2014 USSSA Qualifying Race Results Official Qualifying Race Results 2012

2013-2014 Dion U.S. National Snowshoe Championship Series

USSSA Logo

Results of Qualifying Events

All results are listed in reverse Chronological Order

For other races in your area see the Regional Calendars

Click here to Learn how you can qualify for the Championships

Results will be posted as soon after each race as possible

 
Last updated 2/22/2014

 

 

Click the buttons below to see the results from individual races events from past years

     

 

Click the buttons below to see the results from past national championships

   
 
 
Event Date Event
February 22nd Exeter 4 Mile Snowshoe Hullabaloo

Exeter, NH

Place Name Ag S City St Club Time Pace
===== =================== == = =============== == ============================== ======= =====
1 Ryan Kelly 32 M Concord NH NH Multisport Project 33:32 8:23
2 Ryan Welts 33 M Northwood NH Pearl Izumi/acidotic RACING 33:39 8:25
3 Dave Dunham 49 M Bradford MA CMS 33:46 8:27
4 Chad Carr 38 M Cambridge MA Cambridge Running Club 34:11 8:33
5 Kristina Folcik 36 F Northwood NH La Sportiva 35:45 8:57
6 Quinn Parker 20 M Hampton NH Sweetie Pies 35:47 8:57
7 Ned Kennedy 55 M Bolton CT Shenipsit Striders 35:48 8:57
8 Phil Erwin 46 M Wading River NY acidotic RACING 35:54 8:59
9 Marek Telus 38 M Hopkinton NH acidotic RACING 36:01 9:01
10 Chris Dunn 45 M Strafford NH acidotic RACING 36:05 9:02
11 Scott Mitchell 44 M Greenland NH acidotic RACING 36:31 9:08
12 Brett Rickenbach 38 M Danvers MA Winners Circle 36:32 9:08
13 Patrick Smith 52 M Salem MA Comprehensive Racing 36:33 9:09
14 Jason Downer 39 M Rochester NH 36:35 9:09
15 Kenneth Wiley 31 M Claremont NH acidotic RACING 36:50 9:13
16 Keith Obrien 49 M Chelmsford MA Greater Lowell Road Runners 37:20 9:20
17 Warren MacPhail 47 M Winthrop MA FitWerx 37:22 9:21
18 Jeremiah Fitzgibbon 57 M Bedford NH acidotic RACING 38:06 9:32
19 Leslie Dillon 30 F Kittery ME 38:09 9:33
20 Justin Beaudry 32 M New Boston NH Lazy Lightning 38:32 9:38
21 Sal Genovese 48 M Marblehead MA Comprehensive Racing 38:52 9:43
22 Chris Bernier 32 M Underhill VT 39:12 9:48
23 John Richards 50 M Exeter NH River Runners 39:17 9:50
24 Kyla Brustin 33 F North Conway NH acidotic RACING 40:46 10:12
25 Jay Myers 43 M Exeter NH acidotic RACING 40:48 10:12
26 Lisa Bailey 30 F Bedford NH 40:49 10:13
27 Issy Nielson 31 F Warwick RI Tuesday Night Turtles 41:09 10:18
28 Sarah Canney 31 F Rochester NH Rochester Runners 41:14 10:19
29 Maine Moose 33 M Portland ME Sweetie Pies 41:15 10:19
30 Chuck Mantos 56 M Somersworth NH 41:18 10:20
31 Paul Funch 63 M Groton MA 41:19 10:20
32 Kimball Rexford 51 M Goffstown NH Sweetie Pies 41:38 10:25
33 Martin Choquette 44 M Exeter NH River Runners 41:58 10:30
34 Chris Peter 33 M Stratham NH acidotic RACING 42:03 10:31
35 Rebecca Miller 34 F Saco ME 42:24 10:36
36 Keri Bassingthwaite 35 F Nottingham NH acidotic RACING 43:04 10:46
37 Richie Blake 45 M Tyngsboro MA acidotic RACING 43:11 10:48
38 Sarah Schlaack 40 F Hillsboro NH acidotic RACING 43:12 10:48
39 Jeffrey Leone 35 M Manchester NH Freak Factory NE 43:15 10:49
40 Stuart Thorne 54 M Dover NH 43:24 10:51
41 Christopher Borgatt 36 M Byfield MA 43:27 10:52
42 Erin Beck 28 F Chester NH Sweetie Pies 43:31 10:53
43 Lisa Ransom 51 F Concord NH acidotic RACING 43:33 10:54
44 Jonathan Martin 32 M Manchester NH Sweetie Pies 43:34 10:54
45 Tom Bergeron 50 M Exeter NH 44:20 11:05
46 Meghan High 44 F Manchester NH Sweetie Pies 44:51 11:13
47 J Downey 49 M New Durham NH acidotic RACING 44:52 11:13
48 Jim Hansen 55 M Nashua NH acidotic RACING 45:02 11:16
49 Brian Gallagher 64 M Rochester NH acidotic RACING 45:03 11:16
50 Kim Cole 57 F Kennebunk ME acidotic RACING 45:15 11:19


 
February 22nd WillRace National Snowshoe Qualifier    

Bend, Or

10K Results

Place  First  Last Gender Time
6 Wendy Wheeler Jacobs Female 1:02:03
7 Amanda Kremer Female 1:02:45
9 Siiri  Berg Female 1:06:58
10 Linda Gaudette Female 1:09:49
11 Sara Tomasselli Female 1:09:56
13 Jennifer Olsen Female 1:11:40
15 Laura Kantor Female 1:15:03
16 Jill Duncan Female 1:25:23
Place  First  Last Gender Time
1 Forrest Bougner Male 0:43:24
2 Chad Carrol Male 0:46:40
3 Mike Blackmore Male 0:49:05
4 Ian Connor Male 0:55:34
5 Charles Ryan Male 1:00:40
8 David Gaudette Male 1:03:40
12 John Millman Male 1:10:28
14 Evan  Sigvaldsen Male 1:14:04
17 Ron Andersen Male 1:32:48
  

5K Results

 

Place  First  Last Gender Time
2 Sara Hooker Female 0:38:54
3 Laura Cherchuck Female 0:44:32
4 Dana Clark Female 0:53:33
6 Crystal Sutterfield Female 0:54:20
7 Jennifer Cox Female 1:01:10
8 Lori Tu Female 1:02:45
9 Debbie Sagers Female 1:09:31
Place  First  Last Gender Time
1 David Taylor Male 0:38:30
5 Scott Feldstein Male 0:54:00

 

February 22nd Curly’s MA State Championship        

Pittsfield, MA 

Place First Name Last Name Sex Time
1 TIM MAHONEY Male 0:42:22
2 ROSS KRAUSE Male 0:42:55
3 TIM VANORDEN Male 0:44:43
4 JEFF DENGATE Male 0:48:10
5 KEN CLARK Male 0:49:52
6 AMY RUSIECKI Female 0:49:53
7 PETER LAGOY Male 0:50:13
8 BROCK ANELLO Male 0:51:24
9 WAYNE STOCKER Male 0:51:57
10 RICH TEAL Male 0:52:17
11 ERIK WIGHT Male 0:52:25
12 ALAN BATES Male 0:52:37
13 TED COWLES Male 0:53:03
14 JOHN CAREY Male 0:53:32
15 JIM SULLIVAN Male 0:53:34
16 WILL LEAVITT Male 0:53:56
17 LONDON NILES Male 0:55:09
18 MADELINE MILLER Female 0:55:20
19 JESSICA NORTHAN Female 0:55:21
20 SAM HARDING Male 0:57:46
21 DAWN ROBERTS Female 0:58:19
22 CATHERINE PEDTKE Female 0:59:19
23 THERESA APPLE Female 0:59:59
24 JEN MAXWELL Female 1:00:29
25 FRED PILON Male 1:01:18
26 HUNTER HOAG Male 1:02:16
27 SION VAUGHAN-THOMAS Male 1:02:24
28 PAMELA COOPER Female 1:03:27
29 DEBRA WECHTER Female 1:03:38
30 PETER CANZONE Male 1:05:24
31 JEFF MANNION Male 1:06:12
32 BRUCE SHENKER Male 1:07:06
33 EVAN CHADWICK Male 1:08:22
34 RICH GODIN Male 1:08:37
35 ERIKA ANDERSON Female 1:08:52
36 PATTI DILLON Female 1:09:00
37 BOB DION Male 1:09:01
38 LAURIE HATHAWAY Female 1:09:05
39 DENISE DION Female 1:09:14
40 BETH WARNER Female 1:10:07
41 KATHLEEN FURLANI Female 1:11:27
42 LIZA SMITH Female 1:11:28
43 PAT ROSIER Female 1:12:13
44 ED ALIBOZEK Male 1:12:40
45 JEN KUZMICH Female 1:12:55
46 LAURA CLARK Female 1:14:45
47 LAUREL SHORTELL Female 1:16:26
48 JIM CARLSON Male 1:16:27
49 STEVE MITCHELL Male 1:16:43
50 STAN SERAFIN Male 1:17:20
51 JULIE GARDNER Female 1:19:32
52 JAMIE HOWARD Male 1:21:16
53 JEN FERRISS Female 1:21:44
54 BARBARA SORRELL Female 1:23:04
55 ABIGAIL DEJNAK Female 1:23:31
56 VICKI QUAGLIAROLI Female 1:24:34
57 BOB MASSARO Male 1:25:34
58 KONRAD KAROLCZUK Male 1:30:33
59 RICHARD BUSA Male 1:31:38
60 WALT KOLODZINSKI Male 1:33:50
61 MARTIN GLENDON Male 1:33:55
62 JULES SELTZER Male 1:36:03
63 MARYLOU WHITE Female 1:39:44
64 BILL GLENDON Male 1:40:27
65 LEEANN ZARGER Female 1:42:19
66 CHARLIE EUSTON Male 1:44:50
67 ED DOUCETTE Male 1:48:15

 

February 16th 

Woodford Whiteout Snowshoe Race   

Woodford, VT

5k Results
Place Name Sex Time
1 Zach Marshall M 0:25:20
2 Carter Stripp M 0:26:54
3 John Driver M 0:30:25
4 London Niles M 0:32:25
5 Sam Harding M 0:33:13
6 Trevor Dzikowicz M 0:44:45
7 Kayla Dzikowicz F 0:51:56

 

10K Results
Place Name Sex Time
1 Mike Galoob M 1:02:37
2 Kevin Tilton M 1:02:38
3 Todd Callaghan M 1:05:42
4 Dave Dunham M 1:05:54
5 Ross Krause M 1:07:04
6 Tim Mahoney M 1:07:49
7 Brian Northan M 1:11:17
8 Tyler Murray M 1:11:22
9 Ashley Krause F 1:11:54
10 Danny Ferreira M 1:11:55
11 Benjamin Corwin M 1:12:47
12 James Pawlicki M 1:13:40
13 Gerret Van Duyne M 1:14:45
14 Paul Bazanchuk M 1:14:49
15 Jim Devine M 1:17:20
16 Kurt Gustafson M 1:17:41
17 Mike Townsley M 1:17:47
18 Jason Kudron M 1:18:09
19 Jon Lindenauer M 1:18:18
20 David Peterson M 1:18:44
21 Adam Sentz M 1:19:59
22 Richard Teal M 1:20:20
23 Ted Cowles M 1:20:31
24 Wayne Stocker M 1:20:50
25 Brock Anello M 1:21:20
26 Allan Bates M 1:21:25
27 Jessica Northan F 1:22:02
28 Martin Gordinier M 1:22:11
29 Tim Howland M 1:22:37
30 Patrick Lynskey M 1:23:20
31 Jeff Johnson M 1:23:57
32 Erik Wight M 1:24:09
33 Jon Rowe M 1:25:48
34 Joshua Katzman M 1:26:15
35 John Carey M 1:27:01
36 Daniel Ostrander M 1:27:55
37 Victor Velazquez M 1:27:57
38 Donald Pacher M 1:28:28
39 Michael Baker M 1:29:38
40 James Miner M 1:29:49
41 Dawn Roberts F 1:30:04
42 Stephen Kelly M 1:30:37
43 Samuel Brody M 1:31:07
44 Maxine Stent F 1:31:59
45 Ed Alibozek M 1:32:21
46 Pamela Cooper F 1:32:34
47 Wendi Robinson F 1:33:11
48 Theresa Apple F 1:33:18
49 Jan Rancatti M 1:33:33
50 Tom Tift M 1:33:50
51 Frances Vincent F 1:34:10
52 Peter Canzone M 1:34:48
53 Christin Christoph F 1:35:28
54 Bob Woodworth M 1:36:22
55 Alanna Almstead F 1:40:17
56 Richard Godin M 1:40:33
57 Zeke Zucker M 1:40:37
58 Erika Anderson F 1:40:40
59 Stella Shen F 1:40:59
60 Richard Clark M 1:41:11
61 Jeff Mannion M 1:41:16
62 Sandra Superchi F 1:41:21
63 Denise Dion F 1:41:32
64 Sarah Dzikowicz F 1:41:46
65 Jennifer Ferriss F 1:42:08
66 Danielle Ignace F 1:42:25
67 Andrea Peterson F 1:42:52
68 Kathleen Furlani F 1:43:17
69 Maureen Roberts F 1:43:56
70 Hannah Duffany F 1:44:31
71 Laura Clark F 1:45:20
72 Paul Neri M 1:45:40
73 Jeff Hattem M 1:45:50
74 Jen Kuzmich F 1:45:52
75 Michael Della Rocco M 1:45:58
76 Melissa Rowe F 1:46:53
77 Laurel Shortell F 1:48:03
78 Wally Lempart M 1:49:52
79 Stan Serafin M 1:52:52
80 Nikki Dockum F 1:57:20
81 Stephen Mitchell M 1:57:30
82 Vincent Kirby M 2:00:18
83 Cheryl Rench F 2:01:06
84 Roger O'Neal M 2:05:07
85 Vicki Quagliaroli F 2:05:59
86 Richard Busa M 2:11:21
87 Konrad Karolczuk M 2:12:52
88 Walt Kolodzinski M 2:18:29
89 Mary Lou White F 2:25:41
90 Jules Seltzer M 2:26:42

 

February 15th 
Pennsylvania State Snowshoe Championships 
Drums, PA.

 


 

PA. SNOWSHOE CHAMPIONSHIP

NESCOPECK STATE PARK

DRUMS, PA.

SAT. FEB 15, 2014


 

RESULTS-----5K

1 EVAN DANEY 25 CONSHOHAKEN,PA 29:46

2 LOU GUNDERMAN 61 WHITE HAVEN,PA. 29:55

3 JASON SMOLINSKY 33 HAZLE TWP. PA. 30:02

4 GERALD BLASKO 42 DANVILLE, PA. 31:39

5 BOB NUGENT 53 BINGHAMINGTON 32:34

6 JANICS MORRA 55 MORRISTOWN, N.J. 35:29

7 ED MYERS 62 OBELISK , PA. 35:55

8 DAN SULLIVAN 30 WEST MILFORD, NJ 37:01

9 JIM GEIGER 33 HAZLE TWP, PA. 37:42

10 JULIE KMETZO 25 FURLONG PA. 39:20

11 JEREMY DORMER 42 HAZLE TWP.PA. 40:09

12 JIM ALBERT 43 PITTSTON,PA. 40:10

13 TRACI STRUNGIS 45 MT. TOP, PA. 40:26

14 GREG BASSHAM 55 MT. TOP, PA,. 40:35

15 JIM STEELE 41 PORTLAND , PA. 41:20

16 WOODY HAYDT 59 MT. TOP, PA. 45:50

17 THERESA RENNEKAMP 50 LAKE ARIEL ,PA. 46:42

18 PAT SHIELDS 54 DRUMS. PA. 47:15

19 JOE POTOCZAK 27 WHITE HAVEN ,PA. 49:00

20 JOHN DIXON 43 GREENTOWN, PA. 50:28

21 CHRIS CHULOCK 28 PLAINS, PA. 55:33

22 CHARLES DOMINICK 43 PITTSTON,PA. 58:53

23 ED MILOT 58 MONTROSE,PA. 58:57

24 MARYANNE PETRILLA 56 SUGARLOAF,PA. 59:29

25 MIKE MURPHY 67 BUTLER,MD. 59:31

26 JOE MEZLOW 64 SUGARLOAF,PA. 59:34

27 MONICA CHULOCK 53 BEAVER MEADOWS,PA 63:17

28 ROBERT MROS 24 WHITE HAVEN,PA. 63:20

29 MARYLYNN MCBRIDE 54 DRUMS,PA. 64:17

30 LEE BASKIN 47 DRUMS, PA. 67:02

31 TERRY MEZLO 62 SUGARLOAF, PA. 67:03

32 BRENDA CONWAY 59 WEST HAZLETON,PA. 68:13

33 KEITH SCALISE 33 CONYNGHAM, PA. 72:57

34 LAUREN SZILLI 24 SCHUYLKILL HAVAN,PA. 81:47

35 WILMA SCHLEGEL 56 AUBURN,PA 81:47

36 LINDA SCALISE 62 DRUMS, PA. 100:47

 

February 9th  Northern Vermont Snowshoe Challenge

Jeffersonville, VT

Name Age Grp. Time
Place      
1 Jeremy Drowne    30-39 38:50:00
2 Peter Dodds   40-49 44:13:00
3 Keith Woodward   60-69 46:05:00
4 Eddie Habeck   30-39 46:39:00
5 Mike Bassette   40-49 49:00:00
6 Chris Bernier   30-39 50:00:00
7 Allan Bates   60-69 50:25:00
8 Elizabeth Bianchi   40-49 57:03:00
9 Robert Woodworth   60-69 57:08:00
10 Maxine Stent   50-59 57:47:00
11 Bruce Gould   60-69 58:06:00
12 Michael Gordon   50-59 1:05:57
13 Zeke Zucker   60-69 1:06:21
14 Christian Pestre   60-69 1:21:26
15 Devin Holden   20-29 1:28:02
16 Lana Holden   20-29 1:28:05
17 Jamie Howard   40-48     DNS
18 Ted McKnight   60-69     DNS
19 Evan Chadwick   30-39     DNS

 

February 9th 

Maine Snowshoe Championship 

Rangeley, ME

Results can be found Here

 

February 8th 

Powerbar Colorado Cup Snowshoe Race

Frisco, CO

5K Overall

 

Place

Name

Gender

Time

1

Mitch Kasyon

Male

37:48.97

2

Ben Fox

Male

41:00.09

3

Ryan Parker

Male

41:32.90

4

Brendan Myers

Male

42:02.85

5

Cody Miller

Male

42:10.26

6

Tristan Myers

Male

42:11.62

7

Anna Hogan

Female

42:34.30

8

Emily Pappas

Female

43:09.59

9

Madison Lambros

Female

44:08.88

10

McKenna Ramsay

Female

44:10.70

11

Zachary Casias

Male

44:39.28

12

Matt Klepfer

Male

45:38.28

13

Michael Coale

Male

47:52.25

14

Chloe Andrie

Female

49:13.35

15

Jeff Kasyon

Male

50:04.48

16

Lesley Fatica

Female

50:21.45

17

Leslie Ramsay

Female

51:43.51

18

Jamee Jenzier

Female

52:06.03

19

Jessica Horii

Female

52:36.56

20

Scott Schubert

Male

52:50.88

21

Michael Andress

Male

53:24.18

22

Katherine Andrie

Female

53:36.61

23

Sarah Maronick

Female

53:44.03

24

Andy Mills

Male

53:56.93

25

Michael Anthony

Male

54:01.35

26

Jane Webber

Female

56:06.26

27

Gina Kelble

Female

56:56.18

28

Leah Endler

Female

57:26.43

29

Noah Dent

Male

57:44.27

30

Andrew Schmitt

Male

57:45.51

31

Katie Kelble

Female

58:31.29

32

Kathy Brown

Female

59:31.18

33

Ben Imgarten

Male

1:00:52.60

34

Lisa Kasyon

Female

1:01:12.25

35

Ana Fairbanks

Female

1:04:59.43

36

Kellie Ruse

Female

1:10:39.29

37

Levi Oberg

Male

1:11:53.79

38

Ezra Kirschner

Male

1:12:22.16

39

Keith Keyser

Male

1:13:08.06

40

Rebecca Dreyling

Male

1:14:16.18

41

Kayla Olness

Female

1:15:12.69


 

 

 10K Overall

 

Place

Name

Gender

Time

1

Greg Ruckman

Male

1:05:06.20

2

Charles Nowacki

Male

1:11:54.26

3

Shawn St. Sauver

Male

1:14:33.57

4

Brett Tomlinson

Male

1:17:28.02

5

Clint Wall

Male

1:21:19.10

6

Rachel Viele

Female

1:23:05.16

7

Karen Hogan

Female

1:27:43.65

8

Laura Builtron

Female

1:29:14.85

9

David Kelble

Male

NT

 

February 8th  Treehaven Tromp

Tomahawk, WI  

Position Name Gun Elapsed Age Gender Division
TOP MALES OVERALL IN 5K DIVISION.
1 CLASS, ROB 25:33 53 M 5K
2 SCHMITT, PAUL 26:58 16 M 5K
3 SNOWSHOE, CJ 28:56 53 M 5K
TOP FEMALES OVERALL IN 5K DIVISION.
1 LUCAS, MARY 34:17 54 F 5K
2 WILKE, BARB 35:51 48 F 5K
3 SCHIELD, ANN 41:01 51 F 5K
MALE 12 AND UNDER IN DIVISION 5K
1 GROTH, GAVIN 54:30 11 M 5K
2 SCHMIDT, GALEN 1:37:42 5 M 5K
MALE 20 TO 29 IN DIVISION 5K
1 LITZER, WILLIAM 36:25 24 M 5K
MALE 30 TO 39 IN DIVISION 5K
1 TASSLER, DEREK 29:25 39 M 5K
2 GAEDTKE, JOSHUA 36:00 37 M 5K
3 FUCHSTEINER, CHRIS 40:20 30 M 5K
4 RECHTZIGEL, JACOB 44:17 35 M 5K
MALE 40 TO 49 IN DIVISION 5K
1 FLORY, JOEL 29:36 45 M 5K
2 IRONSIDE, SHANE 32:14 44 M 5K
3 GILLES, JIM 34:33 47 M 5K
4 WENDT, BRIAN 38:30 42 M 5K
5 SCHWAB, DEAN 43:59 44 M 5K
6 KLAVER, JEFF 48:50 49 M 5K
7 SCHMIDT, BRIAN 1:37:40 41 M 5K
MALE 50 TO 59 IN DIVISION 5K
1 RAU, DAVE 31:03 59 M 5K
2 HALLGREN, BRIAN 33:16 53 M 5K
3 BUCHANAN, GARY 34:27 56 M 5K
4 MOORE, JIM 42:59 57 M 5K
5 ERDMAN, PETE 46:27 53 M 5K
6 MUELLER, TERRY 57:10 55 M 5K
7 FORD, JOHN 57:38 59 M 5K
8 MATHYS, MARTY 58:57 55 M 5K
9 WAHL, MARK 59:20 51 M 5K
10 WALTER, JOHN 1:17:15 54 M 5K
MALE 60 TO 69 IN DIVISION 5K
1 BLENNERT, RUSS 36:19 65 M 5K
FEMALE 12 AND UNDER IN DIVISION 5K
1 SCHMIDT, ALLISON 1:37:04 11 F 5K
2 SCHMIDT, ROBIN 1:37:05 8 F 5K
FEMALE 13 TO 19 IN DIVISION 5K
1 KLAVER, MEGAN 1:07:42 13 F 5K
FEMALE 20 TO 29 IN DIVISION 5K
1 FUCHSTEINER, BETSY 41:36 29 F 5K
2 SCAFFIDI, DONELLE 42:27 27 F 5K
3 ZIMMER, MARIA 1:14:50 25 F 5K
FEMALE 30 TO 39 IN DIVISION 5K
1 GOLDBERG, SARA 41:44 31 F 5K
2 KERNER, SYLVIA 43:05 38 F 5K
3 MARTHALER, SUMMER 47:56 33 F 5K
4 DRAKE, JEAN 51:53 39 F 5K
FEMALE 40 TO 49 IN DIVISION 5K
1 KLAVER, CATHY 43:48 47 F 5K
2 CZECH WEBSTER, DAWN 45:58 43 F 5K
3 STRASSBURGER, TAMMY 50:18 45 F 5K
4 FUCHSTEINER, ELLYN 1:04:23 42 F 5K
5 BOISMENUE, STEPHANIE 1:14:49 46 F 5K
FEMALE 50 TO 59 IN DIVISION 5K
1 FORD, TRINA 56:26 52 F 5K
2 VERGA, KATHY 58:17 55 F 5K
3 MATHYS, LINDA 58:56 53 F 5K
4 KELLY, RITA 59:17 55 F 5K
5 MUELLER, SUE 1:01:45 55 F 5K
6 WALTER, KIM 1:17:14 53 F 5K
7 OBUKOWICZ, MARCIA 1:37:35 52 F 5K
FEMALE 60 TO 69 IN DIVISION 5K
1 LEWENS, MARCY 44:59 64 F 5K
2 RAU, KITTY 50:00 63 F 5K
FEMALE 70 AND OVER IN DIVISION 5K
1 LARSEN, RODDIE 1:00:14 76 F 5K
 

 

TOP MALES OVERALL IN 10K DIVISION.

Position Name Gun Elapsed Age Gender Division
1 BELLENDORF, BILL 54:07 44 M 10K
2 CAVANAUGH, MIKE 56:07 36 M 10K
3 MCDONELL, JIM 59:49 60 M 10K
TOP FEMALES OVERALL IN 10K DIVISION.
1 CHANDOIR, JENNIFER 55:00 39 F 10K
2 GILPIN, STACI 1:01:50 40 F 10K
3 TRAINOR, LISA 1:06:53 54 F 10K
MALE 30 TO 39 IN DIVISION 10K
1 BUCHHOLZ, TIM 1:01:42 31 M 10K
2 ROGERS, KYLE 1:02:04 30 M 10K
MALE 50 TO 59 IN DIVISION 10K
1 KRUEGER, GARY 1:04:03 58 M 10K
2 THUMS, GARY 1:18:13 57 M 10K
3 RIEDEL, DAVID 1:31:44 58 M 10K
MALE 60 TO 69 IN DIVISION 10K
1 SYKORA, DAVE 1:13:15 66 M 10K
2 PETTORINI, JOSEPH 1:42:37 63 M 10K
FEMALE 20 TO 29 IN DIVISION 10K
1 NUMMELIN, ANNA 1:15:16 29 F 10K
FEMALE 40 TO 49 IN DIVISION 10K
1 CLASS, KATY 1:08:25 49 F 10K
2 LAXTON, AMY 1:45:12 44 F 10K
FEMALE 50 TO 59 IN DIVISION 10K
1 HOOVER, DEB 1:23:57 53 F 10K
2 STEELE, SARAH 1:45:14 53 F 10K
3 FOLEY, VALERIE 1:45:16 55 F 10K

 

February 8th 
Camp Saratoga Snowshoe Race
Wilton, NY.
Place First Name Last Name Sex Time
1 Tim Mahoney M 0:38:47
2 Thomas O'Grady M 0:40:20
3 Brian Northan M 0:40:26
4 Tim Van Orden M 0:40:55
5 Ken Clark M 0:42:28
6 Chris Repka M 0:44:26
7 Zach Vogel M 0:45:53
8 Jeffrey  Andritz M 0:46:42
9 Oswaldo Rodriguez M 0:46:52
10 Jorge Rodriguez M 0:47:15
11 Jim Devine M 0:47:47
12 David Peterson M 0:47:49
13 Charles Petraske M 0:47:57
14 Wayne Stocker M 0:48:11
15 Sam Harding M 0:50:09
16 Brian Woods M 0:50:25
17 Tom Tift M 0:50:48
18 Jessica Northan F 0:50:54
19 Bob Dion M 0:51:57
20 Mary O'Hearn F 0:52:38
21 Michael Baker M 0:52:39
22 Jeff Clark M 0:54:00
23 Gregory  Malia M 0:54:00
24 Peter  Goutos M 0:54:49
25 Doug Gerhardt M 0:56:00
26 London Niles M 0:56:38
27 Michael Cheplowitz M 0:57:36
28 Todd Rowe M 0:57:45
29 Fran Vincent F 0:57:54
30 Eric Recene M 0:57:56
31 Peter Canzone M 0:58:09
32 Theresa Apple F 0:58:20
33 Stephanie Landy F 0:58:33
34 Mike Lahey M 0:59:06
35 Dan Shyne M 0:59:16
36 Darren Drabek M 0:59:32
37 Craig Roods M 0:59:43
38 Stella Shen F 1:00:16
39 Jan Rancatti M 1:01:08
40 Michael DellaRocco M 1:01:10
41 Tiffany Zarrella F 1:01:35
42 Sean Cartwright M 1:01:52
43 Nicole Zebrowski F 1:02:52
44 Liza Smith F 1:03:21
45 Pete Lipka M 1:03:47
46 Jeff Hattem M 1:04:17
47 Frank Palumbo M 1:04:21
48 Michael Sheray F 1:04:35
49 Andrea Peterson F 1:04:46
50 Denise Dion F 1:04:48
51 Sarah Dzikowicz F 1:04:50
52 Jennifer Ferriss F 1:04:51
53 Vincent Kirby M 1:05:59
54 Megan Boyak F 1:06:26
55 Wally Lempart M 1:08:20
56 Steve Mitchell M 1:08:32
57 Kathy Ryan F 1:08:35
58 Ed (Jr.) Alibozek M 1:08:37
59 Edward Alibozek M 1:08:39
60 Laura Clark F 1:09:46
61 Pamela DelSignore F 1:10:14
62 Jim Carlson M 1:10:24
63 Peggy McKeown F 1:10:43
64 Laurel Shortell F 1:10:49
65 Jen Kuzmich F 1:10:58
66 Trevor Dzikowicz M 1:11:33
67 Mark Dzikowicz M 1:11:40
68 Jim Sheehan M 1:12:10
69 Matthew  Miczek M 1:12:52
70 Beth Trapasso F 1:13:36
71 Peter Finley M 1:13:38
72 Kathleen Furlani F 1:13:49
73 Jennifer Kehn F 1:15:36
74 Zach Russo M 1:18:15
75 Anne Roberts F 1:18:24
76 Barbara Sorrell F 1:18:51
77 Ray Lee M 1:19:44
78 Vicki Quagliaroli F 1:20:40
79 Jamie Howard M 1:21:07
80 Maureen O'Brien F 1:22:28
81 Richard Busa M 1:28:21
82 Phyllis Fox F 1:30:10
83 Terri Cozzeuglio F 1:32:49
84 Walt Kolodzinski M 1:33:56
85 Jules Seltzer M 1:36:34
86 Madeline Pantzer F 1:37:20
87 Dennis Pantzer M 1:43:00

 

February 8th

Winter Warrior Snowshoe Race       

Durango, CO

 

5K Results

First Name Last Name Age Group Time M/F
GARRETT HOANIN open 38.31 M
SEAN MURRAY open 39.45 M
ANDY SPALL open 43.03 M
RICHARD BAGIENSKI 45+ 52.08 M
KENNETH O'CONNOR 45+ 55.58 M
DAVID FRENCH 45+ 56.44 M
WALT AXTHELM 45+ 58.36 M
         
         
First Name Last Name Age Group Time M/F
LAURA KNAPP open 35.08 F
TAMMY TIONG open 43.03 F
JILL BRAZELL 45+ 47.21 F
KARA GRUBIS open 48.31 F
MARTHA IVERSON 45+ 48.55 F

10K Results

First Name Last Name Age Group Time M/F
HOWARD GROTTS open 51.59 M
DYLAN PETERSON open 58.44 M
PETER MECH open 1.00.49 M
DREW GUNN open 1.02.48 M
NATE CHRISTIANSEN open 1.03.08 M
SCOTT SHINE open 1.06.04 M
DON WILLIAMS 45+ 1.21.28 M
LEE ROSENTHALL open 1.23.54 M
RENEE GARCIA open 1.25.17 M
         
         
First Name Last Name Age Group Time M/F
LEAH FEIN open 1.13.01 F
MOLLY HUMMEL open 1.33.06 F

 

February 2nd

Beaver Creek Snowshoe Series        

Beaver Creek, CO

5K Women    
Under 10    
Name Elapsed (Place in Class)
Katie Kelble 59:27.1 (1)
     
10-19    
Name Elapsed (Place in Class)
McKenna Ramsay 36:37.1 (1)
Megan Rossman 42:19.4 (2)
Nikki Cunning 42:59.5 (3)
Adair Pattillo 46:46.0 (4)
Maggie Gilman 49:35.2 (5)
Gina Kelble 56:22.5 (6)
Dakota Sloniker 58:33.0 (7)
     
20-29    
Name Elapsed (Place in Class)
Beth Pantzer 55:09.0 (1)
Samantha Cavanagh 56:27.0 (2)
Lorraine Snow 58:45.6 (3)
Brittany Boselli 59:54.1 (4)
Erin Calorie 1:09:06 (5)
Amelia Vonesh 1:17:24 (6)
Max Van Dyke 1:17:26 (7)
     
30-39    
Name Elapsed (Place in Class)
Melinda Brandt 37:18.9 (1)
Karen Seitz 40:06.9 (2)
Erin Mundo 41:51.9 (3)
Ingrid Middaugh 42:41.0 (4)
Carrie Alt 45:58.1 (5)
Christina Hooper 52:07.0 (6)
Michele Rewold 54:51.7 (7)
Leigh Tarrant 55:30.4 (8)
Lori Pohl 56:12.9 (9)
Becky Baugh 57:38.9 (10)
Hanlon Thorpe 1:01:22 (11)
Erin Pasold 1:04:39 (12)
Stephanie Sheldon 1:07:27 (13)
Stephanie Peer 1:08:10 (14)
Deb Hyman 1:24:42 (15)
Kathryne Grove 1:25:33 (16)
Brandee Plott 1:25:35 (17)
Lara Johnson 1:32:12 (18)
Elizabeth Templeton 1:40:44 (19)
Aryn Schlichting 1:40:45 (20)
Marian Cartin 1:34:07 (1)
     
40-49    
Name Elapsed (Place in Class)
melinda jensen 45:28.6 (1)
Allison Pattillo 47:02.8 (2)
Debbie Corr 47:13.6 (3)
Angela Lavelle 49:38.5 (4)
Holly Stanton 51:22.4 (5)
Valerie Sloniker 51:43.8 (6)
Monica Gill 55:29.0 (7)
Jen Bradbury 57:24.8 (8)
Kathleen Fenley 58:30.5 (9)
Gretchen Ebbeson 58:56.4 (10)
Nancy Clarke 1:00:39 (11)
Kirsten Ovind 1:04:46 (12)
Stephanie Gibson 1:08:11 (13)
allison burgund 1:14:04 (14)
Terry Michel 1:14:07 (15)
Laurie Dusenberry 1:17:51 (16)
Holli Snyder 1:17:57 (17)
Bijal Choksi 1:29:08 (18)
kerrie kuhl 1:33:08 (19)
Heather Downey 1:35:11 (20)
     
50-59    
Name Elapsed (Place in Class)
heidi Vosbeck 37:56.0 (1)
Sue Bardsley Bardsley 45:44.5 (2)
Linda Sue Hoops 46:00.4 (3)
Robyn Bryant 47:52.8 (4)
Stacy Williams 50:03.5 (5)
Laura Campbell 55:32.0 (6)
joy ramirez 56:01.4 (7)
Jenna Slavik 56:25.6 (8)
Diane Smith 57:20.3 (9)
Sandra Dycus 59:09.3 (10)
Suzanne Gallegos 59:14.8 (11)
mary streit 59:19.3 (12)
Lisa Pelchat 59:43.2 (13)
Peach  Duty 1:02:20 (14)
grace wellwerts 1:04:31 (15)
Donna Muhs 1:06:51 (16)
Carole Rowland 1:20:18 (17)
Diane Levin 1:37:43 (18)
     
5K Men    
10-19    
Name Elapsed (Place in Class)
Ethan Pence 34:11.2 (1)
Nathan Maddox 34:35.4 (2)
colin Szuch 35:43.1 (3)
Brandon Sheard 36:03.5 (4)
Sullivan Middaugh 49:27.9 (5)
Connor Downey 1:35:12 (6)
     
20-29    
Name Elapsed (Place in Class)
Brian Boselli 59:53.8 (1)
     
30-39    
Name Elapsed (Place in Class)
Todd Foral 38:37.2 (1)
Jared Biniecki 42:10.5 (2)
kevin pillifant 42:29.1 (3)
Matthew Gompert 42:57.0 (4)
Taylor Ryan 47:58.0 (5)
Jessie MCCarron 49:08.1 (6)
andres ramirez duran 51:03.4 (7)
Amy Goscha 57:20.0 (8)
Mark Snow 58:44.9 (9)
     
40-49    
Name Elapsed (Place in Class)
Mike McCollum 35:20.7 (1)
Todd MacKay 45:49.2 (2)
Steve Papson 47:00.3 (3)
     
50-59    
Name Elapsed (Place in Class)
Nate Goldberg 42:18.4 (1)
Jeffrey Bernardy 42:34.4 (2)
David  Kelble 42:51.3 (3)
Rob Oertel 45:40.3 (4)
Greg Hansen 47:47.4 (5)
Patrick Campbell 52:33.5 (6)
Phil Goyen 58:02.4 (7)
Wayne Saxton 59:03.5 (8)
     
60-69    
Name Elapsed (Place in Class)
TJ Spooner 51:04.4 (1)
Paul Bates 51:28.1 (2)
     
70-79    
Name Elapsed (Place in Class)
Marlin Smickley 55:59.6 (1)
     
10k Women    
20-29    
Name Elapsed (Place in Class)
Sandi Nypaver 1:27:55 (1)
     
30-39    
Name Elapsed (Place in Class)
Jennifer Razee 1:19:55 (1)
Molly Meuer 1:22:42 (2)
Alyssa Carrier 1:32:14 (3)
Erica  Shifflett 1:32:29 (4)
Nicole Geraci 1:32:43 (5)
Danielle McNair 1:32:53 (6)
molly harrison 1:33:23 (7)
Rachael Mayo-Smith 1:33:58 (8)
Brittney Huntimer 1:34:23 (9)
Ellie Minck 1:36:01 (10)
Heather Dokken 1:41:09 (11)
Margaret Spring 1:41:43 (12)
     
40-49    
Name Elapsed (Place in Class)
Heather Gollnick 1:20:05 (1)
Katie Mazzia 1:20:09 (2)
Caroline szuch 1:20:39 (3)
Sharon O'Grady