                                           426            17       34:11.0   1:40:52.7   1:40:52.7     10:05/K
       5    STEPHEN MOSSMAN                                         436            20       40:23.6   1:47:05.4   1:47:05.4     10:43/K

Male 60 to 64

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    BOB COOPER                                              410            10                 1:18:43.1   1:18:43.1      7:52/K
       2    DOUG LAUFER                                             430            14        9:55.4   1:28:38.6   1:28:38.6      8:52/K
       3    STEVE HOLONITCH                                         421            16       10:22.5   1:29:05.6   1:29:05.6      8:55/K

Male 70 and over

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No        Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    BILL FAULKNER                                           417            18                 1:42:01.4   1:42:01.4     10:12/K
       2    BILL MOYLE                                              437            23       23:54.8   2:05:56.3   2:05:56.3     12:36/K

 

 

North Carolina State Snowshoe Championship    

Beech Mountain, NC   

January 7, 2012

10K Race Results

Men's Finalists

1

Jason Bryant

46:52

2

Tyler Congrove

51:27

3

Jon Czarnecki

1:06:56

 

Women's Finalist

1

Alison Bryant

59:35

 

5K Race Results

Men's Finalists

1

Bryan Meyer

34:08

2

David Stancil

34:42

3

Matt Appleby

35:29

4

Tim Appleby

35:55

5

Wilson Miller

47:36

 

Women's Finalists

1

Jane Schwarting

42:13

2

Jennifer Miller

1:01:00

 

Men's Junior Finalists
 

1

Cameron Miller

47:36

2

Cole Miller

1:04:08

 

Women's Junior Finalists
 

1

Cade Miller

47:36

 

 

 
Whitetail Ridge Snowshoe Race     
River Falls, WI

January 7, 2012

Last Name First Name Gender USSSA Member Age (12/31/2012) Age Group City State Time Overall Place
Westhoff Megan F   34 30-34 Hudson WI 0:46:35 10
 Yasaka  Emi F   34 30-34 Minneapolis  MN 0:48:38 12
 Trainor  Lisa F   52 50-54 Maple Grove  MN 0:49:40 14
 Stoner  Carla F   49 45-49 West Des Moines  IA 0:50:30 16
Marietta Jenny F N 34 30-34 River Falls  WI 0:50:46 17
Miller Kristin F Y 49 45-49 West Lakeland MN 0:54:20 18
Okroy Donna F   55 55-59 Beldenville WI 1:01:10 21
Plummer Laura F   43 40-44 Eau Claire WI 1:07:15 23
 Ogden  Pam F   54 50-54 Eau Claire  WI 1:17:40 24
Bruggenthies Julie F Y 50 50-54 Menomonie WI 1:16:40 26
Schulz Janice F   52 50-54 River Falls  WI 1:30:55 30
 Dancer  Emily F   26 25-29 Minneapolis  MN 0:00:00 NA
 Donovan  Kyle M   25 25-29 Burnsville  MN 0:36:11 1
Felling Jim M   33 30-34 River Falls WI 0:39:06 2
 Brose  Mark M   43 40-44 Minneapolis  MN 0:41:10 3
Class Rob M Y 51 50-54 Woodbury MN 0:41:13 4
Borchardt Kris M Y 32 30-34 Kronewetter MN 0:42:50 5
 McDonell  Jim M   58 55-59 Woodbury  MN 0:44:30 6
Jorde Josh M Y 36 35-39 White Bear Lake MN 0:45:15 7
Budlong Austin M Y 31 30-34 Hopkins MN 0:45:20 8
Zeuli Brian M   39 35-39 Hudson WI 0:46:19 9
Deltoro John M Y 47 45-49 Apple Valley MN 0:46:40 11
Jilk  Ross M   46 45-49 River Falls  WI 0:49:32 13
Graupner Jim M Y 67 65-69 Lake Elmo MN 0:49:47 15
Kozak Darryn M   49 45-49 St Paul MN 0:57:05 19
Watson Hal M N 46 45-49 River Falls WI 1:00:28 20
Rousseau Edward M   74 70-74 Minneapolis MN 1:06:40 22
Christensen Jerry M   65 65-69 Eau Claire WI 1:13:20 25
Durband Bob M Y 68 65-69 Shoreview MN 1:22:20 27
 Belter  Laine M   49 45-49 Somerset WI 1:26:30 28
Meck Don M   72 70-74 Siren WI 1:29:49 29

 

 

   
  Utah State Championships               

Park City,       UT    

January 14, 2012

 Results by Sports-Am          
                                                                                                  
 RUNNERS          
 Female 20 to 29          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Laura Strate Madsen                    26  15      33:00.08  33:10.14 00:10.06 622         
                                                                                                  
 Female 30 to 39          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Chase Hubbard                          37  12      32:12.35  32:15.78 00:03.43 602         
 2     Megan Galati                           35  14      32:52.29  32:54.31 00:02.02 598         
 3     Janell Ward                            39  19      38:14.29  38:17.27 00:02.98 628         
 4     Robin Nodsle                           33  20      39:10.68  39:26.31 00:15.63 615         
                                                                                                  
 Female 40 to 49          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Angeline Pace                          45  10      32:10.62  32:17.94 00:07.32 640         
 2     Teresa Baker                           48  11      32:11.21  32:18.17 00:06.96 590         
 3     louise hendrickson                     47  17      35:04.29  35:12.10 00:07.81 601         
                                                                                                  
 Male  1 to 14          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Sam Galati                             10  8       31:43.44  31:44.91 00:01.47 599         
 2     Bryant Ward                            14  18      36:49.53  36:51.98 00:02.45 629         
                                                                                                  
 Male 20 to 29          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Jason Garrard                          28  9       31:58.59  32:13.58 00:14.99 635         
                                                                                                  
 Male 30 to 39          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     SHANE VAN COTT                         38  1       24:32.35  24:33.19 00:00.84 627         
 2     Chris Schnaible                        33  16      34:37.72  34:57.65 00:19.93 636         
 3     Steve Jensen        Salt Lake City  UT 38  23      48:08.62  48:16.79 00:08.17 648         
 4     Cory Dumont                            36  24      48:08.91  48:16.55 00:07.64 647         
                                                                                                  
 Male 40 to 49          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Andrew Anderton                        47  4       29:59.78  30:02.22 00:02.44 589         
 2     Anthony Lobato                         46  21      42:39.49  42:44.50 00:05.01 634         
                                                                                                  
 Male 50 to 59          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     ALAN JARRETT                           53  2       25:52.02  25:55.74 00:03.72 603         
 2     JERRY JONES                            51  3       28:30.79  28:32.27 00:01.48 608         
 3     Jim French                             55  5       30:07.77  30:12.81 00:05.04 596         
 4     Bill McKnight                          52  7       30:19.09  30:31.41 00:12.32 637         
 5     WALT SZAREK                            59  22      46:40.16  46:50.84 00:10.68 625         
                                                                                                  
 Male 80 to 89          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     BOB MITCHELL                           80  13      32:20.81  32:24.01 00:03.20 613         
                                                                                                  
 Male cLYDESDALE        
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     eric oscarson                          98  6       30:10.64  30:18.33 00:07.69 618         
                                                                                                  
 WALKERS  

 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number
 1     Caitlin MacPherson                     20          46:49.32  46:45.22 00:07.10        633
           
        
 Female 30 to 39          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     JENNIFER UDY                           35  2       38:50.82  38:59.16 00:08.34 639         
 2     jeana kuczmanski                       39  3       39:10.68  39:12.09 00:01.41 609         
 3     Kimberlee Olsen                        39  4       40:06.31  40:19.78 00:13.47 617         
 4     Jolene Johnson                         30  9       45:28.84  45:31.41 00:02.57 605         
 5     Michleene Johnson                      32  10      45:32.89  45:35.11 00:02.22 606         
 6     AMY SZAREK                             37  13      52:51.11  53:00.38 00:09.27 624         
 7     Stephanie Szarek                       36  14      56:53.03  57:02.43 00:09.40 638         
                                                                                                  
 Female 40 to 49          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Jen Wood                               40  6       40:25.96  40:32.47 00:06.51 631         
 2     Cassandra Beutler                      41  8       45:26.60  45:30.84 00:04.24 591         
                                                                                                  
 Female 50 to 59          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     VALERIE JARRETT                        57  12      50:12.18  50:17.95 00:05.77 604    

 Female 60 to 69
 place                     City               Age Overall Chip Time Gun time Diff     Bib Number
 1     Laughlin Marilyn                       62  7       43:57.28  43:52.13 00:05.05 610    
  
                                                                                                  
 Male 30 to 39          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     SHANE SZAREK                           37  1       36:12.07  36:21.89 00:09.82 623         
                                                                                                  
 Male 40 to 49          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     kyle bridges                           44  7       44:07.65  44:17.91 00:10.26 592         
                                                                                                  
 Male 50 to 59          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Timothy Wiltsie                        50  5       40:07.13  40:19.94 00:12.81 630         
                                                                                                  
 Male 70 to 79          
                                                                                                  
 Place Name                City               Age Overall Chip Time Gun Time Diff     Bib Number  
 1     Jerry Simons                           73  11      48:08.09  48:14.76 00:06.67 620         
   
 
Mendon Ponds Winterfest Snowshoe Race
Mendon, NY.

Jauary 15, 2012

10k Results Here

Junior & Citizen's 5k results Here

 

   
  Winterrific Snowshoe Race

Savage, MN

January 21, 2012

 

6-Mile Entrants

Name FINISH TIME

Kyle Donovan 37:10:00

Micah Turman 42:15:00

Daniel Tian 43:26:00

Jim McDonnel 46:13:00

Ryan Arnold 52:17:00

Donna Okroy 58:56:00

Doug Grennan 1:07:10

E Fischer-Drew 1:12:27

Doug Barton 1:12:28

Maynard Legace 1:16:46

Theresa Herman 1:51:53

10-Mile

Name FINISH TIME

Emi Yasaka 1:27:25

Molly Moilanen 1:34:34

Dennis McGraw 1:35:24

Lisa Trainor 1:35:36

Paul Schaefer 1:38:34

Steve Greseth 1:53:10

Paulette Odenthal 1:55:45

John Drew 1:55:46

Bob Durband 2:18:27

Glenn Oldenburg 2:38:00

20-Mile Entrants

Name FINISH - TIME

Mark Brose 2:39:56

Justin Bakken 2:52:30

Becky George 2:53:12

Joseph Adtendahl 3:03:15

James Dougherty 3:25:25

Maria Barton 4:08:45

Alan Holtz 4:10:05

Phillip Gary Smith 5:13:51

Bob Rusch 5:17:32

 

   
  South Dakota State Championship

Deadwood, SD

January 21, 2012

1st Ryan Phillips of SD in 50:30
2nd  Nathan Morey of SD in 52:00 and
3rd and 1st Woman was Kimberly Osberg of SD in 1:04.00.
 
   
 
White River Snowshoe Race

 

Mt. Hood, OR

January 22, 2012

Results can be found Here

 

   
 

State Of Maine Championship Snowshoe Race

Great Pond Mountain Wildlands

East Orland, Maine

Sunday, January 22, 2012

Distance: 4.9 miles

 

                 Race Results provided by Sub5 Track Club

 

Place Name                Age Birthdat S City            St Time    Pace 

===== =================== === ======== = =============== == ======= =====

    1 Jeff Lombardo        24 06/13/87 M Old Town        ME   35:08  7:11

    2 Peter Keeney         45 03/28/66 M Bar Harbor      ME   36:21  7:26

    3 Jeremiah Graham      32 07/31/78 M Bar Harbor      ME   39:45  8:07

    4 Steve Sprague        42 12/02/69 M Brooks          ME   40:49  8:20

    5 Desiree Sirois       28 08/04/83 F Bar Harbor      ME   41:08  8:24

    6 Ryan King            42 08/18/69 M Stockton Spring ME   42:24  8:40

    7 Katie Johnson        30 01/20/83 F Rockland        ME   42:27  8:40

    8 Theresa Withee       44 03/20/67 F Camden          ME   44:03  9:00

    9 Tom Kirby            55 07/16/56 M Ellsworth       ME   46:12  9:26

   10 Lindsay Lombardo     24 01/12/88 F Old Town        ME   48:34  9:55

   11 Thomas Reardon       43 07/15/68 M Ellsworth       ME   52:20 10:41

   12 Laura Anderson       34 04/19/77 F Bar Harbor      ME   55:38 11:22

   13 Sean Sullivan        37 02/01/74 M Ellsworth       ME   59:43 12:12

   14 Ed Raymaker          80 10/21/32 M Ellsworth       ME 1:30:28 18:28

 

   
 
Colorado State Snowshoe Champs.
 
Ski Cooper, CO

January 28, 2012

5K Male Results:                  Age:                            Home:                         Time:

1. Jeff Kayson                        49                                Col. Springs                44:07

2. Mark Ayers                       51                                Col. Springs                44:30

3. Brent Weigner                   62                                Cheyenne, Wy.           45:00

4. Vincent McQueeney          40                                Silt                               48:25

5. August Gosnell                   35                                Avon                           51:51

6. Marlin Smickley                73                                Edwards                      53:47

 

5K Women’s:

1. Anne Pence                        45                                Eagle                           44:45

2. Sue Bardsley                      50                                Eagle                           45:00

3. Jennifer Borton                  35                                Twin Lakes                 47:58

4. Mary Beth Ottey               45                                Avon                           49:40

5. Kelly Murphy                     60                                Leadville                     50:35

6. Amelia Van Dyke              26                                Avon                           51:10

7. Nicole Geraci                     29                                Avon                           51:50

8. Liz Walker                          42                                Denver                        51:54

9. Barbara Bingham               56                                Edwards                      54:25

10. Terri Ayers                       46                                Col. Springs                55:20

11. Lisa Kayson                     49                                Col. Springs                59:51

12. Annie Goodman               57                                Edwards                      1:05:00

 

10K Male:

1. Travis Macy                       28                                Evergreen                   52:49

2. Mark Burgess                    39                                Leadville                     58:24

3. Peter Maksimow                33                                Manitou Springs        1:01:00

4. Dan Niesen                                    50                                Avon                           1:01:01

5. Kevin Menard                    43                                Dillon                          1:03:40

6. Matt Johnson                     44                                Eagle                           1:04:47

7. John Swartz                        63                                Breckenridge             1:05:04

8. Charlie Nowacki                33                                Boulder                       1:05:38

9. Mark Macy                        58                                Evergreen                   1:06:40

10. Karl Edgerton                  50                                Vail                             1:07:49

11. Craig Depperschmidt       27                                Fort Collins                 1:09:04

12. Brian Cusick                    37                                Denver                        1:09:16

13. Chip Craft             48                                Vail                             1:09:43

14. Mike Kane                       51                                Dillon                          1:12:12

15. Frank Walker                   40                                Denver                        1:13:02

16. Timothy Roy                    33                                Fort Collins                 1:16:08

17. James Morton                  55                                Craig                           1:23:37

18. Colin Forbes                     52                                Bailey                         1:24:28

19. Bill Faulkner                    70                                Broomfield                  1:27:34

20. Bob Merck                       72                                Broomfield                  1:41:02

21. Bill Moyle                                    72                                Lone Tree                   1:43:00

 

10K Female

1. Sara Tarkington                 30                                Boulder                       1:02:52

2. Mariah Blayr                     34                                Eagle                           1:06:25

3. Colleen Ihnken                   48                                Frisco                          1:07:10

4. Katie Mazzia                      42                                Eagle                           1:08:10

5. Sharon O’Grady                 39                                Vail                             1:12:41

6. Carolyn Atwood                 35                                Manitou Springs        1:16:28

7. Michelle Schamberger      44                                Leadville                     1:16:51

8. Danielle McNair                34                                Avon                           1:17:37

9. Rebecca Kane                    50                                Dillon                          1:18:05

10. Lisa Sieders                     51                                Denver                        1:19:03

11. Gabrielle Popoff               34                                Glenwood Springs      1:21:01

12. Valerie Shockley              45                                Greenwood Village    1:27:00

13. Donna Chapman              44                                Leadville                     1:28:40

14. Patricia Tolleson              63                                Westminster               1:36:22

15. Lynn Amundsen               46                                Denver                        1:46:50

16. Rosie Schler                     66                                Denver                        1:47:23

17. Rebecca Dreyling            46                                Denver                        1:58:59

 

   
 
Bigfoot Boogie
Traverse City, MI.
January 28, 2012
 

Read race results Here

 

   
 
Glacial Park Snowshoe Race
     
Ringwood, IL   

January 28, 2012

 

   
  Iowa Snowshoe State Championship

Cedar Falls, IA

January 28, 2012

Read race results Here

 

   
 
Kahtoola Bigfoot Snowshoe Festival 
      
Midway, UT     

January 28, 2012

5k Results

Place Name Sex Age 5k Time
1st Cory Bringhurst                   M 46 00:29:39
2nd John Hawkins      M 51 00:43:39
3rd Ryan Archuleta    M 38 00:46:21
4th Kari Archuleta      F 39 00:46:25
5th Karen Skaggs     F 51 00:47:55
6th Elana McGaughy F 24 00:50:06
7th Lisa Graham       F 47 00:52:00
8th Tim McGaughy    M 65 00:52:45
9th Katie Abby           F 50 00:57:09
10th Jess Smith           F 38 01:01:00
10th Shauna Vansteen F 52 01:01:00
12th Kim Cohee F 49 01:10:54
13th Sharon Ader F 56 01:22:30
13th Joan M Hammum F 60 01:22:30
13th Kim Mackay F 56 01:22:30
16th Amie Ader-Beeler F 39 01:22:39
16th Lynne Williams F 56 01:22:39
10k Results
Place Name Sex Age 10k Time
1st Glen Gunnel M 35 00:59:30
2nd Marc Munns M 48 01:01:10
3rd Cees Hofman M 21 01:02:55
4th Patrick Moench M 33 01:08:51
5th Adam Amendolito M 32 01:13:50
6th Debbie Lovci F 50 01:15:22
7th Joe Veater M 52 01:16:09
8th Bryan Adams M 19 01:18:11
9th Steven Dahms          ID       M 49 01:18:19
9th Bailey Lubeck F 19 01:18:19
11th Alessandro Zanazzi M 34 01:22:40
11th Connie Barns F 59 01:22:40
13th Cindy McQueen F 43 01:24:20
14th Greg Sheriff M 48 01:27:21
15th Cassie Gines F 33 01:38:26
16th Lee Moss M 54 01:38:48
17th Julie Nelson             CO F 51 01:43:40
18th Jamie Patterson F 37 01:48:00
19th Cathleen Barney F 48 01:59:58
20th Lee Enyart F 52 02:14:50
25k Results
Place Name Sex Age 10k Time 15k Time 25k Time
1st Kandice Lund                      F 33   02:54:56 04:05:40
2nd Geremy Gines M 36 02:08:42 02:58:08 04:11:49
3rd Patrick McCarvey M 38 02:08:42 03:05:01 04:20:35
4th Katie Cassiday F 40 02:12:17 03:08:41 04:25:26
5th Jim Skaggs M 53 02:08:42 03:05:01 04:29:20
6th Drew Lewis M 49 02:29:00 03:25:31 05:16:47
7th Eric Huntington M 22 01:58:20 03:16:21 05:51:59
7th Jeff Kirkham M 42 01:58:20 03:16:21 05:51:59
9th Valerie Merges                F 48   04:02:30 05:55:43
Marathon Results
Place Name Sex Age 10k Time 15k Time 25k Time 30k Time 40k Time 42k Time
1st Scott Kunz                       M 39 01:03:55 01:46:55 02:55:58 03:41:59 04:56:33 05:08:27
2nd Jamie Williams F 42 01:09:30 02:02:00 03:13:50 04:06:55 05:29:06 05:43:30
3rd Michael Wallin M 32 01:14:13 02:11:30 03:23:48 04:15:29 05:34:00 05:47:46
4th Brent Bell M 54 01:12:21 02:08:14 03:32:02 04:27:33   06:09:09
4th John Wallin M 51 01:12:21 02:06:32 03:31:12 04:28:02   06:09:09
6th Jason Moreland M 34 01:14:23 02:10:14 03:32:15 04:31:00 06:01:06 06:16:26
7th Vi Diamond M 35 01:12:21 02:10:00   04:36:15 06:11:49 06:27:06
8th Alan Poulson M 40 01:58:23 03:27:56 04:34:35   06:22:44 06:40:05
9th Jacob KU M 36 01:16:19 02:14:22 03:39:41 04:44:23   06:42:32
10th Wade Poulson M 32 01:10:58 02:09:59 03:47:31 05:03:49   06:51:56
11th Andrea Carollo       MI F 32   02:26:10   05:22:11 07:17:54 07:36:59
12th Scott Shipley M   01:25:00 02:31:22 04:22:12   07:52:25 08:12:50
13th Michael Cummings M 63 01:26:50 02:37:47 04:34:25 06:37:42 08:08:55 08:33:10
14th Ed Tymer M 39 01:39:21 03:13:00 05:32:47 07:26:22   09:30:36
15th Andrew Barney M 39 01:39:20 02:58:22 05:05:16 07:39:05 09:09:40 09:38:07
50k Results
Place Name Sex Age 10k Time 15k Time 25k Time 35k Time 40k Time 50k Time
1st Ryan Hansen M 24 01:03:55 01:46:55 02:56:55 04:16:45 05:10:57 06:33:39
2nd Rodger Smith M 39 01:21:30 02:13:30 03:26:21 04:45:30 05:42:00 07:09:33
3rd Bryan Bozung M 24 01:05:29 01:54:10 03:19:32 04:53:40 05:52:56 07:28:36
4th Roger Squires        NM M 51 01:04:20 01:52:50 03:09:24 04:42:20 05:48:52 07:33:36
5th Paul Hart M 63 01:18:32 02:35:31 03:26:10 05:03:22 06:37:02 08:24:30
6th Troy Robertson M 46 01:15:17 02:09:59 03:41:05 05:25:23 06:37:07 08:30:23
7th Jeremy Swenson    ID      M 35 01:19:30 02:23:50 04:01:15 05:43:45 06:53:34 08:42:20
8th Tony Christensen M 48 01:26:38 02:37:47 04:16:30 06:05:42 07:12:53 08:52:25

 

 

 

   
  Phillips Flurry Snowshoe Race 

Phillips, WI

January 28, 2012

Race results posted Here

 

   
 
Kahtoola Snow or No Snow Race

 

Flagstaff, AZ

January 29, 2012

10K Women

Bib#                            Name                                      Age                 Time

 

522                              Dawn Stone                             34                    1:07:59

 

525                              Mackenzie Lurie                       33                    1:25:56

 

523                              Jen Williams                             42                    1:36:15

 

10K Men

 

528                              Jared Scott                               29                    1:04:52

 

536                              Mark Thurston             52                    1:07:53

 

530                              David Lyons                             42                    1:18:43

 

538                              Leaf John                                 33                    1:19:12

 

526                              Russell  DeWitt                         21                    1:25:17

 

527                              Kyle Rohlik                              21                    1:25:17

 

535                              Michael Naylor             63                    1:40:09

 

529                              Mark Hellenthal                        39                    1:57:41

 

537                              Jared Bohn                               24                    2:09:27

 

5K Women

 

201                              Stephanie Kunze                       32                    0:38:25

 

202                              Katie Proctor                           31                    0:38:26

 

524                              Ande Burke                              32                    0:46:30

 

5K Men

 

204                              Aaron Ells                                41                    0:26:24

 

206                              Matt Ryan                                54                    0:30:11

 

203                              Craig Crawford                        44                    0:36:22

Team 5K Relay

 

205                              Team The Speedy Peopld                                 0:28:41   M. Wills

                                                                                                            0:59:15   Dave V.

                                                                                                            1:26:23   Buddy

 

208                              Team The Mighty Midgets                                0:29:06   Molly

                                                                                                            0:55:35   Nick

                                                                                                            1:27:05   Kelsie

 

207                              Team Goodwill                                     0:49:08   Jordan

                                                                                                            1:20:15   Will

                                                                                                            1:50:57   Andrew

 

   
 
Low O2 Snowshoe Challenge

 

Red River, NM

January 29, 2012

USSSA Qualifier Results

LastName FirstName Gender City State Category Time
lambert laurie F austin TX 10k Nationals Qualifier (Adult) 57:25:07
Dreier Whitney F Los Alamos NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:03:34
Van Slooten Shirley F Santa Fe NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:09:33
Walker Ceal F Cocoa Beach FL 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:10:07
Kinzey-Wheeler Andrea F Nederland CO 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:10:47
Cain Cindy F Centennial CO 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:10:55
Ritterhouse Kimberly F Red River NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:20:56
Dodge Lauri F Placitas NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:21:04
Dawson Jeanne F Albuquerque NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:32:47
Sime Henry M Angel Fire NM 5k Nationals Qualifier (19 & Under) 35:01:17
Dreier Matt M Los Alamos NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 51:52:12
Dagel Daryl M Albuquerque NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 55:37:65
Leonard Arne M Albuquerque NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:02:23
Tallon Dan M Placitas NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:08:43
Sargent Gordon M Tijeras NM 10k Nationals Qualifier (Adult) 60:19:24

Citizen's 5k Results

 
LastName FirstName Gender City State Time
Paulson Cheryl F Boulder CO 28:15:32
Weber Patti F Albuquerque NM 47:24:22
Gooris Mary F La Jara NM 50:05:51
Liddy Constance F Abiquiu NM 51:04:32
Thayer Jodee F Red River NM 45:40:95
Velasquez Bill M Albuquerque NM 32:08:20
Herlihy Art M Santa Fe NM 40:35:94
Rich John M Abiquiu NM 42:48:28
Weber Klaus M Albuquerque NM 47:42:12
Liddy Dennis M Abiquiu NM 60:09:47

 

   
 
Mt. Shasta Snowshoe Races

 

Mt. Shasta, CA 

January 29, 2012

MT SHASTA SNOWSHOE RACE – JANUARY, 29, 2012

RESULTS

10 k Men’s (10.4 K actual course distance) NAME AGE TIME
Bill Raitter 41 1:01:58*
Chris Schneider 65 1:27:40
Keith Johnson 65 1:27:40*
Rowand Hickel 37 1:36:50

10 K Women’s (10.4 K actual course distance) NAME AGE TIME
Sarah Raitter 39 1:01:58*
Tina Ure 52 1:09:26

5 K Men’s (5.2 K actual course distance) NAME AGE TIME
Dave Peterson 47 31:09

5 K Women’s (5.2 K actual course distance) NAME AGE TIME
Sarah Jewett 41 45:52
Kathleen Dugan 51 49:45

 

   
  Curly’s MA & CT State Championship

Pittsfield, MA

January 29, 2012

Place First Name Last Name Age Sex Duration Pace Notes State
1 TIM VAN ORDEN 43 Male 0:32:31 7:13 1ST MALE OVERALL VT
2 POSTYN SMITH 18 Male 0:32:41 7:15 2ND MALE OVERALL CO
3 ROSS KRAUSE 32 Male 0:34:11 7:35 MASS STATE CHAMPION & 3rd Male Overall MA
4 TIM MAHONEY 32 Male 0:36:01 8:00   MA
5 CONNOR DEVINE 18 Male 0:36:08 8:01   NY
6 KENT LEMME 45 Male 0:36:57 8:12   MA
7 RYAN WALTER 27 Male 0:37:26 8:19   NY
8 PAUL BAZANCHUK 57 Male 0:37:39 8:22   MA
9 PATRICK FERNALD 39 Male 0:39:39 8:48 CT STATE CHAMPION CT
10 KEN CLARK 49 Male 0:39:41 8:49   CT
11 JOHN AGOSTO 47 Male 0:39:48 8:50   CT
12 ERIC WIGHT 52 Male 0:39:49 8:50   MA
13 NICK CURELOP 23 Male 0:39:50 8:51   MA
14 ASHLEY KRAUSE 34 Female 0:40:01 8:53 MASS STATE CHAMPION & 1st Female Overall MA
15 COURTNEY TEDESCHI 16 Female 0:41:28 9:12 2ND FEMALE OVERALL NY
16 WAYNE STOCKER 57 Male 0:41:31 9:13   MA
17 KELSEY ALLEN 28 Female 0:41:32 9:13 3RD FEMALE OVERALL MA
18 JIM DEVINE 51 Male 0:41:48 9:17   NY
19 ADAM WRIGHT 22 Male 0:43:28 9:39   MA
20 GLEN TRYSON 58 Male 0:44:07 9:48   NY
21 MICHAEL BUTTRICK 26 Male 0:46:07 10:14   MA
22 MIKE LAHEY 60 Male 0:46:45 10:23   MA
23 BARRY AUSKERN 51 Male 0:47:20 10:31   MA
24 MARCY SCHWAM 58 Female 0:47:30 10:33   MA
25 DAN BUTTRICK 31 Male 0:48:32 10:47   MA
26 PHIL BRICKER 58 Male 0:48:52 10:51   MA
27 LONDON NILES 14 Male 0:48:58 10:52   VT
28 THERESA APPLE 50 Female 0:49:05 10:54   MA
29 KRISTEN MERLO 24 Female 0:49:22 10:58   MA
30 JOHN LAHEY 38 Male 0:49:28 10:59   MA
31 RICH GODIN 56 Male 0:50:05 11:07   MA
32 HANNAH RIORDAN 16 Female 0:50:48 11:17   NY
33 JOANN LYNCH 46 Female 0:51:25 11:25   MA
34 BOB WORSHAM 65 Male 0:52:02 11:33   CT
35 KATHLEEN FURLANI 63 Female 0:52:21 11:38 CT STATE CHAMPION CT
36 KARL MOLITORIS 56 Male 0:54:19 12:04   CT
37 JEN KUZMICH 53 Female 0:54:39 12:08   NY
38 BOB DION 56 Male 0:55:05 12:14   VT
39 ED ALIBOZEK JR 72 Male 0:56:07 12:28   MA
40 ED ALIBOZEK 49 Male 0:56:08 12:28   CT
41 VINCE KIRBY 55 Male 0:56:39 12:35   NY
42 JENNIFER FERRISS 40 Female 0:57:30 12:46   NY
43 PAT ROSIER 53 Female 0:58:48 13:04   MA
44 STAN SERAFIN 58 Male 0:58:53 13:05   MA
45 LAUREL SHORTELL 45 Female 1:00:24 13:25   MA
46 DENISE DION 53 Female 1:00:27 13:26   VT
47 WALLY LEMPART 66 Male 1:00:29 13:26   MA
48 MARTIN GLENDON 65 Male 1:01:00 13:33   MA
49 BOB MASSARO 68 Male 1:01:18 13:37   MA
50 LAURA CLARK 63 Female 1:02:22 13:51   NY
51 JAMIE HOWARD 46 Male 1:08:18 15:10   NY
52 JANET TRYSON 58 Female 1:08:59 15:19   NY
53 STEPHEN MITCHELL 70 Male 1:09:02 15:20   NY
54 JULIE GARDNER 40 Female 1:11:15 15:50   MA
55 WALTER KOLODZINSKI 69 Male 1:12:27 16:06