2013 USSSA Qualifying Race Results Official Qualifying Race Results 2012

2012-2013 Dion U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

All results are listed in Chronological Order

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

Results will be posted as soon after each race as possible

 
Last updated 3/4/2013

 

 

Click the buttons below to see the results from individual races events from past years

       

 

Click the buttons below to see the results from past national championships

     
 

Race Date Event Results
 

December 8th

 

Jingle Bell Snowshoe Races

Paul Smiths, NY

December 8, 2012

 

10K Female Results

Place/ Gender First Name Last Name Time City St Category
1 Alexa Cosgro 55:03 Plattsburgh NY 20 - 29
2 Lea  Anthony 57:43 Paul Smiths NY 20 - 29
 

10K Male Results

 

Place/ Gender First Name Last Name Time City St Category
1 J. Matt Medeiros 40:10 Saranac NY 20 - 29
2 Erik Kowalik 42:16 Paul Smiths NY 20 - 29
3 Benjamin Harper 42:46 Owego NY 15 - 19
4 Zach Davidson 44:03 Paul Smiths NY 20 - 29
5 Tim Grossman 44:50 Paul Smiths NY 20 - 29
6 Alan Cushman 46:26 Cicero NY 40 - 49
7 Jim Graupner 48:21 Lake Emo MN 60+
8 Jack Mulvihill 48:50 Paul Smiths NY 15 - 19
9 Lewellyn  Palmer 48:50 Paul Smiths NY 20 - 29
10 Chris  Peterson 49:03 Paul Smiths NY 20 - 29
11 Derek Scott 52:20 Paul Smiths NY 20 - 29
12 Larry Zygo 54:38 Lake Placid NY 60+
13 John Stack 58:03 Saranac Lake NY 40 - 49
14 David Kucia 1:05:42 Paul Smiths NY 15 - 19
15 Jake Polfleit 1:05:42 Paul Smiths NY 15 - 19

5k Female Results

Place/Gender First Name Last Name Time City St Category
1 Marilyn Zygo 28:10 Lake Placid NY 50 - 59
 

5k Male Results

Place/Gender First Name Last Name Time City St Category
1 Eric Hulbert 19:36 Mexico  NY 15 - 19
2 Louis Ferrone 20:58 Paul Smiths NY 15 - 19
3 Josh  Buchanen 22:07 Paul Smiths NY 15 - 19
4 Ezra Hulbert 23:14 Mexico  NY 14 & under
5 Dean Harper 26:21 Owego NY 40 - 49
6 Tim Petrashume 33:36 Saranac NY 15 - 19

 

 

December 22nd

 

Northstar Resort Snowshoe Races
Truckee, CA   

CLASS : 1K
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Result
________________________________________________________________________________
1 10 1K Noah McMahan 12:23.56 (1) 12:23.56 (1)
2 11 1K Josiah McMahan 14:50.13 (2) 14:50.13 (2)

CLASS : 5K
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Result
________________________________________________________________________________
1 12 5K Jim Kaplan 55:21.08 (1) 55:21.08 (1)
2 3 5K George Frazier 1:09:17 (2) 1:09:17 (2)

CLASS : 10K Women
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Result
________________________________________________________________________________
1 9 10K W Sara McMahan 1:30:20 (1) 1:30:20 (1)
2 7 10K W Erika Kikuchi 1:38:09 (2) 1:38:09 (2)
3 4 10K W Kristen Spees 1:40:00 (3) 1:40:00 (3)
4 6 10K W Tina M Le 1:52:59 (4) 1:52:59 (4)

CLASS : 10K Men
Pl Bib Class Team Name Run 1 Run 2 Result
________________________________________________________________________________
1 2 10K M Ross McMahan 1:20:21 (1) 1:20:21 (1)
2 8 10K M Jason P Reed 1:30:09 (2) 1:30:09 (2)
3 13 10K M Jonathan D Rhodea 1:32:47 (3) 1:32:47 (3)
4 18 10K M Garrett V Baker 1:51:14 (4) 1:51:14 (4)

 

 

January 12th

Swift Skedaddle Snowshoe Race
Adventure at the Raven  
Silverthorne, CO

 

5k Results

PLACE NAME DIV DIV PL "CHIPTIM "TOTAL P TIME
----- ---------------------- ------- --------- ----------- ----------- -----------
1 Jonathan Fenske M 40-49 1/0 39:34 12:46 39:34
2 Colin Szuch M 1-19 1/0 40:52 13:11 40:52
3 Dave Osadnick M 50-59 1/0 41:19 13:20 41:19
4 Bob Cottrell M 50-59 2/0 43:00 13:52 43:00
5 Todd Barson M 40-49 2/0 46:00 14:50 46:00
6 Mark Ayers M 50-59 3/0 49:21 15:55 49:21
7 Mariah Henderson F 1-19 1/0 49:29 15:58 49:29
8 Leslie Ramsay F 50-59 1/0 49:48 16:04 49:48
9 Raylen Barson F 40-49 1/0 50:06 16:10 50:06
10 Laura Kilen F 20-29 1/0 50:31 16:18 50:31
11 Nan Butler F 40-49 2/0 51:43 16:41 51:43
12 Gary Merlette M 40-49 3/0 54:07 17:27 54:07
13 Melissa Thorpe F 30-39 1/0 54:14 17:30 54:14
14 Megan Schulze F 20-29 2/0 54:42 17:39 54:42
15 Clasey Minnick F 20-29 3/0 55:21 17:51 55:21
16 Gale Meuret M 60-99 1/0 55:41 17:58 55:41
17 Anne Chapman F 50-59 2/0 56:49 18:20 56:49
18 Sam Saucedo M 40-49 4/0 59:58 19:21 59:58
19 Sudha Sharma F 40-49 3/0 1:01:35 19:52 1:01:35
20 Scott Toman M 40-49 5/0 1:02:12 20:04 1:02:12
21 Marlin Smickley M 60-99 2/0 1:02:29 20:09 1:02:29
22 Monica Gill F 40-49 4/0 1:03:17 20:25 1:03:17
23 Susan Lan F 40-49 5/0 1:03:41 20:33 1:03:41
24 Jaron Tate M 30-39 1/0 1:04:45 20:53 1:04:45
25 Richard Swain M 60-99 3/0 1:05:32 21:08 1:05:32
26 Erica Delin F 20-29 4/0 1:05:53 21:15 1:05:53
27 Jennie Loehding F 40-49 6/0 1:06:42 21:31 1:06:42
28 Magdalena Pelko F 40-49 7/0 1:06:44 21:32 1:06:44
29 Jolie Masterson F 30-39 2/0 1:07:01 21:37 1:07:01
30 Susan James F 20-29 5/0 1:08:34 22:07 1:08:34
31 Barbara Kostner F 60-99 1/0 1:09:28 22:25 1:09:28
32 Matt Dinkins M 30-39 2/0 1:10:07 22:37 1:10:07
33 Jenny Mann F 30-39 3/0 1:10:09 22:38 1:10:09
34 Kathy Rufledge F 50-59 3/0 1:10:48 22:50 1:10:48
35 Tina Oberheide F 60-99 2/0 1:10:55 22:53 1:10:55
36 Andrew Demetrion M 40-49 6/0 1:13:58 23:52 1:13:58
37 Misty Quillen F 20-29 6/0 1:15:11 24:15 1:15:11
38 Angela Chambliss F 40-49 8/0 1:15:24 24:19 1:15:24
39 Gayle Crockett F 50-59 4/0 1:16:44 24:45 1:16:44
40 Lynn Amundsen F 40-49 9/0 1:16:51 24:47 1:16:51
41 Lacie Ikenouye F 30-39 4/0 1:20:45 26:03 1:20:45
42 Laurie Boll F 40-49 10/0 1:20:51 26:05 1:20:51
43 Kathy Baum F 40-49 11/0 1:22:01 26:27 1:22:01
44 Patricia Sicat F 40-49 12/0 1:22:03 26:28 1:22:03
45 Candace Gonzales F 40-49 13/0 1:22:57 26:45 1:22:57
46 Susan Berenbeim F 50-59 5/0 1:23:21 26:53 1:23:21
47 Kathy Neilsen F 40-49 14/0 1:23:25 26:55 1:23:25
48 Veronica Jacobi F 1-19 2/0 1:23:59 27:05 1:23:59
49 Stephanie Dinkins F 40-49 15/0 1:24:09 27:09 1:24:09
50 Manuela Jacobi F 40-49 16/0 1:24:30 27:15 1:24:30
51 Sara Livingston F 50-59 6/0 1:24:59 27:25 1:24:59
52 Meagan McCluskey F 50-59 7/0 1:29:47 28:58 1:29:47
53 Cassie Klumpp F 60-99 3/0 1:30:04 29:03 1:30:04
54 Laura Anna F 30-39 5/0 1:32:10 29:44 1:32:10
55 Jackie Reid F 60-99 4/0 1:33:39 30:13 1:33:39
56 Maria Graff F 50-59 8/0 1:36:43 31:12 1:36:43
57 Steve Graff M 50-59 4/0 1:36:44 31:12 1:36:44
58 Trinity Paulson F 1-19 3/0 1:49:56 35:28 1:49:56
59 Hunter Paulson M 1-19 2/0 1:49:57 35:28 1:49:57
60 Dylan Paulson M 1-19 3/0 1:49:59 35:29 1:49:59
61 Christa Dowty F 50-59 9/0 1:52:12 36:12 1:52:12

10K Results

PLACE NAME DIV DIV PL "CHIPTIM "TOTAL P TIME
----- ---------------------- ------- --------- ----------- ----------- -----------
1 Michael Chavez M 20-29 1/0 1:04:46 10:27 1:04:46
2 Kevin Minard M 40-49 1/0 1:05:49 10:37 1:05:49
3 David Leonard M 20-29 2/0 1:06:30 10:44 1:06:30
4 Charlie Nowacki M 30-39 1/0 1:07:41 10:55 1:07:41
5 Matt Hill M 30-39 2/0 1:08:33 11:03 1:08:33
6 Craig Depperschmidt M 20-29 3/0 1:09:20 11:11 1:09:20
7 Cheryl Paulson F 40-49 1/0 1:12:04 11:37 1:12:04
8 Cassie Scallon F 30-39 1/0 1:13:08 11:48 1:13:08
9 Sean Malone M 40-49 2/0 1:13:30 11:51 1:13:30
10 Philip Mark Rickman M 50-59 1/0 1:13:50 11:55 1:13:50
11 Caroline Szuch F 40-49 2/0 1:15:09 12:07 1:15:09
12 Casey Blaine F 40-49 3/0 1:19:01 12:45 1:19:01
13 Bob Cooper M 60-99 1/0 1:19:33 12:50 1:19:33
14 Travis Madron M 40-49 3/0 1:19:59 12:54 1:19:59
15 Adam Chase M 40-49 4/0 1:21:06 13:05 1:21:06
16 Rebecca Kane F 50-59 1/0 1:26:15 13:55 1:26:15
17 Basit Mustapa M 30-39 3/0 1:27:43 14:09 1:27:43
18 David Kelble M 50-59 2/0 1:28:03 14:12 1:28:03
19 Christine Garcia F 40-49 4/0 1:28:22 14:15 1:28:22
20 Stephen Holonitch M 50-59 3/0 1:28:23 14:15 1:28:23
21 Robert Klumpp M 50-59 4/0 1:30:54 14:40 1:30:54
22 Valerie Shockley F 40-49 5/0 1:33:54 15:09 1:33:54
23 Andrea Kinzey-Wheeler F 50-59 2/0 1:36:33 15:34 1:36:33
24 Bill Faulkner M 60-99 2/0 1:37:17 15:41 1:37:17
25 Shane Holonitch F 60-99 1/0 1:38:23 15:52 1:38:23
26 John Vohland M 60-99 3/0 1:40:08 16:09 1:40:08
27 Nicole Geraci F 30-39 2/0 1:42:03 16:28 1:42:03
28 Mary Toman F 40-49 6/0 1:43:29 16:41 1:43:29
29 Stephen Mossman M 50-59 5/0 1:43:31 16:42 1:43:31
30 Patricia Tolleson F 60-99 2/0 1:46:12 17:08 1:46:12
31 Taige Will F 40-49 7/0 1:52:05 18:05 1:52:05
32 Theresa Daus-Weber F 50-59 3/0 1:53:19 18:17 1:53:19
33 Bill Moyle M 60-99 4/0 2:12:57 21:27 2:12:57

Canceled

January 12th 

Canceled

North Carolina State Snowshoe Championship    

Beech Mountain, NC   

 

January 12th

Rail Trail Snowshoe Race             

Park City, UT    



MALE BY AGE GROUPS
*******************************************************************************************
Age 15 To 19
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         5         SH-Andrew  Rummens            1834   15    M    00:28:36.53   
*******************************************************************************************
Age 20 To 29
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         1         SH-Nick  Scalfone             1768   27    M    00:22:48.32   
2         21        SH-Nicholas  Anderton         1764   25    M    00:47:20.72   
*******************************************************************************************
Age 30 To 39
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         3         SH-ERIC  EGENOLF              1840   34    M    00:26:15.58   
2         4         SH-John  Rosswog              1830   33    M    00:26:45.80   
3         16        SH-Joseph  Chaffee            1829   34    M    00:42:10.68   
4         38        SH-Aaron  Wang                1781   35    M    01:06:28.53   
*******************************************************************************************
Age 40 To 49
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         14        SH-EVAN  SDANDERS             1824   48    M    00:40:26.63   
2         17        SH-Andrew  Anderton           1763   48    M    00:42:47.21   
3         45        SH-Gary  Brewer               1789   48    M    01:15:48.68   
*******************************************************************************************
Age 50 To 59
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         7         SH-Wayne  Cottrell            1822   50    M    00:30:24.75   
2         11        SH-JERRY  JONES               1803   52    M    00:38:18.59   
3         47        SH-PHIL  HAMMOND              1842   51    M    01:16:08.68   
*******************************************************************************************
WALKING
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib          Sex  Time          
 
1         13        SH-JOHN  GULDNER              1823         M    00:40:02.79   
2         33        SH-David  Watkins             1798         M    01:01:50.32   
3         39        SH-NATHAN  MARCOTTE           1812         M    01:14:24.40   
4         42        SH-Austin  Rees               1820         M    01:15:19.68   
5         46        SH-Jeff  Rees                 1818         M    01:16:07.96   
*******************************************************************************************
CLYDESDALE
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib          Sex  Time          
    
1         19        SH-Greg  Sheriff              1792         M    00:45:11.87   



FEMALE BY AGE GROUPS
*******************************************************************************************
Age 20 To 29
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         10        SH-Laura  Strate Madsen       1762   27    F    00:37:44.35   
*******************************************************************************************
Age 30 To 39
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
    
2         22        SH-Brooke  Quaintance         1783   39    F    00:48:39.43   
3         23        SH-Amy  Caywood               1831   37    F    00:49:52.04   
4         24        SH-Carlena  Garzarelli        1772   36    F    00:52:02.22   
5         25        SH-April  Tate                1773   32    F    00:52:03.56   
6         37        SH-Lisa  Ogden                1780   33    F    01:06:27.90   
*******************************************************************************************
Age 40 To 49
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         6         SH-HOLLY  HAGERMAN            1841   44    F    00:29:34.75   
2         12        SH-Melanie  White             1809   43    F    00:39:49.31   
*******************************************************************************************
Age 50 To 59
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         8         SH-DEB  LOVCI                 1836   50    F    00:36:09.80   
2         20        SH-Sheila  Watkins            1799   54    F    00:46:38.72   
3         27        SH-Hollie  Withers            1804   56    F    00:53:18.49   
4         28        SH-MELANIE  MAXWELL           1839   51    F    00:53:37.72   
5         31        SH-Kim  Tanner                1791   51    F    00:57:25.47   
*******************************************************************************************
Age 60 To 69
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib    Age   Sex  Time          
 
1         30        SH-Kathy  Crismon             1790   64    F    00:56:31.68   
*******************************************************************************************
WALKING
*******************************************************************************************
Place     Overall   Name                          Bib          Sex  Time          
 
1         26        SH-jeana  kuczmanski          1833         F    00:52:54.39   
2         29        SH-Lindsay  Stephenson        1796         F    00:56:29.66   
3         32        SH-Melissa  Waller            1793         F    00:57:50.84   
4         34        SH-Jenny  Stout               1801         F    01:03:22.99   
5         35        SH-Emily  Lucht               1802         F    01:03:26.70   
6         36        SH-Elizabeth  Chavez          1800         F    01:03:27.28   
7         40        SH-TIFFINIE  MARCOTTE         1811         F    01:14:25.87   
8         41        SH-Kimberley  Tanner          1784         F    01:14:27.03   
9         43        SH-Sherrie  Rees              1817         F    01:15:36.04   
10        44        SH-Katie  Rees                1819         F    01:15:46.90
______________________________________________________________________________________________________

        RUNNING SHOE DIVISION

        Place     Overall   Name                          Bib          Sex  Time    

        Age 15 To 19

1         2         RS-Mitchell  Wade             1788   17    M    00:24:45.31

        Age 30 To 39

        3         9         RS-Allyssum  Stensen          1821   31    M    00:37:05.62
    
        cLYDESDALE

        1         15        RS-ERIC  OSCARSON             1837   CLY   M    00:40:28.42


        FEMALE

        Age 30 To 39
        1         18        RS-MANDY  SEELEY              1838   34    F    00:43:30.19

January 19th South Dakota State Championship

Deadwood, SD

5K Results

OVERALL NAME TIME GENDER PLACE AGE GROUP
1) SHANE STEINHAUER 31:54:00 M1 20-29 (1)
2) DAN BJERKLE 32:32:00 M2 60-69 (1)
3) TAMIE McMEEKIN 40:02:00 F1 F30-39 (1)
4) KATIE LINDUM 40:17:00 F2 F20-29 (1)
5) MIKE McMEEKIN 40:42:00 M3 20-29 (2)
6) TANIA TURPIN 51:38:00 F3 F30-39 (2)
7) TODD BATTLES 51:40:00 M4 30-39 (1)
8) KODIE DODDS 51:41:00 F4 F30-39 (3)
9) JIHN MALLINGER 53:12:00 M5 40-49 (1)

10K Results

OVERALL NAME TIME GENDER PLACE AGE GROUP
1) RYAN PHILLIPS 43:19:00 M1 40-49 (1)
2) NATHAN MOREY 52:18:00 M2 30-39 (1)
3) CHISDIM McDONALD 54:20:00 M3 20-29 (1)
4) BRENNEN JAVORSKY 57:24:00 M4 20-29 (2)
5) T.J. LOFTUS 58:09:00 M5 40-49 (2)
6) LISA GUSTIN 1:00:03 F1 F40-49 (1)
7) GARY HAVEN 1:01:49 M6 60-69 (1)
8) JARED LOFTUS 1:02:42 M7 0-19 (1)
9) GRANT STEWARD 1:02:58 M8 20-29 (3)
10) KRISTA BIRKELO 1:07:57 F2 F30-39 (1)
11) DOUG BALDWIN 1:13:05 M9 40-49 (3)
12) LANCE CANNON 1:15:05 M10 20-29 (4)
13) EMILY WHEELER 1:45:00 F3 F30-39 (2)
14) NICOLE CRAIG 1:45:00 F4 F40-49 (2)
15) BOBBIE MAGNUSON 1:45:00 F5 F40-49 (3)
16) MICHELLE YOUNGBLOOD 1:45:00 F6 F40-49 (4)
17) CATHY MATHESEN 1:45:00 F7 F40-49 (5)

 

 

January 19th

Winterrific Snowshoe Race                  

Savage, MN     

 

January 19th

Bigfoot Boogie
Traverse City, MI.
 
More result details Here

10k Run Overall

Place Name City Gender Chip Time Gun Time
1 Jeb Stone Traverse City MI M 40:32.6 40:32.6
2 Derek Henning Alanson MI M 40:53.3 40:53.3
3 Jacques Henning Wyoming MI M 41:50.3 41:50.3
4 Kevin Tarras Graw MI M 41:53.3 41:53.3
5 Blaise Henning   M 42:13.9 42:13.9
6 David Ernsbereger Harbor Springs M 43:41.7 43:41.7
7 Nicholas Eiben Plymouth M 45:41.0 45:41.0
8 Quinn Osgood Livonia MI M 45:50.4 45:50.4
9 Marshall Randall Rockford MI M 46:17.5 46:17.5
10 Mike Decker   M 46:33.6 46:33.6
11 Chad Catalino   M 46:48.3 47:34.6
12 Erin O'Mara Linden MICHIGAN F 47:57.6 47:57.6
13 Ryan Case Ann Arbor MICHIGAN M 49:16.0 49:16.0
14 Jesse Flegel Grand Rapids M 50:26.2 50:26.2
15 Bill Bath Petoskey MICHIGAN M 50:44.2 50:46.3
16 John Millman Marquette M 50:58.9 51:01.2
17 Don Fedrigon Williamsburg MI M 51:10.5 51:10.5
18 Steven Daut Chicago IL M 51:12.6 51:19.7
19 Chuck Brenner Augusta MI M 51:42.1 51:42.1
20 Efrain Ramirez Petoskey MI M 52:22.1 52:22.1
21 Christo Miner Traverse City MI M 52:38.5 52:53.7
22 Ryan Keeling Livonia MI M 53:18.1 53:18.1
23 Donnie Tietsema Ann Arbor MI M 53:38.8 53:38.8
24 Rachel Flores Ann Arbor MICHIGAN F 53:44.1 53:44.1
25 Lisa Pratt   F 54:36.2 54:37.8
26 Alaina Case Ann Arbor MICHIGAN F 56:28.3 56:28.3
27 Eric Gramlich Rochester Hills MICHIGAN M 57:29.6 57:29.6
28 Alison McDonnell Rockford MI F 58:25.6 58:25.6
29 David Moerlein Ann Arbor MI M 58:47.5 58:54.3
30 Kenneth King Traverse City M 58:59.1 59:02.2
31 Patrick Howard Boyne Falls MICHIGAN M 59:11.8 59:15.8
32 Randy Andrews Brighton MICHIGAN M 59:18.6 59:22.3
33 Andrew Weeks   M 1:00:22.3 1:00:47.3
34 Robert Bourdeau Fenton MI M 1:00:26.0 1:00:26.0
35 Jane Donovan Pinckney MI F 1:00:35.5 1:01:10.1
36 Richard Magin Western Springs IL M 1:01:04.0 1:01:12.1
37 Brian Greeley Ann Arbor M 1:02:25.6 1:02:25.6
38 Dawn Campbell Petoskey MI F 1:02:27.4 1:02:27.4
39 Ellen Thompson Lewiston MI F 1:02:30.6 1:02:30.6
40 Leon Niebrzydowski Sterling Heights MI M 1:02:36.7 1:02:37.6
41 Phil Saffron Ann Arbor M 1:02:38.2 1:02:38.2
42 Heather Durocher Traverse City MI F 1:03:46.4 1:04:00.4
43 Ivy Wei Ann Arbor MICHIGAN F 1:04:08.2 1:04:12.3
44 Kelly Primo Petoskey MI F 1:04:17.1 1:04:17.1
45 Shila Wu Brighton MI F 1:04:19.5 1:05:54.1
46 Kathleen Wilson Warren MI F 1:04:27.3 1:05:58.2
47 George Sveda Farmington Hills M 1:04:34.7 1:04:34.7
48 Renee Obert Howell MICHIGAN F 1:04:53.4 1:04:53.4
49 Mandy Hetfield Northville MI F 1:06:41.2 1:06:51.8
50 Jill Crane Milford F 1:06:43.8 1:07:54.8
51 Carson Ingo Chicago IL M 1:07:09.8 1:07:17.8
52 Cassy Stone Traverse City MI F 1:07:20.7 1:07:34.0
53 Keith Conway Traverse City MI M 1:07:59.4 1:08:08.7
54 Gerry Hermann Westland MICHIGAN M 1:08:20.0 1:08:34.3
55 Lemon James Westland MICHIGAN F 1:08:21.0 1:08:35.1
56 Naji Husseini Ann Arbor MI M 1:08:25.6 1:08:46.7
57 Jacque Husseini Ann Arbor MI F 1:08:27.0 1:08:48.1
58 Natalie Dale Portage F 1:08:31.7 1:09:24.6
59 Tracey Cohen Farmington Hills MI F 1:08:42.0 1:08:42.0
60 David Holmberg St. Johns MICHIGAN M 1:08:55.3 1:09:11.1
61 Randy Step   M 1:08:59.5 1:09:09.3
62 Janet Courtright Traverse City MI F 1:09:38.7 1:09:51.7
63 Paddi Thornburg   F 1:09:58.6 1:09:58.6
64 Sara Williams Augusta MI F 1:10:23.1 1:11:07.9
65 Jonathan Lewis Brighton M 1:10:45.3 1:10:58.3
66 Brandon Berkshire Lansing M 1:11:17.2 1:12:15.1
67 Michael Toth-Purcell Ann Arbor MICHIGAN M 1:11:20.9 1:11:36.7
68 Brad Coffman Portage M 1:12:05.1 1:12:53.0
69 Kevin Maupin Lowell MI M 1:12:17.1 1:12:57.9
70 Bonny Hall Traverse City MI F 1:12:23.8 1:12:29.6
71 Rebecca Maupin Lowell MI F 1:13:10.4 1:13:51.3
72 Jim Frixen Cedar MI M 1:13:32.8 1:13:42.6
73 Blaine Kuneman Ann Arbor MICHIGAN M 1:13:43.4 1:13:43.4
74 Michael Stepke Ann Arbor MI M 1:14:06.4 1:14:21.8
75 Katherine Jones Ann Arbor F 1:14:08.5 1:14:46.1
76 Blair Pitcairn   M 1:14:24.6 1:14:47.3
77 Chip Thornton Detroit M 1:14:36.5 1:15:39.3
78 Lana Carson Muskegon MI F 1:14:45.9 1:14:45.9
79 Kathy Murphy Plymouth MI F 1:15:02.3 1:19:11.1
80 Paul Leonard Utica F 1:15:33.1 1:15:54.9
81 Lauren Johnson Ypsilati MI F 1:16:46.2 1:16:46.2
82 Breanne Reddig Royal Oak F 1:17:06.3 1:17:29.1
83 Douglas Gordon Portage MI M 1:17:09.0 1:17:55.9
84 Charles Brown Ann Arbor M 1:17:21.8 1:17:21.8
85 Nicholas Reddig Royal Oak M 1:17:29.9 1:17:29.9
86 Jeanene Calabrese Winamac IN F 1:17:51.3 1:18:38.4
87 Traci Rink Birmingham MI F 1:20:05.4 1:20:05.4
88 Thomas Henderson Williamsburg M 1:21:14.9 1:21:52.5
89 Brent Pittenger Flint MICHIGAN M 1:21:18.1 1:22:54.2
90 Amy Weiss Clawson F 1:22:01.7 1:23:26.7
91 Rebecca Miller West Bend M 1:22:12.6 1:22:12.6
92 Sarah Coffman Portage F 1:22:18.5 1:23:04.5
93 Daniel Backman Portage M 1:22:23.8 1:23:12.1
94 Ronald Foon Birmingham MI M 1:22:34.1 1:23:02.3
95 Marc Benigni   M 1:22:38.4 1:22:38.4
96 Anne Gordon Portage MI F 1:24:13.8 1:24:56.9
97 Nancy Seeley Traverse City MI F 1:25:30.0 1:26:07.1
98 Liz Smith Ann Arbor MICHIGAN F 1:29:17.8 1:29:34.6
99 Ed Peddycord Chesterfield M 1:30:06.3 1:30:34.1
100 Andrea Essenmacher Traverse City MI F 1:30:11.4 1:31:42.5
101 Kelly Klever Ann Arbor MI F 1:30:14.0 1:31:45.2
102 Nikki Peddycord Chesterfield F 1:30:33.3 1:30:33.3
103 Karen Lewis Brighton MICHIGAN F 1:31:38.7 1:31:58.0
104 Chad Essenmacher Brooklyn MI M 1:31:44.8 1:31:44.8
105 Jason Dellamater Davison M 1:33:11.5 1:33:55.9
106 Robert T Bell Germantown OHIO M 1:33:26.5 1:34:54.3
107 Valarie Berkshire Lansing F 1:38:35.4 1:39:30.8
108 Mary Weigelin Gregory MICHIGAN F 1:41:18.4 1:41:18.4
109 Kathy Collop Plymouth F 1:56:55.9 2:01:10.5
110 Beth Savalox Plymouth MI F 1:57:02.9 2:01:10.5
111 Jean Walsh Plymouth MI F 1:57:03.8 2:01:12.9

 

5k Run Overall

Place Name City Gender Chip Time Gun Time
1 Kevin Deyo Traverse City MI M 21:40.8 21:40.8
2 Zane Brooks Frankfort MI M 23:56.5 23:58.1
3 Richard Koenig Oakland MI M 25:39.0 25:39.0
4 Eric Crissman Rapid City MI M 25:41.4 25:51.0
5 Greg Mills Bellaire MI M 26:57.5 27:07.0
6 Paul Marek Traverse City MI M 27:02.4 27:02.4
7 Mike Polus Gaylord MI M 27:17.7 27:17.7
8 Chris Cotter Webberville M 27:56.1 27:56.1
9 Jonathan McAndrews East Lansing M 27:57.1 37:02.7
10 Nathan Skop East Jordan M 28:03.8 28:13.8
11 Robert J. Courtright Traverse City M 28:18.1 28:18.1
12 Nancy Agrillo Grand Rapids MI F 28:41.6 28:41.6
13 Kaitlin Omara Ypsilanti F 28:26.5 28:44.3
14 Maggie Sadler South Lyon MI F 28:58.6 28:58.6
15 Ron Stempihar Ann Arbor MICHIGAN M 29:00.0 29:09.8
16 Gary Vegtsberger   M 29:14.3 29:14.3
17 Sophie Pereira   F 29:24.0 29:24.0
18 Rosalind Johnson Ann Arbor M 29:26.1 29:26.1
19 Rosalind Johnson Ann Arbor MI F 29:43.7 29:49.8
20 Don Goetcheus Grand Rapids MI M 29:45.0 29:45.0
21 Abraham Shield Traverse City MI M 29:50.6 30:01.0
22 Erika Kleemann Alanson F 29:57.4 30:00.4
23 Brian Curtis Wyoming MI M 30:06.8 30:06.8
24 Stan Krasovic Rochester Hills M 30:41.0 30:58.8
25 Marc Cripe none MI M 31:02.5 31:15.6
26 Jamal Hamdan livonia MI M 31:13.6 31:13.6
27 Todd Fenton Ortonville M 31:20.9 31:30.9
28 Paul Gulewich WILLIAMSBURG MI M 31:38.6 31:47.3
29 Keena Gilbert   F 31:43.3 31:48.9
30 Bonnie Brown Onekama MI F 31:43.5 31:49.6
31 John Ternes Ann Arbor MI M 31:44.2 31:53.3
32 Brandon Ackerman   M 31:45.1 31:57.1
33 Chris Peters West Bloomfield MI M 31:46.3 31:46.3
34 Marlene Bailey   F 31:54.7 32:00.3
35 Edward Sosnowski Shelby Township MI M 31:58.5 32:14.3
36 Tim Fowler Ada MI M 31:58.9 31:58.9
37 Amy Coneset Traverse City MI F 32:11.1 32:33.1
38 Paul McKeighan Ypsilanti M 32:19.6 32:19.6
39 Richard Williams Commerce M 32:20.0 32:23.3
40 Bryant Sebastian   M 32:26.4 32:47.2
41 Nick Binder Lansing MI M 32:38.9 33:46.0
42 Daniel Pereira   M 32:52.7 32:56.8
43 Kyle Panter Grand Rapids M 33:01.0 33:45.9
44 Kevin Nummikoski Webberville MICHIGAN M 33:04.9 33:04.9
45 Kevin Boyea Port Huron M 33:18.1 33:24.3
46 Ryan Wilson Fenton MI M 33:20.4 46:11.3
47 Sean Lowry Northville MI M 33:21.2 46:11.8
48 Joe Williams Kalamazoo MI M 34:01.7 34:06.1
49 Kevin Zepp Clinton Twp. M 34:23.1 35:08.9
50 Edward Kengerski Kalamazoo MICHIGAN M 34:32.0 34:37.8
51 Samantha Poisson-Smith Lansing MI F 34:51.6 35:55.3
52 James Kukalis Manchester M 35:07.3 35:32.9
53 Josh Ingle Traverse City MI M 35:20.1 35:45.5
54 Rob Cravens West Bend WI M 35:26.3 36:10.7
55 John Walter Grand Blanc MI M 35:34.4 36:26.8
56 Candace Fenton-Rothenbuhler Bloomdale F 35:38.0 35:48.5
57 Julie Anderson Williamsburg MI F 35:47.5 35:47.5
58 Adam Lover   M 35:57.5 36:15.3
59 Kristopher Nitz Saginaw MI M 35:59.6 36:10.9
60 Chuck Marshall Ann Arbor M 36:02.5 36:02.5
61 Linda Hall Grosse Pointe MICHIGAN F 36:03.0 36:46.3
62 Peggy Recker Paradise MI F 36:03.2 36:17.3
63 Laura Melendez Grand Rapids MI F 36:12.2 36:12.2
64 George Seley Orchard Lake M 36:13.6 36:18.4
65 Jackie Saling Plymouth F 36:22.0 36:27.6
66 Angela Tripp Ypsilanti MI F 36:22.1 36:50.8
67 Amie Mleko Traverse City MI F 36:28.6 36:34.2
68 Donna Kaysserian Traverse City MI F 36:37.0 37:11.6
69 Janice Schmuckal Traverse City MI F 36:38.2 37:12.0
70 David Best Howell MI M 36:39.9 36:39.9
71 Debbie Walter Grand Blanc M 37:03.8 37:56.1
72 David Hofmann Ann Arbor M 37:10.9 37:29.5
73 Brandon Paquette Livonia MI M 37:12.6 37:36.6
74 Walter Pheeney Farmington Hills MICHIGAN M 37:17.0 37:28.6
75 Ed Bailey Rapid City MI M 37:23.5 37:47.6
76 Katie Ableson Oak Park MICHIGAN F 37:25.8 37:25.8
77 Jay Zammit Lathrup Village MI M 37:37.7 37:58.5
78 Karen Burek Ann Arbor F 37:42.7 37:51.8
79 Kelly Ohrtman Grand Rapids F 37:44.3 37:44.3
80 Kris Crimp Rockford MI F 37:48.8 38:19.1
81 Michele Kendall-Williams Commerce MI F 37:52.4 37:56.7
82 Eric Schauwecker Livonia MI M 37:52.5 38:27.1
83 Chuck Blake   M 37:56.2 38:06.1
84 Sara Heath Plainfield MI F 37:58.7 37:58.7
85 Miranda Monroe Empire MI F 38:00.5 39:26.3
86 Emily Krywko Waterford MICHIGAN F 38:15.3 38:33.3
87 Gina Belknap Grand Ledge MI F 38:20.1 38:20.1
88 Ann Smith Bear Lake MI F 38:25.5 38:25.5
89 Jodi Phinney Plain City F 38:31.6 39:00.9
90 Leslie Sedlarik Flushing MI F 38:32.6 39:10.2
91 Mark Hammerberg Kalkaska MI M 38:38.6 38:45.9
92 Breann White Grand Blanc F 38:42.0 39:41.1
93 Theresa Whitenight Ira Township MI F 38:56.0 39:15.3
94 Benjamin Schwartz Chicago M 39:11.3 39:41.3
95 Dan Lantis FIFE LAKE MI M 39:17.3 39:17.3
96 Leo J Bacon Belle River, Ontario M 39:35.8 39:35.8
97 Brian Vankuren Goodrich M 39:37.5 40:33.6
98 Larry Turpin Delton MI M 39:39.2 40:03.8
99 Jennifer Peace Westland MI F 39:40.5 40:32.2
100 Kate Dolata Rochester Hills F 39:46.7 39:57.8
101 Chris Warden Rochester Hills M 39:47.3 39:58.7
102 Susan Morville Ann Arbor MI F 39:50.5 40:36.9
103 Lena Dean Ann Arbor MI F 39:51.6 39:51.6
104 Karen Labean Bay City F 39:52.7 41:00.6
105 Nancy Lange Wyoming MICHIGAN F 40:07.8 40:07.8
106 Abbey Flores   F 40:11.3 40:11.3
107 Shannon Thomas Mount Morris F 40:14.8 40:57.2
108 Christine Hawley Traverse City F 40:37.6 42:04.3
109 Ryan Biller Forest Park ILLINOIS M 40:51.1 40:51.1
110 Steve Gulas Port Clinton M 40:56.7 41:55.8
111 Deborah Ternes Ann Arbor MI F 41:07.4 41:29.6
112 Rick Samassa Holly M 41:22.6 42:19.6
113 Sheri Samassa Holly F 41:23.7 42:19.6
114 Abigail Callejas Webberville MICHIGAN F 41:25.6 41:25.6
115 Sophie Stepke Ann Arbor MI F 41:28.7 41:47.3
116 Danielle Reihl Grand Haven MI F 41:32.1 41:32.1
117 Jessica Morgan Sears MI F 41:37.6 42:21.6
118 Alisha Toyzan Midland F 41:38.1 41:38.1
119 Altaf Khan Hanover Park M 41:43.2 42:12.3
120 Mary Beth Sheehan Ann Arbor MI F 41:44.0 42:25.3
121 Francis Kern Berkley MICHIGAN M 41:52.5 42:10.9
122 Patti Ingle Bay City MI F 41:53.7 42:16.8
123 Andrea Thelen North Branch MICHIGAN F 41:54.6 41:54.6
124 Justin Tharrett Roseville MICHIGAN M 41:56.0 43:08.8
125 Tom Neal Farmington Hills M 42:12.2 42:26.5
126 Claire Kaisler East Lansing F 42:14.9 42:29.2
127 Kevin Cotter Ferndale MICHIGAN M 42:15.1 43:18.7
128 Jim Coneset Traverse City M 42:20.0 42:20.0
129 Janina Olivero East Lansing F 42:21.7 42:36.3
130 Geri Morris Traverse City MI F 42:24.8 42:24.8
131 Julia McCormick Livonia MI F 42:24.8 42:46.9
132 Greg Miller Tower Lakes ILLINOIS M 42:25.1 42:36.5
133 Luann Doriot Traverse City MI F 42:27.8 42:46.5
134 Megan Holt Troy MI F 42:28.8 42:49.3
135 Kristen Murphy Grand Rapids F 42:36.2 44:02.1
136 George Moilanen Milford M 42:42.1 44:09.0
137 Isaac Stone Traverse City MI M 42:42.8 42:55.7
138 Jessica Adams Troy MI F 42:49.0 42:49.0
139 Tanya Flowler   F 42:49.2 43:21.1
140 Vanessa Debus Ypsilanti MI F 42:56.5 43:22.5
141 Michael Lopez Rochester MI M 43:01.2 44:07.0
142 Kristen Kaline Traverse City F 43:10.2 44:14.3
143 Lori Schmidtke Grosse Ile MI F 43:19.7 44:42.1
144 Connie Stall Manton MI F 43:25.0 43:25.0
145 Elizabeth Cooke Farmington Hills MI F 43:25.5 44:06.4
146 Jacquelyn Mondani Royal Oak F 43:28.0 44:39.1
147 Caitlin McSweeney Traverse City MI F 43:30.0 44:16.8
148 Sarah Sosnowski Shelby Township MI F 43:30.6 44:38.5
149 Linda Lynch Birmingham MI F 43:35.3 44:13.1
150 Andrea Veltri Scottsdale AZ F 43:43.2 44:09.6
151 Terri Umlor Kingsley F 43:46.2 44:07.0
152 Lynn Blake   F 43:55.7 44:08.0
153 Trisha Hoffman Norton Shores F 43:58.4 45:30.0
154 Gypsy Schindler Grand Rapids F 44:35.8 45:12.1
155 Andrew Mills Ann Arbor M 44:48.8 45:51.1
156 Rebecca Mitchell Melvindale MICHIGAN F 45:04.0 46:40.3
157 Sy Turpin Delton M 45:25.8 45:49.6
158 Molly Kidner Twin Lake MI F 45:31.2 45:31.2
159 Larry Bodjack Kingsley M 45:36.7 45:36.7
160 Thomas McClish Grand Rapids M 45:45.3 47:11.8
161 Megan Cottington Plainfield MI F 45:53.0 45:53.0
162 Kathleen Smith Farmington Hills MI F 46:05.5 46:36.2
163 Heidi Vanderstelt   F 46:09.0 46:09.0
164 Shannon Peterson Brighton F 46:14.8 46:14.8
165 Michael Peak Keego Harbor MICHIGAN M 46:15.2 47:48.8
166 Nicole Flatley Keego Harbor F 46:20.7 47:53.3
167 Kimberly Martin Oakland Township MI F 46:21.4 47:22.5
168 Sheena Backman Portage F 46:24.3 47:13.8
169 Sarah Faix Ypsilanti MI F 46:36.6 47:37.7
170 Jana Turpin Delton MI F 47:16.2 48:03.1
171 Melissa Boyea Ypsilanti MI F 47:24.7 47:32.6
172 Amanda Savage Williamsburg MI F 47:27.3 48:03.9
173 Joan Adams Traverse City MI F 47:28.7 48:05.3
174 Laura Boyea Port Huron MI F 47:31.6 47:31.6
175 Theresa Lynch Grand Ledge MI F 48:07.6 48:49.4
176 Lindsey Stanton Islamorada FLORIDA F 48:10.6 48:49.4
177 Steven Fran's Rochester Hills M 49:02.4 50:12.3
178 Marianne Marzolla Birmingham MICHIGAN F 49:04.2 50:13.1
179 Joseph Peace Westland MI M 49:21.1 50:12.3
180 Shannon Jensen Traverse City F 49:36.0 59:55.1
181 Brianna Barden Cedar F 49:39.0 59:57.6
182 Connie Holmes Evart F 50:08.0 50:45.1
183 Phillp Korovesis Pleasant Ridge M 50:13.5 51:45.3
184 Lindsey La Forte Okemos F 50:32.6 50:32.6
185 Julie Smith Fort Wayne INDIANA F 50:37.6 52:13.3
186 Michael Mihora Ypsilanti MI M 50:40.3 50:40.3
187 Kathleen Henderson Williamsburg MI F 51:03.6 51:03.6
188 Sefe Puente Detroit MI F 51:08.9 52:08.6
189 Holly Bart Brighton MI F 51:36.0 52:07.8
190 William Flores Whitmore Lake MI M 51:42.6 51:54.7
191 Dyanna Cogswell Royal Oak F 51:44.1 51:44.1
192 Gabriele Brazee East Lansing MICHIGAN F 51:46.2 52:34.1
193 Mercedes Zepp Clinton Twp F 51:56.5 52:46.2
194 Terrence Fyock Clio M 52:03.3 52:03.3
195 Catherine Bansek Rochester MI F 52:05.0 53:17.8
196 Aaron Fyock Clio M 52:15.0 53:22.1
197 Nicole Ver Kuilen Ann Arbor MI F 53:14.9 54:31.1
198 Megan Brown South Lyon MI F 53:15.8 54:29.5
199 Russell La Forte Okemso M 53:18.3 53:18.3
200 Bob Boomer Traverse City M 53:23.8 53:23.8
201 Jennifer Vanalstine Kalkaska MI F 53:41.2 54:39.1
202 Kristin Pitcairn   F 54:08.8 55:21.9
203 Rob Nani   M 54:10.2 55:21.5
204 Joann Gregg Traverse City MI F 54:14.3 55:33.1
205 Emilee Pike Grand Rapids F 54:15.4 54:49.6
206 Shawn Gregg Traverse City MI M 54:19.5 55:33.1
207 Kristen Shankleton Saline F 54:27.0 56:17.7
208 Amy Travis Kingsley F 54:27.6 55:30.4
209 Alison Middleton Maple City F 54:29.1 55:29.2
210 Ben Gramlich Rochester Hills M 54:31.3 55:35.9
211 David Brazee East Lansing M 54:38.5 55:31.3
212 Sandra Leonard Utica MICHIGAN F 54:56.5 56:15.6
213 Slawomir Sadowicz Macomb MI M 54:58.2 55:04.2
214 Tasha Sadowicz Macomb F 55:02.5 55:05.8
215 Kole Kasper   M 55:34.6 57:18.6
216 Nagehan Demirci Chicago F 55:36.0 56:02.8
217 Darlene Lorence Flint MI F 55:44.6 57:05.7
218 Shannon Henderson Flint MI F 55:46.2 57:05.1
219 Kimberly Cadman Chesterfield Twp F 55:52.3 57:24.9
220 Dave Cadman Chesterfield M 55:53.0 57:25.7
221 Alex Ross Grand Blanc M 55:56.0 57:07.6
222 Nancy O'Dell MANTON MI F 56:31.8 56:31.8
223 Rachel Deffendall Traverse City MI F 56:37.1 56:49.8
224 Chris Bart Brighton F 56:41.0 57:11.8
225 Ana Lawrence Farmington F 56:47.4 58:16.5
226 Shannon Hotz West Bloomfield F 56:48.8 57:46.8
227 Sherry Johnson   F 56:49.3 56:49.3
228 Cristina Jamo Birmingham F 56:49.8 57:46.9
229 Susan Moilanen Milford MI F 56:55.5 58:22.8
230 Emma Bacon Belle River, Ontario F 57:02.3 57:21.3
231 Katelyn Hammond Alma MI F 57:06.7 57:06.7
232 Kathryn Clappison Farmington Hills F 57:12.3 58:19.1
233 Leo S Bacon Belle River, Ontario M 57:19.0 57:40.3
234 Nick Debone East Lansing M 57:28.7 58:28.8
235 Sarah Rivera Haslett F 57:33.7 58:29.7
236 Deb McSweeney Clarklake MI F 57:39.8 57:39.8
237 Erin Kalbaugh Walton F 57:41.0 58:34.6
238 Margaret Bellhorn Union F 57:42.6 58:34.0
239 Jessica Besaw East Lansing MI F 57:46.3 57:46.3
240 Brianne Draper Wheeler F 57:47.3 58:06.6
241 Melinda Dewald Monroe MI F 57:47.6 57:47.6
242 Rachel Draper Elk Rapids F 58:06.6 58:06.6
243 Caitlin Nelson Nashville TN F 58:15.3 59:17.0
244 Neil Fladung Nashville M 58:16.2 59:17.0
245 Stacy Truax Livonia MICHIGAN F 58:24.9 58:44.5
246 Jacob Fyock Clio M 58:34.0 59:39.8
247 Frank 'Coxcykle Schwarzkopf South Lyon MICHIGAN M 59:35.8 1:01:21.2
248 Diane Landgrabe Winter Springs F 59:36.9 1:01:20.9
249 Jessie Fyock   F 59:45.2 1:00:54.1
250 Dawn McConnachie Northville MI F 59:49.7 1:00:39.6
251 Pat Zuber   M 59:49.9 1:01:10.7
252 Courtney Winston Birmingham MI F 1:00:11.4 1:12:58.4
253 Tina Zuber   F 1:00:24.7 1:01:44.6
254 Jess Harding Auburn Hills M 1:00:34.2 1:01:15.3
255 Ted Kilmer Traverse City MI M 1:00:36.0 1:01:15.7
256 Ann Niebrzydowski Sterling Heights MI F 1:00:39.5 1:01:13.7
257 Nancy Rademacher Fowler F 1:01:20.1 1:01:56.4
258 Sandra Thelen Westphalia F 1:01:31.1 1:01:55.1
259 Stephanie Newman Roseville F 1:01:52.1 1:03:50.3
260 Sheryl Walsh Novi MI F 1:02:04.5 1:03:30.6
261 Leslie Dewan Troy F 1:02:08.1 1:02:36.1
262 Patricia Woods Dewitt F 1:02:34.4 1:03:08.6
263 Jamele Kuiper   F 1:02:39.9 1:03:07.7
264 Pam Cripe   F 1:03:03.8 1:03:51.8
265 Carol Blastic Knox F 1:03:06.4 1:04:26.2
266 Allison Crowley Ann Arbor MI F 1:03:10.0 1:04:43.1
267 Amber Peterson Ann Arbor F 1:03:10.8 1:04:41.6
268 Therese White Fowlerville MARYLAND F 1:03:24.4 1:03:55.1
269 Diane Jablonski Port Huron MI F 1:03:24.5 1:03:53.3
270 Karen Poloski Holly F 1:03:41.0 1:04:12.8
271 Margaret Ford South Lyon F 1:03:53.1 1:03:53.1
272 Sue Haney White Lake F 1:03:56.6 1:03:56.6
273 Nicolette Fazio Grand Blanc MICHIGAN F 1:04:15.2 1:05:26.5
274 Brenda Foster Ann Arbor MI F 1:04:39.3 1:05:15.6
275 Tammy Rees Saint Louis MI F 1:05:09.0 1:06:33.3
276 Christine Schinker Royal Oak MI F 1:05:12.0 1:06:31.1
277 Mary Hewitt Flint MICHIGAN F 1:05:13.4 1:06:32.3
278 Melissa Congleton Mason MI F 1:06:32.1 1:06:32.1
279 Cindy Willer Novi MI F 1:06:57.8 1:07:32.9
280 Ann Wallace Walled Lake F 1:07:26.3 1:07:26.3
281 Laura Stuursma Traverse City MI F 1:07:31.2 1:08:58.3
282 Jennifer Richardson Lake Ann MI F 1:07:31.2 1:08:55.8
283 Bridget Ross Grand Blanc M 1:09:02.1 1:10:08.1
284 Jane Zlojutro Traverse City MI F 1:09:09.8 1:09:58.1
285 Bonnie Shumaker Traverse City F 1:09:12.0 1:10:01.1
286 Audrey Dubois Remus F 1:09:30.3 1:11:16.4
287 Kelly Horsfall Milwaukee F 1:09:48.7 1:10:06.1
288 Amanda Brooks North Muskegon F 1:10:03.1 1:10:03.1
289 Carman Winter White Lake MI F 1:10:22.1 1:11:38.4
290 Kathleen Zaguroli Milford F 1:10:23.9 1:11:40.5
291 Teri McGinn White Lake MI F 1:10:24.9 1:11:39.5
292 Laura Becker White Lake MI F 1:10:27.1 1:11:39.9
293 Susan Wellman-Smith Milford F 1:10:31.3 1:11:44.9
294 Karen Dudas White Lake MI F 1:10:39.5 1:11:48.8
295 Janet Ball Blanchard MI F 1:11:39.7 1:13:20.8
296 Charlene Kohl Lakeview MI F 1:11:53.4 1:13:30.5
297 Heather Dewan Troy F 1:14:48.9 1:14:48.9
298 Grainne Krasovic Rochester Hills F 1:18:01.5 1:19:27.6
299 Paula Zammit   F 1:18:03.0 1:19:28.4
300 Nikolai Ashkar Burton M 1:18:34.3 1:19:41.4
301 Christine Ashkar Burton F 1:18:38.5 1:19:45.6
302 Birgit Yetter Traverse City MI F 1:19:27.1 1:19:27.1
303 Travis Johnston Holly MI M 1:21:04.8 1:21:04.8
304 Cameron Gabrys Waterford M 1:21:06.9 1:21:06.9
305 Delynn Ruddy FLUSHING MI F 1:21:24.7 1:21:24.7
306 Anna Wheeler Clarkston F 1:21:26.7 1:21:26.7
307 Lindsey Nelson Holly MI F 1:21:28.6 1:21:28.6
308 Kent Maupin Ada M 1:23:37.8 1:25:13.6
309 Karin Maupin Ada F 1:23:57.8 1:25:30.6
310 Taylor Rothenbuhler   M 1:24:45.5 1:26:28.0
iowa311 Angela Bockbrader Bloomdale F 1:24:48.0 1:26:25.8
312 Carrie Fenton Ortonville MI F 1:24:48.1 1:26:27.4

 

 

 

January 20th

Mendon Ponds Winterfest Snowshoe Race
Mendon, NY.

Citizen's 5k Results

Place Last First Age Time
1 Hulbert  Eric 19u 23:13
2 Kerr Colin 19u 23:49
3 Harper Ben 19u 25:00
4 Popp Justin 19u 25:19
5 Chubb Emma W19u 28:20
6 Edgar Derek 19u 28:25
7 Hulbert  Ezra 19u 30:02
8 Harper Dean m40-44 31:05
9 Gratz Tyler 19u 32:18
10 Dugo Bunny w30-34 34:39
11 Green Jeff m20-29 35:24
12 Ramus Johnny m25-29 35:25
13 Gregoire Mark m50-54 36:50
14 Gregoire Kellie w45-49 36:50
15 Kowalik Bob m60-64 37:26
16 Katz Dan m50-54 39:19
17 Newmark Jessie w19u 40:50
18 Gray Natalie w19u 40:51
19 Schiffeler Sarah w55-59 44:30
20 Pellegrin Tina w35-39 50:15
21 Mercel Ronald m60-64 55:23

 

5K Jr Results

Place Last First Age Time
1 Hulbert  Eric 19u 23:13
2 Kerr Colin 19u 23:49
3 Harper Ben 19u 25:00
4 Popp Justin 19u 25:19
5 Edgar Derek 19u 28:25
6 Hulbert  Ezra 19u 30:02
7 Gratz Tyler 19u 32:18
       
       
       
1 Chubb Emma W19u 28:20
2 Newmark Jessie w19u 40:50
3 Gray Natalie w19u 40:51
       
       
       
1 Harper Dean m40-44 31:05
2 Dugo Bunny w30-34 34:39
3 Green Jeff m20-29 35:24
4 Ramus Johnny m25-29 35:25
5 Gregoire Mark m50-54 36:50
6 Gregoire Kellie w45-49 36:50
7 Kowalik Bob m60-64 37:26
8 Katz Dan m50-54 39:19
9 Schiffeler Sarah w55-59 44:30
10 Pellegrin Tina w35-39 50:15
11 Mercel Ronald m60-64 55:23

 

10K Overall Results

Place Last First age time
1 Murray Tyler m20-24 36:45
2 Sambolec Eric m35-39 37:43
3 Varensky Mark m20-24 40:09
4 Matthews Brian m30-34 42:10
5 Jackson Thomas m30-34 44:29
6 Kowalik Eric m20-24 45:14
7 Mischler Rob m35-39 45:15
8 Ostrander Dan m35-39 45:30
9 Rogers Michael m55-59 46:17
10 Gutman Jason m35-39 47:00
11 Rossi Joshua m30-34 47:58
12 Gutman Janelle w35-39 48:02
13 Gregoire Kellie w45-49 49:25
14 Kessler Dave m40-44 49:49
15 Baker Clayton m45-49 49:52
16 Crego Greg m40-44 50:06
17 Miner James m65-69 50:46
18 Hill Adam m40-44 50:51
19 Tapp William m45-49 52:38
20 Kessler Sherry w40-44 52:52
21 Dryan Robert m55-59 53:03
22 Lindblom Bonnie w50-54 53:04
23 Meynadasy Michael m50-54 54:41
24 Evans Ashley w19u 55:15
25 Thomas Brian m25-29 55:38
26 Brisson Kevin m55-59 55:54
27 Barry Christopher m60-64 58:56
28 Stanford John m50-54 59:54
29 Herrieck Jeanne w60-64 1:01:11
30 Kincaid Christopher m25-29 1:01:15
31 Tarduno John m50-54 1:02:43
32 Madison Colette w40-44 1:03:05
33 Reif Mike m60-64 1:03:07
34 Priviter-Gage Carolyn w50-54 1:06:22
35 Nabinger Christine w45-49 1:06:26
36 Sek Dave m70-74 1:10:42
37 Griffin Chary w65-69 1:11:16
38 Lavner Bruce m60-64 1:11:39
39 Pellegrin Tina w35-39 1:33:00

 

 

January 20th

Boulder Lake Snowshoe Race           
Duluth, MN       
 

January 20th

White River Snowshoe Race
Mt. Hood, OR

 

8K Snowshoe (5.04 Miles)

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
       1    Daniel Prahl            Portland  OR          134   25       1 Overall         43:35    8:39/M             
       2    Mario Mendoza           Bend  OR              192   26       2 Overall         44:19    8:48/M        00:44
       3    Chris Ramsey            Portland  OR          209   39       3 Overall         44:20    8:48/M        00:45
       4    Sean Nixon              Sunriver  OR          119   42       1 Top Mas         44:55    8:55/M        01:20
       5    Ben Volk                Pasco  WA             170   47   1/5    M 45-49        45:16    8:59/M        01:41
       6    Kevin Cooper            Beaverton  OR          36   41   1/13   M 40-44        45:36    9:03/M        02:01
       7    Christy Runde           Brush Prairie  WA     143   44       1 Overall         45:49    9:05/M             
       8    shawn kleinschmit       lebanon  OR           104   42   2/13   M 40-44        45:55    9:07/M        02:20
       9    Aaron Jenniges          Vancouver  WA          94   33   1/15   M 30-34        46:09    9:09/M        02:34
      10    Carrie Zografos         Portland  OR          189   33       2 Overall         46:36    9:15/M        00:47
      11    Frank Mungeam           Lake Oswego  OR       216   51   1/5    M 50-54        47:06    9:21/M        03:31
      12    Charles Ryan            Lake Oswego  OR       144   58   1/6    M 55-59        47:34    9:26/M        03:59
      13    Rich Cramer             Beaverton  OR         195   52   2/5    M 50-54        48:09    9:33/M        04:34
      14    Erik Soreng             Portland  OR          157   35   1/6    M 35-39        49:04    9:44/M        05:29
      15    Stefan Furst            Vancouver  WA          72   55   2/6    M 55-59        49:26    9:48/M        05:51
      16    Jaysun Pyatt            Vancouver  WA         136   38   2/6    M 35-39        49:35    9:50/M        06:00
      17    MYRA KLETTKE            LAKE OSWEGO  OR       194   52       3 Overall         52:05   10:20/M        06:16
      18    Anita Dilles            Portland  OR          205   27   1/7    F 25-29        53:07   10:32/M        07:18
      19    Graham Moon             Lake Oswego  OR       116   30   2/15   M 30-34        53:22   10:35/M        09:47
      20    Micha Ramsey            Portland  OR          208   40       1 Top Mas         53:26   10:36/M        07:37
      21    Jane Cleavenger         Bend  OR               33   54   1/5    F 50-54        53:29   10:37/M        07:40
      22    Mike Cobb               Portland  OR          206   42   3/13   M 40-44        53:37   10:38/M        10:02
      23    Jordan Gregory          Bend  OR               77   30   3/15   M 30-34        53:42   10:39/M        10:07
      24    Bryan Reichert          Bend  OR              140   43   4/13   M 40-44        54:36   10:50/M        11:01
      25    Ben Adair               Eugene  OR              1   26   1/4    M 25-29        55:29   11:01/M        11:54
      26    Kalvi Sokk              Hillsboro  OR         156   17   1/3    M  0-19        56:06   11:08/M        12:31
      27    George Otanic           Portland  OR          128   41   5/13   M 40-44        56:16   11:10/M        12:41
      28    Jesse Waas              Portland  OR          173   27   2/4    M 25-29        56:29   11:12/M        12:54
      29    Gevara Teebi            Portland  OR          163   44   6/13   M 40-44        57:21   11:23/M        13:46
      30    Carrie Brant            West Linn  OR          19   36   1/9    F 35-39        57:23   11:23/M        11:34
      31    Robert Dayton           Wilsonville  OR        42   31   4/15   M 30-34        57:40   11:27/M        14:05
      32    Brian Hansen            Portland  OR          193   51   3/5    M 50-54        57:55   11:29/M        14:20
      33    Harlan Brock            West Linn  OR          20   42   7/13   M 40-44        58:03   11:31/M        14:28
      34    paul berkey             Amity  OR              15   49   2/5    M 45-49        58:15   11:33/M        14:40
      35    Jim Rantala             bend  OR              139   58   3/6    M 55-59        59:06   11:44/M        15:31
      36    Erin Devlin             Portland  OR           51   27   2/7    F 25-29        59:08   11:44/M        13:19
      37    shanda button           gresham  OR           218   40   1/5    F 40-44        59:10   11:44/M        13:21
      38    Todd Plummer            Gresham  OR           133   43   8/13   M 40-44        59:11   11:45/M        15:36
      39    Jason Watkins           Onalaska  WA          175   36   3/6    M 35-39        59:13   11:45/M        15:38
      40    Gene Yoo                Portland  OR          187   27   3/4    M 25-29        59:35   11:49/M        16:00
      41    John Dunbar             Happy Valley  OR       60   43   9/13   M 40-44      1:00:50   12:04/M        17:15
      42    courtney holbrook       portland  OR           87   37   2/9    F 35-39      1:01:12   12:09/M        15:23
      43    Lucy Defillipis         Ridgefield  WA         44   16   1/2    F  0-19      1:01:27   12:12/M        15:38
      44    Tyler Peebles           Portland  OR          130   33   5/15   M 30-34      1:01:29   12:12/M        17:54
      45    Keith Johnson           Poulsbo  WA            96   66   1/1    M 65-69      1:02:51   12:28/M        19:16
      46    Candi Cook              Portland  OR          197   37   3/9    F 35-39      1:03:07   12:31/M        17:18
      47    Todd Petersen           Portland  OR          131   41  10/13   M 40-44      1:03:12   12:32/M        19:37
      48    Chris Crewdson          Portland  OR           39   31   6/15   M 30-34      1:03:14   12:33/M        19:39
      49    Stephanie Irving        Trout Lake  WA        199   50   2/5    F 50-54      1:03:27   12:35/M        17:38
      50    Jesus Gomez                                   202   17   2/3    M  0-19      1:03:28   12:36/M        19:53
      51    Bruce Brown             portland  OR           23   30   7/15   M 30-34      1:03:43   12:39/M        20:08
      52    Clay Halverson          Bend  OR               82   48   3/5    M 45-49      1:03:44   12:39/M        20:09
      53    Brett Swanson           West Linn  OR         161   23   1/3    M 20-24      1:03:46   12:39/M        20:11
      54    Ingmar Saul             Portland  OR          201   47   4/5    M 45-49      1:03:47   12:39/M        20:12
      55    Julianna Vidales        Vancouver  WA         203   16   2/2    F  0-19      1:04:32   12:48/M        18:43
      56    george rohm             canby  OR             141   53   4/5    M 50-54      1:05:26   12:59/M        21:51
      57    Deanna Foster           Portland  OR           70   50   3/5    F 50-54      1:05:46   13:03/M        19:57
      58    Justin Hendrickson      Beaverton  OR          85   51   5/5    M 50-54      1:05:56   13:05/M        22:21
      59    Sarah Brosier           Bend  OR               21   53   4/5    F 50-54      1:05:58   13:05/M        20:09
      60    John Hulcher            Camas  WA              91   43  11/13   M 40-44      1:05:59   13:06/M        22:24
      61    Marne Pringle           Portland  OR          135   34   1/8    F 30-34      1:06:50   13:16/M        21:01
      62    Elias Stucky Byles      Portland  OR          213   25   4/4    M 25-29      1:06:56   13:17/M        23:21
      63    Tim Adair               springfield  OR         2   32   8/15   M 30-34      1:07:42   13:26/M        24:07
      64    Jessica Bonilla         Hillsboro  OR          18   34   2/8    F 30-34      1:07:43   13:26/M        21:54
      65    Nick Hughes             Portland  OR           90   33   9/15   M 30-34      1:07:57   13:29/M        24:22
      66    Kaitlyn Devlin          Portland  OR           52   25   3/7    F 25-29      1:08:32   13:36/M        22:43
      67    Wayne Adams             Toutle  WA              4   32  10/15   M 30-34      1:08:35   13:36/M        25:00
      68    Doug Nelson             Beaverton  OR         117   40  12/13   M 40-44      1:08:42   13:38/M        25:07
      69    Sarah Kerr-Daly         Eugene  OR            100   63   1/3    F 60-64      1:08:52   13:40/M        23:03
      70    Bradley Taylor          Portland  OR          210   41  13/13   M 40-44      1:09:30   13:47/M        25:55
      71    Rachael Wiseman Nelson  Beaverton  OR         182   33   3/8    F 30-34      1:09:56   13:53/M        24:07
      72    celeste ames            portland  OR            6   45   1/7    F 45-49      1:09:59   13:53/M        24:10
      73    Laura Kantor            Bend  OR               98   43   2/5    F 40-44      1:10:50   14:03/M        25:01
      74    marla stone             ridgefield  WA        159   44   3/5    F 40-44      1:10:59   14:05/M        25:10
      75    Jennifer English        oregon city  OR        62   38   4/9    F 35-39      1:11:38   14:13/M        25:49
      76    Kelcy Albright          Portland  OR          211   26   4/7    F 25-29      1:11:49   14:15/M        26:00
      77    Tim Schmick             Beaverton  OR         146   32  11/15   M 30-34      1:12:26   14:22/M        28:51
      78    Susan Witcraft          Lake Oswego  OR       183   56   1/1    F 55-59      1:12:29   14:23/M        26:40
      79    jeffrey trasmonte       beaverton  OR         165   31  12/15   M 30-34      1:12:45   14:26/M        29:10
      80    Maria Gonchoroff        Vancouver  WA          76   27   5/7    F 25-29      1:12:57   14:28/M        27:08
      81    Kenneth Roko            Portland  OR          142   39   4/6    M 35-39      1:12:58   14:29/M        29:23
      82    Julian Trujillo         Portland  OR          166   32  13/15   M 30-34      1:13:20   14:33/M        29:45
      83    Richard Lovett          Portland  OR          204   59   4/6    M 55-59      1:14:26   14:46/M        30:51
      84    Christine Nakae         Trout Lake  WA        198   49   2/7    F 45-49      1:14:46   14:50/M        28:57
      85    Heather Feeman          Portland  OR          217   44   4/5    F 40-44      1:14:47   14:50/M        28:58
      86    Brian Kelly             Portland  OR           99   38   5/6    M 35-39      1:15:08   14:54/M        31:33
      87    Sarah Jenniges          Vancouver  WA          95   34   4/8    F 30-34      1:15:09   14:55/M        29:20
      88    Laura Halstead          Portland  OR           81   33   5/8    F 30-34      1:15:17   14:56/M        29:28
      89    Allison Demperio        Portland  OR          196   30   6/8    F 30-34      1:16:15   15:08/M        30:26
      90    Flavia DeAndrade        Portland  OR           43   27   6/7    F 25-29      1:16:16   15:08/M        30:27
      91    sean harris             portland  OR           83   30  14/15   M 30-34      1:16:55   15:16/M        33:20
      92    Anne Ferrell            Bend  OR               66   49   3/7    F 45-49      1:17:43   15:25/M        31:54
      93    Daniel DiCarlo          Clackamas  OR          53   24   2/3    M 20-24      1:17:46   15:26/M        34:11
      94    Kathe Amos              Gladstone  OR           7   62   2/3    F 60-64      1:17:58   15:28/M        32:09
      95    Brenda Rantala          Bend  OR              138   50   5/5    F 50-54      1:18:28   15:34/M        32:39
      96    Jeanette King           Bend  OR              101   33   7/8    F 30-34      1:18:43   15:37/M        32:54
      97    Marcus Ekdahl           Durham  CA             61   32  15/15   M 30-34      1:19:15   15:43/M        35:40
      98    James Siri              portland  OR          151   59   5/6    M 55-59      1:20:14   15:55/M        36:39
      99    June Kansopon           Portland  OR           97   46   4/7    F 45-49      1:20:17   15:56/M        34:28
     100    Bettie Denny            Portland  OR           45   63   3/3    F 60-64      1:21:22   16:09/M        35:33

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
     101    Rosey Cramer            Portland  OR          215   26   7/7    F 25-29      1:25:47   17:01/M        39:58
     102    Krista Saul             Portland  OR          200   48   5/7    F 45-49      1:27:53   17:26/M        42:04
     103    ene x                                        1151   39   5/9    F 35-39      1:27:54   17:26/M        42:05
     104    Jennifer White          Molalla  OR           179   38   6/9    F 35-39      1:33:58   18:39/M        48:09
     105    tina mendel             oregon city  OR       113   42   5/5    F 40-44      1:33:59   18:39/M        48:10
     106    Anthony Bucci           Estacada  OR           25   22   3/3    M 20-24      1:35:45   19:00/M        52:10
     107    Bill Peterson           Vancouver  OR         132   61   1/3    M 60-64      1:36:10   19:05/M        52:35
     108    Corina Olsen            Oregon city  OR       126   39   7/9    F 35-39      1:38:39   19:34/M        52:50
     109    David Volke             Portland  OR          171   49   5/5    M 45-49      1:45:43   20:59/M      1:02:08
     110    Bex! Sakarias           Portland  OR          145   31   8/8    F 30-34      1:45:44   20:59/M        59:55
     111    Victoria Okain          West Linn  OR         124   49   6/7    F 45-49      1:46:48   21:11/M      1:00:59
     112    Alan O'Kain             West Linn  OR         122   60   2/3    M 60-64      1:46:49   21:12/M      1:03:14
     113    Kaira West              Portland  OR          177   38   8/9    F 35-39      1:49:48   21:47/M      1:03:59
     114    Kerry Furimsky          Vancouver  WA          71   37   9/9    F 35-39      1:49:49   21:47/M      1:04:00
     115    Adam Borgens            Portland  OR          190   38   6/6    M 35-39      1:53:23   22:30/M      1:09:48
     116    Steven Borgens          Portland  OR          191   61   3/3    M 60-64      1:53:24   22:30/M      1:09:49
     117    Nathanael Ditton        Tigard  OR            214   17   3/3    M  0-19      1:54:53   22:48/M      1:11:18
     118    Alan Krane              Tigard  OR            105   55   6/6    M 55-59      1:54:54   22:48/M      1:11:19
     119    Melanie Ditton          Tigard  OR             55   49   7/7    F 45-49      1:54:55   22:48/M      1:09:06
       X    Christiana Adams        Vancouver  WA           3   39    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    doug allmer             portland  OR            5   35    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Dave Anctil             Beaverton  OR           8   50    /5    M 50-54                           99:16:24
       X    Brian andrews           Portland  OR            9   30    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Frederic Bard           Beaverton  OR          11   28    /4    M 25-29                           99:16:24
       X    Almine Barton           BEND  OR               13   36    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Siiri Berg              Bend  OR               14   35    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Heather Beyel           Jefferson  OR          16   38    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Katrina Boice           Scappoose  OR          17   40    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Bri Brown               Portland  OR           22   33    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Travis Brown            Portland  OR           24   33    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Tom Campbell            Cornelius  OR          26   43    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Marci Caputo            Vancouver  WA          27   44    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Lesley Castillo         Albany  OR             29   30    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Elliot Chase            Portland  OR           30   30    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    David Clardy            Milwaukie  OR          31   43    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Robin Clarke            Camas  WA              32   44    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Todd Cook               Redmond  OR            35   44    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Laura Coughlin          Beaverton  OR          37   42    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    mike davis              hillsboro  OR          41   55    /6    M 55-59                           99:16:24
       X    jeff davis              portland  OR           40   40    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Morgan Denny            portland  OR           46   31    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Zach Denton             Issaquah  WA           49   37    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Jessica DeRego          Milwaukie  OR          50   31    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Eric Dinnel             Portland  OR           54   44    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Brad Donahoe            Dundee  OR             57   47    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Sheila Donahoe          Dundee  OR             58   47    /7    F 45-49                           99:14:10
       X    Maggie Duffy            Natick  MA            207   49    /7    F 45-49                           99:14:10
       X    Nicole Erickson         Damascus  OR           64   31    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Jonathan Erickson       Damascus  OR           63   35    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Jeff Fink               White Salmon  WA       67   38    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Ted Forcum              Beaverton  OR          68   51    /5    M 50-54                           99:16:24
       X    wendy forrester         Sherwood  OR           69   39    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Brad Garber             Lake Oswego  OR        73   58    /6    M 55-59                           99:16:24
       X    Kris Garrison           Milwaukie  OR          75   39    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Chester Garrison        Milwaukie  OR          74   45    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Robin Haas              Lake oswego  OR        79   39    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Jason Hall              Portland  OR           80   36    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Bob Harrison            Portland  OR           84   61    /3    M 60-64                           99:16:24
       X    Dean Hill               Lake oswego  OR        86   43    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Brian Howell            Portland  OR           89   29    /4    M 25-29                           99:16:24
       X    Judy Huynh              lake oswego  OR        92   26    /7    F 25-29                           99:14:10
       X    Jericho Jefferson       Oregon City  OR        93   37    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Diana Kirkpatrick       Vancouver  WA         102   50    /5    F 50-54                           99:14:10
       X    Silke Kleinhenz         Portland  OR          103   41    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Randy Lauer             Gresham  OR           106   32    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Andrew Lewis            Maupin  OR            107   48    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Kriss Lewis             Gresham  OR           109   46    /7    F 45-49                           99:14:10
       X    Mark Long               Vancouver  WA         110   36    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Suzanne Lopez           Chehalis  WA          111   44    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Cecily McCaffery        Salem  OR             220   43    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Todd McCarthy           Portland  OR          112   48    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Brett Michaud           lake oswego  OR       114   55    /6    M 55-59                           99:16:24
       X    Angela Nguyen           Portland  OR          118   28    /7    F 25-29                           99:14:10
       X    Dominick Noval          Portland  OR          121   33    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Joseph Olivier          Portland  OR          125   32    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Erik Olson              Portland  OR          127   33    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Rod Quinn               Vancouver  WA         137   42    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Eric Schwab             Portland  OR          147   43    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    Tim Shevlin             Salem  OR             149   34    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Mary Simon              Albany  OR            150   45    /7    F 45-49                           99:14:10
       X    Floyd Slocum            Portland  OR          152   39    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Mike Smith              Portland  OR          153   28    /4    M 25-29                           99:16:24
       X    Teri Smith              Tualatin  OR          154   45    /7    F 45-49                           99:14:10
       X    Brittany Stolle         Portland  OR          158   32    /8    F 30-34                           99:14:10
       X    Matt Stone              Kalama  WA            160   33    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Tim Swanson             Damascus  OR          162   51    /5    M 50-54                           99:16:24
       X    dave thackery           Redmond  OR           164   46    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Mike Tyler              Salem  OR             167   46    /5    M 45-49                           99:16:24
       X    Heather Vanderbilt      Tigard  OR            168   38    /9    F 35-39                           99:14:10
       X    Garon Vasquez           Portland  OR          169   32    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Curt Wagner             Salem  OR             174   42    /13   M 40-44                           99:16:24
       X    David Williams          Springfield  OR       180   35    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Gina Williams           Camas  WA             181   44    /5    F 40-44                           99:14:10
       X    Scott Wolfe             Bend  OR              184   39    /6    M 35-39                           99:16:24
       X    Robert Yerex            Sandy  OR             186   53    /5    M 50-54                           99:16:24
       X    Chris Young             Battle Ground  WA     188   32    /15   M 30-34                           99:16:24
       X    Maria Young             Portland  OR          219   33    /8    F 30-34                           99:14:10


4K Snowshoe (2.49)

    Place    Name                    City               Bib No Age       Age Group         Time      Pace     Time Back
       1    Justin Miller           Lake Oswego  OR       115   15       1 Overall         23:23    9:23/M             
       2    Alex DeCino             Carlsbad  CA          516   24       2 Overall         25:19   10:10/M        01:56
       3    Frank Page              Vancouver  WA         129   38       3 Overall         27:40   11:07/M        04:17
       4    Bryce Jenks             Portland  OR          529   28   1/11   M 25-29        27:55   11:13/M        04:32
       5    Evan Simms                                    559   17   1/1    M  0-19        28:10   11:19/M        04:47
       6    Travis Lindstrom        Salem  OR             590   24   1/2    M 20-24        29:45   11:57/M        06:22
       7    Ben Clapp               La Center  WA         511   31   1/5    M 30-34        30:05   12:05/M        06:42
       8    Mindy Stubenrauch       Salem  OR             561   45       1 Overall         30:28   12:14/M             
       9    Bryan Westby            Portland  OR          178   42       1 Masters         30:53   12:24/M        07:30
      10    Laura Bocko             Portland  OR          506   27       2 Overall         31:17   12:34/M        00:49
      11    Alan Fullerton          Portland  OR          520   27   2/11   M 25-29        31:42   12:44/M        08:19
      12    Joy Fabos               Lake Oswego  OR       582   40       3 Overall         32:05   12:53/M        01:37
      13    Sarah Price             Portland  OR          550   22   1/7    F 20-24        32:14   12:57/M        01:46
      14    Molly Byrne             Santa Clara  CA       509   37   1/9    F 35-39        32:33   13:04/M        02:05
      15    John Frantz             Salem  OR             591   29   3/11   M 25-29        33:53   13:36/M        10:30
      16    Linda Greentree         Kailua Kona  HI       522   53       1 Masters         33:57   13:38/M        03:29
      17    Robin Yakhour           Brush Prairie  WA     584   45   1/5    F 45-49        34:16   13:46/M        03:48
      18    Jessica Watkins         Onalaska  WA          568   30   1/11   F 30-34        35:34   14:17/M        05:06
      19    Jessica Crawford        Portland  OR          583   31   2/11   F 30-34        35:45   14:21/M        05:17
      20    gary dismukes           beaverton  OR         517   58   1/1    M 55-59        35:58   14:27/M        12:35
      21    Sarah Wilson            Portland  OR          572   26   1/9    F 25-29        35:59   14:27/M        05:31
      22    Ryan Bourdo             Portland  OR          507   25   4/11   M 25-29        36:12   14:32/M        12:49
      23    Jeremy Nofziger         Lebanon  OR           120   35   1/2    M 35-39        36:55   14:50/M        13:32
      24    Emily Pringle           Damascus  OR          551   32   3/11   F 30-34        36:57   14:50/M        06:29
      25    Mary Tomasso                                  563   14   1/2    F  0-19        37:08   14:55/M        06:40
      26    Laura Thayer            Goldendale  WA        585   43   1/8    F 40-44        37:11   14:56/M        06:43
      27    Mike Rolcik             Mill Creek  WA        554   43   1/4    M 40-44        37:18   14:59/M        13:55
      28    John Shasteen           Salem  OR             575   42   2/4    M 40-44        37:49   15:11/M        14:26
      29    James Webster           Damascus  OR          569   29   5/11   M 25-29        38:30   15:28/M        15:07
      30    melissa ketchum         gresham  OR           531   24   2/7    F 20-24        38:37   15:31/M        08:09
      31    Jabari Hampton          Tacoma  WA            523   32   2/5    M 30-34        38:55   15:38/M        15:32
      32    Shawn Donley            Portland  OR          578   43   3/4    M 40-44        39:04   15:41/M        15:41
      33    Samantha Mckee          Sandy  OR             538   25   2/9    F 25-29        39:58   16:03/M        09:30
      34    Rochelle Comeaux        Portland  OR          212   27   3/9    F 25-29        40:12   16:09/M        09:44
      35    Kelsi Bender            Sandy  OR             504   25   4/9    F 25-29        40:14   16:09/M        09:46
      36    Ene Sokk                Hillsboro  OR         155   52   1/2    F 50-54        40:36   16:18/M        10:08
      37    Lynsey Bender           Gresham  OR           505   21   3/7    F 20-24        41:45   16:46/M        11:17
      38    Christee Pennie         Portland  OR          548   42   2/8    F 40-44        41:48   16:47/M        11:20
      39    Caryl Hosler            Sisters  OR           579   52   2/2    F 50-54        42:05   16:54/M        11:37
      40    Holly Murphy            Portland  OR          540   24   4/7    F 20-24        42:19   17:00/M        11:51
      41    Waleed Yakhour          Brush Prairie  WA     574   21   2/2    M 20-24        42:33   17:05/M        19:10
      42    Jeff Barsness           Camas  WA              12   45   1/3    M 45-49        42:35   17:06/M        19:12
      43    Amy Brant               Clackamas  OR         594   36   2/9    F 35-39        42:44   17:10/M        12:16
      44    Lindsay Engel           Camas  WA             518   26   5/9    F 25-29        42:55   17:14/M        12:27
      45    Bill Cunningham         Bend  OR              577   63   1/4    M 60-64        42:58   17:15/M        19:35
      46    Angie Dragoo            Government Camp  OR   586   49   2/5    F 45-49        43:47   17:35/M        13:19
      47    Blaine Watson           Toutle  WA            176   25   6/11   M 25-29        44:48   18:00/M        21:25
      48    Ben Clapp               DAMASCUS  OR          510   60   2/4    M 60-64        44:51   18:01/M        21:28
      49    shelly shilhanek        mcminnville  OR       555   49   3/5    F 45-49        44:53   18:02/M        14:25
      50    Nazli Rahmanian         PortLand  OR          553   36   3/9    F 35-39        45:14   18:10/M        14:46
      51    ken lewis               lebanon  OR           108   46   2/3    M 45-49        45:57   18:27/M        22:34
      52    Sadie Carney            Salem  OR              28   35   4/9    F 35-39        46:29   18:40/M        16:01
      53    Dave Coulter            Portland  OR           38   32   3/5    M 30-34        46:30   18:40/M        23:07
      54    Jason Herzog            Bend  OR              525   31   4/5    M 30-34        51:31   20:41/M        28:08
      55    Larissa Brown           Bend  OR              508   30   4/11   F 30-34        51:33   20:42/M        21:05
      56    marci dolan             eagle creek  OR       581   42   3/8    F 40-44        52:14   20:59/M        21:46
      57    Randy Johnson           Eagle Creek  OR       530   40   4/4    M 40-44        53:17   21:24/M        29:54
      58    Danna Nelson            Gresham  OR           542   40   4/8    F 40-44        53:18   21:24/M        22:50
      59    Michelle Bassi          Eugene  OR            501   32   5/11   F 30-34        54:30   21:53/M        24:02
      60    Laura James             Portland  OR          528   34   6/11   F 30-34        54:31   21:54/M        24:03
      61    Dawn Winalski           Portland  OR          573   34   7/11   F 30-34        54:32   21:54/M        24:04
      62    Catriona Penfield       Seaside  OR           547   33   8/11   F 30-34        54:33   21:54/M        24:05
      63    Heidi O'Malley          Hillsboro  OR         123   38   5/9    F 35-39        55:37   22:20/M        25:09
      64    Brittney Beck           Vancouver  WA         502   26   6/9    F 25-29        58:35   23:32/M        28:07
      65    Samantha Myron          Eugene  OR            541   21   5/7    F 20-24        58:36   23:32/M        28:08
      66    Adam Meisenhelder       San Jose  CA          595   37   2/2    M 35-39        58:58   23:41/M        35:35
      67    Susana Meisenhelder     Beaverton  OR         596   36   6/9    F 35-39        58:59   23:41/M        28:31
      68    Bonnie Clapp            La Center  WA         512   30   9/11   F 30-34        59:07   23:44/M        28:39
      69    ZigZag Montefusco       Portland  OR          592   43   5/8    F 40-44        59:09   23:45/M        28:41
      70    eun lee                 portland  OR          536   47   4/5    F 45-49      1:01:54   24:52/M        31:26
      71    Thuy Tu                 Portland  OR          564   36   7/9    F 35-39      1:01:56   24:52/M        31:28
      72    Chi Mai                 Portland  OR          537   38   8/9    F 35-39      1:01:56   24:52/M        31:28
      73    Haley Lauderback        Beaverton  OR         533   23   6/7    F 20-24      1:01:58   24:53/M        31:30
      74    Dain Lauderback         Beaverton  OR         532   63   3/4    M 60-64      1:01:58   24:53/M        38:35
      75    Timothy Wildgoose       Portland  OR          571   25   7/11   M 25-29      1:02:23   25:03/M        39:00
      76    Riley Hosea             Portland  OR          526   23   7/7    F 20-24      1:02:23   25:03/M        31:55
      77    Cindy Hudson            Normandy Park  WA     527   44   6/8    F 40-44      1:02:41   25:10/M        32:13
      78    Julie Paone             Mill Creek  WA        546   45   5/5    F 45-49      1:02:42   25:11/M        32:14
      79    Jennifer Connors        Portland  OR          513   27   7/9    F 25-29      1:04:12   25:47/M        33:44
      80    Kevin Thornton          Portland  OR          562   27   8/11   M 25-29      1:04:13   25:47/M        40:50
      81    Emily Nutsch            Shoreline  WA         543   33  10/11   F 30-34      1:06:49   26:50/M        36:21
      82    Shannon Wetzel          Sherwood  OR          597   43   7/8    F 40-44      1:06:52   26:51/M        36:24
      83    Gretchen Lawson         Oregon City  OR       534   40   8/8    F 40-44      1:06:53   26:52/M        36:25
      84    Steve Miller            Oregon City  OR       539   49   3/3    M 45-49      1:06:54   26:52/M        43:31
      85    Kylee Lawson            Oregon City  OR       535   12   2/2    F  0-19      1:06:55   26:52/M        36:27
      86    Delia Armstrong         Boring  OR            593   37   9/9    F 35-39      1:12:59   29:19/M        42:31
      87    Jay Ashland             canby  OR             589   28   9/11   M 25-29      1:14:43   30:00/M        51:20
      88    Amy Collver             Portland  OR          587   27   8/9    F 25-29      1:14:44   30:01/M        44:16
      89    Aaron Blake             Portland  OR          588   28  10/11   M 25-29      1:14:45   30:01/M        51:22
      90    Shayna Denny            Portland  OR           48   30  11/11   F 30-34      1:21:05   32:34/M        50:37
      91    Heather Osoy            Beaverton  OR         545   28   9/9    F 25-29      1:22:08   32:59/M        51:40
      92    Cesar Osoy              Beaverton  OR         544   28  11/11   M 25-29      1:22:09   33:00/M        58:46
      93    Seth Vredenbrug         Portland  OR          172   34   5/5    M 30-34      1:22:10   33:00/M        58:47
      94    Patrick Denny           Portland  OR           47   62   4/4    M 60-64      1:22:50   33:16/M        59:27

 

 

January 20th

Wildlands Snowshoe Race 

East Orland, ME

State of Maine Championship Snowshoe Race

Great Pond Mountain Wildlands

Distance: 4.9 miles

Place Div/Tot  Name                 Ag S No.  City            St Time    Pace 

===== ======== ==================== == = ==== =============== == ======= =====

    1   1/2    JEFF LOMBARDO        25 M  453 OLD TOWN        ME   32:30  6:38

    2   2/2    TY THURLOW           28 M  440 LEE             ME   35:01  7:09

    3   1/1    ERIC MAURICETTE      22 M  443 OLD TOWN        ME   37:49  7:44

    4   1/1    PETER KEENEY         46 M  437 BAR HARBOR      ME   38:21  7:50

    5   1/3    CAROLYN STOCKER      20 F  444 WESTFIELD       MA   40:45  8:19

    6   1/1    CLIFF WATSON         30 M  451 BUCKSPORT       ME   41:15  8:26

    7   1/1    LIN WHITE            51 M  459 ORONO           ME   44:04  9:00

    8   1/2    RYAN KING            43 M  438 STOCKTON SPRING ME   44:19  9:03

    9   1/2    ROBIN CLARKE         43 F  446 ELLSWORTH       ME   46:20  9:28

   10   2/3    LINDSAY LOMBARDO     24 F  454 OLD TOWN        ME   46:26  9:29

   11   1/1    THERESA WITHEE       45 F  441 ROCKLAND        ME   47:53  9:47

   12   1/3    JOHANNA SZILLERY     38 F  433 OLD TOWN        ME   47:55  9:47

   13   1/2    TOM KIRBY            56 M  447 ELLSWORTH       ME   48:33  9:55

   14   1/1    JAMIE PICKERING      30 F  452 ELLSWORTH       ME   48:37  9:56

   15   2/3    KRISTEN BRAUN        38 F  445 ELLSWORTH       ME   50:17 10:16

   16   1/2    MARCEY SCHWAM        60 F  439 MARBLEHEAD      MA   51:19 10:29

   17   2/2    TOM REARDON          44 M  450 ELLSWORTH       ME   51:37 10:33

   18   2/2    DAVID FARRAR         56 M  449 BANGOR          ME   53:43 10:58

   19   3/3    LAURA ANDERSON       35 F  435 BAR HARBOR      ME   57:39 11:46

   20   3/3    BRITTANY ROSS        22 F  442 OLD TOWN        ME   59:18 12:07

   21   1/1    SEAN SULLIVAN        38 M  436 ELLSWORTH       ME 1:00:22 12:20

   22   2/2    TRACI BODDY          43 F  371 ELLSWORTH       ME 1:00:53 12:26

   23   2/2    JUDITH BLAKE         62 F  448 BAR HARBOR      ME 1:08:04 13:54

   24   1/1    ED RAYMAKER          84 M  458 ELLSWORTH       ME 1:33:52 19:10

 

 

January 20th

 

Cock-A-Doodle Shoe Snowshoe Race

Saranac, NY

 

Overall Results                              Time          DOB           State          M/F

1. J Matthew Medeiros                    52:37                   8/18/85      NY     M      

2. Jeremy Drowne                           52:51                   12/2/77      NY     M

3. Kyle Dash                                    55:15                   9/25/91      NY     M

4. Alex Kelchner                              57:20                   1/18/92      NY     M

5. Alan Cushman                             59:08                   11/24/71    NY     M

6. Doug Hazelden                           59:21                   7/21/59      NY     M

7. Derek Fessette                           1:07:32      9/6/85        NY     M

8. Aimee Demers-Bourgeois           1:07:56      10/30/77    NY     F

9. Corey Howe                                 1:08:22      8/30/74      NY     M

10. Scott Coleman                          1:08:53      8/10/72      NY     M

11. Leigh Martin                               1:09:25      8/30/60      NY     M

12. Alexa Cosgro                             1:10:14      12/30/91    NY     F

13. Bob Dion                                   1:10:42      8/16/55      VT     M

14. Steve Vogl                                 1:11:57      6/26/68      NY     M

15. Duane Knutson                         1:13:44      10/27/52    NY     M

16. Sandy Rasco                              1:13:47      8/8/61        NY     F

17. Sean Faville                               1:14:40      9/8/71        NY     M

18. Mike Cerasaro                           1:16:03      6/5/90        NY     M

19. Scott Yakey                               1:19:32      11/4/53      NY     M

20. Matthew Drowne                       1:20:37      7/12/81      NY     M

21. Anthony Lea                              1:28:45      12/2/92      NY     M

22. Denise Dion                              1:33:17      4/25/58      VT     F

23. Melanie Faville                          1:38:30      9/29/75      NY     F

24. Corrie Desilets                          2:16:38      3/4/94        NY     F

 

 

January 26th 

Iowa State Snowshoe Championship

Cedar Falls, IA

5k        
Place Name Age Age Group Place Total Time
1 SARAH HESS 31     1 F 30-34 30:34.4
2 Jill Riedemann 37     1 F 35-39 33:43.7
3 Ron Duncan 50     1 M 50-54 34:22.4
         
10K        
Place Name Age Age Group Place Total Time
1 Nate Canton 33     1 M 30-34 37:30.5
2 Scott Gall 38     1 M 35-39 42:46.0
3 Scott Ferguson 23     1 M 20-24 46:37.5
4 Chad Darter 39     2 M 35-39 46:53.2
5 Rob Williams 37     3 M 35-39 47:24.7
6 Carl Johan 30     2 M 30-34 49:24.2
7 Jesse Baird 26     1 M 25-29 50:06.6
8 Lewis Benedict 34     3 M 30-34 53:16.3
9 Bryan McCarty 28     2 M 25-29 53:22.9
10 Luke Aldrich 31     4 M 30-34 55:03.0
11 Mike Nyman 49     1 M 45-49 55:09.9
12 Ben Peterson 30     5 M 30-34 55:14.9
13 SAMUEL HESS 32     6 M 30-34 56:20.6
14 Sherry Johnson 50     1 F 50-54 05:15.1

 

Canceled

January 26th 

The Frozen Frog Snowshoe Race

Ringwood, IL        

 

January 26th

Sidehiller Snowshoe Race
Sandwich, NH      
Place First Last Age Time ST
1 Jim Johnson 35 0:26'07.67 NH
2 Kevin Tilton 31 0:26'11.58 NH
3 Bob Jackman 30 0:28'36.52 RI
4 Ryan Welts 32 0:29'33.36 NH
5 David Cretsinger 41 0:29'52.45 NH
6 Michael Fraysee 40 0:30'31.83 NH
7 Patrick Galvin 25 0:30'39.55 -
8 Chris Dunn 44 0:30'44.89 NH
9 Jeff Litchfield 53 0:30'47.67 NH
10 Peter Keeney 46 0:30'49.39 ME
11 Phil Erwin 45 0:31'09.77 -
12 Kristina Folcik 35 0:31'28.67 -
13 Scott Mitchell 43 0:31'29.08 -
14 Clinton Morse 50 0:31'54.67 -
15 Paul Bazanchuk 58 0:32'06.58 NH
16 Chuck Hazzard 52 0:32'17.83 ME
17 Melissa Donais 29 0:32'23.77 MA
18 Jonathan Miller 43 0:32'36.30 NH
19 Abbey Wood 27 0:33'26.70 NH
20 Walter Fortier 63 0:33'28.14 -
21 Jim Graham 50 0:33'58.42 NH
22 Jackie Jackman 34 0:34'19.36 RI
23 Don Frederickson 53 0:34'30.77 NH
24 Andrew Corrow 46 0:35'08.58 NH
25 Tom Hooper 34 0:35'20.77 NH
26 Ted Cowles 54 0:35'31.39 CT
27 Sal Genovese 47 0:35'33.33 -
28 David Hippert 30 0:35'41.77 NH
29 Jim Graham 53 0:35'44.24 NH
30 Mike Tagart 28 0:35'52.86 VT
31 Jonathan Martin 31 0:36'06.27 NH
32 Scott Mason 55 0:36'57.42 RI
33 Adam Clancy 25 0:37'04.55 MA
34 Justin Beaudry 31 0:37'33.95 -
35 J Downey 47 0:37'38.36 NH
36 Mariano Santangelo 43 0:37'46.95 NH